Sposób wyceny warrantu zależy częściowo od jego rodzaju. Czynniki wpływające na wycenę warrantów handlowych mają również znaczenie dla wyceny rat, jednak wycena rat musi uwzględniać dodatkowe zmienne, takie jak przepływy dywidendy na rzecz posiadacza raty. Wartość rynkową warrantu można podzielić na wartość wewnętrzną i wartość czasu. Różne czynniki wpływają na wartość wewnętrzną i wartość czasu.
Wartość wewnętrzna
Wewnętrzna wartość warrantu opiera się na różnicy między ceną jego realizacji a bieżącą ceną instrumentu bazowego.
Warrant kupna ma wartość wewnętrzną, jeżeli cena aktywów jest wyższa od ceny realizacji. Warrant sprzedaży ma wartość wewnętrzną, jeżeli cena aktywów jest niższa od ceny realizacji.
Warrant o wewnętrznej wartości jest „in-the-money”. Warrant, który jest „at the money” lub „out-of-the money”, nie ma żadnej wewnętrznej wartości. Warrant będzie niezmiennie dokonywał obrotu po wartości, która nie jest niższa od wartości wewnętrznej.
Cena realizacji |
Warrant kupna |
Warrant sprzedaży |
< cena aktywów |
In-the-money |
Out-of-the-money |
= cena aktywów |
At-the-money |
At-the-money |
> cena aktywów |
out-of-the-money |
In-the-money |
Wartość czasu
Wartość czasu stanowi pozostałą część ceny warrantu powyżej jakiejkolwiek wartości wewnętrznej.
Kiedy warrant jest in-the money lub out-of-the money nie ma on żadnej wartości wewnętrznej, a zatem cała cena składa się z wartości czasowej.
Warrant in-the money ma zarówno wartość wewnętrzną, jak i czasu.
Załóżmy na przykład, że udziały AAPL są wyceniane na 235,00 USD, a warrant kupna z ceną realizacji wynoszącą 230,00 USD kosztuje 8,00 USD.
Wewnętrzna wartość tego warrantu wynosi 5,00 USD (cena udziału 235,00 USD, pomniejszona o cenę realizacji wynoszącą 230,00 USD). Pozostałe 3,00 $ jest wartością czasu warrantu.
Wartość czasu maleje z czasem w procesie zwanym rozpadem czasu. Po wygaśnięciu wartość warrantu wynosi zero.
Nie wszystkie warranty z takim samym czasem wygaśnięcia mają taką samą wartość czasu. Warrant „at-the-money” ma największą wartość czasu, a im cena strike jest dalsza od bieżącej ceny akcji, tym mniejsza jest wartość czasu warrantu. Na wartość czasu wpływa kilka zmiennych.
Czas do wygaśnięcia
Gdy wszystkie pozostałe elementy są równe, im dłuższy jest czas wygaśnięcia, tym wyższa jest wartość czasu warrantu.
Jako nabywca warrantu chcesz widzieć jak największą zmianę ceny instrumentu bazowego przed wygaśnięciem. Im więcej czasu jest do wygaśnięcia, tym większa możliwość na taki ruch – a zatem tym więcej będziesz gotów zapłacić za warrant.
W miarę upływu czasu wartość czasu maleje. Rozpad czasu nie jest stały, ale przyspiesza w miarę upływu czasu. Zasadniczo warrant traci około 1/3 wartości czasu w pierwszej połowie

Zmienność
Im bardziej zmienny będzie instrument bazowy, tym wyższa będzie cena warrantu, wszystko inne jest równe.
Zmienność odnosi się do sposobu, w jaki zachowuje się cena instrumentu bazowego, w szczególności wielkości i częstotliwości zmian cen. Jeśli cena zmienia się gwałtownie w szerokim zakresie, składnik aktywów jest bardziej niestabilny niż składnik, który zwykle wykazuje mniej gwałtowne ruchy w węższym zakresie.
Większa zmienność prowadzi do wyższych cen warrantów, zarówno warrantów kupna, jak i sprzedaży. Im bardziej niestabilna jest akcja, tym większa szansa na duży ruch na giełdzie – i tym większe potencjalne zyski i straty.
Stopy procentowe
Wzrost stóp procentowych doprowadzi do droższych warrantów kupna i tańszych warrantów sprzedaży, wszystko inne pozostanie równe.
Wynika to z kosztów/korzyści finansowania wbudowanych w pozycję warrantu.
Kupując warrant sprzedaży możesz odroczyć spłatę instrumentu bazowego do daty wygaśnięcia warrantu i zainwestować środki w innym miejscu w tym okresie. Im wyższe oprocentowanie, tym więcej odsetek możesz zarobić i tym więcej wart będzie dla Ciebie warrant kupna.
Efekt podwyżki stóp procentowych jest odwrotny w przypadku warrantów sprzedaży, ponieważ odracza się otrzymanie, a nie wydatek środków.
Dywidendy
Jeżeli akcje bazowe staną się ex-dywidend w okresie obowiązywania warrantu, cena kupna będzie niższa, a cena sprzedaży wyższa, niż w przypadku braku wypłaty dywidendy.
Wynika to ze spadku ceny akcji, który zwykle występuje w dniu ex- dywidend. Wpływ wypłaty dywidendy na raty jest różny, ponieważ jej posiadacz zwykle otrzymuje zapłacone dywidendy.
Delta
Delta jest miarą zmiany ceny warrantu, biorąc pod uwagę pewną zmianę ceny instrumentu bazowego. Delta warrantu wynosi od 0 do 1.
Delty warrantów kupna są dodatnie, co wskazuje, że cena warrantu przesuwa się w tym samym kierunku, co cena instrumentu bazowego.
Delty warrantów sprzedaży są ujemne, wskazujący, że cena warrantu przesuwa się w przeciwnym kierunku niż cena instrumentu bazowego.
Warranty at-the-money mają zazwyczaj deltę około 0,5 lub 50%. Delta warrantu rośnie, im głębiej jest warrant into the money, i maleje, im bardziej out of the money jest warrant.
Na przykład, jeśli warrant kupna ma deltę 0,7 lub 70%, a cena udziałów bazowych wzrośnie o 0,10 USD, można oczekiwać, że cena warrantu wzrośnie o 0,07 USD.
Jeśli warrant sprzedaży ma deltę -0,3, a cena udziałów bazowych wzrośnie o 0,10 USD, można oczekiwać, że cena warrantu spadnie o 0,03 USD.