Trwa inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Mimo, że trwają próby rozmów pomiędzy stronami, nikt nie jest w stanie przewidzieć dokładnie biegu wydarzeń. Rosja jest też coraz bardziej odizolowana na arenie międzynarodowej i uderzają w nią liczne sankcje.

W związku z powyższym na światowych rynkach i wśród inwestorów naturalnie panuje niepewność. Jak w obecnej sytuacji zabezpieczyć swój portfel? W co warto teraz inwestować? Które akcje stwarzają szanse na zysk, a które papiery wartościowe mogą być ryzykowne? W artykule przedstawiamy spojrzenie analityków i inwestorów na bieżącą sytuację. Analizujemy niektóre potencjalne skutki wojny w Ukrainie oraz przyglądamy się akcjom, mogącym nieść ze sobą ciekawe możliwości inwestycyjne.

Czy konflikt w Ukrainie zagraża cenie ropy naftowej i gazu ziemnego?

Czy grozi nam wzrost cen ropy naftowej i gazu ziemnego? W obecnej sytuacji mówi się wręcz o scenariuszach, w których Rosja mogłaby przestać zaopatrywać Europę w te surowce. Sytuacja jest bardzo niepewna. W związku z tym, że Rosja produkuje nawet 12% światowej ropy naftowej i 17% gazu ziemnego, ryzyko to może się wydawać wysokie. Jeżeli dystrybucja gazu i ropy z Rosji zostanie wstrzymana (bądź zmniejszona), można się spodziewać wzrostu cen w Europie.

Analityk JPMorgan Chase, Michael Cembalest podaje, że aż 40 % gazu ziemnego i 27 % zasobów ropy naftowej pochodzi z Rosji. Z drugiej strony Stany Zjednoczone importują z Rosji zaledwie 1-3% swojej ropy i gazu. Istotna jest również rola Ukrainy w rolnictwie. Konflikt może wyniszczyć ten kraj na długi czas, co dla Europy niesie ryzyko pod postacią obniżonego importu surowców miękkich (zwłaszcza zbóż).

Skutki sankcji i odcięcia Rosji od systemu SWIFT?

Państwa zachodnie z USA na czele nałożyły na Rosję bardzo twarde sankcje; jedną z najistotniejszych jest odcięcie Rosji od systemu finansowego SWIFT. Wybrane rosyjskie banki nie mogą wobec tego przeprowadzać większości transakcji międzynarodowych, głównie tych z Zachodem. Krok ten będzie mieć znaczący wpływ na Rosję; już dziś zaobserwować możemy dramatyczny spadek kursu rosyjskiego rubla. Jednak Europa również za to posunięcie zapłaci. Choć sankcje te zaszkodzą przede wszystkim Rosji, to negatywny efekt mogą wywrzeć także na świat zachodni.

Aż 70% gazu ziemnego z Rosji płynie bezpośrednio do Europy, a odcięcie Rosji od SWIFT-u prawdopodobnie doprowadzi do znaczącego obniżenia ich zbytu. Wydaje się, że zmusi to Rosję do skierowania większości jej obrotu handlowego w stronę Chin, które mogą czerpać z tego korzyści.

Chiny już w 2015 roku stworzyły swój własny system finansowy CIPS (Cross-Border Interbank Payment System). Miało to spowodować zwiększenie obrotu juanem na rynku międzynarodowym. Z owego systemu finansowego korzysta 30 banków z Japonii, 23 banki z Rosji i kolejne 31 banków z krajów afrykańskich. CIPS pozostaje pod auspicjami People‘s Bank of China (PBOC). Nie jest on bynajmniej jedyną alternatywą dla SWIFT-u.

Sama Rosja korzysta ze swojego systemu rozliczeń o nazwie SPFS (System for Transfer of Financial Messages). Te dwa systemy finansowe pomogą Rosji funkcjonować także pod sankcjami. Implementując chiński system CIPS, Rosja pogłębiła wzajemne relacje, a w 2020 roku 17,5% transakcji między tymi dwoma krajami przeprowadzanych było w juanach.

W związku z tym można się spodziewać jedynie wzmocnienia chińskich banków oraz chińskich akcji, ponieważ tylko one będą mogły dokonywać transakcji z Rosją w juanach i rublach. Największymi chińskimi bankami są: Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), Bank of China (BOC) oraz Agricultural Bank of China (ABC bank).

Konflikt w Ukrainie i wprowadzone sankcje doprowadzą zatem prawdopodobnie do krótkoterminowego wzmocnienia chińskich banków oraz wzrostu cen surowców, a także inflacji w perspektywie średnioterminowej. Nawet jednak wzmożony handel z Chinami nie zdoła zapobiec problemom, które ewidentnie czekają rosyjską gospodarkę.

Zarejestruj się teraz! Webinar LYNX już 10 marca 2022: W co zainwestować po korekcie?

Mark Mobius i inwestycje w złoto oraz w azjatyckie akcje

Na temat aktualnej sytuacji w Ukrainie wypowiedział się inwestor i założyciel Mobius Capital Partners LL Mark Mobius, stwierdzając, że gwałtownie rosnąca cena ropy niewątpliwie zwiększy presję inflacyjną w wielu krajach zależnych od dostaw ropy z Rosji. Według niego inwestowanie w złoto przy obecnej niepewności na rynkach może być dobrą opcją.

Dodał również, że warto skupić się na rynkach, których nie będą bezpośrednio dotyczyć nałożone sankcje oraz skutki konfliktu na Ukrainie. Za całkiem bezpieczną przystań uznał na przykład Chiny, Wietnam czy Tajlandię. Zaraz jednak podkreślił, że ze względu na dynamikę całej sytuacji oraz rosnące stopy procentowe inwestorzy powinni być szczególnie ostrożni.

Obawy przed atakami hakerskimi jako szansa dla akcji cyberbezpieczeństwa?

Dan Ives ze spółki inwestycyjnej Wedbush twierdzi, że inwazja na Ukrainę może stanowić interesującą okazję dla firm zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym. Rosnące zagrożenie atakami hakerskimi zwiększa zapotrzebowanie na systemy zapewniające wystarczającą ochronę przed atakami cybernetycznymi.

5 akcji związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym:

Dan Ives dodaje przy tym, że tego rodzaju kryzysy geopolityczne można wykorzystywać do kupna akcji, które ze względu na panikę na rynku są masowo odsprzedawane. Ma na myśli zwłaszcza sektor technologiczny i wymienia na przykład akcje MicrosoftApleOracleAdobe oraz Salesforce.

Kryzys w Rosji a wyniki indeksu S&P 5000

Analitycy przyjrzeli się również różnym konfliktom i wydarzeniom, którymi Rosja wywoływała niepewność i wstrząsy na rynkach finansowych. Poniżej można zobaczyć 6 takich sytuacji. W przypadku wszystkich wspomnianych wydarzeń (z wyjątkiem konfliktu w Gruzji w 2008 roku) dochodziło do sytuacji, w której po pół roku od początku kryzysu indeks S&P 500 notował wzrost. Należy jednak zauważyć, że ówczesny rozwój w żadnym wypadku nie gwarantuje przyszłych ruchów czy wyników. Każdy konflikt ma swoje specyficzne cechy i trzeba oczywiście brać pod uwagę również inne czynniki geopolityczne oraz makroekonomiczne.

Dopady ruských krizí na index S&P 500
Rozwój indeksu S&P 500 w reakcji na rosyjskie kryzysy od 1979 do 2014 roku. Źródło: J.P. Morgan (28.02.2022): J.P. Morgan (28.02.2022)

Trudno przewidzieć, jakie będą polityczne i ekonomiczne skutki wojny w Ukrainie, a także czas jej trwania czy przebieg. Wskazana jest zatem szczególna ostrożność. Nie można bowiem wykluczyć, że konflikt rozszerzy się w jakiś sposób i że zaangażuje się w niego o wiele więcej krajów. W tym momencie absolutnie nic nie jest pewne.

Według analityków JPMorgan wojna w Ukrainie w perspektywie krótkoterminowej przyniesie zwiększoną zmienność na rynkach. Ze względu na niską ekspozycję firm amerykańskich na Rosję, istotne jest jednak głównie ryzyko pośrednie. Chodzi na przykład o spowolnienie gospodarki z powodu rosnących wydatków na dobra konsumpcyjne spowodowanych wzrostem cen ropy i żywności. Inne ryzyka to na przykład skutki sankcji, naruszenie łańcuchów dostaw czy ataki hakerskie.

Jednak według nich kluczowym ryzykiem w perspektywie długoterminowej nadal pozostaje zaostrzanie polityki pieniężnej przez banki centralne i inflacja.

Dla których akcji obecna sytuacja może być korzystna?

Wybór akcji wynika z niedawnego badania JPMorgan Chase i koncentruje się głównie na surowcach (energia i materiały) oraz przemyśle lotniczym i obronnym..

Należy mieć na uwadze, że w żadnym wypadku nie jest to porada inwestycyjna, a inwestorzy powinni być teraz bardzo ostrożni, ponieważ na rynkach finansowych panuje z powodu trwającego konfliktu duża niepewność i nie sposób przewidzieć wszelkie polityczne oraz ekonomiczne skutki zaistniałej sytuacji. Handluj więc, bazując na własnej strategii i ustalonym ryzyku.

Energetyczny sektor:

Surowce:

Przemysł:

Inwestuj w najlepsze akcje 2022 roku poprzez LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy dla ciebie nasze cotygodniowe newslettery inwestycyjne i publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut. Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Użyte źródła: 

REUTERS STAFF. Chinese banks urged to switch away from SWIFT as U.S. sanctions loom. REUTERS [online].  Vydáno 29.7.2020 [cit. 28.2.2022]. Dostupné na: https://www.reuters.com/article/us-china-banks-usa-sanctions-idUSKCN24U0SN 

REUTERS STAFF. Factbox: What is China´s onshore yuan clearing ad settlement systém CIPS?. REUTERS [online].  Opublikowano 28.2.2022 [cit. 28.2.2022]. Dostępne tutaj: https://www.reuters.com/markets/europe/what-is-chinas-onshore-yuan-clearing-settlement-system-cips-2022-02-28/ 

MINT STAFF. Unlike Russia, China can bypass SWIFT to escape ambit of US power. MINT [online].  Opublikowano 28.2.2022 [cit. 28.2.2022]. Dostępne tutaj: https://www.livemint.com/news/world/unlike-russia-china-can-bypass-swift-to-escape-ambit-of-us-power-11646006040962.html 

RAFFERTY, R. The 5 Biggest Banks in China. Statrys [online]. [cit. 28.2.2022]. Dostępne tutaj: https://statrys.com/blog/biggest-banks-china 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart