Akcje Bitcoin a Blockchain
Bitcoin to fenomen ostatnich lat, który – z pewną dozą dystansu – porównać można do XIX-wiecznej gorączki złota.

Pęknięcie bańki bitcoinowej w 2018 roku zniechęciło jednak wielu inwestorów do bezpośrednich inwestycji w bitcoina.

Jakie są możliwości inwestowania w bitcoina w 2020 roku? W poniższym artykule przyjrzymy się spółkom, które mogą pośrednio zyskiwać na potencjalnym wzroście wartości bitcoina i innych kryptowalut.

W poniższym artykule przeczytasz:
  1. Zarabiaj na bitcoinowej gorączce
  2. Inwestycja w bitcoina – wielkie rozczarowania
  3. Najlepsze akcje bitcoinowe i akcje blockchain w 2020 roku
  4. Handluj akcjami bitcoinowymi z LYNX

Wykres BTC/USD. Źródło: Tradingview.com

Skorzystaj z nowego rajdu bitcoinów

Podczas kryzysu wywołanego przez koronawirusa wartość bitcoina spadła poniżej 5000 dolarów, by później, w maju, ponownie się podwoić, osiągając poziom ponad 10000 dolarów. 12. Maja miał miejsce tzw. halving. Oznacza to, że nagroda górników bitcoinów zmniejszyła się o połowę. Teraz uzyskują tylko 6,25 zamiast 12,5 bitcoina za wydobyty blok. Halving przebiega raz na 4 lata. Pozyskiwanie nowych bitcoinów jest więc trudniejsze i bardziej kosztowne, ponieważ wysiłki związane ze skomplikowanymi arytmetycznymi wyliczeniami oraz moc komputera potrzebne do wydobycia takiej samej ilości bitcoinów rosną. W związku z powyższym cena bitcoinów w przeszłości po każdym halvingu rosła.

Jeżeli ty też chcesz skorzystać na ostatniej podwyżce ceny bitcoina, powinieneś dokładnie przemyśleć dostępne możliwości. Czy kupowanie bitcoina za obecną cenę faktycznie ma sens, czy może raczej inwestować w takie produkty, jak CFD i certyfikaty, odzwierciedlające zmiany ceny kryptowaluty? Czy istnieje sposób na sensowne inwestowanie w bitcoiny?

Bardzo trudno jest obecnie stwierdzić, które kryptowaluty są tymi najlepszymi w 2020 roku. Nie istnieje zatem prosta odpowiedź na pytanie w które kryptowaluty inwestować w 2020 roku.  Bitcoin, będący najpopularniejszą walutą, wydaje się właściwym wyborem, nie można jednak lekceważyć pozostałych technologii blockchainowych. Istnieje wszak jeszcze inny sposób osiągania zysków w związku z ewentualną kontynuacją wzrostu bitcoina.

Rozsądniejszy może być zakup akcji spółek czerpiących korzyści z bitcoinowego boomu. Na ten pomysł wpadło już jednak wielu innych inwestorów, którzy niejednokrotnie drogo za to zapłacili. Kilka spółek notowanych na giełdzie, zajmujących się wyłącznie bitcoinami, w fazie największej ekspansji pod koniec 2017 roku zostało przeszacowanych w sposób niemożliwy do utrzymania. W związku z brakiem alternatywy nadmiernie spekulacyjny kapitał wpychany był do zwykle bardzo małych spółek, specjalizujących się wyłącznie w kryptowalutach. Zaraz po drastycznym spadku ceny bitcoina z ponad 20000 USD do niespełna 4000 USD nastąpił spadek cen tychże akcji. Zanim przeanalizujemy najlepsze akcje bitcoinowe i akcje blockchain w 2020 roku, przyjrzyjmy się bliżej tym kilku małym firmom.

Przeczytaj również: Handel Bitcoin w LYNX

Rozwój bitcoina w 2020 roku i później

W szczycie pierwszej bańki bitcoinowej cena akcji małej niemieckiej bitcoinowej spółki – operatora platformy handlowej bitcoin.de – osiągała nawet 89 EUR. Kapitalizacja rynkowa spółki wynosiła w tym okresie ponad 400 milionów EUR, mimo że jej sprzedaż liczona była zaledwie w milionach EUR. Bitcoin.de była wyraźnie przeszacowana. Podczas nieuniknionej korekty akcje straciły aż 85% swojej wartości i osiągnęły cenę 13 EUR. Wraz z niedawnym wzrostem wartości bitcoina cena tych akcji ponownie wzrosła do poziomu obecnych 32 EUR. Jednak ostateczna wartość rynkowa na poziomie 160 milionów EUR wskazuje, że wartość tych akcji wciąż jest mocno przeszacowana.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku akcji spółki Naga, które w szczycie kosztowały 14 EUR. Później nastąpił całkowity spadek do poziomu penny stocks. Obecnie akcje są sprzedawane za około 2 EUR. To samo dotyczy kolejnych dwóch akcji – Online Blockchain PLC i Maier & Partner. Inwestorzy zdecydowanie powinni się trzymać z daleka od takich akcji, ponieważ prawdopodobieństwo strat cenowych jest ekstremalnie wysokie.

Najlepsze akcje bitcoinowe i akcje blockchain w 2020 roku

Wydaje się, że obecnie realizacja przez inwestorów zysków z ożywienia na bitcoinowych giełdach przy akceptowalnej proporcji szans i zagrożeń. Istnieją jednak również mniej ryzykowne akcje większych spółek, które realizują coraz większą część swoich transakcji w kryptowalucie takiej jak bitcoin czy inne technologie blockchainowe.

Jeśli boom będzie wciąż trwał w kolejnych latach, mogłoby to jeszcze wzmocnić poniższe akcje bitcoinowe i akcje blockchain. Horyzont inwestycyjny liczony jest tu jednak w latach.

Poniżej znajdziesz najlepsze akcje spółek związane z technologią blockchain i bitcoinem w 2020 roku.

Porównanie akcji bitcoinowych i akcji blockchain w 2020 roku

W poniższej tabelce znajdziesz listę 10 akcji bitcoinowych i akcji blockchain. Znajduje się wśród nich również spółka Bank of America, która posiada największy portfel patentów blockchainowych na świecie. Następnie przedstawimy trzy akcje z naszej listy, które mają wyjątkowy potencjał. Znajdziesz tu więc zestawienie niektórych możliwości inwestycji blockchainowych.

 

AkcjaISINTickerWaluta
AMDUS0079031078AMDUSD
Bank of AmericaUS0605051046BACUSD
Bitcoin GroupDE000A1TNV91ADEEUR
FacebookUS30303M1027FBUSD
FujitsuJP38180000066702JPY
IBMUS4592001014IBMUSD
MicrosoftUS5949181045MSFTUSD
NvidiaUS67066G1040NVDAUSD
Riot BlockchainUS7672921050RIOTUSD
SquareUS8522341036SQUSD

Akcje Nvidia: Moc obliczeniowa dla górników kryptowaluty

Jeśli chcesz wydobywać bitcoiny i inne kryptowaluty, potrzebujesz komputerów o wysokiej mocy obliczeniowej. Stwierdzono, że procesory graficzne (GPU) są szczególnie przydatne do obliczania funkcji kryptograficznych.

Popyt podczas wielkiego bitcoinowego boomu pod koniec 2017 roku był tak duży, że niektóre sieci sklepów internetowych pozwalały na kupno maksymalnie trzech kart graficznych i nawet używane GPU osiągały rekordowe ceny.

Mimo że może to już być historią, producenci kart graficznych, tacy jak Nvidia (ISIN: US67066G1040 – symbol: NVDA – waluta: USD), wciąż wyposażają górników bitcoinów w coraz wydajniejsze procesory. Niezależnie od tego, która kryptowaluta jest wydobywana. Mimo że cena akcji Nvidia po znaczącym spadku wciąż pozostaje wysoka, wyceniana jest o wiele ostrożniej niż na początku 2018 roku.

Wówczas ich wartość sięgnęła poziomu 292 USD, czyli prawie dwukrotności obecnej ceny. Ekscytujący w kontekście Nvidii pozostaje fakt, że dalszy potencjał wzrostowy nie jest z pewnością zależny wyłącznie od bitcoina czy rynku gier na PC.

Nvidia

Wykres akcji Nvidia (NVDA). Źródło: Tradingview. Dowiedz się więcej o akcjach Nvidia..
W ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż Nvidia wzrosła średnio o 14%, natomiast zyski zwiększyły się średnio o 18%.  To o nieco mniej niż w poprzednich latach, ponieważ w 2018 roku nastąpiło czasowe zatrzymanie wzrostu. Cena akcji znów jednak rośnie i zyskuje na wysokim popycie na moc obliczeniową. W ciągu ostatnich trzech kwartałów zyski wzrosły średnio o 32%. W bieżącym roku podatkowym 2020/2021 oczekiwany jest zysk na akcję w wysokości 7,59 USD, czyli o 28% więcej niż w poprzednim roku, natomiast w następnym roku oczekiwany jest wzrost zysku na akcję nawet do 9,13 USD.

Przy obecnym wskaźniku P/E wynoszącym 42 akcje Nvidia nie są tanie. W perspektywie 3-5 lat wartość akcji może jednak jeszcze znacząco wzrosnąć, ponieważ mówimy tu o liderze technologii oraz o jednej z 10 najlepszych firm działających w sektorze sztucznej inteligencji. Nowe technologie, takie jak kryptowaluty, inne aplikacje blockchainowe, „Internet rzeczy“ i sztuczna inteligencja, będą potrzebowały coraz większych mocy obliczeniowych, które Nvidia może zapewnić. Przed zakupem akcji inwestorzy powinni poczekać jednak na nieuniknioną korektę.

Akcje AMD: Dla inwestorów spekulacyjnych

Spółka Advanced Micro Devices (ISIN: US0079031078 – symbol: AMD – waluta: USD) przez długi czas uważana była za spółkę niezdolną do utrzymania stałego zysku. W ostatnich latach firma interesująco się rozwinęła i nastąpił wielki comeback.

Podczas gdy na początku 2016 roku wartość akcji AMD była na poziomie niespełna 2 USD, obecnie kosztują one około 30 USD. Założona w 1969 roku spółka AMD jest jednym z prekursorów w branży IT.

Największym zagrożeniem dla AMD jest konkurencyjna firma Intel, będąca liderem na rynku. AMD nie odnosiła w ostatnich latach zbyt wielu sukcesów i przez większość czasu kończyła na czerwono. By mogła wrócić na ścieżkę sukcesu, musiała przeprowadzić restrukturyzację.

Przełom nastąpił wtedy, gdy ponad dwa lata temu spółki takie jak Alibaba a Alphabet wybrały procesory AMD do swoich aplikacji w chmurze.

Wykres akcji Advanced Micro Devices (AMD). Źródło: Tradingview. Dowiedz się więcej o akcjach AMD.
Nie tylko dla bitcoina, lecz także dla kryptowaluty Ethereum procesory AMD są głównym źródłem, na czym spółka zyskuje jeszcze więcej niż Nvidia. Największa różnica pomiędzy AMD a Nvidią polega na tym, że sprzedaż kart graficznych przeznaczonych do procesów wydobywczych blockchaina stanowi większą część ogólnej działalności spółki AMD.

W okresie boomu jest to zdecydowana zaleta, ale jeśli gorączka kryptowalut dobiegnie końca, to duże uzależnienie mogłoby mieć odwrotny skutek.

Rozwój spółki AMD w ciągu ostatnich trzech lat był bardzo imponujący. Przy średnim wzroście sprzedaży na poziomie 22% firma osiągnęła znacznie więcej niż oczekiwali analitycy. Wzrost zysku w skali roku o 418% również jest zachęcający. W bieżącym roku podatkowym oczekiwane jest zwiększenie zysku na akcję z 0,45 USD do 0,63 USD, co oznacza wzrost o 40%.

W roku 2020 analitycy oczekują już zysku na poziomie 1 USD na akcję, czyli kolejnego znaczącego wzrostu o 59%.

Rozwój spółki AMD w ciągu ostatnich trzech lat był bardzo imponujący. Przy średnim wzroście sprzedaży na poziomie 13 % firma osiągnęła znacznie lepsze wyniki dla niż oczekiwali analitycy. Wzrost zysku w skali roku o 173% również jest zachęcający. W bieżącym roku podatkowym oczekiwane jest zwiększenie zysku na akcję z 0,64 USD do 1,04 USD, co oznacza wzrost o 59%. W kolejnym, 2021 roku, analitycy oczekują wzrostu zysku na akcję o następne 47% do poziomu 1,53USD.

Spółka wciąż jest jednak stosunkowo droga. Wydaje się jednak, że przychód jest możliwy do utrzymania, a pozycja kapitałowa znacznie silniejsza niż kilka lat temu. Dlatego też akcje AMD wciąż pozostają interesujące. Cena na poziomie 34 USD jest już dobrze osadzona i odpowiednia dla inwestorów spekulacyjnych.

LYNX TIP: O szczegółach działania akcji możesz przeczytać w naszym przewodniku po akcjach.

Akcje Microsoft Prekursor technologii Blockchain

Kręgosłupem kryptowalut, takich jak na przykład bitcoin, jest tzw. technologia blockchain. Zasadniczo jest ona zdecentralizowaną bazą danych, w której przechowywane są nie tylko transakcje i dane, lecz także cała ich historia. Wszystkie rodzaje transakcji mogą więc być przeprowadzane bardzo bezpiecznie pomiędzy poszczególnymi uczestnikami rynku bez centralnej jednostki zarządzającej (peer-to-peer).

Microsoft (ISIN: US5949181045 – symbol: MSFT – waluta: USD) buduje usługi za pośrednictwem platformy Azure, stanowiącej bazę dla aplikacji blockchainowej. Spółka była również pionierem pierwszej usługi Ethereum Blockchain Service w listopadzie 2015 roku. Azure obsługuje więcej bloków protokołu blockchain, umożliwiając na przykład implementację prawnie skutecznych „inteligentnych umów”.

Chodzi o protokoły komputerowe, które wyświetlają i sprawdzają zamówienia albo oferują wsparcie techniczne podczas negocjowania lub realizacji transakcji. Zapewnia to większe bezpieczeństwo umów niż w przypadku umów tradycyjnych. Inteligentne umowy mogą na przykład mapować prawa autorskie lub transakcje finansowe z obszaru zarządzania prawami cyfrowymi.

Spółka Microsoft buduje środowisko blockchainowe nie tylko za pomocą Azure, lecz także Coco Framework. Coco to skrót od „Confidential Consorcium”, a jego celem jest umożliwienie spółkom implementacji sieci blockchainowych spełniających ich wymagania dotyczące wydajności, wiarygodności i zarządzania firmą.

Wykres akcji Microsoft (MSFT). Źródło: Tradingview. Dowiedz się więcej o akcjach Microsoft.
Microsoft to wielka spółka, która wciąż doświadcza silnego wzrostu. W ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż software’owego giganta wzrosła średnio o 1%, natomiast zyski zwiększyły się średnio o 18%. Analitycy spodziewają się, że w bieżącym roku podatkowym przychody znów wzrosną o 20% do 5,69 USD, natomiast w 2021 roku stopa wzrostu nadal pozostanie dwucyfrowa.

Spółka opracowuje wiele innych aplikacji blockchainowych, które mają potencjał, by znacząco zmienić nasze życie w przyszłości. Inwestycje w firmę Microsoft powiązane są nie tyle z samym bitcoinem, ile podstawowymi technologiami.

Jeśli przyjmiemy taki punkt widzenia, akcje Microsoftu mogą się okazać najbardziej konserwatywnymi ze wszystkich trzech wymienionych, mogącymi zyskiwać na technologiach blockchainowych w najbliższych latach.

Handluj akcjami bitcoinowymi z LYNX

LYNX oferuje handel akcjami spółek mogących zyskiwać na bitcoinowej gorączce bezpośrednio na giełdach krajowych. Handluj akcjami bitcoinowymi za pośrednictwem LYNX. Możesz korzystać z wysokiego wolumenu transakcyjnego oraz wąskiego spreadu.

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel akcjach, ETF, futuresopcjach czy na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart