akcje biotechnologiczne
Akcje branży biotechnologicznej są niezwykle popularne. Potencjalnie duże zyski w najbliższej przyszłości kuszą wielu inwestorów. Wśród klientów LYNX popularnością cieszą się zwłaszcza akcje Biogen i Galapagos.

Dlaczego akcje spółek biotechnologicznych są interesujące i które z nich są najlepsze? Jak mogę inwestować w akcje biotechnologiczne?

Czytając ten artykuł, dowiesz się, czego unikać, inwestując w biotechnologię, a co monitorować. Ponadto przyjrzymy się rozwojowi najlepszych akcji w branży biotech. Doradzimy ci również, w jaki sposób możesz inwestować w akcje biotechnologiczne.

Biotechnoligkcé akcie 2019

W artykule przeczytasz:

Dlaczego akcje biotechnologiczne są interesujące?

Biotechnologia wykorzystuje techniki biologiczne w celach praktycznych. Szczególnie popularne są firmy zajmujące się opracowywaniem leków i technologii farmaceutycznych. Akcie spółek biotechnologicznych to zagadnienie o charakterze dosyć spekulatywnym. Ogólnie rzecz biorąc charakteryzują je dobre wahania cenowe.

Zwłaszcza firmy, które są na wczesnym etapie opracowywania bardzo obiecującego produktu, potrafią przyspieszyć tętno spekulantom biotechnologicznym.

Nejlepší biotech akcie

Inwestowanie w akcje biotechnologiczne to osobna dyscyplina. Czynniki takie jak wycena, obrót lub zysk nie odgrywają tu tak dużej roli, jak w przypadku akcji z innych branż.

Istotniejsze są takie pytania, jak duża jest szansa, że lek odniesie sukces, jeśli odniesie, czy zysk będzie satysfakcjonujący? Czy firma ma wystarczający kapitał, aby się rozwijać i zagwarantować swoje funkcjonowanie?

Jest to również jeden z powodów, dla których mniejsze firmy biotechnologiczne często przeprowadzają IPO. Na badania nowych leków potrzebne są pieniądze, dużo pieniędzy. Ze względu na surowe regulacje państwowe, badania trwają dłużej niż oczekiwano.

Dlatego ważne jest monitorowanie kondycji finansowej firmy i zwracanie uwagi na jej wydatki w skali roku. W ten sposób można oszacować czas, który ma firma, zanim zbankrutuje. Większość firm stara się pozyskać nowy kapitał w odpowiednim czasie, ale ma to negatywny wpływ na ceny akcji.

Inwestujący w akcje biotechnologiczne zazwyczaj mają nadzieję, że wybrana przez nich firma opracuje unikatowy lek lub zostanie przejęta przez większą firmę biotechnologiczną. Duże firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne mogą szybko się rozwijać, przejmując mniejszych graczy na rynku.

W ten sposób mogą przejąć opracowywane leki bez konieczności samodzielnego przechodzenia przez długi proces. Akcje małych firm biotechnologicznych są prawie zawsze łakomym kąskiem do przejęcia.

Jakie etapy rozwoju musi przejść potencjalny lek?

Nowe leki na receptę opracowywane są w seriach ściśle kontrolowanych faz badań. Fazy te pomagają określić poziom bezpieczeństwa i skuteczności każdego nowego leku poprzez przestrzeganie najwyższych standardów naukowych.

Po szeroko zakrojonych testach przedklinicznych leku eksperymentalnego, przeprowadzane są badania kliniczne na ochotnikach we wszystkich fazach opracowywania leku.

Biotech akcie - přehled

Faza I

W pierwszej fazie badań klinicznych eksperymentalny lek podawany jest ludziom. Badania te koncentrują się na bezpieczeństwie stosowania badanego leku oraz na tolerowaniu go przez ludzi. W tej fazie, pod ścisłym nadzorem naukowców, niewielkiej liczbie zdrowych pacjentów podaje się niedużą dawkę.

Faza II

Druga faza badań klinicznych skoncentrowana jest na skuteczności działania leku, jego bezpieczeństwie, skutkach ubocznych i potencjalnym ryzyku. Badacze określają między innymi najskuteczniejszą dawkę leku eksperymentalnego. Ustalany jest najbardziej odpowiedni sposób podania. W badaniu uczestniczą często chorzy pacjenci.

Faza III

Badania kliniczne III fazy są zwykle przeprowadzane na większej ilości pacjentów w celu potwierdzenia wyników wcześniejszych badań. Pozwalają na uzyskanie dalszych informacji odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa testowanego leku.

Z reguły w fazie tej bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy osób z większej ilości ośrodków badawczych oraz wielu różnych lekarzy i naukowców. Trzecia faza badań jest często podwójnie ślepa – zarówno pacjenci, jak i badacze nie wiedzą, czy podawany jest lek, czy może placebo

Rejestracja

Po pomyślnym przeprowadzeniu pierwszych trzech faz firma może złożyć wniosek we właściwym organie regulacyjnym ds. zdrowia. W USA organem tym jest FDA, a w Europie EMA. Po zatwierdzeniu nowy lek może zostać udostępniony pacjentom.

Faza IV

Faza nazywana „monitoringiem postmarketingowym“ przeprowadzana jest po zatwierdzeniu leku. Badania czwartej fazy służą zebraniu dodatkowych informacji odnośnie długofalowego ryzyka, zalet i optymalnego wykorzystania leku. Badania IV fazy mogą być kontynuowane przez wiele lat.

3 najlepsze akcje biotechnologiczne w 2020 roku

Jeśli chodzi o akcje biotechnologiczne, najsłynniejszych przedstawicieli można znaleźć niemal wyłącznie w USA. Pod względem kapitalizacji rynkowej i nakładów finansowych, firmy amerykańskie zdominowały 85% branży biotechnologicznej.

I mimo że prezydent USA Donald Trump chce w większym zakresie regulować politykę cenową producentów leków i zupełnie przekształcić system opieki zdrowotnej, amerykański sektor opieki zdrowotnej będzie w ciągu najbliższych dziesięciu lat zatrudniał najwięcej pracowników w USA.

Z tego powodu można oczekiwać polityki przyjaznej biznesowi. Obecnie pojawia się być może idealna szansa na zakup wybranych akcji biotechnologicznych w USA. Poniżej przedstawiamy listę najlepszych firm biotechnologicznych w 2020 roku.

Akcie Amgen

3. Akcje Amgen (AMGN)

Spółka Amgen (ISIN: US0311621009 – symbol: AMGN – waluta: USD) została założona w 1980 r. pod nazwą AMGen (Applied Molecular Genetics) i uchodzi za pioniera w tej branży. Od roku 1983 je společnost obchodována na NASDAQ i jest największą na świecie firmą biotechnologiczną o kapitalizacji rynkowej na poziomie 125 miliardów USD.

Firma koncentruje się na badaniach nad leczeniem chorób kości i krwi, raka, chorób reumatoidalnych, cukrzycy, chorób wątroby i nerek, chorób neurologicznych oraz na badaniach terapii komórkowej. Działalność spółki obejmuje identyfikację substancji czynnej, jej badania oraz rozwój, jak również produkcję i dystrybucję gotowego leku.

W roku 1989 i 1991 FDA zatwierdziła produkowane przez Amgen Epogen i Neupogen -pierwsze dwa leki biotechnologiczne w historii. Oba preparaty nadal należą do najbardziej znanych oraz najczęściej stosowanych leków przeciwnowotworowych.

Ponadto firma dystrybuuje bogate portfolio produktów, takich jak Aranesp, Enbrel, Neulasta, Nplate, Prolia, Sensipar, Vectibix i Xgeva

Akcje Amgen

Wykres akcji Amgen. Źródło: LYNX Trading.

W ciągu ostatnich trzech lat spółka Amgen zwiększyła dochody średnio o 11%, a w ubiegłym roku zarobiła około 12,70 USD na akcję. Ostatnie prognozy firmy za rok fiskalny 2018 zakładały sprzedaż na poziomie 23,2 do 23,5 miliarda USD i zysk w wysokości od 14,00 do 14,2 USD na akcję. Przy obecnej cenie akcji wynoszącej około 220 USD wskaźnik P/E wynosi 16, czyli jest stosunkowo niski.

Kwartalna dywidenda w wysokości 1,32 USD została ostatnio podniesiona o 10%, do 1,45 USD, co oznacza roczną dywidendę na poziomie 5,80 USD i atrakcyjną stopę dywidendy w wysokości 3,0%.

Firma realizuje między innymi program odkupu akcji o wartości prawie 30 miliardów dolarów. Ogólnie rzecz biorąc, w 2018 roku spółka Amgen zmniejszyła liczbę akcji o prawie 12%.

W ubiegłym roku sprzedaż i przychody utrzymywały się na stałym poziomie, ale perspektywy Amgen na przyszłość pozostają pozytywne. Szczególną uwagę należy zwrócić na rynek chiński, obiecujący wyjątkowo wysokie tempo wzrostu.

Przy wskaźniku P/E wynoszącym około 16 i dużej ilości gotówki, wycena spółki nadal jest atrakcyjna dla inwestorów rozważających wejście na rynek, mimo wzrostu cen w ostatnich miesiącach.

Ze względu na umiarkowany poziom wyceny, akcje te są odpowiednie przede wszystkim dla długoterminowych, konserwatywnych inwestorów.

Akcie Halozyme Therapeutics

2. Akcje Halozyme Therapeutics (HALO)

Halozyme (ISIN: US40637H1095 – symbol: HALO – waluta: USD) je relativně malá biotechnologická společnost zaměřená na vývoj a komercializaci nových terapií rakoviny. Sloučenina se složitým názvem Pegvorhyaluronidase alfa (PEGPH20) se používá nový přístup k léčbě nádorů a zaměřuje se primárně na mikroprostředí nádoru.

Firma, której siedziba znajduje się w San Diego może się poszczycić nie tylko bogatym portfolio produktów, lecz także partnerstwem z wiodącymi firmami farmaceutycznymi, takimi jak Pfizer, Roche, AbbVie, Eli Lilly a Bristol-Myers Squibb.

Halozyme generuje stałe przepływy gotówki dzięki partnerstwu z licznymi dużymi firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi. Oprócz tego firma pracuje nad opłatami licencyjnymi za technologię ENHANZE. Według kierownictwa kwoty te powinny do 2027 roku przekroczyć 1 miliard USD

Akcje Halozyme Therapeutics

Akcje Halozyme Therapeutics. Źródło: LYNX Trading.

Zarząd spółki zapowiadał osiągnięcie do końca 2018 roku pozycji gotówkowej na poziomie 340-350 milionów USD. Sytuacja finansowa wciąż się polepsza dzięki jednorazowym oraz powtarzającym się płatnościom od firm partnerskich. Dlatego też pomimo strat ta mała firma biotechnologiczna może sobie pozwolić na inwestowanie stosunkowo dużych kwot w badania i rozwój bez konieczności borykania się z problemami finansowymi.

Duże inwestycje w portfolio produktów prawdopodobnie zwrócą się w nadchodzących latach pod postacią zwiększonej sprzedaży.

Od IPO w 2013 roku wartość akcji Halozyme wzrosła ponad trzykrotnie. Po osiągnięciu szczytowego poziomu około 25 USD w 2015 roku i późniejszej ostrej korekcie, cena wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat do około 20 USD.

Spośród trzech wymienionych akcji Halozyme ma najbardziej spekulacyjny charakter.

Akcie Regeneron Pharmaceutical

3. Akcje Regeneron Pharmaceutical (REGN)

Regeneron Pharmaceutical (ISIN: US75886F1075 – symbol: REGN – waluta: USD) jto wiodąca spółka biotechnologiczna, opracowująca podstawowe leki dla osób poważnie chorych. Spółka z siedzibą w Nowym Jorku została założona 30 lat temu przez dwóch lekarzy.

Leki tej firmy pomagają pacjentom z chorobami oczu, alergiami, chorobami o podłożu zapalnym, nowotworami, chorobami sercowo-naczyniowymi, metabolicznymi, nerwowo-mięśniowymi i zakaźnymi.

Wiele swoich produktów firma sprzedaje na licencji i we współpracy z innymi firmami, takimi jak na przykład B. Bayer nebo Sanofi.

Regeneron przyspiesza, a także usprawnia tradycyjny proces opracowywania leków poprzez optymalizację produkcji przy wykorzystaniu zastrzeżonych technologii.

Ponadto firma ma znaczącą listę kandydatów do leczenia raka, reumatoidalnego zapalenia stawów i hipercholesterolemii. Zwłaszcza strategiczna współpraca z Sanofi pozwala firmie na finansowanie szeregu projektów badawczo-rozwojowych, takich jak na przykład Regeneron Genetic Center, które przeprowadza jedne z najszerzej zakrojonych na świecie działań w zakresie sekwencjonowania genetycznego.

Akcje Regeneron Pharmaceutical

Akcje Regeneron Pharmaceutical. Źródło: LYNX Trading.

Przychody Regeneron Pharmaceutical wzrosły z 1,4 miliarda USD w 2012 roku do 5,9 miliarda USD w 2017 roku. W ciągu ostatnich trzech lat wzrost przychodów wynosił średnio 18%, a zyski wzrosły w tym samym czasie o 38%. W tym roku oczekiwany jest wzrost zysku na akcję o 39% z 15,58 USD do 21,63 USD.

Bieżąca wartość rynkowa firmy to 43 miliardy dolarów. Obecna cena akcji wynosi 397 USD. Wskaźnik P/E wynosi aktualnie 18, czyli jest dosyć korzystny, mimo że w nadchodzącym roku oczekiwane jest spowolnienie wzrostu przychodów

Akcje Regeneron, wchodzące w skład S&P 500, w ostatnim czasie przewyższyły większość akcji biotechnologicznych i charakteryzuje je stosunkowo niska korelacja z całym rynkiem. Potencjalnym punktem wejścia mogłoby być niedawne przełamanie trendu powyżej ceny 396 USD – ostatniego limitu maksymalnego. Jeśli firmie uda się utrzymać trend wzrostowy, oznaczałoby to kolejny dobry punkt wejścia.

Dzięki korzystnym wycenom, innowacyjnym produktom, interesującej ofercie produktów oraz pozycji lidera na rynku inwestycja w Regeneron stanowi obiecująca inwestycję w opiekę zdrowotną. Podobnie jak wszystkie firmy biotechnologiczne, Regeneron Pharmaceutical jest silnie uzależniony od sukcesu swoich produktów. W długoterminowej perspektywie firma ma jednak znaczny potencjał wzrostu.

Akcje biotechnologiczne w LYNX

LYNX oferuje handel akcjami biotechnologicznymi bezpośrednio na giełdach krajowych. To gwarantuje naszym klientom wysoki wolumen handlowy i wąski spread.

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty firmy LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel akcjami, ETF, futures, opcjami , CFD, oraz na forexie po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz handlować w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut.

Poza tym regularnie publikujemy dla Ciebie analizy rynku i najnowsze informacje ze świata inwestycji w ramach naszego portalu informacyjno-edukacyjnego LYNX.

Inwestuj w akcje biotechnologiczne z LYNX

W LYNX otrzymujesz najszerszą ofertę giełd i produktów w Polsce. Uzyskujesz dostęp do ponad 100 giełd w 30 krajach na całym świecie.

Inwestuj w akcje w LYNX


--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart