E-mobility: 3 najlepsze akcje spółek z branży elektromobilności w 2020 roku

Rynek elektromobilności (e-mobility) się zmienia. Od 2011 roku liczba pojazdów elektrycznych sprzedawanych na całym świecie co roku rośnie dwukrotnie. Tylko w zeszłym roku ilość sprzedanych pojazdów elektrycznych i hybrydowych plug-in wzrosła o 2 miliony według badań globalnych perspektyw dla pojazdów elektrycznych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Do 2022 roku jedno na dziesięć sprzedanych na całym świecie nowych aut będzie autem elektrycznym. Trend e-mobility rozwija się na różnych płaszczyznach: oprócz pojazdów elektrycznych ta gałąź przemysłu obejmuje również elektryczne rowery, motocykle, pojazdy użytkowe i autobusy.

Wraz z rozwojem branży e-mobility gwałtownie będzie rosnąć również popyt na akumulatory i zasoby potrzebne do ich produkcji, a więc na surowce używane do wytwarzania tych komponentów – lit i kobalt.

W niniejszym artykule przyjrzymy się akcjom spółek, które w najbliższych latach będą odnosić znaczące korzyści z pojawienia się z nowego megatrendu, jakim jest elektromobilność.

Pojazdy elektryczne – rewoluja w przemyśle motoryzacyjnym 

Przez całe dziesięciolecia na rynku motoryzacyjnym względnie nic się nie działo. Obecnie jednak świat samochodów przechodzi transformację i dni zwykłego silnika spalinowego są policzone. Można założyć, że w nieodległej przyszłości produkcja pojazdów z silnikiem spalinowym zostanie całkowicie zatrzymana, ponieważ przyszłość należy do aut elektrycznych.

Akcje producentów pojazdów z napędem hybrydowym albo elektrycznym w nadchodzących latach odnotują znaczący wzrost. Eksperci szacują, że ilość nowo sprzedawanych pojazdów elektrycznych wzrośnie najpróżniej za dwa, trzy lata z dwóch milionów pojazdów rocznie w 2018 roku aż do sześciu milionów rocznie. Oznaczałoby to udział w rynku na poziomie około pięciu – siedmiu procent.

Trend, którego nie da się zatrzymać, bez wątpienia doprowadzi do olbrzymich zmian i turbulencji w przemyśle samochodowym oraz dostawczym, które wyłonią nowych zwycięzców, ale też przegranych.

Tesla dokonuje przełomu modelem 3

Pionierem w branży elektromobilności jest spółka Tesla,

założona w 2003 roku przez Elona Muska. Mimo że firmie zawsze towarzyszyły krytyka oraz sceptycyzm, teraz po kilku kryzysach i opóźnieniach Tesla pokonała wszelkie przeszkody, z sukcesem wprowadzając na rynek model 3 – samochód elektryczny dla klasy średniej w przystępnej cenie.

tesla model 3

Od 2020 roku Tesla splanuje sprzedawać 500 000 pojazdów elektrycznych rocznie. Wielcy producenci aut obecnie w większym lub mniejszym stopniu dostosowują się do nowych warunków panujących na rynku i opracowują własne modele pojazdów elektrycznych. Najpóźniej w 2020 roku oczekiwane jest pojawienie się na rynku pojazdów wielu nowych producentów aut elektrycznych.

Volkswagen planuje zainwestowanie 70 miliardów EURO

Prawdziwą sensacją 2017 roku było ogłoszenie przez firmę Volkswagen, ž

że w najbliższych latach zamierza zainwestować w sumie 70 miliardów EUR w sektor elektromobilności. 50 miliardów EUR zostanie przeznaczone na rozwój i produkcję akumulatorów, a 20 miliardów EUR – na rozwój pojazdów elektrycznych.

Dotychczas większość dużych firm z branży motoryzacyjnej inwestowała dosyć niepewnie. Gest Volkswagena symbolicznie rozpoczął wyścig o zdobycie udziałów w rynku pojazdów elektrycznych. Do 2025 roku marki Volkswagen Group VW, Audi, Seat, Škoda, Porsche i Bentley planują opracować ponad 80 modeli z silnikami elektrycznymi, w tym około 50 pojazdów w pełni elektrycznych oraz 30 modeli hybrydowych.

Ekspert z dziedziny motoryzacji Stefan Bratzel szacuje, że co czwarty samochód koncernu Volkswagen do 2025 roku będzie miało napęd elektryczny.

Chiny dążą do wprowadzenia zakazu korzystania z silników spalinowych i wprowadzają kwoty na pojazdy elektryczne

Prekursorem w dziedzinie elektromobilności są jednak Chiny. Według Center of Automotive Management (CAM) Chiny w 2018 roku ponownie były liderem w dziedzinie elektromobilności z ponad milionem nowych zarejestrowanych aut elektrycznych oraz udziałem w rynku na poziomie 4,5 % obok najważniejszych potęg przemysłowych.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wprowadzony przez chiński rząd zakaz używania silników spalinowych. Termin wycofania silników spalinowych z eksploatacji nie został jak dotąd określony, ale według szacunków powinno się to stać najpóźniej do 2040 roku.

Do tego czasu oprócz ustanowienia kwot na pojazdy elektryczne dla producentów, podjęte zostaną prawdopodobnie także inne działania służące jak najszybszemu wprowadzeniu dużej ilości aut elektrycznych na chińskie drogi. Już od zeszłego roku 8% samochodów sprzedawanych w Chinach musiało mieć napęd elektryczny. W tym roku ilość ta zwiększy się do 10 %, a w 2020 roku wzrośnie o kolejne 2 % – do poziomu 12 %.

Kluczowe czynniki: opłaty za infrastrukturę , zasięg i różnice w cenach

To, jak szybko auta elektryczne zaczną dominować na rynku zależy od istniejącej infrastruktury. Z badania przeprowadzonego przez instytut Forsa wynikało, że 90 % ankietowanych uznało dobrze rozwiniętą infrastrukturę ładowania za podstawowy warunek kupna auta elektrycznego.

W każdym razie około 80 % respondentów chce również minimalnego zasięgu ponad 500 km na jednym ładowaniu i cen porównywalnych do aut na benzynę. Spełnienie tych wysokich wymagań wydaje się jednak coraz bardziej realne w nieodległej przyszłości

3 najlepsze akcje spółek z branży elektromobilności w 2020 roku

Oprócz prekursora branży elektromobilności – firmy Tesla – w branży e-mobility istnieje również szereg spółek technologicznych i dostawczych, które będą czerpać znaczne korzyści z rozwoju napędu elektrycznego. Poznajmy 3 najważniejsze spośród nich.

3. Akcje BYD (BY6) – Największy producent akumulatorów i pojazdów elektrycznych na świecie

BYD (ISIN: CNE100000296 – symbol: BY6 – waluta: EUR) jest nie tylko największym producentem aut elektrycznych na świecie, lecz także producentem akumulatorów oraz innych rozwiązań do magazynowania energii. Baterie produkowane przez spółkę w chwili obecnej znajdują największe zastosowanie w telefonach komórkowych. Firma jednak coraz bardziej zmienia profil działalności, zwracając się w stronę branży pojazdów elektrycznych.

Innym obszarem, na którym spółka się skupia, jest magazynowanie energii dla elektrowni oraz prywatnych gospodarstw domowych. Ze względu na fakt, że w niedalekiej przyszłości popyt na akumulatory i rozwiązania służące magazynowaniu energii znacząco wzrośnie w związku z boomem na pojazdy elektryczne, firma z siedzibą w Hong Kongu może być właśnie jednym z wygranych nadchodzących lat.

Elektromobil společnosti BYD

Auto elektryczne BYD e6

Ambitnym celem Wang Chuan-Fu – założyciela spółki, której nazwa jest skrótem od angielskiego „Build Your Dream“, jest generowanie przychodów przekraczających 150 miliardów USD w jak najkrótszym czasie. W porównaniu z 2017 rokiem oznaczałoby to dziesięciokrotny wzrost.

W 2018 roku BYD rywalizowała ze swoim największym konkurentem – Teslą, przy czym obie spółki reprezentowały 11 % światowego rynku pojazdów elektrycznych. BYD jednak już ponad 3 lata z rzędu rości sobie prawo do tytułu największego producenta aut elektrycznych na świecie. W odróżnieniu od Tesli, BYD ma bardzo szeroki asortyment.

Podczas gdy Tesla w sumie oferuje tylko cztery modele, BYD ma cztery auta, trzy pojazdy hybrydowe i szesnaście elektrycznych pojazdów użytkowych oraz modeli autobusów.

Elektryczne autobusy są dla BYD szczególnie interesujące. Na przykład w Chinach już ponad 20% autobusów publicznych ma napęd elektryczny. Kolejne kraje przechodzące powoli na napęd elektryczny w transporcie publicznym, to na przykład USA, Wielka Brytania i Włochy.

Wykres akcji BYD. Źródło: LYNX Trading.

W lipcu 2018 BYD po raz pierwszy sprzedała o ponad 100 % więcej pojazdów elektrycznych i hybrydowych niż pojazdów z silnikami spalinowymi. W sumie w 2018 roku spółka sprzedała ponad 248 000 pojazdów z napędem alternatywnym.

Dla każdego, kto chce inwestować w trend e-mobility, BYD stanowi o wiele tańszą alternatywę dla Tesli. Oczekuje się, że BYD wykorzysta swoją przewagę konkurencyjną i w najbliższych latach wciąż będzie osiągać wysoki wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych oraz akumulatorów, co powinno stopniowo zwiększać zyski spółki.

Strategiczna decyzja o transformacji w nadchodzących latach i skupieniu na megatrendzie e-mobility w długoterminowej perspektywie prawdopodobnie się opłaci. Ogólnie rzecz biorąc, akcje BYD są zmienne i obarczone wysokim ryzykiem, ale w odpowiednim horyzoncie inwestycyjnym bez wątpienia są również bardzo obiecujące.

Darmowy e-book inwestycyjny

Chcesz zainspirować się w budowaniu portfela tymi najskuteczniejszymi inwestorami na świecie? To pobierz nasz darmowy e-book.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.

2. Akcje Panasonic (MAT1) – Od elektroniki do branży motoryzacyjnej?

lithiové baterie panasonicMimo że  Panasonic (ISIN: JP3866800000 – symbol: MAT1 – waluta: EUR) przez ogół społeczeństwa nadal uważany jest za producenta telewizorów i systemów stereo, przyszłość spółki jest w dużym stopniu powiązana z elektromobilnością. Panasonic obecnie przestaje się koncentrować na elektronice użytkowej, by skupić się na rozwiązaniach systemowych i komponentach dla dużych klientów przemysłowych.

Przemysł samochodowy z elektroniką pokładową oraz kokpitami cyfrowymi obejmującymi systemy informacyjne i akumulatory jest jedną z najważniejszych, a także najszybciej się rozwijających gałęzi przemysłu.

W przypadku baterii litowych, które Panasonic produkuje jako czołowy dostawca na rynku, po 2021 oczekiwany jest roczny wzrost popytu o 17%. Poza pojazdami elektrycznymi baterie litowe wykorzystywane są również w elektrowniach słonecznych oraz wiatrowych. Dużą część rynku rozdzielili między siebie producenci z Azji, a Panasonic, posiadający ponad 1/3 udziałów w rynku, jest niewątpliwym jego liderem.

Na targach CES w Las Vegas spółka-córka Panasonic, Automotive Systems Company of America, przedstawiła tzw. platformę ePowertrain dla pojazdów elektrycznych. Jest to system obejmujący silnik elektryczny, ładowarkę i inne kluczowe komponenty napędu elektrycznego. Energooszczędna jednostka napędowa jest bardzo kompaktowa, dlatego można ją dowolnie montować w pojazdach elektrycznych różnego rodzaju.

Wydaje się, że spółka chce się również uniezależnić od spółki Tesla, opracowując jednostki napędowe. Panasonic w przeszłości zainwestował znaczący kapitał w budowę fabryk dla spółki Tesla. To, że Elon Musk zazwyczaj nie nadążał za swoimi ambitnymi celami, uderzyło w Panasonic szczególnie dotkliwie.

Pod koniec roku rozliczeniowego 2017/18 opóźnienia działu motoryzacyjnego Tesli sięgały 10 %, co spowodowane było zwłaszcza opóźnionymi pracami nad nowym modelem Tesla 3. Jednak niedawny wzrost produkcji Tesli przynosi firmie Panasonic duże zyski.

Wykres akcji Panasonic. Źródło: LYNX Trading.

Obecnie dział motoryzacyjny stanowi 21 % obrotów spółki. Do 2021 roku Panasonic zamierza zwiększyć wartość sprzedaży z 13 miliardów EUR w 2017 roku do co najmniej 19 miliardów EUR. Jedną trzecią obrotów ma zapewnić produkcja baterii do samochodów.

W celu zmniejszenia zależności od spółki Tesla firma zbudowała niedawno nową fabrykę baterii w Chinach, która od przyszłego roku ma być głównym dostawcą dla chińskich producentów pojazdów elektrycznych.

Po stagnacji na głównym rynku elektroniki użytkowej w ostatnich latach, reorientacja działalności formy na przemysł samochodowy przynosi powiew świeżości. W latach 2017/2018 skonsolidowana sprzedaż wzrosła o niecałe 10 %, a zysk na akcję wzrósł obecnie o 58 % z 64P JPY do 101 JPY. Przy aktualnej cenie akcji wskaźnik P / E wynosi 10,5, a więc jest atrakcyjny.

Po osiągnięciu maksymalnego poziomu 13,50 EUR wartość akcji Panasonic ponownie spadła do poziomu poniżej 10 EUR. Przy obecnym poziomie ceny 8,50 EUR opłacalny mógłby być wkład długoterminowy. Panasonic już dystrybuuje kompleksowy asortyment dla aut elektrycznych – moduły napędowe, akumulatory, elektronikę pokładową, systemy   kabin kierowców i wiele innych produktów.

Dostawca, który pokrywa zapotrzebowanie na najważniejsze podzespoły pojazdów elektrycznych, w zasadzie mógłby również opracować własny pojazd elektryczny. Panasonic bardzo skorzysta na megatrendzie e-mobility. Jego akcje stanowią więc obiecującą inwestycję długoterminową.

LYNX TYP: O tym, jak wygląda handel akcjami, możesz przeczytać w naszym przewodniku po akcjach.

1. Akcje Hella (HLE) – Dostawca do przemysłu motoryzacyjnego niezależny od megatrendu

Dostawca motoryzacyjny Hella (ISIN: DE000A13SX22 – symbol: HLE – měna: EUR) z niemieckiego Lippstadtu uważany jest za jednego z czołowych światowych producentów świateł i elektroniki samochodowej. Rodzinne przedsiębiorstwo, które jest jednym z 40 największych dostawców motoryzacyjnych na świecie, prawdopodobnie odniesie znaczne korzyści w związku z nowym megatrendem.

Największą zaletą spółki jest fakt, że najważniejsze produkty Hella są potrzebne niezależnie od technologii napędu. Inteligentne kontrolery akumulatorów Hella oszczędzają energię i dlatego są wręcz niezbędne w pojazdach z napędem elektrycznym.

Oczekuje się, że sprzedaż elektronicznych kontrolerów do baterii litowo-jonowych i czujników baterii w nadchodzących latach znacząco wzrośnie. Oprócz oprogramowania i inteligentnych reflektorów LCD spółka opracowuje również kamery oraz czujniki radarowe, wykrywające przeszkody na drogach, niezbędne dla pojazdów samojezdnych.

Wykres akcji Hella. Źródło: LYNX Trading.

Wzrost przychodów o 7 % z 6,6 miliardów EUR do 7,1 miliardów EUR w zeszłym roku był bardzo przeciętny. Wzrost dochodów był jednak o wiele ciekawszy. Zysk wzrósł w roku 2017/18 o 14 % – z 3,08 EUR do 3,50 EUR.

Zysk na akcję wzrósł w minionym roku wyjątkowo o 27 %. A aktualny rok budżetowy 2018/19 zaczął się obiecująco. Oprócz wzrostu sprzedaży o 7,3 % do 3,6 miliarda EUR zysk skorygowany przed opodatkowaniem w pierwszej połowie roku również wzrósł o 5%.

Dzięki pozytywnemu rozwojowi biznesu dywidenda została ostatnio podniesiona o 14% – z 0,92 EUR do 1,05 EUR. Przy cenie akcji 40 EUR odpowiada to stopie dywidendy na poziomie co najmniej 2,6 %. Wartość rynkowa spółki wynosi obecnie 4,5 miliarda EUR.

Akcje spółki zaczęły być notowane na giełdzie pod koniec 2014 roku za 26,50 EUR. Na początku roku doszło do silnej korekty po tym, jak osiągnęły swoją najwyższą cenę 60 EUR. Przy obecnym poziomie ceny 40 EUR teraz nawet bardziej konserwatywni inwestorzy mogą dostrzec interesującą możliwość inwestycji długoterminowej. Pierwszym celem cenowym mogą być maksymalne ceny z przeszłości, co oznacza potencjał cenowy na poziomie około 50%.

Akcje spółek z branży elektromobilności w LYNX

LYNX oferuje handel akcjami e-mobility bezpośrednio na giełdach krajowych. To zapewnia naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny oraz wąski spread.

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy Ci  akcjemiETF, futuresopcjami , CFD, czy na forexie po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz handlować w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform.

Chcesz przeliczyć ceny zagranicznych akcji albo ETF na euro? Skorzystaj z przelicznika walutowego dla ponad 130 walut.

Ponadto regularnie udostępniamy ci analizy rynku i nowości ze świata inwestycji w ramach naszego  portalu informacyjno-edukacyjnego LYNX.

Inwestuj w akcje firm z branży elektromobilności z LYNX

W LYNX uzyskujesz najszerszą ofertę rynków i produktów w Polsce. Otrzymujesz dostęp do ponad 100 giełd w 30 krajach świata.

e-mobility

Plan inwestycyjny – praktyczny przewodnik po opracowywaniu strategii handlowej

Handel na giełdzie to specyficzne zajęcie, którą ciężko do czegokolwiek porównać. Ogólnie rzecz biorąc, trader wciąż funkcjonuje w dużej niepewności. Na rynkach finansowych dominują przypadkowość i chaos. Niektórzy zrównują więc handel na giełdzie z hazardem, z rosyjską ruletką

Więcej

Akcje Nikola Motor – marzenie Trevora Miltona o doskonałym elektrycznym samochodzie ciężarowym legło w gruzach

Akcje producenta ciężarówek napędzanych wodorem i pickupa elektrycznego wystrzeliły w rakietowym tempie. Odkryj przyczyny tego zjawiska!

Więcej

Akcje Alphabet – 5 niesamowitych faktów na temat Google

Spółka Alphabet (GOOGL) jest nie tylko czołowym graczem internetowym, ale ma w planach również wiele innych interesujących projektów.

Więcej
Ewa Wasiak

Ewa Wasiak

Operation Manager

Od 2013 roku zajmuje się rynkami kapitałowymi, interesuje się głównie inwestycjami w akcje, fundusze inwestycyjne ETF. Przygotowuje webinaria LYNX w zakresie platform inwestycyjnych LYNX Trading i LYNX Basic, w tym ich zaawansowanych funkcji.

W LYNX działa jako Operation Manager rynku polskiego.

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×