Inwestowanie w linie lotnicze jest bardzo popularne od kilkudziesięciu lat. W ostatnim czasie linie lotnicze Air France i American Airlines przyciągnęły uwagę inwestorów i spekulantów. Podczas pandemii koronawirusa ceny akcji linii lotniczych gwałtownie spadły z powodu poważnych ograniczeń w podróżowaniu. Obecnie branża zmaga się z wysokimi cenami paliw, co utrudnia ożywienie gospodarcze. W poniższym artykule przedstawiamy najnowsze trendy w tym sektorze oraz wybrane akcje linii lotniczych.

Inwestowanie w akcje linii lotniczych

Przemysł lotniczy był w przeszłości trudnym rynkiem do inwestowania. Warren Buffett przez lata unikał tej branży (ostatecznie zainwestował w cztery największe amerykańskie linie lotnicze). Branża lotnicza jest bardzo kapitałochłonna i ma długą historię bankructw. Panuje w niej ostra konkurencja, a większość linii lotniczych przynosi straty.

Branża transportu lotniczego ma wiele cech oligopolu, w którym produkt lub usługa są oferowane tylko przez kilku dużych dostawców. Na świecie zarejestrowanych jest ponad 5 000 linii lotniczych, z czego około 2 300 ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Około dziesięciu linii lotniczych generuje jednak około 50 % wszystkich przychodów.

Na rynku oligopolistycznym konkurencja jest bardzo silna. O udział w rynku konkuruje kilku dużych dostawców. Rozróżnienie ich jest jednak bardzo trudne. Samolot zabiera pasażera z punktu A do punktu B, więc wynik jest ostatecznie taki sam dla każdej linii lotniczej. Usługodawcy będą zatem nieustannie konkurować, aby się wyróżnić. W branży lotniczej odbywa się to przede wszystkim na podstawie ceny, ale także, na przykład, dzięki lepszemu czasowi lotu i wykorzystaniu najnowszych samolotów.

Przemysł lotniczy w Stanach Zjednoczonych

W USA w branży lotniczej dominują tylko cztery duże firmy. Linie lotnicze American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines i United Airlines obsługują do 80% lotów krajowych. W związku z tym w ostatnich latach wiele mniejszych linii lotniczych połączyło się, aby przetrwać. Branża boryka się z niedoborem pilotów i rosnącymi kosztami. Na przykład braki kadrowe powodują wzrost kosztów pracy, co stwarza problemy zwłaszcza dla mniejszych linii lotniczych. Odwołanie lotów kosztuje te linie lotnicze jeszcze więcej pieniędzy. Ponadto coraz więcej portów lotniczych boryka się z problemem braku bramek na lotniskach. Większość bramek na głównych lotniskach jest już zajęta przez “wielką czwórkę”, co utrudnia konkurowanie mniejszym liniom lotniczym.

Amerykańska “wielka czwórka” jest często bardziej rentowna niż inne linie lotnicze. Fuzje, przejęcia i współpraca międzynarodowa przyniosły tym firmom ogromne oszczędności. Firmy te obsługują znacznie więcej lotów niż ich konkurenci. Linie te obsługują również wiele dochodowych lotów długodystansowych. Jednak interesującym źródłem dochodów jest również duża liczba lotów krajowych. Ponadto amerykańskie linie lotnicze są znacznie szybciej i hojniej wspierane przez rząd USA w trudnych czasach. W czasie kryzysu związanego z koronawirusem kilka amerykańskich linii lotniczych otrzymało wsparcie w wysokości miliardów dolarów.

Wysokie ceny ropy to wyzwanie dla lotnictwa

Podróżowanie samolotem nie wróciło jeszcze do poziomu sprzed zakażenia koronawirusem, a już pojawiają się nowe problemy w tej branży. Cena ropy wzrosła do najwyższego poziomu od 2014 r. z powodu niedoboru tego surowca i wojny na Ukrainie. Koszty paliwa stanowią zazwyczaj około 30-40% kosztów operacyjnych. Linie lotnicze muszą zatem ponosić wyższe koszty paliwa i są zmuszone przenosić je na klientów. Niektóre linie lotnicze już podniosły ceny biletów o kilkadziesiąt procent w odpowiedzi na wysokie ceny ropy. Ludzie cieszą się na myśl o wakacjach po długich przestojach, a wyższe ceny nie przeszkadzają jeszcze w rezerwowaniu lotów.

Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) spodziewa się, że większość linii lotniczych zakończy rok stratą. Uderzające jest to, że linie lotnicze United Airlines, American Airlines i Delta Air Lines nie zabezpieczyły się przed wzrostem cen ropy. Mimo że Delta posiada rafinerię ropy naftowej, nadal będzie musiała radzić sobie z wyższymi kosztami paliwa. Jednak gdy w kwietniu opublikowano dane kwartalne, wielka czwórka przedstawiła pozytywne prognozy. Biorąc pod uwagę ogromny popyt, spodziewają się, że w tym roku ponownie osiągną zyski.

Niektóre europejskie linie lotnicze, takie jak Air France KLM, częściowo zabezpieczyły swoją pozycję. W drugim kwartale francusko-holenderskie linie lotnicze będą płacić maksymalnie 90 USD za baryłkę.  Podobnie IAG, Cathay Pacific, Lufthansa i Easyjet również (częściowo). Mimo to rentowność wielu europejskich linii lotniczych wydaje się być w tym roku poza zasięgiem.

Akcje lotnicze charakteryzują się wysoką cyklicznością

Akcje lotnicze można uznać za sektor o wysokiej cykliczności. Firmy cykliczne doświadczają gwałtownych wahań obrotów i zysków, które są silnie uzależnione od cyklu gospodarczego. Akcje cykliczne mogą drastycznie spadać w trudnych czasach, dlatego wyczucie czasu ma kluczowe znaczenie dla zyskownych inwestycji. Ludzie zazwyczaj latają więcej, gdy gospodarka ma się dobrze, a w okresie spowolnienia gospodarczego mają mniej pieniędzy na wakacje. Koronawirus pokazał, jak bardzo branża odczuwa skutki kryzysu.

Wydaje się jednak, że koniec pandemii koronawirusa jest bliski. Oczekuje się, że w 2022 r. branża lotnicza powróci do względnie normalnego rozkładu lotów. Po dwóch latach ograniczeń w podróżowaniu wiele osób chętnie wyjeżdża na wakacje za granicę. Ponadto wydaje się, że linie lotnicze są w stanie podnieść ceny biletów, aby zrekompensować wzrost cen ropy.

Najlepsze ETF linii lotniczych

Inwestorzy, którzy nie chcą ryzykować inwestowania w poszczególne akcje spółek przemysłu lotniczego, mogą handlować funduszami ETF. Większość z nich nie koncentruje się jednak wyłącznie na branży lotniczej, ale raczej na transporcie i podróżach jako całości. Przykładem może być fundusz iShares STOXX Europe 600 Travel & Leisure ETF (ISIN: DE000A0H08S0 – Symbol: EXV9 – Waluta: EUR) lub Lyxor STOXX Europe 600 Travel & Leisure ETF (ISIN: LU1834988781 – Symbol: LTVL – Waluta: EUR), które koncentrują się na europejskich podróżach i turystyce.

Najlepsze akcje linii lotniczych w 2022 roku

Loading ...
Nazwa spółki ISIN Symbol Poprzednie zamknięcie 1M
Conduent Inc US2067871036 CNDT 3,07 -6,81 %
CVR Energy Inc US12662P1084 CVI 33,57 -9,40 %
Ryanair Holdings (ADR) US7835132033 RYAAY 138,35 -5,65 %
Spirit Airlines, Inc. US8485771021 SAVE 3,68 -25,47 %
United Continental Holdings Inc US9100471096 UAL 52,67 15,10 %
Southwest Airlines US8447411088 LUV 29,30 -7,75 %
Delta Air Lines Inc. US2473617023 DAL 47,94 4,73 %
Deutsche Lufthansa AG DE0008232125 LHA 6,67 -5,42 %
American Airlines Group Inc. US02376R1023 AAL 13,92 -8,04 %

Akcje American Airlines: światowy lider wśród linii lotniczych

American Airlines (ISIN: US02376R1023 – Symbol: AAL – Waluta: USD) to jedna z największych na świecie linii lotniczych z siedzibą w Fort Worth w Teksasie, będąca właścicielem wielu spółek zależnych, w tym American Airlines, US Airways, American Eagle, Envoy, Piedmont, PSA i American Airlines Cargo. Pod względem liczby pasażerów, wielkości floty i liczby przelecianych mil American Airlines jest nawet największą międzynarodową linią lotniczą.

W 2019 r., przed pandemią COVID-19, firma osiągnęła przychody w wysokości prawie 46 mld USD i przewiozła ponad 215 mln pasażerów. Firma wykonywała do 6 700 lotów dziennie. Linie lotnicze American Airlines latają do około 350 miejsc w ponad 50 krajach. Akcje American Airlines wchodzą w skład indeksu S&P 500.

Wykres tygodniowy akcji AAL od września 2016 r. do maja 2022 r. Źródło: Trader Workstation (24. 5. 2022)

Podobnie jak wszystkie linie lotnicze, American Airlines poniosły poważne straty w wyniku epidemii COVID-19. Obroty American Airlines spadły z 46 mld USD do 17,3 mld USD w 2020 r. co zaskutkowało wysoką stratą w wysokości -18,36 USD na akcję. W 2019 r. spółka odnotowywała zysk na akcję w wysokości 3,80 USD. W minionym roku natomiast odnotowano wzrost przychodów o +73% do 29,9 mld USD oraz stratę w wysokości -8,38 USD/akcję. Mimo to oczekiwania analityków wyraźnie nie zostały spełnione.

Analitycy spodziewają się 48,3 mld USD przychodów w 2023

W tym roku oczekuje się, że sprzedaż w sektorze powróci do poziomu zbliżonego do tego sprzed kryzysu, czyli około 42,8 mld USD (+43%). Jednak oczekiwania dotyczące zysku są nadal negatywne i wynoszą -2,77 USD. Na nadchodzący rok 2023 konsensus analityków zakłada 48,3 mld USD sprzedaży (+13%) i zysk w wysokości 1,83 USD na akcję.

Pod względem wykorzystania przepustowości portów lotniczych Stany Zjednoczone znacznie wyprzedzają Europę. Według statystyk, obecnie osiągnięto około 87% poziomu sprzed kryzysu. Co więcej, od początku pandemii COVID-19 transport towarowy odnotował silny wzrost w skali globalnej. Jeżeli w przyszłym roku firmie uda się osiągnąć poziom przychodów i zysków sprzed kryzysu, cena akcji może znacznie wzrosnąć. Musimy jednak podkreślić, że branża lotnicza jest bardzo specyficznym sektorem, a ryzyko jest wysokie. Szczególnie duże obawy budzi obecnie ryzyko wzrostu cen paliwa lotniczego.

Akcje Ryanair: Irlandzka tania linia lotnicza o wiodącej pozycji na rynku europejskim

Akcje spółki są przedmiotem obrotu w kilku miejscach w Europie, w tym w Irlandii (RYA) i Niemczech (RY4C). Pod względem zbywalności i płynności odpowiednią alternatywą jest notowanie w USA (RYAAY). Ryanair to irlandzkie linie lotnicze z siedzibą w Dublinie. Uważa się ją za pioniera wśród tanich linii lotniczych w Europie. W ciągu kilku lat stał się największą linią lotniczą w Europie. W 2019 r. przewiózł 152 mln pasażerów. Tuż za nią uplasowała się Lufthansa, która w tym samym roku przewiozła 145 mln pasażerów. Ryanair jest również właścicielem m.in. linii lotniczych Lauda, Buzz i Malta Air.

Firma została założona w 1984 r. przez irlandzkiego biznesmena Tony’ego Ryana jako regionalna linia lotnicza oferująca codzienne loty między Irlandią a Londynem. Od 1993 r. na czele firmy stoi Michael O’Leary, który w pełni zaangażował się w koncepcję sprzedaży tanich produktów na pokładach samolotów. Podobnie dużą linią lotniczą jest Southwest Airlines w USA. Firma stale doskonali swoją logistykę. W kontekście deregulacji transportu lotniczego w UE, ekspansja firmy rozpoczęła się w 1997 roku.

Cenový graf akcie Ryanair
Wykres tygodniowy akcji AAL od września 2016 r. do maja 2022 r. Źródło: Trader Workstation (24. 5. 2022)

Powrót do rentowności spodziewany już w tym roku finansowym

W roku finansowym 2020/21, który zakończył się w marcu, firma osiągnęła przychody w wysokości 1,6 mld euro, co oznacza znaczny spadek o 81% w porównaniu z przychodami z poprzedniego roku, które wyniosły 8,5 mld euro. Jednak początek pierwszych europejskich przestojów zbiegł się dokładnie z początkiem roku finansowego Ryanair. Dlatego przychody z kwartału marcowego nie są uwzględniane, co sprawia, że bilans innych linii lotniczych wygląda mniej czarno. Straty oszacowano na 1 mld EUR.

Analitycy spodziewają się, że w minionym roku 2021/22 irlandzkie linie lotnicze ponownie odnotują przychody w wysokości 4,9 mld EUR, a strata na akcję wyniesie 0,31 EUR. Na rok 2022/23, który właśnie się rozpoczął, eksperci przewidują przychody w wysokości 9,6 mld EUR i zysk na akcję w wysokości 1,12 EUR. Na nadchodzący rok 2023/24 analitycy prognozują przychody w wysokości 11,4 mld EUR i zysk na akcję w wysokości 1,41 EUR.

Nie ma wątpliwości, że Ryanair odczuwa skutki pandemii COVID-19 w takim samym stopniu jak inne linie lotnicze. Jednak ogólnie słaba struktura kosztów, korzystna logistyka i duża elastyczność Ryanair mogą zapewnić mu przewagę, która w dłuższej perspektywie wzmocni jego wiodącą pozycję konkurencyjną w Europie. Ryanair może więc być interesującą okazją inwestycyjną dla tych, którzy spekulują na temat długoterminowego ożywienia w europejskim ruchu lotniczym.

Akcje Delta Air Lines: Druga co do wielkości linia lotnicza na świecie

Delta Air Lines (ISIN: US2473617023 – Symbol: DAL – Waluta: USD) to amerykańskie linie lotnicze z siedzibą w Atlancie. Jest to druga po American Airlines największa linia lotnicza na świecie pod względem liczby samolotów. Jednak pod względem wartości rynkowej Delta Air Lines jest warta prawie dwa razy więcej niż American Airlines. Te dwie firmy oraz United Airlines należą do jedynych trzech tradycyjnych regularnych linii lotniczych w USA. Linie lotnicze Delta Air Lines zostały założone w 1925 r. i rozpoczęły działalność cztery lata później. Przed kryzysem wieńcowym linie oferowały około 5400 lotów dziennie do 525 miejsc w 52 krajach. Akcje Delta Air Lines są również uwzględnione w indeksie S&P 500.

Cenový graf akcie Delta Airlines
Wykres tygodniowy akcji AAL od września 2016 r. do maja 2022 r. Źródło: Trader Workstation (24. 5. 2022)

Według analityków obroty w 2022 roku wyniosą 43,4 mld USD

Oczywiście, kryzys związany z koronawirusem jest również silnie odzwierciedlony w danych firmy Delta. W poprzednim roku przychody spadły z 47 mld USD do 17 mld USD w 2020 roku. Zysk na akcję spadł z 7,32 USD do 10,76 USD. Ale sytuacja znów się poprawia. W 2021 roku, przy przychodach w wysokości 29,9 mld USD (+76%), odnotowano stratę na akcję w wysokości -4,08 USD. Analitycy spodziewają się, że w bieżącym roku finansowym 2022 sprzedaż osiągnie 43,4 mld USD (+45%), a w nadchodzącym roku 2023 ponownie 49 mld USD.  Zysk na akcję może być w tym roku ponownie dodatni i wynieść +1,47 USD. Według analityków, w przyszłym roku spółka powinna ponownie odnotować zdrowy zysk na akcję w wysokości 5,44 USD.

Nadal jednak istnieje wiele niepewności i potencjalnych przeszkód, które mogą utrudnić życie inwestorom. W szczególności chodzi o wysokie ceny paliw. Akcje Delta Air Lines mogą więc stanowić interesującą, choć wysoce spekulacyjną inwestycję w sektorze lotniczym. Inwestorzy powinni zatem rozważyć wszystkie możliwe rodzaje ryzyka i odpowiednio dostosować wielkość swojej potencjalnej pozycji.

Handluj akcjami linii lotniczych za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Handel na światowych giełdach

Z rachunkiem inwestycyjnym za pośrednictwem LYNX inwestorzy mają bezpośredni dostęp do krajowych i międzynarodowych giełd papierów wartościowych w Europie, USA i Azji. Handluj na 150 rynkach, w 33 krajach i w 25 walutach. Dowiedz się więcej na stronie: Lista Giełd i Produktów

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart