Inwestycje w lit.

Jak mogę zainwestować w ten pierwiastek?

Lit jest metalem powszechnie stosowanym do produkcji baterii. Używa się do także podczas produkcji samochodów elektrycznych, smartfonów, tabletów i innych znanych urządzeń elektrycznych.

Wzrost popularności tych produktów doprowadził do znacznego wzrostu popytu na lit, co spowodowało gwałtowny wzrost ceny tego pierwiastka. W 2017 roku cena litu osiągnęła rekordowy poziom.

Dużo inwestorów postrzega inwestycje w lit jako atrakcyjną okazję inwestycyjną. Jak można inwestować w lit?

Jedną z najbardziej popularnych opcji jest zakup akcje spółek, która wydobywa lit. Przygotowaliśmy zestawienie właśnie takich pięciu spółek.

Inwestycje w lit: najlepsze akcje

Powyższy wykres wyraża rozwój indexu litowego oparty o fundusz ETF Global X Lithium (LIT). Cena tego ETF, szczególnie w drugiej połowie 2017 roku wyraźnie wzrosła. Przyczyną jest silny boom w sektorze produkcji baterii do samochodów elektrycznych. I choć na ten moment nie jesteś w stanie inwestować w ten ETF (więcej tutaj), poniżej przedstawiamy 5 akcji, dzięki którym możesz inwestować w lit.

Tesla, znany producent samochodów elektrycznych, buduje kilka ogromnych fabryk do produkcji samochodów elektrycznych, zwane giga-factory. Ponadto inni producenci jak Volkswagen zaczynają się bardziej interesować samochodami elektrycznymi. Niektórzy producenci samochodów znajdują się już w fazie produkcji, co spowodowało zwiększenie popytu na lit.

Konsekwencją rosnącej ceny litu jest także wzrost cen akcji litowych. Jednak nie każda inwestycja w te akcje jest dobrym wyborem. Istnieje wiele istotnych różnic pomiędzy najpopularniejszymi spółkami.

Poniżej rozpatrzymy akcje, które mają najlepszy potencjał.

5. Sociedad Quimica Minera de Chile (SQM)

Sociaded Quimica Minera de Chile (SQM) jest spółką pochodzącą z Chile, a jej siedziba znajduje się w stolicy tego kraju – Santiago. Akcje tej spółki są przedmiotem obrotu na nowojorskiej giełdzie NYSE jako tzw. ADR (papiery wartościowe emitowany w celu ułatwienia inwestorom amerykańskim lokowania kapitału w akcje zagraniczne). W ramach 2017 roku wartość SQM wzrosła o 100,5%.

Inwestycje w lit SQM

Sociedad Quimica Minera nie jest małą spółką, jej kapitalizacja rynkowa sięga ponad 13 miliardów dolarów. SQM jest drugim największym producentem litu na świecie. W ostatnich latach firma wykazała stabilną rentowność i według analityków, stabilny wzrost przychodów ma kontynuować w przyszłości.

4. Lithium Americas (LAC)

Spółka kanadyjska Lithium Americas wyrosła z penny stock na jedną z najlepszych akcji w branży litu. Dzięki ponad 100% wzrostowi w 2017 roku kapitalizacja rynkowa spółki LAC wyniosła ponad $790 milionów. Spółka nadal jest uważana za mniejszą, jednak jej potencjał jest duży.

Inwestycje w lit Lithium Americas LAC

W przeszłości Lithium Americas nie odnosiła zbytnich sukcesów a do niedawna była klasyfikowana w arkuszu akcji groszowych/pink sheet. Pierwsze zyski zaczęła odnosić w 2016 roku. Spółka jest w swoim rodzaju start-upem w sektorze, co łączy się z wyższym ryzykiem ale i wyższym potencjałem zysku. Akcje LAC handlują się na giełdzie w Toronto w dolarach kanadyjskich, jaki i na NYSE w dolarach amerykańskich.

3. Tianqi Lithium (002466)

Tianqi jest chińską firmą z kapitalizacją rynkową sięgającą ponad $10 miliardów. Spółka jest jednym z największych graczy na rynku litu. Niemniej jednak nie należy do jedynych akcji litowych w naszym przeglądzie.

Inwestycje w lit Tianqi Lithium

Akcje te handlowane są na giełdzie w Shenzhen w juanach chińskich (CNH).

2. Advanced Metallurgical (AMG)

Advanced Metallurgical jest spółką holenderską. Na końcu roku 2015 cena akcji AMG osiągnęła €6, momentalnie znajduje się około €45. Bardzo przyzwoity rozwój jak na parę lat.

Inwestycje w lit AMG Advanced Metallurgical

Firma nie specjalizuje się wyłącznie w obróbce litu ale zajmuje się również obróbką innych metali. Wzrost ceny litu był głównym motorem wzrostu ceny tych akcji. Akcje AMG można handlować w euro na giełdzie w Niemczech lub Holandii.

1. Jiangxi Ganfeng Lithium (002460)

Druga chińska firma na naszej liście to Jiangxi Ganfeng Lithium, jej akcje są handlowane na giełdzie w Shezhen. Jest spółką państwową. Po dużym wzroście w ubiegłym roku, cena akcji zmniejszyła się do wąskiego pasma i czeka na przeniknięcie.

Inwestycje w lit Jiangxi Gangfeng Lithium

Podobny wzrost cen zazwyczaj można zauważyć tylko na penny stocks lub podczas start-upów. Jiangxi Ganfeng Lithium nie należy do małych start-upów. Kapitalizacja rynkowa firmy waha się w zakresie $9 miliardów. Wyraźny wzrost ceny jest przede wszystkim faktem, iż spółka specjalizuje się wyłącznie w obróbce litu. Ponad 90% dochodów tworzy handel z tym metalem.

Zainteresowały cię inwestycje w lit?

Dzięki szerokiej ofercie LYNX możesz handlować wszystkimi powyżej wymienionymi akcjami jak również akcjami chińskimi. Oprócz inwestycji do litowych akcji masz możliwość inwestować w lit za pomocą naprzykład popularnego funduszu ETF – Global X Lithium ETF (LIT).

Więcej o inwestowaniu w LYNX


--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart