Fundusze ETF nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W świetle ryzyka związanego z transakcjami ETF-ami powinieneś ich używać tylko wtedy, gdy masz pewność, że rozumiesz ryzyko. Przed dokonaniem inwestycji należy dokładnie ocenić swoje doświadczenie, cele inwestycyjne, zasoby finansowe i wszelkie inne istotne względy.
Ryzyko rynkowe
Udział ETF śledzi wiele udziałów, chroniąc Cię przed szczególnym ryzykiem niskiej wydajności pojedynczego udziału. Nadal jednak jesteś narażony na ryzyko rynkowe. Na przykład, jeśli szeroki rynek akcji w USA, zaczyna spadać wartość ETF śledząca indeks S&P 500 spadnie. Nazywa się to ryzykiem rynkowym. Podobnie ETF, który śledzi określony sektor, taki jak np. technologia, straci na wartości, jeśli spadnie cena udziałów bazowych technologii.
Błędy śledzenia/cen
Może się zdarzyć, że cena ETF nie będzie dokładnie odpowiadać cenie bazowej kompozycji, którą zamierza śledzić. Może to być spowodowane tym, że portfel akcji posiadanych przez ETF nie zmienia się dokładnie zgodnie ze śledzonymi udziałami bazowymi lub może być tak, że cena ETF tymczasowo odbiega od NAV funduszu. Ryzyko odchylenia od NAV jest wyższe w określonych porach dnia transakcyjnego, a także wyższe, gdy skacze zmienność. Również syntetyczne ETF są bardziej narażone na błędy śledzenia ze względu na bardziej złożoną formę replikacji.
Ryzyko płynności
Jest to ryzyko, że możesz nie być w stanie sprzedać funduszy ETF za uczciwą cenę. Może być niewystarczająca ilość zleceń, aby kupić lub cena może być zbyt niska. Płynność może być różna dla różnych funduszy ETF. Niektóre są aktywnie przedmiotem transakcji. Inne mają stosunkowo niski poziom transakcji, co może utrudniać kupowanie i sprzedawanie po uczciwej cenie. W przypadku braku naturalnych kupujących i sprzedających możesz przeprowadzać transakcje z maklerem.
Ryzyko walutowe
ETF, takie jak międzynarodowe ETF, narażają Cię na ryzyko walutowe. W przypadku międzynarodowych funduszy ETF skład bazowy obejmuje udziały notowane na rynkach zagranicznych. Udziały te są wyceniane w walucie rynku zagranicznego. Wartość waluty obcej należy przeliczyć na euro, zanim ETF będzie mógł być przedmiotem transakcji na giełdzie europejskiej. Wzrost wartości euro w stosunku do waluty kraju, w którym masz ekspozycję, może negatywnie wpłynąć na wartość twojego ETF.
Odwrócone ETF – ryzyko kontrahenta i ryzyko złożone
Odwrócone fundusze ETF starają się zapewnić odwrócone zwroty bazowych papierów wartościowych. Aby osiągnąć wyniki inwestycyjne, odwrócone ETF-y zazwyczaj wykorzystują pochodne papiery wartościowe, takie jak umowy swap, kontrakty futures i opcje. Korzystanie z instrumentów pochodnych wiąże się z ryzykiem kredytowym, jeżeli kontrahent umowy nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań. Poza tym większość odwrotnych funduszy ETF ma jednodniowy cel polegający na dopasowaniu codziennego działania kompozycji. Utrzymywanie tego ETF przez długi okres oznacza, że zysk lub strata z codziennych ruchów ulegają zwiększeniu w czasie, potencjalnie tworząc inny wynik niż skład. Ryzyko to nazywa się ryzykiem złożonym i zostanie wyjaśnione na przykładzie.
Na przykład tradycyjny ETF udziału kupuje się w dniu 1 za 100 USD. Tego samego dnia skład bazowy spada o 5%, a cena spada do 95 USD. W drugim dniu rynek spada o kolejne 5%, co obniży cenę do 90,25 USD. W dniu 3 rynek rośnie o 5%, co podnosi cenę do 94,76 USD. Całkowita strata w ciągu 3 dni wynosi 5,24 USD, czyli 5,24%.
Na podstawie samych tych danych spodziewalibyśmy się, że odwrotny ETF wzrośnie o 5,24%. Tak jednak nie jest.
Odwrotny indeks ETF jest kupiony w dniu 1 za 100 USD. Tego samego dnia indeks spada o 5%, a cena wzrasta do 105 USD. W dniu 2 rynek spada o kolejne 5%, co podnosi cenę do 110,25 USD. W dniu 3 rynek rośnie o 5%, co obniża cenę do 104,74 USD. Całkowity zysk wynosi 4,74 USD, a więc 4,74%.
Odwrotny ETF oczywiście działała lepiej niż normalny ETF, ale nie spełniła oczekiwań, ponieważ ETF jest zaprojektowany tak, aby pasował do odwrotności codziennej wydajności innej kompozycji, a nie jej długoterminowych zwrotów. To przeciwwskazanie stanowi unikalne ryzyko odwrotnych i ETF z dźwignią finansową.
ETF z dźwignią – efekt dźwigni
ETF z dźwignią finansową przedstawiają kilka dodatkowych zagrożeń w porównaniu z tradycyjnymi ETF, które kuszą potencjalnych klientów wysokimi zwrotami w krótkim okresie czasu. ETF-y z dźwignią mają wyższe opłaty niż ETF-y bez dźwigni, ponieważ należy opłacić premie, aby kupić kontrakty opcji, a także koszt pożyczki lub depozytu zabezpieczającego. Wysokie wskaźniki kosztów i rozkład są dużymi problemami dla funduszy ETF z dźwignią. Te dwa czynniki same w sobie mogą wgryźć się w zyski i zaostrzyć straty. Poza tym ETF-y z dźwignią są również narażone na ryzyko złożone, jak opisano wcześniej. Fundusze ETF z dźwignią są uważane za złożone i mają charakter spekulacyjny.
Ryzyko wzrostu depozytów zabezpieczających
Aby chronić siebie i swoich klientów, Interactive Brokers UK może w dowolnym momencie zwiększyć wymóg depozytu zabezpieczającego dla klientów na istniejących i nowych pozycjach ETF. Decyzja ta może być spowodowana gwałtownym wzrostem zmienności produktu bazowego, gdy kapitalizacja rynkowa produktu bazowego spadła poniżej pewnego progu lub z innego powodu. Należy pamiętać, że po dostosowaniu depozytów zabezpieczających rachunek może już nie spełniać wymagań dotyczących depozytów zabezpieczających. W takim przypadku broker przystępuje do likwidacji pozycji w celu usunięcia tej nieadekwatności.
Ryzyko likwidacji
Kiedy suma zabezpieczeń w twoim portfelu spadnie poniżej wymaganego depozytu zabezpieczającego, Interactive Brokers ma prawo zamknąć określone pozycje bez uprzedniego powiadomienia, niezależnie od tego, czy pozycje te są zyskowne czy przynoszą straty. Jeśli po likwidacji na twoim rachunku nadal występuje deficyt depozytu zabezpieczającego i masz inne pozycje jako zabezpieczenie, Interactive Brokers UK zamknie inne pozycje w celu wyeliminowania deficytu depozytu zabezpieczającego. Należy pamiętać, że likwidacja zawsze odbywa się według obowiązującej wówczas po najlepszej cenie kupna lub sprzedaży i że nie ma się wpływu na ostateczną cenę transakcji. Likwidację można przeprowadzić po niekorzystnej cenie i w niekorzystnym dla ciebie terminie.