Zanim zainwestujesz w instrument finansowy, powinieneś dokładnie ocenić, czy dany instrument odpowiada Twojej wiedzy i doświadczeniu, celom inwestycyjnym i horyzontowi inwestycyjnemu. Rozważając transakcje kontraktami futures, możesz użyć następujących punktów, aby zdecydować, czy udziały są dobrze dopasowane do Twojego profilu.
Złożoność
Biorąc pod uwagę cechy kontraktów futures, instrumenty są uważane za złożone produkty. Po zajęciu pozycji futures faktycznie zgadzasz się dostarczyć lub na zakup instrumentu bazowego w stosunku do ceny kontraktu w ustalonym terminie wygaśnięcia. W świetle tych umów należy uważnie wziąć pod uwagę ryzyko i obowiązki związane z transakcjami kontraktami futures. Ten aspekt transakcji kontraktami futures jest dokładnie omówiony w tej broszurze.
To samo dotyczy standardowych aspektów kontraktu futures. Jednym z tych aspektów jest mechanika mnożnika kontraktu. Zmiany cen kontraktów futures zależą od bazowych papierów wartościowych. Ze względu na mnożnik kontraktu ruch cen instrumentu bazowego spowoduje podwyższoną zmianę ceny kontraktu futures. Dlatego należy pamiętać, że potencjalne zyski lub straty mogą ulec znacznej zmianie. Pamiętaj: po otwarciu długiej pozycji futures ponosisz straty, ilekroć pozycja zostanie zamknięta poniżej ceny kontraktu. W przypadku kontraktów futures z krótką sprzedażą straty powstają, gdy pozycja zostaje zamknięta po cenie wyższej niż cena kontraktu.
Krótko mówiąc, transakcje kontraktami futures wiążą się z dużym ryzykiem i obowiązkami. Aby przeprowadzać transakcje odpowiedzialnie, inwestor musi zrozumieć mechanikę kontraktów futures i związane z tym ryzyko.
Rodzaj inwestora
Ze względu na swój charakter kontrakty futures najlepiej nadają się dla inwestorów średnio zaawansowanych i doświadczonych. Kontrakty futures mogą być przedmiotem transakcji zarówno wśród inwestorów detalicznych, jak i inwestorów profesjonalnych.
Wiedza i doświadczenie
Zanim zaczniesz przeprowadzać transakcje kontraktami futures, ważne jest, aby wziąć pod uwagę standardy wiedzy i doświadczenia. LYNX wymaga od inwestora posiadania historii transakcji futures przez co najmniej dwa lata i wystarczającej wiedzy na temat mechaniki i ryzyka przyszłych transakcji.
Sytuacja finansowa i świadomość ryzyka
Transakcje kontraktami futures wiążą się z wysokim ryzykiem. Niewielka zmiana ceny instrumentu bazowego może mieć duży wpływ na wycenę kontraktu. Efekt dźwigni zwiększa potencjalne zyski i straty.
Inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet 100% (lub nawet więcej) kwoty początkowej inwestycji może zostać utracone z powodu transakcji kontraktami futures. Inwestorzy mogą zostać poproszeni o dokonanie dodatkowych płatności w celu sfinansowania rachunku znacznie przekraczającego początkowy wymóg depozytu zabezpieczającego.
Cel inwestycyjny i horyzont
Transakcje kontraktami futures mogą służyć określonym celom inwestycyjnym, takim jak hedging i ukierunkowane inwestycje z dźwignią.
Hedging
Zabezpieczanie jest techniką stosowaną w celu zmniejszenia narażenia na różne rodzaje ryzyka. Zabezpieczanie się przed ryzykiem inwestycyjnym oznacza strategiczne wykorzystanie instrumentów na rynku w celu zrównoważenia ryzyka wszelkich niekorzystnych zmian cen.
Inwestorzy mogą przeprowadzać transakcje kontraktami futures, aby wykorzystywać kontrakty do zabezpieczenia istniejących portfeli inwestycyjnych innych instrumentów finansowych, takich jak akcje. Technika ta polega przede wszystkim na kupnie lub sprzedaży kontraktu futures, aby inwestor, który chce zarządzać ryzykiem związanym z portfelem bearish, mógł zająć pozycję długoterminową. Ponadto ryzyko związane z utrzymywaniem długiej pozycji można ograniczyć poprzez krótką sprzedaż kontraktu futures.
Ukierunkowana inwestycja z dźwignią finansową
Ukierunkowaną inwestycję z dźwignią można wykonać, gdy inwestor chce przeprowadzać transakcje w określonym kierunku za pomocą kontraktu futures. Inwestowanie z wykorzystaniem dźwigni jest techniką, która dąży do wyższych zysków z inwestycji przy użyciu mechanizmu mnożnika.
Ktoś, kto spodziewa się wzrostu ceny określonego instrumentu bazowego w danym okresie, może szukać zysku, kupując kontrakty futures. Jeśli prawidłowo prognozuje kierunek i termin zmiany ceny, kontrakt futures można sprzedać później za wyższą cenę, uzyskując w ten sposób zysk. Jeśli cena spadnie, a nie wzrośnie, transakcje spowodują stratę. Z powodu dźwigni straty i zyski mogą być większe niż początkowy depozyt zabezpieczający.
Horyzont inwestycyjny
Nie ma określonego horyzontu inwestycyjnego dla transakcji futures. Transakcje futures mogą być odpowiednie w krótkim okresie (krócej niż trzy lata), średnim okresie (trzy do dziesięciu lat) i długim okresie (więcej niż dziesięć lat). Chociaż rzadziej znajduje się notowane kontrakty futures z datą wygaśnięcia ponad 1 rok. Poza tym futures z datą wygaśnięcia powyżej 1 roku są rzadkie i prawdopodobnie mniej płynne. Najczęściej dokonuje się transakcji kontraktami futures dla prawie wszystkich klas aktywów tych z krótką datą wygaśnięcia.