11 korelacji rynkowych, które powinien znać każdy trader

Każdy przedsiębiorca szuka czegoś, co da mu przewagę w inwestycjach. Handel jest jak jedna wielki konkurencja, gdzie po jednej stronie stoją zwycięzcy, a po drugiej przegrani. Jak w przypadku każdej konkurencji, musimy nieustannie pracować. Jeżeli będziesz stał w miejscu, konkurencja cię wyprzedzi.

Seznam 11 tržních koleracíPrawdziwą przewagę może dać ci zrozumienie korelacji pomiędzy poszczególnymi akywami. Tym sposobem analizujesz nastrój rynku jako całość. Twoje prognozy są dokładniejsze, a w przypadku gdy coś się zmieni, wiesz o tym szybciej.

W tym artykule przedstawimy 11 korelacji, które powinien znać każdy trader oraz inwestor. Zapamiętaj je, a uzyskasz dużą przewagę aby wyprzedzić innych.

1. Rynek akcji i instrumenty zabezpieczające

To prosta zasada. Kiedy cena akcji spada, na rynku narasta strach. W takich sytuacjach inwestorzy wolą kupować aktywa, które są mniej wrażliwe na sytuację gospodarczą na świecie, a w przeszłości utrzymywały swoją wartość w czasach kryzysu.

Do takich aktywów należą w szczególności metale szlachetne (złoto, srebro, platyna etc.), waluty jak japoński jen czy obligacje rządowe. W przypadkach spadków cen akcji, aktywa te często zachowują się odwrotnie, a ich cena wzrasta.

Ale nie zawsze wzrost cen metali szlachetnych musi oznaczać oczekiwany spadek cen akcji. Konieczne jest postrzeganie obrazu jako całości i sprawdzenie czy rosną ceny wszyskich ryzykownych aktywów, czy też akcje tracą na sile. W przeciwnym razie może to tylko oznaczać wyższy popyt na towary i gotowość inwestorów do nie zatrzymywania środków pieniężnych.

2. Ropa i indeksy akcji

Popyt na ropę naftową jest w wysokiej mierze uzależniony  od światowej sytuacji ekonomicznej. Niższa aktywność gospodarcza = mniej wyprodukowanych dóbr = niższe potrzeby trasportu = mniejszy popyt na ropę.

Spadek wartości indeksów bardzo często połączony jest z problemami ekonomicznymi, dlatego ma to silny wpływ na rozwój ceny ropy.

3. CAD i ropa

Ropa naftowa jest ważnym produktem gospodarki kanadyjskiej. Cena ropy oraz przychody z jej sprzedaży wpływają na rozwój gospodarki. Pomiędzy dolarem kanadyjskim i ceną ropy występuje pozytywna korelacja: kiedy cena ropy wzrasta to dolar kanadyjski umacnia się.

4. USD, NZD.USD i USD.CAD

Wszyskie z powyżej wymienionych walut należą do państw z podobną sytuacją gospodarczą. Te państwa są bardzo zależne od eksportu, tym samym od ogólnej sytuacji geopolitycznej. Australia jest zależna od eksportu metali, Kanada od eksportu ropy, a dla Nowej Zelandii jest ważny eksport żywności.

Te waluty często zachowują się podobnie. Jeśli umacnia się AUD.USD, umacnia się także NZD.USD, a USD.CAD osłabia się.

Korelacja AUD.USD i NZD.USD = 72,1%

Korelacja AUD.USD i USD.CAD = – 95%

Wykres pokazuje korelację par walutowych z platformy LYNX Trading. USD.CAD zachowuje się odwrotnie, ponieważ dolar kanadyjski jest drugim w parze walutowej.

5. Indeksy akcji i AUD.USD

Ponieważ sytuacja gospodarcza krajów w dużym stopniu wpływa na zdolności eksportu, istnieje logiczna korelacja między walutami wrażliwymi na eksport oraz indeksami akcji. Rosnąca wartość dolara australijskiego często świadczy o pozytywnym sentymencie ogólnej sytuacji geopolitycznej, która jest potrzebna dla stabilnych i zdrowo rosnących indeksów.

Wykres korelacji S&P 500 i AUD.USD

Teraz już zaczynasz rozumieć, że wszystko ma w efekcie wpływ na wszystko. Na pierwszy rzut oka nie musi być zupełnie jasne, co może oznaczać wyraźny trend wzrostowy pary USD.AUD dla naszej pozycji na złoto. Ale możemy do tego podejść poprzez łańcuch relacji, wydedukowanych z wymienionych korelacji.

Naprzykład wzrostowy trend na USD.CAD bardzo często zapowiada spadkowe tendencje ropy naftowej. Cena ropy zazwyczaj maleje w sytuacjach recesji gospodarczej, co w efekcie naciska na spadki indeksów. Spadek wartości indeksów wiąże się z paniką na rynku i zwiększonym popytem na instrumenty zabezpieczające. W tych wydarzeniach złoto ma duży potencjał wzrostu.

Dobrze jest postrzegać wszystkie korelacje jako całość. Wtedy jesteśmy w większym stanie przewidzieć, kiedy na rynkach panuje strach, który często wpływa na wszystkie instrumenty (a korelacje zadziałają precyzyjnie) lub czy jest to tylko różnica w podaży i popycie na jednen z instrumentów w łańcuchu.

Korelacje nie stanowią gwarancji ale są dobrym narzędziem do określania trendów. Kiedy znamy korelacje i analizujemy więcej czynników, tworzymy szeroki pogląd, nie tylko patrzymy na informacje płynące z jednego źródła (czy też na temat jednego aktywa), które mogą nie być komplatne.

6. Złoto i USD.JPY

Korelacja – 82,40 % oznacza bardzo negatywny stosunek. Kiedy cena złota rośnie, para USD.JPY maleje. Złoto i jen japoński mają podobne tendencje, szczególnie w czasach stadku akcji, gdy głównym czynnikiem na rynku jest strach. W czasach wzrostu wchodzą w grę czynniki ekonomiczne,  na przykład zmienne ekonomiczne USA i Japonii lub przemysłowy popyt na złoto.

7. JPY a DAX

Korelacja 60,4 %. Te dwa aktywa są bardzo płynne i wrażliwe na zmiany na rynkach. Kiedy złoto spada, często wzrastają oba aktywa. Para AUD.JPY jest bardzo dobrym wskaźnikiem strachu na rynkach, ponieważ łączy dwie walut silnie wrażliwe na sytuację geopolityczną.

9. Złoto i srebro

Zlato vs stříbro (tržní kolerace)

Korelacja 73,1 %. Złoto jest zazwyczaj bardziej płynne, na jego cenę duży wpływ ma strach na rynku. Srebro bardziej zależne jest od przemysłowego potytu, ponieważ ma większe zastosowanie przemysłowe.

Na przykład kiedy wartość akcji spada a cena złota rośnie ale srebra nie, możemy oczekiwać, że kiedy cena akcji przestanie spadać, cena złota szybko spadnie na poprzedni poziom. Powodem jest, wzrost ceny złota spowodowany strachem na rynku a nie zwiększonym popytem, co również miałoby wpływ na cenę srebra.

10. USD/PLN – EUR/USD

Korelacja – 97.2 %. EUR i PLN należy do tego samego kosza walut europejskich które zachowują się podobnie. Jeżeli chcemy handlować na USD.PLN to powinniśmy popatrzeć także na EUR.USD i ocenić czy sytuacja jest zgodna z naszym oczekiwaniem.

11. AUD i CHF.JPY

Korelacja 77,6 %. Głównym powodem korelacji jest negatywna reakcja AUD na ryzyko i na odwrót, pozytywna relacja japońskiego jena w drugiej parze walutowej.

Czy powyższe korelacje mogą stanowić wskazówki?

Wartość tych korelacji może się czasem zmienić, dlatego trzeba ciągle śledzić rozwój wartości i ich ważność. Fundamentalna logika tych korelacji zostaje zawsze taka sama, jednak trzeba pamiętać na zmienną siłę korelacji, a także na możliwe opóźnienie czasowe.

Korelacje mają bez wątpienia zastosowanie jako wskazówki dla kompleksowych analiz. Stosuj je, a możesz uzyskać przewagę. Będziesz lepszym traderem.

Źródło danych dla korelacji dla okresu 12.3.2018 – 12.4.2018 z https://www.myfxbook.com/forex-market/correlation

Ewa Wasiak

Ewa Wasiak

Operation Manager

Od 2013 roku zajmuje się rynkami kapitałowymi, interesuje się głównie inwestycjami w akcje, fundusze inwestycyjne ETF. Przygotowuje webinaria LYNX w zakresie platform inwestycyjnych LYNX Trading i LYNX Basic, w tym ich zaawansowanych funkcji.

W LYNX działa jako Operation Manager rynku polskiego.

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×