Inwestowanie w konopie – 3 najlepsze akcje marihuany w 2019 r.
Akcie marihuany od połowy roku należą do absolutnych fenomenów na giełdzie. Trudno się dziwić, ponieważ w coraz większej ilości regionów świata legalizuje się konopie i coraz więcej amerykańskich stanów stopniowo legalizuje marihuanę. W Europie szereg krajów zalegalizował marihuanę do celów medycznych.

Jak inwestować w marihuanę za pośrednictwem akcji? I które akcje konopi indyjskich należą obecnie do najlepszych?

Przedstawimy ci 3 najlepsze akcje marihuany w 2020 roku.

Inwestowanie w konopie

W niniejszym artykule przeczytasz:
  1. Duże inwestycje w marihuanę producentów alkoholu i tytoniu
  2. Kanada zezwala na marihuanę jako środek pobudzający
  3. Ameryka Północna odgrywa wiodącą rolę w legalizacji konopi
  4. Inwestycje w marihuanę – amerykański rynek ma ogromny potencjał
  5. Wpływy z podatków od marihuany rosną
  6. Trzy najlepsze akcje marihuany w 2020 roku
  7. Inwestycje w marihuanę za pośrednictwem LYNX

Duże inwestycje w marihuanę producentów alkoholu i tytoniu.

Ostatni znaczący wzrost cen jesienią 2018 r. wzbudził spore zainteresowanie wielu dużych producentów napojów spirytusowych, którzy chcą wprowadzić na rynek napoje z substancją psychoaktywną THC. Zwłaszcza giganta na rynku napojów Constellation Brands

producenta piwa marki Corona. Grupa zwiększyła swój udział lidera na rynku Canopy Growth z 10% do 38%, inwestując miliard dolarów.

Firmy takie jak Diageo (na przykład Johnnie Walker i Smirnoff), browar Molson Coors, nova Scotia Liquor czy Heineken mają duże plany w związku z rynkiem konopi, dlatego wchodzą w sojusze z dostawcami konopi. Nawet i Coca-Cola

niedawno wyraziła zamiar wprowadzenia na rynek napojów z kannabidiolem (CBD). CBD działa uspokajająco i – w przeciwieństwie do aktywnego składnika tetrahydrokannabinolu (THC) – nie wykazuje działania odurzającego.

Ale nawet słabnący przemysł tytoniowy zainteresował się konopiami. Na przykład producent Marlboro Altria ogłosił niedawno, że chce uzyskać 45% w firmie z branży konopi Cronos o wartości ponad 5 miliardów CAD. Udział może wzrosnąć do 55%, jeśli Altria zrealizuje wszystkie warranty subskrypcyjne i uwolni kolejne 1,4 mld USD.

Kanada zezwala na marihuanę jako środek pobudzający

Obecnie inwestorzy „przyglądają się” zwłaszcza kanadyjskim spółkom. Wykorzystywanie marihuany do celów medycznych od 2001 roku jest w Kanadzie legalne, a w październiku 2018 roku oficjalnie zezwolono również na konsumpcję bez recepty. Kanada jest pierwszym krajem G7 i drugim w ogóle po Urugwaju, gdzie haszysz dopuszczony jest również do użytku prywatnego.

Dla naszych dzieci zdobycie marihuany było zbyt łatwe – a przestępcy mogli na tym korzystać. Dziś się to zmieni.” Napisał kanadyjski liberalny premier Justin Trudeau na swoim Twitterze. Według prognoz kanadyjski rynek marihuany w wyniku jej legalizacji wzrośnie ponad dziesięciokrotnie. Dlatego kanadyjski rynek pozostaje w centrum uwagi producentów marihuany i inwestorów.

Ameryka Północna odgrywa wiodącą rolę w legalizacji konopi

Coraz więcej stanów federalnych USA również legalizuje marihuanę, tak więc Ameryka Północna odgrywa rolę pioniera legalizacji konopi na całym świecie. Na przykład w USA od początku 2018 roku zażywanie marihuany jest legalne w najludniejszym stanie – Kalifornii, a ponadto w Newadzie, Maine, Massachusetts i Vermont.

Niepodlegające karze używanie konopi jest więc obecnie możliwe w dziewięciu amerykańskich stanach, zamieszkałych przez ponad 50 milionów obywateli. I coraz więcej stanów zdradza zamiar dołączenia. Szacuje się, że do końca 2020 roku konsumpcję zalegalizuje w sumie 18 stanów. Konsumpcja w celach medycznych jest już dozwolona w 30 stanach.

Marihuana przez amerykańskie urzędy na poziomie federalnym wciąż traktowana jest jak nielegalny narkotyk. Przestępstwa narkotykowe podlegają jednak ustawodawstwu stanowemu, które może odbiegać od prawa federalnego. Rezultatem jest plątanina różnych przepisów. Na przykład w stanie Nowy Jork posiadanie marihuany w ilości poniżej 25 gramów powinno wkrótce zostać zdekryminalizowane.

Inwestycje w marihuanę – amerykański rynek ma ogromny potenciał

W perspektywie długoterminowej rynek amerykański obiecuje największy potencjał wzrostowy. Szacuje się, że wartość marihuany medycznej wzrośnie z 10 do 11 miliardów USD w 2018 roku i do 24 – 40 miliardów w roku 2021. Bloomberg oczekuje również całkowitej ogólnokrajowej legalizacji, stanowiącej potencjał rynkowy w wysokości od 35 do 45 miliardów USD. Ponadto coraz więcej obywateli USA popiera ideę całkowitej legalizacji.

Według ogólnokrajowej ankiety, którą przez kilka dziesięcioleci przeprowadzał Institut Gallupa, ponad 68% ankietowanych obywateli USA popiera legalizację w USA. W pierwszym badaniu z roku 1969 tylko 12% amerykańskiej populacji popierało legalizację konopi. Według Quinnipiac University dziewięcioro na dziesięcioro respondentów wyrażało się pozytywnie o medycznym wykorzystaniu marihuany

Wpływy z podatków od marihuany rosną

Jak wielki jest zysk dla poszczególnych stanów z legalizacji pokazują Colorado i Waszyngton. Oprócz powstania licznych miejsc pracy i zysków z turystyki związanej z marihuaną, rynek marihuany generuje dla stanów znaczne przychody z podatków.

Colorado zarejestrowało przychód z opodatkowania marihuany na poziomie 260 milionów USD. Waszyngton zarobił w 2017 roku w sumie 319 milionów USD, czyli o 100 milionów USD więcej niż z podatku od alkoholu. Analitycy grupy Arcview Group oczekują, że rynek marihuany w USA do 2021 roku wygeneruje około 4 miliardów USD nowego przychodu z podatków. Oprócz tego oczekują powstania ponad 400 000 miejsc pracy w przemyśle marihuanowym.

W związku z trwającą legalizacją i dekryminalizacją badań, leczenia, uprawy, przetwarzania, dystrybucji i konsumpcji powstaje wielomiliardowy przemysł, który mimo dużych inwestycji wciąż jeszcze raczkuje.

3 najlepsze akcje marihuany w 2020 roku

Poniżej przedstawiamy akcje trzech spółek, które już zajmują wiodącą pozycję na rynku. Proszę jednak pamiętać, że od 2017 roku zasoby marihuany są bardzo niestabilne i możemy mieć do czynienia z bańką spekulacyjną. Pomimo spadających cen akcji w każdej mogą wystąpić kolejne gwałtowne wahania cenowe.

3. Akcje Cronos – marihuanowy gigant

Kanadyjski producent konopi Cronos (ISIN: CA22717L1013 – Symbol: CRON – Waluta: USD) prowadzi działalność na pięciu kontynentach. Spółka produkuje między innymi produkty medyczne, na przykład marki „Peace Naturals“.

Jeśli chodzi o wysokość sprzedaży, Cronos nie jest jeszcze jedną z najlepszych firm konopnych. Kapitalizacja rynkowa spółki wynosi obecnie 2,5 miliarda USD. W grudniu 2018 roku spółka tytoniowa Altria kupiła 45% udział w Cronos. Tytoniowy gigant zdecydował się na wejście na tamten rynek o ogromnym potencjale.

W 2018 roku Cronos ogłosił wzrost sprzedaży o 285 % z 3,1 miliona USD w 2017 roku do 11,7 miliona USD. Koszty inwestycyjne były znacząco wyższe, co doprowadziło do straty w wysokości około 14 milionów USD.

Cronos niedawno opublikował kluczowe dane za pierwszy kwartał 2019 roku. Znacząco przekroczyły oczekiwania zysku analityków. Zysk na akcję wynosił 0,36 USD. Obroty wynosiły w tym kwartale 4,8 miliona USD, czyli o 120 % więcej niż w tym samym okresie w minionym roku.

Akcje CronosWykres CRON

2. Akcje Canopy Growth Corporation – Światowy lider na rynku marihuany

Dziesięć licencjonowanych fabryk marihuany znajduje się obecnie w posiadaniu spółki Canopy Growth Corporation (ISIN: CA1380351009 – Symbol: WEED – Waluta: CAD). Z bieżącą kapitalizacją rynkową na poziomie 9 miliardów USD Canopy Growth jest obecnie największym producentem marihuany notowanym na giełdzie.

Spółka ze Smith Falls w Ontario odniesie największe korzyści z otwarcia kanadyjskiego rynku. Poza Ameryką Północną spółka jest aktywna już w 11 innych krajach, takich jak Australia, Hiszpania, Brazylia, Chile, Niemcy, Dania, Czechy czy Jamajka.

W roku podatkowym 2016/17 przychody spółki wzrosły o + 214% do 39,9 mln CAD. Silny wzrost utrzymał się również w latach 2017/2018, a sprzedaż na poziomie 78 milionów CAD wzrosła dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku. Ze względów inwestycyjnych odnotowano dalszą stratę w wysokości 0,40 USD na akcję. Niektórzy optymistyczni analitycy oczekują, że w bieżącym roku podatkowym Canopy Growth osiągnie rentowność. W pierwszej połowie 2018/2019 sprzedaż wzrosła o 47% do 49,2 mln USD.

Pozytywnie rozwijała się również sprzedaż, przy czym cena za gram wzrosła o 24% w skali roku do 9,9 USD. Otwarcie rynku kanadyjskiego w czwartym kwartale oznacza, że spółka Canopy Growth jest pierwszą firmą, która osiągnie trzycyfrową sprzedaż w milionach.

Akcje Canopy Growth CorporationWykres WEED

1. Akcje Aurora Cannabis Inc. – Zamierzenia możliwe do wykonania?

Aurora Cannabis Inc. (ISIN: CA05156X1087 – Symbol: ACB – Waluta: CAD) również jest z Kanady. Mimo że spółka z Vancouver istnieje już kilka lat, licencję na produkcję medycznej marihuany uzyskała dopiero w 2016 roku. W tej chwili Aurora ma już siedem licencjonowanych zakładów produkcyjnych i pięć autoryzowanych centrów dystrybucyjnych.

Już w pierwszym roku produkcji – 2016/17 – osiągnięto zysk w wysokości 18 milionów CAD, a rok później w roku 2017/2018 przychody wzrosły ponad trzykrotnie do kwoty 55 milionów CAD. Ze względu na jednorazowe efekty w postaci zysków z papierów wartościowych Aurora wykazała roczny zysk w wysokości około 72 milionów CAD. Analitycy zakładają, że firma może również zacząć osiągać zrównoważony wynik operacyjny od roku 2018/2019 i w następnych latach być w dobrej kondycji finansowej.

Spółka funkcjonuje obecnie głównie na północnoamerykańskim rynku. W najbliższym czasie planuje jednak ekspansję do Niemiec, Włoch i Australii.

Obecne moce produkcyjne wzrosły nagle do ponad 32 ton rocznie w wyniku przejęć. Zwiększono również długoterminowe cele produkcyjne z 400 do 570 ton rocznie. Przy obecnej cenie 8 CAD za gram taki poziom produkcji zapewni spółce przychody w wysokości 4,5 miliarda CAD.

Akcje Aurora Cannabis Inc.Wykres ACB

Inwestycje w marihuanę za pośrednictwem LYNX

Jeżeli zainteresowało cię inwestowanie w marihuanę, w LYNX możesz handlować akcjami marihuany bezpośrednio na kanadyjskim krajowym rynku – na kanadyjskiej giełdzie Toronto Stock Exchange (TSX).

Za pośrednictwem LYNX możesz handlować akcjami, ETF, futures, opcjami lub forexem po korzystnych prowizjach, uzyskując dostęp do ponad 100 światowych giełd w ponad 30 krajach.

Możesz handlować wygodnie z domu, korzystając z naszej profesjonalnej platformy.

W LYNX możesz skorzystać z konwersji na ponad 130 światowych walut.

Handluj akcjami marihuany za pośrednictwem LYNX

Handluj akcjami marihuany na ponad 100 giełdach całego świata, korzystając z pełnej oferty wszystkich amerykańskich, kanadyjskich, ale też niemieckich i innych akcji po ekstremalnie niskich prowizjach oraz bez ukrytych kosztów.

Inwestuj w akcje z LYNX


--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart