DAWN akcje
Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa wstrząsnął światową gospodarką. Całe jej gałęzie zostały zamrożone, a wiele zarówno dużych, jak i małych firm znalazło się w trudnej sytuacji.

Jak dotąd nie ma pewności czy środki bezpieczeństwa wprowadzone przez rządy na całym świecie, takie jak na przykład zakaz zgromadzeń i ograniczenie możliwości przemieszczania się, okażą się wystarczające, by opanować pandemię COVID-19.

Z powodu pandemii ucierpiały na przykład takie gałęzie gospodarki, jak turystyka czy transport. Z drugiej strony pewne spółki z pewnością mogą czerpać korzyści z zaistniałej sytuacji.

W poniższym artykule chcielibyśmy zaprezentować akcje spółek, które korzystają głównie na sytuacji, w której ludzie pod przymusem lub dobrowolnie pozostają w izolacji we własnych domach.

DAWN akcie

W poniższym artykule przeczytasz:

  1. Czy nadchodzą czasy akcji DAWN?
  2. Google i Facebook są narażone na niższe dochody z reklam.
  3. Akcje „stay-at-home” – lista akcji, które skorzystały na kryzysie spowodowanym przez koronawirusa.
  4. Akcje DAWN
  5. Handluj akcjami DAWN za pośrednictwem LYNX

Czy nadchodzą czasy akcji DAWN?

Niewykluczone, że epoka akcji „FANG“ (FacebookAmazonNetflix i Google) dobiegła końca w wyniku kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Mark Tepper, dyrektor generalny spółki Strategic Wealth Partners, stworzył nowy skrót: DAWN. Są to akcje spółek czerpiących korzyści z sytuacji, w której ludzie więcej czasu spędzają w domu. Akcje „stay-at-home” są coraz popularniejsze.

Pojęcie DAWN odnosi się do akcji spółek Domino’s Pizza, Activision Blizzard Inc.Walmart i (znowu) Netflix. Pierwsze litery nazw tych spółek tworzą właśnie skrót DAWN. Poza tym „dawn” po angielsku oznacza „świt” i nawiązuje do powiedzenia, że przed świtem jest zawsze najciemniej. To odpowiednio opisuje obecną – bardzo niepewną – sytuację na giełdach.

Google i Facebook są narażone na niższe dochody z reklam

Wybór Teppera jest oczywiście poniekąd arbitralny, ponieważ wiele innych spółek również w jakiś sposób czerpie korzyści z kryzysu wywołanego przez koronawirusa, ale wybrane tytuły – Domino’s Pizza, Activision Blizzard, Walmart i Netflix – to niewątpliwi liderzy, których aktywność wciąż się poszerza.

Jednocześnie Tepper sygnalizuje, że w czasie kryzysu nie należy włączać do portfela akcji Fecebooka i Google’a. Zwłaszcza małe i średnie firmy, a także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą prawdopodobnie zmniejszą swoje budżety na reklamę, co będzie miało duży wpływ na dochody internetowych gigantów.

Z drugiej strony Amazon najprawdopodobniej zyskuje na zaistniałej sytuacji, w której centra miast się wyludniły i zamknięto wiele sklepów. Świadczy o tym oczywiście również fakt, że Amazon obecnie próbuje zatrudnić w swoich magazynach na całym świecie ponad 100 000 pracowników.

Akcje „stay-at-home” – lista akcji, które skorzystały na kryzysie spowodowanym przez koronawirusa

Poniższa tabela zawiera listę akcji – 10 zwycięzców spoza DAWN, którzy czerpią znaczące korzyści z obecnej kryzysowej sytuacji.

NazwaKategoriaISINSymbolWaluta
Activision BlizzardGry onlineUS00507V1098ATVIUSD
AmazonSprzedaż onlineUS0231351067AMZNUSD
Campbell SoupKonserwy i zupy w proszkuUS1344291091CPBUSD
Delivery HeroDostawy żywnościDE000A2E4K43DHEREUR
DocusignPodpis onlineUS2561631068DOCUUSD
Dominos PizzaDostawy pizzyUS25754A2015DPZUSD
Electronic ArtsGry onlineUS2855121099EAUSD
HelloFreshDostawy zestawów do gotowaniaDE000A161408HFGEUR
NetflixStreaming onlineUS64110L1061NFLXUSD
TeamviewerOprogramowanie do zdalnej konserwacji i obsługi domowego biuraDE000A2YN900TMVEUR
Zoom Video CommunicationsOprogramowanie do wideokonferencjiUS98980L1017ZMUSD
ZooplusKarma dla zwierząt domowychDE0005111702ZO1EUR

Akcje DAWN

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej akcjom DAWN wybranym przez Marka Teppera i zastanówmy się, czy możesz wykorzystać te spółki do zabezpieczenia swojego portfela inwestycyjnego w czasie trwającego kryzysu. Należy jednak pamiętać: obecnie nie da się przewidzieć, jak długo potrwa kryzys, dlatego też na razie nie da się określić jego skutków.

1. Akcje Domino’s Pizza (DPZ)

Domino’s Pizza (ISIN: US25754A2015 – symbol: DPZ – waluta: USD) jest liderem światowych dostaw pizzy z ponad 17 000 pizzeriami w ponad 90 krajach. Firma z siedzibą w Michigan, działająca na zasadzie franczyzy dostarcza codziennie ponad 3 miliony pizzy. Oprócz opłat franczyzowych spółce przynoszą dochody również dostawy wyposażenia i składników jej partnerom.

Skutkiem tego są dwa stałe źródła dochodu, który Domino’s Pizza udało się w ostatnich latach imponująco zwiększyć. Znalazło to również odzwierciedlenie w rozwoju cen akcji – od minimum w 2009 roku ich wartość wzrosła ponad stukrotnie.

Podczas gdy sprzedaż w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła średnio o mocne 15%, zyski w skali roku wzrosły nawet o 32%. Spółka zaskoczyła ostatnio solidnymi liczbami, publikując wyniki kwartalne za Q4 2019.

Zyski wzrosły o 6% do 1,15 miliarda USD, natomiast zysk na akcję wzrósł o 19% do 3,13 USD, co znacząco przewyższyło oczekiwania analityków. Ponownie osiągnięto cel, którym było coroczne zwiększanie sprzedaży o 7-10% w ciągu najbliższych 2-3 lat i ogłoszono kwartalny wzrost dywidend o 20 % do 0,78 USD.

Wykres akcji Domino’s Pizza (DPZ)

Wykres akcji Domino’s Pizza (DPZ). Źródło: LYNX TradingDowiedz się więcej o akcjach.

Domino’s Pizza to spółka, która bez wątpienia czerpie korzyści z kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Popyt na dostawy gotowych posiłków ogromnie rośnie i firma wciąż zatrudnia nowych pracowników. Ponieważ wiele krajów zamknęło tradycyjne restauracje, ludzie mogą jeść posiłki tylko w domach.

Można zakładać, że wiele osób, które wcześniej nie korzystały z tego rodzaju usług, nie zrezygnuje z nich także po zakończeniu kryzysu.

Działalność spółki rozwijała się bardzo pozytywnie jeszcze przed kryzysem spowodowanym przez pandemię, co znalazło odzwierciedlenie właśnie w dobrych wynikach kwartalnych, po których publikacji akcje wzmocniły się tymczasowo o 30%. Ale nawet akcjom Domino’s Pizza nie udało się całkowicie uniknąć skutków kryzysu, którego rezultatem była stosunkowo duża korekta cenowa.

Jednak trend znów jest rosnący, więc w tej chwili są to jedne z najsilniejszych akcji i nic nie wskazuje na zmianę tej sytuacji w nadchodzących tygodniach czy miesiącach. Akcje Domino’s Pizza to doskonała inwestycja w czasach kryzysu.

2. Akcje Activision Blizzard (ATVI)

Activision Blizzard (ISIN: US00507V1098 – symbol: ATVI – waluta: USD) jest liderem na rynku gier komputerowych i na konsole. Spółka, która obecnie wyceniana jest na giełdzie na około 43 miliardy USD, projektuje i sprzedaje gry akcji, przygodowe, sportowe, RPG i strategiczne przeznaczone na wszystkie platformy do gier oraz konsole.

Szeroka oferta produktów Activision Blizzard obejmuje niektóre z najbardziej znanych gier komputerowych na świecie, z World of Warcraft, Call of Duty, Skylanders, Guitar Hero i StarCraft na czele. Activision Blizzard liczy się również w obszarze gier mobilnych, czyli w branży, która obecnie doświadcza ogromnego tempa wzrostu.

Na przykład popularne gry na smartfony, takie jak Candy Crush i Bubble Witch są dziełem powiązanej z nimi spółki King Digital.

Blockbustery, takie jak Call of Duty czy Destiny 2 są niemal wyłącznie pobierane przez Internet, podczas gdy obroty w sektorze sklepów detalicznych gwałtownie maleją. To zapewnia spółce wyższe marże. Activision Blizzard czerpie korzyści głównie ze sprzedaży dodatków i DLC do swoich gier.

Dochód z tych transakcji wyniósł w zeszłym roku około 3,4 miliarda USD, co obecnie stanowi ponad połowę obrotów spółki.

Jeśli dodamy do tego subskrypcje i opłaty za pobieranie, cyfrowa sprzedaż Activision Blizzard już teraz stanowi 80% obrotów spółki – to zdecydowanie największy jej udział w tym sektorze.

W ostatnim czasie sprzedaż i zyski Activision Blizzard pozostają w stagnacji. W zeszłym roku sprzedaż spadła z 7,5 miliarda USD do 6,5 miliarda USD, natomiast zysk na akcję zmniejszył się o 15% z 2,72 USD do 2,31 USD. W tym roku oczekiwany jest jednak ponowny wzrost w związku z publikacją dużej ilości nowych treści dla graczy.

Wykres akcji Activision Blizzard (A

Wykres akcji Activision Blizzard (ATVI). Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach.

Analitycy szacują, że sprzedaż osiągnie poziom 6,8 miliarda USD, natomiast zysk na akcję wyniesie 2,45 USD. W 2021 roku oczekiwane są przychody w wysokości 7,4 mld USD i zysk na akcję w wysokości 2,81 USD. Tak samo jak w przypadku Domino’s Pizza, szacunki te pochodzą jeszcze z okresu przed kryzysem spowodowanym przez koronawirusa.

Jako wiodąca spółka na rynku gier Activision Blizzard czerpie duże zyski z sytuacji, w której wielu ludzi zmuszonych jest do pozostania w domu i znalezienia dla siebie rozrywki. Mimo że tempo wzrostu oraz zyski w ostatnim czasie zmalały, silnik wzrostu powinien zostać ponownie uruchomiony nie tylko dzięki kryzysowi wywołanemu przez koronawirusa, lecz także z powodu szeregu nowych produktów i DLC.

Aktualne ceny, mieszczące się w zakresie od 55 do 58 USD, dają inwestorom długoterminowym interesującą szanse na wejście. Niewykluczone, że w perspektywie 12-18 miesięcy ceny akcji wrócą do poziomu 75 USD, a wcześniej czy później osiągną również rekordowe wartości maksymalne, tj. 84,68 USD z 2018 roku.

3. Akcje Walmart (WMT)

Walmart (ISIN: US9311421039 – symbol: WMT – waluta: USD) to słynna amerykańska sieć supermarketów o kapitalizacji rynkowej w wysokości 324 miliardów USD, uznawana za najlepszą na rynku – przede wszystkim w USA. Jest to największa pod względem wysokości sprzedaży spółka na świecie, a także największy pracodawca prywatny, zatrudniający ponad 2,2 miliona pracowników.

Według deklaracji firmy 11 500 supermarketów Walmart w 27 krajach w każdym tygodniu odwiedza około 256 milionów klientów. Sklepy Walmart nie zostały objęte kwarantanną i są otwarte cały dzień. Sieci supermarketów takie jak Walmart czerpią korzyści z paniki powodującej, że ludzie gromadzą większe zapasy.

Walmart podniósł niedawno swoją kwartalną dywidendę z 0,53 USD do 0,54 USD, co oznacza wypłatę 2,16 USD w skali roku. To już 47 rok z rzędu, kiedy Walmart podnosi dywidendę.

Dzięki temu niezwykłemu sukcesowi Walmart zalicza się do grona tak zwanych dywidendowych arystokratów. Jest to prestiżowy tytuł, otrzymywany przez spółki, które zdołały nieprzerwanie podwyższać dywidendy przez co najmniej 25 lat.

Wykres akcji Walmart (WMT)

Wykres akcji Walmart (WMT). Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach.

Akcje Walmartu w czasie kryzysu wywołanego przez koronawirusa osiągnęły nawet swoje nowe historyczne wartości maksymalne. Oczekuje się, że Walmart osiągnie najwyższą sprzedaż w historii spółki.

Jest to oczywiście zjawisko tymczasowe. Kiedy tylko zostaną otwarte konkurencyjne supermarkety, frekwencja wizyt w Walmarcie prawdopodobnie się unormuje, a nawet obniży.

W związku z powyższym inwestycja w akcje Walmartu powinna mieć w tej chwili raczej krótkoterminowy charakter. W perspektywie średnio- czy długoterminowej sprzedaż prawdopodobnie wróci do standardowego poziomu.

4. Akcje Netflix (NFLX)

Tak samo jak Domino’s Pizza i Activision Blizzard Netflix (ISIN: US64110L1061 – symbol: NFLX – waluta: USD) jest klasycznym tytułem „stay-at-home”. Amerykańska firma powstała w 1999 roku jako wypożyczalnia DVD oferująca swoje usługi za pośrednictwem poczty oraz przez Internet.

Jako że szybkość Internetu zaczęła pozwalać na oglądanie filmów i seriali online poprzez streaming, Netflix objął pozycję lidera w tym obszarze.

Spółka, której wartość rynkowa to 158 miliardów USD, obecnie między innymi kręci seriale własnej produkcji, z których wiele osiągnęło sukces na całym świecie. Na produkcję popularnych seriali, takich jak Narcos, Ozark czy Stranger Things, Netflix wydaje dziesiątki miliardów USD rocznie.

Spółka ma obecnie ponad 167 milionów klientów w ponad 190 krajach, korzystających z różnych rodzajów subskrypcji.

Platforma streamingowa czerpie w tej chwili korzyści z sytuacji, w której miliony ludzi na całym świecie zmuszeni są do pozostania w domu i szukania sposobów na zapewnienie sobie rozrywki. Oglądanie filmów i seriali należy bez wątpienia do najczęstszych sposobów spędzania wolnego czasu w domu.

Wykres akcji Netflix (NFLX)

Wykres akcji Netflix (NFLX). Źródło: LYNX Trading. Pokaż więcej informacji o akcjach.

Ostatnio pojawiły się nawet obawy, że zwiększone korzystanie z usług streamingowych może znacząco przeciążać Internet. Komisja Europejska już wystąpiła do Netflixa z wnioskiem o zmniejszenie obciążenia sieci wielkością danych. Spółka zareagowała, tymczasowo obniżając jakość obrazu w związku z olbrzymim popytem na jej usługi.

W ciągu ostatnich trzech lat platforma streamingowa osiągnęła średni wzrost przychodów o 32 % i średni wzrost zysków o imponujące 96 %. W sumie przychody Netflixa w 2019 roku wyniosły 20,2 miliarda USD, natomiast zysk na akcję wynosił 4,13 USD.

W bieżącym roku fiskalnym – 2020 – analitycy oczekują obrotów w wysokości 24,4 miliarda USD i wzrostu zysku na akcję o 45% do 5,97 USD – dane znów nie uwzględniają wpływu kryzysu wywołanego przez koronawirusa

Wysoki popyta na usługi streamingowe znajduje odzwierciedlenie również w cenie akcji Netflixa, której obecna wysokość – 360 USD – niewiele odbiega od historycznego maksimum z 2018 roku, czyli 423 USD.

Można przewidywać, że wielu nowych użytkowników pozostanie klientami Netflixa również po zakończeniu pandemii koronawirusa. 21 kwietnia firma opublikuje wyniki kwartalne. Jeśli liczby będą mocne, wartość akcji może gwałtownie wzrosnąć.

Handluj akcjami DAWN za pośrednictwem LYNX

LYNX oferuje handel akcjami DAWN bezpośrednio na krajowych giełdach. Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny i wąski spread. Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel na akcjachETF, futuresopcjachCFD, czy na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platformy. Ponadto regularnie przygotowujemy dla ciebie nasze cotygodniowe newslettery inwestycyjne i udostępniamy profesjonalne webinary szkoleniowe. Ponadto regularnie publikujemy dla ciebie analizy rynku i nowinki ze świata inwestycji w ramach naszego Portalu informacyjnego i szkoleniowego LYNX.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do bezpłatnego skorzystania z naszej Obsługi Klienta.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart