Inwestowanie w ETF jest bardzo popularne, ale w które ETF warto zainwestować w 2023 roku? W artykule przypominamy pokrótce czym są fundusze ETF oraz jakie są ich zalety i wady. Przyglądamy się też 4 najlepszym ETF, wybranym przez specjalistę inwestycyjnego LYNX – Justina Blekemolena.

Justin od dawna zajmuje się analizami rynku akcji i regularnie publikuje artykuły dla holenderskiego oddziału LYNX. Artykuł zawiera subiektywne rekomendacje Justina, które mogą stanowić inspirację przy wyborze najlepszych ETF 2023 do Twojego portfela inwestycyjnego. Jeśli szukasz brokera ETF kliknij tutaj.

Czym są fundusze ETF?

ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to inna nazwa tzw. trackera. Tracker to produkt, który odzwierciedla ceny wybranych instrumentów bazowych takich jak surowce, obligacje, indeksy giełdowe, etc. Exchange Traded Fund są funduszami inwestycyjnymi notowanymi na giełdzie.

Produkt ten powstał w latach 90-tych. Pierwszym funduszem wprowadzonym na rynek amerykański w 1993 roku był SPDR S&P 500 ETF (SPY), którego celem było śledzenie indeksu S&P 500. Fundusz ten zarządza obecnie aktywami o wartości przekraczającej 345 miliardów USD.

W jego ślad szybko poszły kolejne fundusze, śledzące najpopularniejsze indeksy takie jak Dow Jones czy Nasdaq. Pod koniec lat 90-tych na rynku pojawiły się także pierwsze fundusze sektorowe, które inwestują w akcje spółek wybranego sektora gospodarki. W ciągu ostatnich dwudziestu lat fundusze ETF szeroko się rozpowszechniły. Od 2003 roku rynek ten jest większy niż tradycyjny rynek aktywnie zarządzanych funduszy powierniczych.

Kapitał zainwestowany w fundusze ETF rośnie z każdym rokiem. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła także liczba emitentów tych produktów. W 2021 r. na rynku obecnych było ponad 160 różnych emitentów, udostępniających w sumie prawie 8000 funduszy. Wachlarz funduszy do wyboru jest bardzo duży, choć wielu emitentów oferuje różne trackery na te same indeksy. Exchange Traded Funds mogą się jednak znacząco różnić między sobą pod względem budowy, ceny oraz osiąganymi wynikami. Po więcej informacji na temat podstaw inwestowania w te instrumenty finansowe zapraszamy do lektury naszego przewodnika po handlu ETF.

Przeczytaj także>> Najlepsze akcje 2023: w jakie akcje inwestować?

Jakie są rodzaje ETF?

Do najpopularniejszych wśród inwestorów należą te fundusze, które replikują indeksy giełdowe S&P 500, Dow Jones oraz DAX. Dużą popularnością cieszą się również produkty skoncentrowane na poszczególnych gałęziach przemysłu, takich jak na przykład technologie, dobra konsumpcyjne, energia słoneczna, software czy biotechnologia.

Istnieją także ETF trackujące gospodarki regionalne lub państwowe, za pomocą których można inwestować na przykład w gospodarkę Chin, Brazylii, czy też Indii. Fundusze towarowe replikują na przykład cenę złota albo srebra.

ETF na obligacje inwestują w obligacje skarbowe lub korporacyjne. Istnieją też tzw. strategiczne ETF, śledzące konkretne pomysły inwestycyjne – na przykład ÖkoDAX (energia odnawialna) czy DivDAX (wartości dywidend).

W przypadku funduszy lewarowanych ruch cenowy wzmocniony jest przez mnożnik. ETF odwrotne rozwijają się w kierunku przeciwnym niż wartość aktywa bazowego. Te egzotyczne produkty nie są jednak wskazane dla początkujących inwestorów.

Exchange Traded Funds różnią się od siebie także sposobem replikacji indeksów. W przypadku pełnej replikacji indeksu (z ang. full replication) za dostępny kapitał kupowane są wszystkie składniki indeksu o odpowiedniej wadze. W przypadku częściowej replikacji indeksu fundusz obejmuje jednak tylko część składników indeksu. Zwykle są to akcje o najwyższej wadze w indeksie.

Exchange Traded Funds: czy warto w nie inwestować?

Trackery indeksów stanowią obecnie fundament portfeli wielu inwestorów detalicznych. Fundusze tego typu są atrakcyjne ze względu na swoją prostą strukturę, niskie koszty i dywersyfikację. Zaletą inwestowania w ETF jest to, że aby dokładnie śledzić konkretny indeks, nie musisz wciąż dokonywać transakcji. Kupowanie i sprzedawanie akcji w celu zachowania odpowiedniej równowagi w portfelu zajmuje dużo czasu i pochłania środki w postaci kosztów transakcyjnych.

Inwestowanie w ETF jest dobrym rozwiązaniem dla traderów, którzy chętnie inwestują w fundusze inwestycyjne, a jednocześnie zależy im na niskich kosztach. W przypadku tradycyjnie zarządzanych funduszy powierniczych opłaty związane z handlem są dużo wyższe niż w przypadku ETF, którymi w dużej częsci zarządza algorytm.

Główne zalety:

  • Niskie koszty
  • Wysoka płynność
  • Dywersyfikacja

Wady:

  • Ryzyko straty wskutek wahania cen albo zapaści rynku akcji
  • Ryzyko kontrahenta w przypadku funduszy syntetycznych
  • Osiągalne są tylko przeciętne zyski
  • Możliwe ryzyka kursowe dla funduszy z innych obszarów walutowych

Istotne wskazówki dotyczące handlu

Horyzont inwestycyjny podczas inwestowania w ETF powinien wynosić co najmniej 4-5 lat. Należy liczyć się z tym, że na rynkach kapitałowych zdarzają się krótkotrwałe korekty lub spadki cen (na przykład w wyniku pandemii koronawirusa). Nierentowność okresów spadkowych jest niejako kompensowana przez dłuższy horyzont inwestycyjny.

ETF są zatem narzędziem inwestycyjnym przeznaczonym raczej do długoterminowej akumulacji kapitału. Plany oszczędnościowe wykorzystujące fundusze ETF, w które co kwartał inwestujesz stałą kwotę, uznaje się za solidny, tradycyjny sposób gospodarowania pieniędzmi.

Darmowy e-book inwestycyjny

14 praktycznych wskazówek, jak stać się lepszym inwestorem i uniknąć klęski na giełdzie.

  • Podaj swoje dane, aby otrzymać bezpłatny e-book

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

4 najlepsze ETF 2023 roku

Poniżej analizujemy cztery interesujące ETF na 2023 rok, wybrane przez specjalistę inwestycyjnego LYNX Justina Blekemolena. Zestawienie to jest subiektywnym wyborem autora. Dokonując wyboru konkretnych ETF, Justin brał pod uwagę obecne okoliczności i trendy na rynkach finansowych.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA)

Jednym z głównych czynników ekonomicznych mających wpływ na rentowność inwestycji jest inflacja. Rok 2022 był rokiem rosnących cen i dynamicznej polityki monetarnej przejawiającej się serią podwyżek stóp procentowych przez banki centralne całego świata. Wyższe stopy procentowe zwiększyły atrakcyjność inwestycji w wartość, co oznacza, że inwestorzy w niepewnych czasach są skłonni wybierać akcje spółek przynoszących zyski w długim terminie w porównaniu z akcjami wzrostowymi. Bazując na tej logice Justin przypuszcza, że indeks S&P 500 również w 2023 roku będzie generować wyższe zyski niż Nasdaq, który obejmuje znacznie więcej spółek wzrostowych.

Oczywiście indeks S&P 500 wciąż oferuje ekspozycje na sektor technologiczny, ale często są to spółki o ugruntowanej pozycji z niewielkim zadłużeniem. Dzięki funduszowi ETF na S&P 500 inwestujesz jednocześnie w sektor, który czerpie korzyści ze wzrostu stóp procentowych i wysokiej inflacji. Przykład stanowić mogą towary konsumpcyjne, sektor finansowy czy ochrona zdrowia.

Wykres tygodniowy IUSA od marca 2017 do stycznia 2022.: Trader Workstation (26.1.2022)

ETF S & P 500 UCITS iShares Core (IUSA) jest emitowany przez spółkę BlackRock i oferuje zdywersyfikowany portfel w 500 czołowych amerykańskich firmach. S&P 500 to indeks ważony kapitalizacją rynkową, co oznacza, że firmy z najwyższą kapitalizacją rynkową mają najwyższą wagę. Około 27,81% całkowitej wagi przypada na sektor technologii informacyjnych ze spółkami takimi jak Apple, Microsoft i NVIDIA. Przy wadze ponad 13% dla ochrony zdrowia, zyskasz ekspozycję na firmy takie jak UnitedHealth Group, Johnson & Johnson i Pfizer. Dobra konsumpcyjne (12,8%) obejmują akcje spółek Amazon, Tesla, Home Depot i Nike.

iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)

Energia odnawialna była gorącym tematem w 2020 roku, ale w roku 2021 wyniki tego ETF pozostały daleko w tyle za całym rynkiem. Cena ETF na odnawialne źródła energii wzrosła w latach 2018-2021 mniej więcej czterokrotnie, ale w ubiegłym roku tempo to zauważalnie zwolniło. W perspektywie długoterminowej odnawialne źródła energii pozostają jednak koniecznością, więc spółki, które się nimi zajmują, z pewnością nadal będą czerpać z tego korzyści.

Týdenní graf INRG od března 2017 do ledna 2022
Wykres tygodniowy INRG od marca 2017 do stycznia 2022. Źródło: Trader Workstation (26.1.2022)

Powyższy ETF replikuje wyniki indeksu S&P Global Clean Energy, obejmującego 126 największych na świecie firm działających w sektorze źródeł energii odnawialnej. W ponad 43% składa się on z firm zajmujących się usługami publicznymi. Dodatkowo akcje dzielą się na te z sektora przemysłowego, energetycznego i materiałowego.

Największą wagę w trackerze ma obecnie spółka energetyczna Enphase Energy (ENPH) – ponad 8,96%. Warto wspomnieć również o firmach Plug Power o wadze 5,69%, Consolidated Edison (5,05%) i Iberdrola (3,87%). Oczywiście nie brakuje tu akcji energii słonecznej, takich jak Solaredge (SEDG), First Solar (FSLR) oraz Sunrun (RUN).  

Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR)

Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF również znalazł się na naszej liście najlepszych ETF 2023 roku. W odróżnieniu od wspomnianego powyżej iShares Global Clean Energy UCITS ETF, ten fundusz skupia się wyłącznie na jednym zagadnieniu, a mianowicie na elektromobilności.

W kontekście elektromobilności każdemu z pewnością przychodzą na myśl takie firmy, jak Tesla, NIO, Xpeng czy Lucid Motors. Tradycyjni producenci aut również jednak nie próżnują, inwestując miliardy w rozwój samochodów elektrycznych. Ponieważ europejskie rządy podejmują kroki w celu stopniowego wycofywania samochodów z silnikiem spalinowym, wydaje się, że samochody elektryczne czeka świetlana przyszłość.

Denní graf ELCR od listopadu 2020 do ledna 2022
Wykres dzienny ELCR od listopada 2020 do stycznia 2022. Źródło: Trader Workstation (26.1.2022)

Korzystanie z samochodów elektrycznych naturalnie wiąże się z zapotrzebowaniem na duże ilości komponentów, takich jak baterie, software, chipy i inne. Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR) inwestuje także w akcje spółek zajmujących się również tymi elementami i technologiami. Największą wagę mają spółki NVIDIA (8,45%), AMD (7,33%) i Tesla (4,16%).

Lyxor MSCI India UCITS ETF (INR)

Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku gospodarka Indii skurczyła się o 7,3%, ale przedtem kraj był jedną z najszybciej rosnących gospodarek na świecie. W 2021 roku ponownie zanotowano wzrost o ponad 9,5% i spodziewana jest kontynuacja tego szybkiego wzrostu także w latach 2023. Indie, z niemal 1,4 miliarda mieszkańców, stanowią około 18% całkowitej populacji świata. To ogromny rynek dający wiele możliwości.

Kraje rozwijające się wykazują tendencje do szybkiego wzrostu, ponieważ nawet niewielkie innowacje mogą tam prowadzić do dużych ulepszeń. Dlatego też inwestycje w Indiach mogą być atrakcyjne, choć wiążą się z ryzykiem. Biurokracja niejednokrotnie utrudnia działalność gospodarczą, a infrastruktura jest niewystarczająco rozwinięta.

Týdenní graf INR od března 2017 do ledna 2022
Wykres tygodniowy INR od marca 2017 do stycznia 2022. Źródło: Trader Workstation (26.1.2022)

Lyxor MSCI India ETF INR replikuje indeks MSCI Emerging Markets India. Sektor finansowy stanowi prawie 24% tego ETF, a zaraz za nim znajduje się sektor IT (20%). Na spółki energetyczne przypada około 11%. Te trzy sektory w sumie stanowią ponad połowę wspomnianego funduszu ETF. Pozostałymi istotnymi sektorami są materiałowy i dóbr konsumpcyjnych. ETF inwestuje w 106 różnych indyjskich akcji.

Inwestuj w ETF za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy i publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut. Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artkule:

BLEKEMOLEN, J. De beste ETF’s 2022: tips voor beleggen in ETF’s. LYNX [online]. Opublikowano 6.1.2022 [cit. 26.1.2022]. Dostęne na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/etf/beste-etfs/beste-etfs-tips-beleggen-etfs/

Handel na światowych giełdach

Z rachunkiem inwestycyjnym za pośrednictwem LYNX inwestorzy mają bezpośredni dostęp do krajowych i międzynarodowych giełd papierów wartościowych w Europie, USA i Azji. Handluj na 150 rynkach, w 33 krajach i w 25 walutach. Dowiedz się więcej na stronie: Lista Giełd i Produktów

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart