Akcje Nikola Motor – marzenie Trevora Miltona o doskonałym elektrycznym samochodzie ciężarowym legło w gruzach

Spółka Nikola przyciągnęła w minionym roku uwagę wielu inwestorów i biznesmenów.
Akcje producenta tirów napędzanych ogniwami wodorowymi oraz elektrycznego pickupa wystrzeliły w górę w zastraszającym tempie po czym równie szybko poszybowały w dół.
Poznaj historię firmy, która nazywana bywa „nową Teslą”.

Marzenia legły w gruzach – Nikola znów zalicza bolesny upadek

Jeszcze na początku września 2020 inwestorzy mogli się cieszyć 50% wzrostem, będącym skutkiem tego, że spółka ogłosiła umowę z General Motors. Chwilę po tym, po oskarżeniu ze strony Hindenburg Research, cena akcji spółki spadła o ponad 50%. Aktywistyczna firma zajmująca się krótką sprzedażą, napisała w swoim raporcie, że Nikola Motors i jej założyciel Trevor Milton mają problem. W raporcie znalazło się między innymi stwierdzenie, że technologia baterii, która według Nikola istnieje, faktycznie wcale nie istnieje oraz że firma nagrała film z rzekomo jadącego tira, który w rzeczywistości został tylko zepchnięty z łagodnego wzniesienia. „Nikola i jej założyciel oraz dyrektor generalny Trevor Milton z czasem rozpowszechniali coraz więcej kłamstw” – stwierdza Hindenburg Research.
Na początku wszelkie zarzuty były odpierane. O wiele później dyrektor generalny przyznał, że w kontrowersyjnym filmie reklamowym ciężarówka rzeczywiście nie poruszała się za sprawą własnego napędu. Sprawą Nikola Motors zajęła się Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Trevor Milton z Nikoli ogłosił swoją dobrowolną rezygnację z funkcji dyrektora generalnego a jego miejsce zajął jego dotychczasowy zastępca Stephen Girsky. Reagując na niepewność, inwestorzy masowo sprzedawali akcje co zaskutkowało gwałtownym spadkiem cen. Producent elektrycznych ciężarówek stracił ponad 75% swojego historycznego maksimum.

Akcje Nikola – w górę ku gwiazdom

Na rynkach finansowych czasami dzieją się nieprawdopodobne rzeczy. Na przykład akcje firmy Hertz wypożyczającej samochody wzrosły o ponad 1000% po ogłoszeniu przez spółkę bankructwa. I wbrew oczekiwaniom opinii publicznej cena akcji Tesla wzrosła do ponad 1000 USD, mimo że w tym okresie spółka wciąż nie generowała żadnych zysków. Zbyt wysokie oczekiwania, intrygująca historia albo po prostu wyobraźnia potrafią czasem wywołać zupełnie nielogiczne wzmocnienie pewnych akcji. Takim przykładem są właśnie akcje spółki Nikola Motor.
Nikola Motor to spółka, która tworzy samochody ciężarowe i pickupy na napęd elektryczny i wodorowy. Tak samo jak Tesla, Nikola również zawdzięcza swą nazwę wynalazcy Nikoli Tesli, który wynalazł alternator. Akcje Nikola rozpoczęły notowania 4 czerwca na giełdzie Nasdaq od ceny około 10 USD, a 9 czerwca przekroczona została cena 90 USD. Mieliśmy zatem do czynienia ze wzrostem o ponad 800% w ciągu kilku dni.
Dzięki temu znaczącemu wzrostowi firma przez pewien czas warta była prawie 30 miliardów USD, czyli o wiele więcej niż wynosi na przykład wartość spółki Ford (24 miliardy USD) czy Renault (6 miliardów USD). Wycena spółki zbliżała się do wyceny 112-letniej firmy General Motors (38 miliardów USD), której obroty wynoszą 137 miliardów USD.

Fuzja odwrotna z VectoIQ

W marcu 2020 spółka sfinalizowała tzw. fuzję odwrotną z VectoIQ. W przypadku przejęcia odwrotnego prywatna firma (Nikola) uzyskuje już notowaną spółkę (VectoIQ). W ten sposób spółce Nikola udało się obejść żmudny i skomplikowany proces IPO a inwestorzy, którzy handlowali na akcjach, opcjach lub ich kombinacjach przed fuzją, weszli w posiadanie akcji Nikola.
Akcje VectoIQ zostały przekształcone w akcje Nikola, symbol zmienił się na NKLA i inwestorzy otrzymali akcje Nikola, które – dzięki fuzji – notowane są na amerykańskiej giełdzie technologicznej Nasdaq w stosunku 1:1 wobec akcji VectoIQ. Dzięki fuzji Nikola zyskała ponad 700 milionów USD w gotówce. Większość tej sumy pochodziła od prywatnych spółek kapitałowych. Umożliwiło to dużym graczom, takim jak na przykład Fidelity Investment, uzyskać udziały w spółce po atrakcyjnej cenie

Prąd elektryczny kontra wodór

Spółkę założył w 2014 roku Trevor Milton, który ma wiele wspólnego z założycielem Tesli – Elonem Muskiem. Również jest miliarderem, miłośnikiem alternatywnych źródeł energii oraz aktywnym użytkownikiem Twittera. Milton opracował szereg w pełni elektrycznych pojazdów.
Nikola różni się od Tesli tym, że auta napędzane są wodorem dzięki ogniwom paliwowym. Ponadto tiry marki Nikola są o wiele lżejsze. Zaletą wodoru jest to, że ładowanie zajmuje znacznie mniej czasu. Ładowanie baterii elektrycznej obecnie trwa co najmniej 30 minut, a w praktyce często nawet o wiele dłużej, podczas gdy doładowanie auta na wodór trwa tyle, ile napełnienie baku benzyną czy olejem napędowym. Nikola planował w tym celu stworzyć również własną infrastrukturę stacji ładowania.
To właśnie skoncentrowanie się na wodorze przyciąga zainteresowanie wielu inwestorów. Akcje wodorowe wraz z rozwojem technologii wodorowych stają się w ostatnich latach coraz popularniejsze. Badanie KPMG faktycznie pokazały, że większość dyrektorów generalnych spółek energetycznych uznaje ogniwa paliwowe za lepszą alternatywę dla baterii.

Akcie Nikola motors

Jak działa napęd wodorowy?

Podczas produkcji wodoru rozkłada się wodę na tlen i wodór w procesie elektrolizy. Obydwa pierwiastki są następnie wykorzystywane do rekombinacji w ogniwach wodorowych. Ów odwrotny do elektrolizy proces generuje prąd elektryczny, który może zostać wykorzystany w napędzie pojazdu elektrycznego. Idea napędzania samochodów w ten sposób nie jest nowa. Producenci samochodów prowadzą intensywne badania już od początku tysiąclecia. Teraz jednak technologia ta wydaje się wystarczająco funkcjonalna i tania, by móc ją wykorzystać w praktyce.
Dużą zaletą pojazdów na ogniwa paliwowe jest to, że wodór może zastąpić benzynę czy olej napędowy jako źródło energii. Wodór ma niemal trzykrotnie wyższą niż benzyna gęstość energetyczną. Pojazdy z napędem wodorowym mają obecnie zasięg ponad 600 km a naładowanie baterii trwa zaledwie 3 minuty

Krytyka i niepewność

W przypadku akcji Nikola Motors bez wątpienia mamy do czynienia z bańką inwestycyjną. Spółka nie zarobiła jak dotąd nawet dolara, sprzedając swoje produkty, ale ma wielkie (niekiedy wręcz nierealne) plany na przyszłość. W związku z tym znajduje się pod ostrzałem krytyki wielu cenionych analityków.
W ramach ciekawostki: znany autor i inwestor Andrew Left, który zasłynął swoimi krótkimi inwestycjami, na swojej stronie internetowej Citron Research podkreśla fakt, że wycena Nikoli jest absurdalna. Przy wartości rynkowej 30 miliardów USD Tesla już dawno produkowała auta. Ponadto założyciel spółki sprzedał ponoć swoje własne akcje za 10 USD. Poza tym spółka nie dysponuje na razie żadną realną własnością intelektualną, a wzrost, który można było zaobserwować w pewnym okresie, był rezultatem szeroko zakrojonej reklamy.
To, że wielu ludzi zgadza się z Andrew Leftem, znajduje potwierdzenie w fakcie, że krótkie pozycje na akcje Nikola niewyobrażalnie zdrożały. Wypożyczenie akcji w celu shortowania kosztuje aktualnie 515% rocznie. To oznacza, że krótkie pozycje są interesujące jedynie w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ inaczej odsetki pochłoną zysk. Powód jest prozaiczny – popyt na akcje jest wysoki, ale podaż (wypożyczanie) jest ograniczona.
Inwestorzy handlujący na akcjach również spekulują na spadek tych akcji, co znalazło odzwierciedlenie w cenie opcji. Przyjrzyjmy się opcjom z terminem wygaśnięcia 17. lipca 2020 roku. Przykładowo $ 95 PUT kosztuje obecnie 56 USD, co oznacza, że akcje Nikola muszą spaść poniżej 39 USD, żeby opcje generowały zyski.
Poniższy screenshot z platformy handlowej LYNX pokazuje stawkę zniżkową z minionych miesięcy, czyli koszty odsetek, które zapłacisz, jeśli pożyczysz akcje Nikola po otwarciu krótkiej pozycji.

Plany i perspektywy

Spółka zapowiedziała na cały 2020 rok zerowe przychody i skupiła się na samych obrotach w wysokości 1 miliarda USD do 2023 roku. Nikola oczekuje, że obroty pomiędzy 2022 a 2025 rokiem wzrosną o 165%. Tak samo jak Tesla, Nikola również wykorzystuje system rezerwacji swoich aut. Trevor Milton oznajmił ostatnio na Twitterze, że klienci będą mogli od 29 czerwca zarezerwować odbiór modelu Badger. Jest to pojazd częściowo elektryczny, który zostanie publicznie zaprezentowany podczas wystawy pod koniec 2020 roku.
Kolejnym planowanym produktem jest samochód dostawczy Tre, którego produkcja rozpocznie się w 2021 roku. Nikola spodziewa się również szybkiego rozpoczęcia budowy fabryki w Arizonie, która powinna być aktywna pod koniec 2021 roku. Produkcja pojazdów na napęd wodorowy nastąpi dwa lata po tym, jak Nikola zbuduje sieć stacji ładowania. Plany te są bardzo ambitne, ale bardzo prawdopodobne, że pojawi się szereg komplikacji i niedotrzymanych terminów.

Rezerwacje i przedsprzedaż rynku – już 14 600 rezerwacji

Kierownictwo spółki ogłosiło, że już zarezerwowano ponad 14 600 ciężarówek wartych około 10,2 miliarda USD. Pytanie jednak brzmi, jak długo potrwa produkcja takiej ilości pojazdów. Na przykładzie Tesli mogliśmy obserwować, jak początkowe problemy produkcyjne mogą negatywnie wpływać na plany spółki.
Produkująca piwo spółka AB Inbev już zamówiła 800 samochodów dostawczych. Ponad 50% zainteresowanych stanowią duże firmy z dobrym ratingiem. Nikola ma nadzieję, że firmy, którym nieobca jest odpowiedzialność ekologiczna (Coca-Cola, Walmart, Pepsi, Amazon…) i które chcą obniżać swoją emisję CO2, w końcu także zastąpią dotychczasowe środki transportu tirami na napęd wodorowy

Handluj akcjami Nikola za pośrednictwem LYNX

LYNX oferuje handel na akcjach Netflix bezpośrednio na giełdach krajowych.

Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny i wąski spread. Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel na akcjachETF, futuresopcjachCFD, czy na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform. Ponadto regularnie przygotowujemy dla ciebie nasze profesjonalne webinary szkoleniowe. Oprócz tego regularnie publikujemy dla ciebie analizy rynku i newsy ze świata inwestycji w ramach naszego Portalu informacyjno-edukacyjnego LYNX.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszej Obsługi Klienta.

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×