Kontrakty CFD – Zalety i wady handlu na kontraktach CFD

Inwestowanie w kontrakty CFD zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów. Co to jest CFD? Jacy inwestorzy korzystają z handlu na CFD? Jakie są zalety i wady? Jeśli nie posiadasz wiedzy w zakresie funkcjonowania tego instrumentu, to ten artykuł jest przeznaczony właśnie dla Ciebie.

Poniżej omówimy:

  • Czym są kontrakty CFD?
  • Wady i zalety kontraktów CFD.
  • Jak handlować na CFD za pośrednictwem LYNX?

Co to jest CFD?

Wat is een CFD?

Contract For Difference (CFD), czyli kontrakt różnicy kursowej, to instrument finansowy, który śledzi wzrost lub spadek ceny aktywa bazowego. Chodzi o umowę między dwoma stronami – kupującym i sprzedającym. Różnica wartości aktywa bazowego (na przykład akcji) jest rozliczana od momentu zawarcia tego kontraktu. Kupując CFD nie stajesz się właścicielem aktywa bazowego, jak w przypadku akcji.

Rozliczenie zysku lub straty (według różnicy w kursie) zostaje zrealizowane po zamknięciu pozycji. Za pomocą kontraktów CFD możesz spekulować zarówno na wzrost (long), jak i na spadek (short) cen akcji lub indeksu.

Za pośrednictwem LYNX możesz nabywać kontrakty CFD zarówno na akcje, ETF -y jak i indeksy. Jeden kontrakt CFD reprezentuje dokładnie wartość aktywa bazowego. Oznacza to, że jeden kontrakt CFD na ETF SPY reprezentuje wartość 272 USD wtedy gdy wartość  jednego ETF warta jest 272 USD.

Jakie są zalety i wady kontraktów CFD?

Pierwszą zaletą CFD jest dźwignia finansowa. Oznacza to, że możesz dokonać stosunkowo wysokiej inwestycji przy niewielkim wkładzie kapitału. Na przykład wymogi depozytu zabezpieczającego dla jednego kontraktu CFD na DAX wynosi 703 EUR kiedy jego wartość wynosi 3,406 EUR.

Drugą zaletą jest prostota instrumentu. Proces zakupu CFD jest taki sam jak na akcjach. Jeśli kupujesz CFD to zajmujesz długą pozycję i spekulujesz na wzrost cen. Jeśli sprzedajesz CFD to zajmujesz krótką pozycję i spekulujesz na spadek cen aktywa bazowego. Ceny kupna i sprzedaży są z zasady takie same, jak ceny aktywa bazowego. Wypłaty dywidendy są dokonywane na Twój rachunek.

Kontrakty CFD są dobrą alternatywą dla kontraktów futures. Dużą zaletą CFD w porównaniu do kontraktów futures jest wielkość kontraktu oraz depozytu zabezpieczającego. Na przykład kontrakt E-mini (ES), depozyt zabezpieczający na jeden kontrakt wynosi około 8.000 USD, z kolei depozyt zabezpieczający przy zakupie jednego kontraktu CFD dla indeksu SP500 wynosi 175 USD. Kontrakty CFD pozwalają być bardziej elastycznym, szczególnie przy rachunkach poniżej kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Ponadto należy wziąć także pod uwagę koszty transakcyjne (prowizje), które w przypadku kontraktów futures są niższe.

Oczywiście kontrakty CFD nie mają tylko samych zalet. Wadą CFD są odsetki, które zapłacisz jeśli przetrzymujesz otwartą pozycje na dzień następny. Odsetki, w zależności od kierunku pozycji możesz płacić lub otrzymywać. Ponadto posiadając CFD nie masz prawa głosu w zgromadzeniu jak w przypadku posiadania akcji.

Inną wadą, która może być również zaletą, jest dźwignia finansowa. Handlując przy użyciu dźwigni, możesz otwierać duże pozycje ze stosunkowo niską kwotą wejścia, dzięki czemu możesz generować większe zyski. Natomiast dźwignia może również działać przeciwko Tobie, jeśli pozycja nie rozwija się zgodnie z oczekiwaniami.

Dlatego zawsze lepiej sprawdzić handel na platformie demonstracyjnej. Ponadto, jeśli nie posiadasz doświadczenia w handlu na CFD lepiej nie otwierać dużej pozycji , która nie da Ci spać w nocy. Dobrą praktyką jest również ustalenie poziomu straty, według poziomu, na jaki sobie możesz pozwolić. Dzięki konsekwentnemu użyciu zlecenia stop-loss możesz unikać wielu stresów.

Jak handlować kontrakty CFD w LYNX

Możesz łatwo otwierać pozycje na kontraktach CFD za pomocą platformy LYNX Trading czy LYNX Basic. Wpisz w puste pole ticker instrumentu bazowego lub jego symbol. Jako przykład użyjemy akcję Amazon.
Klikając enter, pojawi się następujące okno.

Zielona strzałka na obrazku oznacza CFD akcji Amazon.com, Inc.
Po kliknięciu w CFD, instrument ten zostanie dodany do platformy i możesz otworzyć zlecenie.

Zainteresowała Cię możliwość inwestycji w CFD?

LYNX zapewnia dostęp do ponad 100 rynków po całym świecie i daje ci możliwość inwestować w CFD, oferując polskim inwestorom niezwykle korzystne ceny.

Analiza techniczna: Kiedy kupić akcje?

W razie jakichkolwiek pytań można zawsze się skontaktować z naszą linią obsługi klienta pod numerem telefonu 800 080 563 lub poprzez email info@lynxbroker.pl.

Ewa Wasiak

Ewa Wasiak

Operation Manager

Od 2013 roku zajmuje się rynkami kapitałowymi, interesuje się głównie inwestycjami w akcje, fundusze inwestycyjne ETF. Przygotowuje webinaria LYNX w zakresie platform inwestycyjnych LYNX Trading i LYNX Basic, w tym ich zaawansowanych funkcji.

W LYNX działa jako Operation Manager rynku polskiego.

More:
CFD

Powiązane posty

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×