Ant Group, spółka powiązana z grupą Alibaba, ogłosiła niedawno plan swojego długo oczekiwanego, podwójnego IPO w Szanghaju i Hongkongu.

Spółka jest znana głównie z obsługi produktu Alipay, jednego z najpopularniejszych chińskich systemów płatności mobilnych.

Alipay konkuruje z usługami takimi jak Google Pay albo Apple Pay i zupełnie zdominował chiński rynek. Ponadto Alipay wysunął się również na globalne prowadzenie w skali całej sieci. W przeciwieństwie do Google Pay, Alipay zajmuje wiodącą pozycję w większości krajów, z Chinami, Hongkongiem, Tajwanem, Rosją oraz 120 innymi krajami włącznie.

Fintech Ant Group Co. dąży do przeprowadzenia największego IPO na świecie, oferując w Szanghaju i Hongkongu swoje akcje, których wartość docelowa wynosi 30 miliardów dolarów.

Ipo Ant Group: Alibaba

Czym są Ant Group, Alipay i Alibaba

Oś działalności spółki Ant Group stanowi obsługa mobilnego systemu płatniczego Alipay. Ant Group jest spółką powiązaną z grupą Alibaba, stojącą za takimi produktami, jak alibaba.com, aliexpress.com, Aliyun, ale też na przykład Xiaomi Corporation, która spędza sen z powiek czołowych producentów telefonów komórkowych i innych urządzeń.

Alipay to najczęściej wykorzystywany system płatności w Chinach, ale też globalnie, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość użytkowników. Zakres działalności spółki Ant Group wykracza jednak daleko poza mobilną aplikację płatniczą. Świadczy ona także inne usługi – od zarządzania aktywami po mikropożyczki. Ponadto skupia się na sprzedaży produktów z zakresu technologii finansowych klientom biznesowym.

Alibaba Group Holding Limited (znana również jako Alibaba Group) to chińska międzynarodowa firma technologiczna, specjalizująca się w handlu elektronicznym, handlu detalicznym, Internecie i technologiach. Spółka powstała 4. kwietnia 1999 roku w Hangzhou w mieście Zhejiang i oferuje usługi sprzedażowe dla użytkowników prywatnych (C2C), busines-to-consumer (B2C) i business-to-business (B2B) za pośrednictwem portali internetowych, elektronicznych usług płatniczych, wyszukiwarki oraz cloud computingu. Jest właścicielem i prowadzi na całym świecie szereg firm działających w wielu obszarach gospodarki. Współzałożycielem spółki jest Jack Ma, potentat finansowy, inwestor i filantrop, a przy tym najbogatszy człowiek w Chinach.

Mimo że Ant Group nie jest zbyt dobrze znana poza Chinami, według analityka z CNBC jej wycena mogłaby być wyższa niż niektórych największych banków na Wall Street.

Spółka Ant Group ma w Chinach ponad 900 milionów użytkowników usługi Alipay. Ponadto obsługuje również innych użytkowników za pośrednictwem swoich pozostałych produktów finansowych, takich jak zarządzanie aktywami, pożyczki dla firm czy ubezpieczenia.

Historia Ant Group

Najważniejszy produkt spółki Ant Group – system Alipay – został po raz pierwszy uruchomiony w 2004 roku. Jest to system płatności mobilnych wykorzystujący kody QR. Użytkownik wyświetla na swoim telefonie cyfrowy kod QR, który następnie zostaje zeskanowany przez sprzedawcę. Alipay można również wykorzystać przy płatnościach za produkty albo usługi online.

W 2011 roku spółka Alibaba sprzedała kontrolę nad Alipay grupie zarządzanej przez Jacka Ma, co było ponoć działaniem podyktowanym chęcią dostosowania się do chińskich przepisów. Yahoo, który wówczas był największym akcjonariuszem Alibaby stwierdził, że do transakcji doszło bez jego wiedzy, czemu wtedy chiński gigant branży e-commerce zaprzeczył.

Yahoo i inny główny akcjonariusz – SoftBank ostatecznie jeszcze w tym samym roku zawarli ze spółka Alibaba ugodę: Alibaba miała otrzymać co najmniej 2 miliardy dolarów, nie więcej jednak niż 6 miliardów, gdyby spółka Alipay została dopuszczona do obrotu publicznego. Spółka Alipay została również zobowiązana do uiszczania opłat licencyjnych oraz do kontynuacji oferowania usług Taobao – jednej z platform handlu elektronicznego grupy Alibaba.

Spółka Ant Financial powstałą w 2014 roku, by umożliwić większą koncentrację Alibaby na technologiach finansowych. W 2018 roku Alibaba kupiła 33% udziałów w spółce Ant Financial. Było to możliwe dzięki klauzuli w umowie zawartej pomiędzy obydwoma spółkami w 2014 roku. Założyciel spółki Alibaba Jack Ma posiada obecnie pakiet kontrolny w Ant Financial.

W ostatnim czasie doszło do zmiany nazwy spółki z Ant Financial na Ant Group.

IPO Ant Group

Spółka Ant Group najwyraźniej przeprowadzi jednoczesną publiczną ofertę (IPO) swoich akcji na giełdzie STAR w Szanghaju i na giełdzie w Hongkongu. Rada STAR to chińska próba stworzenia tamtejszego ekwiwalentu Nasdaq w USA. Na razie nie są znane żadne dodatkowe szczegóły dotyczące wyceny akcji.

Ostatnia znacząca akcja fundraisingowa spółki Ant Group odbyła się w 2018 roku, kiedy to inwestorzy zainwestowali w firmę 14 miliardów dolarów. Wówczas The Wall Street Journal oszacował wycenę firmy na 150 miliardów USD. Zgodnie z aktualnymi danymi obecna wycena mogłaby sięgać nawet 210 miliardów dolarów. Jednocześnie po przekroczeniu przez wycenę spółki granicy 200 miliardów dolarów, Ant Group byłaby większa niż niektóre największe amerykańskie banki, w tym na przykład Wells Fargo.

Alibaba ma obecnie 33% udziałów w Ant Group. Akcje giganta e-commerce w Hongkongu zanotowały wzrost o ponad 5% po ogłoszeniu informacji o IPO Ant Group. Inwestorzy oceniają to IPO jako pozytywne dla Alibaby.

Proces notowania ma być ponoć szybki, a oferta odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu lub październiku bieżącego roku.

Handluj akcjami Ant Group za pośrednictwem LYNX

LYNX oferuje handel akcjami bezpośrednio po ich IPO bezpośrednio na krajowych giełdach. Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny i wąski spread.

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel na akcjach, ETF, futures,  opcjach, CFD, a także na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz handlować w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut.

Ponadto regularnie publikujemy dla ciebie analizy rynku i nowinki ze świata inwestycji w ramach naszego informacyjnego i szkoleniowego portalu LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart