Koronawirus a Inwestycje
Koronawirus wywołuje szereg niepokojów nie tylko na giełdach. Choć indeksy giełdowe bardzo mocno ucierpiały z powodu wirusa, istnieją również spółki, które osiągają zyski wskutek paniki z nim związanej.

W poniższym artykule omówimy rozwój epidemii koronawirusa i jej wpływ na rynki akcji i innych instrumentów. Następnie przedstawimy ci akcje 4 spółek, które aktualnie najbardziej korzystają na epidemii koronawirusa.

Koronavirus . investice ?

W poniższym artykule przeczytasz:

Wpływ koronawirusa na rynki papierów

W ciągu kilku ostatnich tygodni panika związana z koronawirusem dotarła również na giełdy. Niektóre indeksy już odnotowały spadki nawet o 10 %. Na przykład indeks S&P 500 spadł dotychczas o ponad 300 punktów w ciągu kilku dni. Wielu inwestorów zaczęło znów szukać tzw. bezpiecznych przystani, takich jak na przykład złoto. Cena złota wzrosła do najwyższego poziomu od 2013 roku.

W Chinach wirusem zaraziło się już ponad 77000 ludzi, natomiast ilość ofiar śmiertelnych to już ponad 2600 osób. Na początku wydawało się, że wirus rozprzestrzenia się wyłącznie w regionie Azji, ale obecnie zaczyna się rozprzestrzeniać również w Europie i Afryce. W ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach zanotowano 150 kolejnych zgonów. We Włoszech wirusem zaraziło się już ponad 150 osób, z czego 4 zmarły.

Světová zdravotnická organizace

Komisja Europejska aktualnie rozważa wprowadzenie środków zapobiegawczych w całej strefie euro, ale zaznacza, że powinny być proporcjonalne do zagrożenia, skoordynowane i oparte na konsultacjach naukowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na razie wciąż jeszcze nie zalecają wprowadzenia nowych ograniczeń w kwestii podróży i handlu.

Szereg spółek może jednak czerpać zyski z paniki związanej z koronawirusem. Chiński rząd już przeznaczył pond 13 miliardów EUR na walkę z wirusem. Unia Europejska przeznaczy na podobny program w Europie ponad 232 miliony EUR. Około 100 milionów EUR zostanie przeznaczonych na opracowanie szczepionki na koronawirusa.

I właśnie firmom  farmaceutycznym które nad nią pracują, zaistniała sytuacja przyniesie zyski. Poniżej przedstawiamy najciekawsze spółki opracowujące szczepionkę.

Najlepsze akcje, które zyskują na pojawieniu się koronawirusa

N95 maska

Akcje Alpha Pro Tech (APT)

Alpha Pro Tech (ISIN: US0207721095APT – Waluta: USD) to amerykański producent ochronnych masek na twarz i jednorazowej odzieży ochronnej. Od momentu wybuchu epidemii koronawirusa spółka wykładniczo zwiększyła produkcję maski ochronnej N-95. Popyt na maski ochronne jest ogromny, a spółka chce zaopatrywać w swoje produkty klientów na całym świecie.

Maski firmy spełniają najsurowsze kryteria ustalane przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (NIOSH).

Maska ochronna N- 95 filtruje co najmniej 95% cząsteczek z powietrza. Zintegrowana technologia Magic Arch stwarza komfortową przestrzeń do oddychania w masce N-95, utrzymując odpowiednią odległość od ust i nosa użytkownika.

Akcje Alpha Pro Tech (APT)Wykres akcji Alpha Pro Tech (APT) Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach Alpha Pro Tech.

Według dyrektora generalnego spółki rośnie popyt na różne rodzaje masek chroniących twarz i inne osobiste środki ochronne, takie jak kombinezony ochronne. Dlatego też spółka uważnie monitoruje poziom zapasów i wprowadza odpowiednie regulacje w celu zwiększenia produkcji, aby zaspokoić nieustannie rosnący popyt wśród użytkowników.

Novavax

Akcje Novavax (NVAX)

Novavax (ISIN: US6700024010 NVAX – Waluta: USD) to szwedzka spółka produkująca szczepionki, która bierze udział w opracowywaniu szczepionki na koronawirusa. Bill Gates w 2015 roku darował spółce 89 milionów USD, żeby pomogła walczyć z ogólnoświatowym kryzysem zdrowotnym. Środki te firma wykorzystała do opracowania leku na Ebolę i RSV. Chociaż oba leki są w końcowej fazie rozwoju, nadal nie są publicznie dostępne.

Powolny rozwój badań doprowadził do tego, że wartość akcji NVAX w ostatnich latach gwałtownie spadła. Spółka pracuje obecnie nad lekiem na koronowirusa. Trudno powiedzieć, czy tym razem będzie skuteczniejsza niż w poprzednich latach. Wielu inwestorów w to wierzy, skoro wartość akcji NVAX w ciągu kilku ostatnich tygodni wzrosła ponad dwukrotnie.

Akcje Novavax (NVAX)Wykres akcji Novavax (NVAX). Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach Novavax.

Akcje Novacyt (ALNOV)

Spółka Novacyt (ISIN: US6700024010 ALNOV– Waluta: USD), która notowana jest na giełdzie papierów wartościowych we Francji, specjalizuje się w diagnozie klinicznej. Cena akcji tej angielsko-francuskiej firmy przez dłuższy czas poruszała się ruchem bocznym.

Firma prowadzi na całym świecie szeroko zakrojone badania diagnostyczne in vitro i molekularne. Spółka Novacyt powiązana jest z koronawirusem od początku pandemii. Główną działalnością firmy nie jest jednak opracowywanie szczepionki, lecz dostarczanie testów do diagnozowania koronawirusa.

Akcje Novacyt (ALNOV)Wykres akcji Novacyt (ALNOV). Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach Novacyt.

Spółka już rozpoczęła sprzedaż testów. Europejska Unia zatwierdziła je dopiero 17. lutego 2020. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) rozważa aktualnie zatwierdzenie wniosku o wykorzystanie testów Novacyt w razie potrzeby w USA. Test został opracowany w taki sposób, by wykrywał tylko nowy wariant wirusa, który pojawił się pod koniec minionego roku w Chinach. Pozostałe testy są mniej szczegółowe i mogą powodować błędne diagnozy.

Wyniki testu są znane w ciągu dwóch godzin, co może zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Ponadto sprzęt do przeprowadzania testu nie musi być przechowywany w niskiej temperaturze w klimacie tropikalnym, co obniża koszty transportu. Spółka poniosła w minionych latach poważne straty i znajdowała się na skraju bankructwa. Akcje Novacyt stały się więc tzw. penny stocks. Sytuacja związana z koronawirusem może jednak spowodować, że Novacyt znów zacznie się liczyć.

Koninklijke Philips NV

Akcje Akcie Philips (PHIA)

Spółka Koninklijke Philips N.V. (ISIN: NL0000009538 PHIA – Waluta: USD) może zyskać na zwiększonym popycie na sprzęt medyczny. Chiny zamierzają zainwestować w nowy sprzęt medyczny miliardy dolarów. Spółka produkuje tomografy komputerowe, które pomagają w diagnozowaniu wirusa.

Poza tym Philips posiada cały szereg technologii i danych, które są obecnie niezbędne w systemie ochrony zdrowia – od urządzeń pomiarowych po zintegrowane systemy informatyczne dla lekarzy, poprawiające jakość opieki nad pacjentami.

Akcje Akcie Philips (PHIA)Wykres akcji Koninklijke Philips N.V. Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach Koninklijke Philips N.V

„Bezpieczne przystanie” jako alternatywa dla akcji w niepewnych czasach na giełdzie

1. Rozwój ceny złota

Kolejną paniczną reakcją, którą obserwujemy w ostatnich miesiącach na rynku akcji, jest ucieczka inwestorów w stronę złota. W niepewnych czasach inwestorzy przenoszą ogromny kapitał do złota, zabezpieczając się przed ewentualnym kryzysem gospodarczym, którym mogłaby skutkować na przykład dalsza eskalacja epidemii koronawirusa. W Chinach zamknięto już wiele fabryk, a nawet całych miast. Działania te prędzej czy później wpłyną na gospodarkę.

Działania te prędzej czy później wpłyną na gospodarkę. Jeżeli potrwa to zbyt długo, możliwe jest obniżenie stóp procentowych, co dla ceny złota będzie pozytywnym obrotem spraw.

Cena złota wzrosła o pond 2,5%, osiągając poziom około 1689 USD za uncję. Cena srebra również znajduje się w gwałtownym trendzie wzrostowym, ponieważ wzrosła o ponad 1,5% do poziomu 18,80 USD za uncję.

Cena ZłotaCena Złota Źródło: LYNX Trading. 

2. Zmiany ceny bitcoina

Inwestycje w bitcoiny również mogą się teraz opłacić. W ciągu ostatnich 2 miesięcy cena bitcoina wzrosła o kilkadziesiąt procent. Bitcoin pozostaje jednak wciąż w tyle za złotem. W ostatnim czasie cena bitcoina zaczęła nawet pomału spadać.

3. Zmiany cen obligacji

Przejście inwestorów do bezpiecznych przystani jest również dobrze widoczne na największym rynku świata. Amerykańskie obligacje są popularne, zwłaszcza gdy stopy procentowe gwałtownie spadają. Amerykańska dziesięcioletnia stopa procentowa dwa miesiące temu wynosiła prawie 2% i od tego czasu spadła do poziomu 1,4%.

W Niemczech na przykład stopy procentowe w przypadku obligacji dziesięcioletnich spadły nawet do poziomu liczb ujemnych – -0,48%. To dobra wiadomość dla inwestujących w obligacje, ale oczywiście bardzo zła dla inwestorów w akcje. Poniższy wykres obrazuje futures na amerykańskie obligacje dziesięcioletnie.

 

US Treasury Note (ZN)Wykres futures na amerykańskie obligacje US Treasury Note (ZN). Źródło: LYNX Trading.

Redakční použití obrázků: Ascannio / Shutterstock.com, DutchMen / Shutterstock.com, Hector Christiaen / Shutterstock.com

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart