Jak inwestować w akcje i na co powinieneś uważać?

Jako początkujący inwestor najprawdopodobniej zadajesz sobie pytania: Jak inwestować w akcje? Co jest ważne w inwestycjach w akcje? Na co powinienem uważać? A czego unikać?

W tym artykule omówimy te najważniejsze kwestie. Z nabytą wiedzą będziesz mógł inwestować ze spokojną głową.

Dywersyfikuj

Z terminem ”dywersyfikacja portfela” na pewno spotkałeś się w momencie rozpoczynania inwestycji. Jest to pierwsza i często ta najtrudniejsza lekcja dla inwestorów, mowa tu o zarządzaniu ryzykiem.

Według naszego doświadczenia, inwestorzy mają trudności w podejmowaniu właściwych decyzji w trudnych sytuacjach.

Dobrze zdywersyfikowany portfel zawiera akcje z różnych sektorów. Według amerykańskich naukowców portfel powinien zawierać przynajmniej 12 różnych akcji – to znacznie zmniejsza ryzyko biznesowe.

Ryzyko inwestycyjne wiąże się z upadkiem wartości akcji, wtedy gdy firma ma np. problemy finansowe, pojawiły się negatywne informacje lub firma nie zaczyna spełniać oczekiwań inwestorów. Dobrym przykładem w tym miejscu może być sytuacja na akcjach Volkswagena pod koniec roku 2015 – afera spalinowa.

Jednak ryzyko rynkowe (spadek ogólnorynkowy) nie może być objęte tylko za pomocą dywersyfikacji. Twoje portfolio ciągle jest podatne na recesje gospodarki. Oznacza to, że w czasach wzrostu gospodarczego zyskujesz.

Wybieranie akcji za pomocą LYNX Market Scanner

Żeby zbudować dobry portfel inwestycyjny, nie możesz kupować akcji przypadkowo. Sztuka ta polega na wybieraniu tych z najlepszym potencjałem. Za pomocą narzędzia Market Scanner na platformie LYNX Trading możesz łatwo wybrać akcje, które spełniają twoje wymagania.

Wybierz rynek, który Cię interesuje i ustaw parametry, aby wyszukać te najciekawsze akcje. Wynikiem jest przegląd akcji, np. tych najczęściej sprzedawanych, najszybciej rosnących lub spadających oraz o najwyższej dywidendzie.

Dywidenda

Wypłata dywidendy ma kluczowe znaczenie dla inwestorów. Pierwszy sposób jak inwestować w akcje jest spekulacja na wzrost ceny. Drugi to zyski płynące z dywidendy.

Dywidenda to rozdzielona część zysku firmy należąca do akcjonariuszy. Może występować w postaci pieniężnej lub poprzez otrzymanie akcji danej spółki.

Duże znaczenie dywidendy można zauważyć na przykładzie wzrostu indeksu S&P 500. Od 2006 do 2016 roku wartość indeksu wzrosła o 65%, ale jeżeli uwzględnimy wypłacone dywidendy, dochód wynosił nawet 102%.

Stopę dywidendy możesz łatwo sprawdzić na platformie LYNX Trading, wystarczy dwukrotnie kliknąć na wybrane akcje. Pojawi się okno, na którym znajdziesz stopę dywidendy (%) na podstawie obecnej ceny akcji.

Zasada ryzyko-zysk

Termin ryzyko/zysk (ang. risk/reward) jest często spotykany w sferze handlowania i inwestycji na giełdzie. Chodzi o stosunek ryzyka straty i możliwości zysku na który możesz liczysz.

Jeżeli chcesz odnieść sukces na giełdzie, ważne jest aby pamiętać o tej zasadzie. Przykład: Inwestycja w akcje o wartości 100 zł, oczekujesz wzrost ceny na 130 zł – załóżmy, że chcesz sprzedać w tym momencie. Twój potencjalny zysk wynosi 30 zł. Otwierasz tą pozycji i ustawiasz stop loss na 90 zł. W tym przypadku twoja maksymalna strata wynosi 10 zł a stosunek ryzyko/zysk wynosi 1:3. Twój potencjał zysku jest trzy razy większy od straty.

Zawsze upewnij się, że twój potencjalny zysk jest wyższy od potencjalnej straty.

Brzmi łatwo, prawda? W rzeczywistości inwestorzy choć wiedzą jak inwestować w akcje, często zachowują się wręcz odwrotnie. Stratne pozycje są przeoczane, a te zyskowne zostają zamykane zbyt wcześnie.

Darmowy e-book inwestycyjny

Chcesz zainspirować się w budowaniu portfela tymi najskuteczniejszymi inwestorami na świecie? To pobierz nasz darmowy e-book.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.

Zabezpieczanie

Na koniec omówimy koncept zabezpieczania, czyli tzw. hedging. Chodzi o zmniejszanie ryzyka z danej pozycji przez otwieranie innej. To nie dotyczy tylko firm międzynarodowych, które chcą się zabezpieczyć przed ryzykiem walutowym. Również i ty możesz zabezpieczyć swój portfel na wypadek gorszych czasów na rynku.

Inwestorzy często utrzymają swój portfel inwestycyjny w okresie długoterminowym. W celu ograniczenia ryzyka możesz na przykład użyć opcji put.

Można to porównać do ubezpieczenia mieszkania, czyli płacąc swojemu zakładowi ubezpieczeniowemu. Jeżeli coś pójdzie nie tak, ubezpieczenie pokryje twoją stratę. Podobnie jest w przypadku opcji put. Płacisz premię za opcje, a kiedy ponosisz stratę za dany produkt, twoja strata jest ograniczona.

Opcje to idealny produkt, jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje portfolio. Więcej informacji o opcjach znajdziesz tutaj.

Czytaj więcej >> Handel na akcjach: 11 niezbędnych wskazówek inwestycji w akcje dla początkujących

Czy już wiesz jak inwestować w akcje?

LYNX zapewnia dostęp do ponad 100 rynków po całym świecie i daje ci możliwość inwestować w akcje amerykańskie, niemieckie i inne, oferując polskim inwestorom niezwykle korzystne ceny.

Stop-loss – najlepszy przyjaciel czy najgorszy wróg?

Generalnie obowiązuje zasada, że do trwałej aprecjacji pieniędzy na rynkach kapitałowych niezbędna jest akceptacja występujących raz na jakiś czas kontrolowanych strat. To gwarantuje inwestorowi, że nie zatraci dyscypliny, a ponoszone straty nie pociągną go na dno.

Więcej

Plan inwestycyjny – praktyczny przewodnik po opracowywaniu strategii handlowej

Handel na giełdzie to specyficzne zajęcie, którą ciężko do czegokolwiek porównać. Ogólnie rzecz biorąc, trader wciąż funkcjonuje w dużej niepewności. Na rynkach finansowych dominują przypadkowość i chaos. Niektórzy zrównują więc handel na giełdzie z hazardem, z rosyjską ruletką

Więcej

Akcje Nikola Motor – marzenie Trevora Miltona o doskonałym elektrycznym samochodzie ciężarowym legło w gruzach

Akcje producenta ciężarówek napędzanych wodorem i pickupa elektrycznego wystrzeliły w rakietowym tempie. Odkryj przyczyny tego zjawiska!

Więcej
Ewa Wasiak

Ewa Wasiak

Operation Manager

Od 2013 roku zajmuje się rynkami kapitałowymi, interesuje się głównie inwestycjami w akcje, fundusze inwestycyjne ETF. Przygotowuje webinaria LYNX w zakresie platform inwestycyjnych LYNX Trading i LYNX Basic, w tym ich zaawansowanych funkcji.

W LYNX działa jako Operation Manager rynku polskiego.

Powiązane posty

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×