Giełda lubi terminologię techniczną. Pseudonimy, parafrazy i skróty mogą być niezrozumiałe dla wielu osób. I wielu inwestorów źle te terminy rozumie, ponieważ same w sobie często niewiele mówią na temat znaczenia, które faktycznie się pod nimi kryje.

Żargon techniczny ma sens wyłącznie w sytuacji, kiedy wszyscy zainteresowani go rozumieją. Jest to wystarczający powód, żebyśmy przyjrzeli się w tym artykule znaczeniu skrywającym się za powszechnie używanym terminem „blue chips“ i przyczynom, dla których każdy inwestor powinien się rzeczonymi blue chips zainteresować.

W dalszej kolejności zastanowimy się, które akcje oraz ETF inwestujące w blue chips były w 2020 roku najlepsze.

Nejlepší blue chip akcie & ETF

W poniższym artykule przeczytasz:
 1. Czym są blue chips?
 2. Po co inwestować w blue chips?
 3. Zalety blue chips
 4. Momentum i dywersyfikacja: Jak najlepiej inwestować w akcje blue chip?
 5. Które blue chips się aktualnie wyróżniają?
 6. Najlepsze akcje blue chip indeksu Dow Jones
 7. Najlepsze akcje blue chip indeksu DAX
 8. Najlepsze akcje blue chip indeksu Euro Stoxx 50
 9. Najlepsze akcje blue chip indeksu Nikkei 225
 10. W jaki sposób można inwestować blue chips za pośrednictwem ETF?
 11. Najlepsze blue chip ETF 2020
 12. Blue chips to solidna podstawa każdego portfela inwestycyjnego

Czym są blue chips?

W kontekście tego terminu interesujący jest fakt, że w rzeczywistości jest on zupełnie nietrafiony, a mimo to w ciągu kilku dziesięcioleci przyjął się w powszechnej świadomości tylko dlatego, że tak elegancko brzmi.

Dlaczego ten termin jest nieodpowiedni?

Ponieważ blue chips są to żetony o najwyższej wartości do gry w kasynie. A hazard nie powinien mieć z giełdą absolutnie nic wspólnego. Nazwa ta przetrwała jednak do dziś i – co ciekawe – jest związana z „pseudonimem” spółki IBM, która od kilkudziesięciu lat uważana jest za blue chips par excellence i nazywana przez amerykańskich inwestorów „Big Blue“. Niebieski w „pseudonimie” odzwierciedla kolor logo spółki, niemniej w obu przypadkach wskazuje to już na znaczenie skrywające się pod pojęciem „blue chips“.

Termin blue chips definiuje się duże firmy o istotnym znaczeniu dla giełdy pod względem obrotów w skali roku i kapitalizacji rynkowej. Zazwyczaj są to okręty flagowe indeksów ekonomicznych, takich jak na przykład S&P 500, Dow Jones czy DAX.

Nie istnieje jasna definicja określająca, jak duża musi być spółka, żeby móc już mówić o blue chips. Duże spółki na jednym rynku mogą być małe w porównaniu z dużymi spółkami na innym rynku. Co ciekawe, zdecydowana większość z 50 największych spółek świata ma siedzibę w USA.

Europejskie akcje reprezentowane są na liście top 50 stosunkowo skromnie. Tak że akcje, które można określać mianem blue chips na przykład na niemieckim indeksie DAX albo brytyjskim FTSE 100, w amerykańskich indeksach byłyby tylko mało znaczącymi graczami.

Przeczytaj również >> Najlepsze europejskie akcje dywidendowe 2020 roku

Po co inwestować w blue chips?

Niektórzy inwestorzy odbierają blue chips jako „nudne“ i unikają ich. Zazwyczaj wysuwają argument, że spółki te są zbyt duże, by się ekscytować, w związku z czym nie można się spodziewać żadnych istotniejszych ruchów cenowych. Stwierdzenie to jest w zasadzie prawdziwe, ale to tylko jedna strona medalu.

Faktem jest, że w przypadku tych tytanów nie można oczekiwać rocznego tempa wzrostu rzędu kilkudziesięciu procent. A doczekanie sytuacji, w której cena akcji którejś spółki blue chips w ciągu roku wzrośnie o 100 procent lub więcej jest praktycznie niemożliwe. Blue chips nie stanowią odpowiedniego pola do gry dla spekulantów, ale dla inwestorów, którzy nie chcą uprawiać hazardu, chcą inwestować swój kapitał ostrożnie w średnio- czy długoterminowym horyzoncie czasowym oraz powoli zwiększać jego wartość.

I dla tej właśnie grupy inwestorów blue chips niosą cały szereg korzyści.

Zalety blue chips

 1. Mniejsze wahania akcji
 2. Korzystna stopa dywidendy
 3. Zbywalne w każdej chwili na wszystkich najważniejszych giełdach
 4. Wysoka przejrzystość rozwoju biznesu

To nie przypadek, że takie gwiazdy wśród inwestorów jak Warren Buffett polegają głównie na blue chips i dzięki temu w ciągu kilkudziesięciu lat osiągnęli zyski, o jakich większości inwestorów nawet się nie śniło. Blue chips zdecydowanie nie są autami wyścigowymi giełdy, ale poruszają się zdecydowanie i stabilnie, a to jest podstawa, na której chcesz budować swój portfel inwestycyjny.

Momentum i dywersyfikacja: Jak najlepiej inwestować w akcje blue chips?

Przyjrzyjmy się blue chips – tytanom światowej gospodarki z bliska. Oczywiście nawet tytani mogą zasłabnąć. Dlatego warto regularnie śledzić te spółki, by dowiedzieć się, które wyróżniają się w tłumie i mogą rozwinąć szczególnie silną dynamikę.

Możemy sprawdzić, które z tych akcji osiągnęły lepsze wyniki niż dany indeks blue chips w okresie od sześciu do dwunastu miesięcy. W ten sposób poznamy akcje z największą dynamiką ruchu również w twoim portfelu. Akcje, które słabną, możemy następnie sprzedać i zastąpić je silniejszymi akcjami. Oprócz tego inwestor powinien dodatkowo przeprowadzić sensowną dywersyfikację, uwzględniając w swoim portfelu parzystą ilość akcji blue chip z kilku dużych obszarów gospodarczych.

Z kolejnych akapitów dowiesz się, jakie są w bieżącym roku najlepsze akcje blue chip z poniższych czterech indeksów:
1. Dow Jones – czołowy amerykański i światowy indeks akcyjny.
2. DAX – czołowy niemiecki i europejski indeks akcyjny.
3. Euro Stoxx 50 – czołowy europejski indeks akcyjny.
4. Nikkei 225 – japoński indeks akcyjny.

Celowo pomijamy Chiny, które są obecnie drugą pod względem wielkości gospodarką świata. Chiński rynek akcji podlega jednak regulacjom, a ponadto jest bardziej podatny na wpływy polityczne niż inne giełdy. Nie bez powodu Chiny wciąż uznawane są za jeden z krajów rozwijających się gospodarek i rynków. Niezależnie od tego, jak duże są chińskie spółki, wciąż mamy tu do czynienia ze spekulacyjnymi inwestycjami.

Które blue chips aktualnie się wyróżniają?

Z powyższego wynika, że powinieneś regularnie kontrolować kolejność najlepszych blue chips, ponieważ oczywiście wszelkie wyceny akcji są zmienne. Dobry stan spółki może zmienić się zarówno w imponujący, jak i niewystarczający. Z tego powodu będziemy regularnie aktualizować nasze listy blue chips.

Najlepsze akcje blue chip indeksu Dow Jones

Dow Jones Industrial Average jest najbardziej znanym indeksem akcyjnym na świecie i dla wielu osób stanowi również symbol rynku akcji w ogóle. Nawet mimo tego, że indeks obejmuje tylko 30 akcji. Wspomniane 30 akcji należało jednak tradycyjnie do największych potęg światowej gospodarki i stanowi blue chips na Wall Street. Nikt, kto chce zbudować sensowny, zdywersyfikowany portfel, nie może zignorować tego okrętu flagowego amerykańskiej gospodarki.

1. Akcje VISA

VISA (ISIN: US92826C8394 – symbol: V – waluta: USD), jest potężną firmą wydającą karty kredytowe o światowej renomie. Od wielu lat wyróżniają ją rosnące przychody i zyski. Ta ciągłość jest dobrze odbierana przez inwestorów w niestabilnych warunkach rynkowych i w czasach dużej niepewności W związku z tym akcje spółki znajdują się na liście zwycięzców w indeksie Dow Jones w 2019 roku.

Visa vs Dow Jones

2. Akcje Microsoft

Spółka Microsoft (ISIN: US5949181045 – symbol: MSFT – waluta: USD) zdołała z rozwojowej firmy w branży hi-tech przekształcić się w konserwatywną spółkę ze stałym wzrostem przychodów, wysokim buforem kapitałowym i wyjątkowo silną pozycją na rynku. Od początku roku inwestorzy mogą cieszyć się ze wzrostu o 38%.

Akcie Microsoft vs Dow Jones

3. Akcje Apple

Apple (ISIN: US0378331005 – symbol: AAPL – waluta: USD) był wielokrotnie skazywany przez sceptyków na porażkę. Tymczasem firma nadal działa i ma się nieźle. Apple już od dawna jest kultowy, ma olbrzymi kapitał i wspiera swoje akcje poprzez nieprzerwany ich wykup. Tegoroczny zwrot wynosi 35 %.

Akcie Apple vs Dow Jones

WSKAZÓWKA LYNX: O tym, jak dokładnie działają akcje, możesz przeczytać w naszym przewodniku po akcjach.

Najlepsze akcje blue chip indeksu DAX

Które trzy niemieckie blue chips osiągnęły dużo lepsze wyniki niż indeks DAX? Poniżej znajdziesz naszą listę top 3 najlepszych blue chips niemieckiej giełdy:

1. Akcje Adidas

Adidas (ISIN: DE000A1EWWW0 – symbol: ADS – waluta: EUR) był kiedyś najlepszym graczem DAX. Na początku września sportowy gigant zajmował pierwszą pozycję w grupie niemieckich blue chips z solidnymi 51 %.

Akcie Adidas vs DAX

2. Akcje RWE

RWE (ISIN: DE0007037129 – symbol: RWE – waluta: EUR) to jeden z czołowych dostawców energii na całym obszarze strefy euro. Nowa struktura biznesowa zapewnia fantastyczne możliwości znaczącego zwiększenia zysków. Od końca 2018 roku RWE prowadziła o 38 %, znacząco przewyższając indeks DAX.

akcie RWE vs index DAX

3. Akcje Deutsche Börse AG

Deutsche Börse AG (ISIN: DE0005810055 – symbol: DB1 – waluta: EUR) znajduje się obecnie na trzecim miejscu wśród najlepszych blue chips w indeksie DAX z zyskiem około 29 %. Operator giełdy osiągnął więc wyższą wydajność niż indeks referencyjny DAX.

Akcie Deutsche Börse AG VS dax

Najlepsze akcje blue chip indeksu Euro Stoxx 50

Euro Stoxx 50 zawiera 50 największych blue chips w całej strefie euro. Około jedna trzecia tych akcji wywodzi się z DAX. Ale tylko jedne akcje z tego indeksu mogły dostać się na szczyt listy tego europejskiego indeksu referencyjnego – chodzi o Adidas. Ponieważ uwzględniliśmy już Adidas wśród najlepszych blue chips DAX, tutaj celowo go pomijamy.

1. Akcje Airbus

Europejski producent samolotów Airbus (ISIN: NL0000235190 – symbol: AIR – waluta: EUR) wciąż wykazuje znaczący wzrost, a w 2019 roku spółka osiągnęła nowy rekord dostaw. Nagroda za ten silny rozwój od przełomu roku wynosi plus 51 %.

Akcie Airbus vs index Euro Stoxx 50

2. Akcje ASML Holding

ASML Holding (ISIN: NL0010273215 – symbol: ASML – waluta: EUR) jest holenderskim producentem w przemyśle półprzewodników. Bycie dostawcą tak cyklicznej branży nie stanowiło ostatnimi czasy dobrego schematu podnoszenia cen i na przykład niemieccy producenci chipów, tacy jak Siltronic i Aixtron, tracą grunt pod nogami od początku 2018 roku. Trend ASML Holding jest jednak wzrostowy i spółka jest obecnie – wraz ze wspomnianym wyżej Airbusem – na szczycie stawki ze wzrostem na poziomie 51 procent.

Srovnání výkonnosti akcie ASML Holding a indexu Euro Stoxx 50

3. Akcje Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH)

Sprzedawca towarów luksusowych LVMH (ISIN: FR0000121014 – symbol: MC – waluta: EUR), znany pod nazwą Louis Vuitton Moet Hennessy, to matecznik znanych na całym świecie marek, takich jak Louis Vuitton i Moet Hennessy, Dior, Kenzo, Tag Heuer czy Dom Perignon. Towary luksusowe wciąż pozostają istotnymi artykułami i spółka zarejestrowała duży wzrost w pierwszej połowie 2019 roku. Akcje wzrosły dotychczas o 47 %, zajmując trzecie miejsce w europejskim indeksie referencyjnym Euro Stoxx 50.

Louis Vuitton Moet Hennessy vs Euro Stoxx 50

Najlepsze akcje blue chip indeksu Nikkei 225

Przy rosnącej w siłę chińskiej gospodarce i problemach związanych z wojną handlową z USA powodujących niepewność na światowym rynku, japoński indeks umyka uwadze wielu inwestorów. Jest to jednak błąd, ponieważ Nikkei 225 obejmuje wyjątkowo duże i potężne firmy, których nie powinno zabraknąć w żadnym portfelu inwestycyjnym. I w odróżnieniu do Chin, tutaj inwestorzy mogą handlować bez żadnych ograniczeń ze strony państwa.

1. Akcje Advantest

Advantest (ISIN: JP3122400009 – symbol: 6857 – waluta: JPY) produkuje komponenty elektroniczne. Od 2018 roku spółce udawało się znacząco zwiększać sprzedaż i zyski. Wydajność od początku roku to niewiarygodne 114 %.

Srovnání výkonnosti akcie Advantest a indexu Nikkei 225

2. Akcje Daiichi Sankyo

Daiichi Sankyo (ISIN: JP3475350009 – symbol: 4568 – waluta: JPY) to duża japońska spółka farmaceutyczna. Specjaliści oczekują nieproporcjonalnie znaczącego zwiększenia zysków za rok budżetowy 2019/2020. Cena akcji wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu do tego samego dnia sesyjnego w 2018 roku.

Srovnání výkonnosti akcie Daiichi Sankyo a indexu Nikkei 225.

3. Akcje NittoBoseki

NittoBoseki (ISIN: JP3684400009 – symbol: 3110 – waluta: JPY), znana również pod nazwą Nittobo, produkuje specjalistyczne materiały i urządzenia dla wielu branż sektora produkcyjnego. Z zyskiem na poziomie 68 % akcje uzyskują obecnie brązowy medal wśród japońskich blue chips.

Srovnání výkonnosti akcie NittoBoseki a indexu Nikkei 225

Najlepsze blue chips podstawą portfela akcji

Spośród największych spółek na świecie wybraliśmy najsilniejsze i najlepiej zdywersyfikowane w ważnych sektorach gospodarki. Te albo podobne do nich akcje powinny stanowić podstawę każdego portfela inwestycyjnego.

Jak inwestować w blue chips za pośrednictwem ETF?

Jaki jest najlepszy sposób na dodanie blue chips do twojego portfela inwestycyjnego? Oczywiście jedną z możliwości jest kupowanie akcji najsilniejszych spółek na świecie jedna po drugiej. Ale to wymaga znacznego kapitału i dużego wysiłku. Ostatecznie nie chodzi tylko o największe spółki w USA, Niemczech, Japonii, strefie euro, Szwajcarii, Korei Południowej itd. Gdziekolwiek spojrzysz, znajdziesz interesujące blue chips.

Odpowiednią i oszczędną alternatywę stanowią ETF skoncentrowane właśnie na blue chips. Z myślą o dużych rynkach na całym świecie powstały ETF skoncentrowane specjalnie na blue chips danych rynków. Fundusze te tworzą portfele, które ze względu na wielkość ETF są wystarczająco zdywersyfikowane i elastyczne. Dla ciebie jako inwestora oznacza to, że ETF wykonuje pracę za ciebie. Ty musisz jedynie wybrać z oferty odpowiedniego kandydata.

WSKAZÓWKA LYNX: Chcesz dowiedzieć się więcej o handlu ETF? Podstawy inwestowania w fundusze ETF

5 najlepszych ETF na blue chips w 2020 roku

W poniższej tabeli przedstawiamy 5 bardzo interesujących – według nas – ETF inwestujących w blue chips. Celowo wybraliśmy pięć ETF reprezentujących różne regiony świata. Jeden z funduszy inwestuje w blue chips na całym świecie. Pozostałe 4 inwestują w europejskie, amerykańskie, chińskie i japońskie blue chips.

NazwaISINWartość funduszuWypłatyWyniki w skali 1 rokuWyniki w skali 3 latKoszty roczneWaluta
iShares Dow Jones Global Titans 50 ETFDE0006289382320 mil.tak/roczne6.08%36.37%0.51%EUR
iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETFIE00B53L4350400 mil.łącznie7.09%46.70%0.33%USD
UBS ETF (LU) EURO STOXX 50 UCITS ETF (EUR) ALU0136234068400 mil.tak / półrocznie0.29%19.84%0.15%EUR
iShares China Large Cap UCITS ETF
IE00B02KXK85540 mil.tak/ kwartalne-6.48%13.35%0.74%USD
Deka MSCI Japan Large Cap UCITS ETF
DE000ETFL1026 mil.tak/ kwartalne-3.11%14.14%0.50%JPY

W tabelce znajdującej się powyżej niniejszego akapitu widać, jak szeroka i zróżnicowana jest dostępna obecnie oferta blue chips. Wybór różnych blue chips ETF jest szczególnie duży w USA i w Europie. ETF wskazane w tabeli są, według nas, najbardziej interesujące w 2020 roku.

Blue chips to solidna podstawa każdego portfela inwestycyjnego

Inwestowanie w „blue chips“, tytanów światowej gospodarki, jest sensowne dla każdego inwestora chcącego stworzyć stabilny portfel inwestycyjny. Spółki te nie osiągnęły swojej potęgi w ciągu jednej nocy, w związku z czym zazwyczaj są stabilne ekonomicznie. Ryzyko straty jest więc w ich przypadku znacznie niższe. Ponadto spółki te zwykle wypłacają ponadprzeciętne dywidendy.

Wspomniane blue chips nie są oczywiście ekscytującymi akcjami o dużym potencjale wzrostu, jak te z branży high-tech czy biotechnologicznej z kilkudziesięcio- czy kilkusetprocentowym potencjałem wzrostu. Tak duże potencjalne zyski niosą ze sobą jednak proporcjonalnie wysokie ryzyko straty. Blue chips są zasadniczo filarami globalnej gospodarki i dlatego powinny być również filarem twojego portfela inwestycyjnego. W przypadku blue chips co do zasady mówimy o średnio- lub długoterminowych inwestycjach. Najprostszym sposobem inwestowania w blue chips są właśnie ETF na blue chips, które obejmują największe tytuły z danych rynków.

Handluj blue chips za pośrednictwem LYNX

LYNX oferuje handel blue chips bezpośrednio na krajowych giełdach. Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny oraz wąski spread.

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty firmy LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel akcjami, ETF, futures, opcjami , CFD, oraz na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz handlować w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut.

Poza tym regularnie publikujemy dla ciebie analizy rynku i najnowsze informacje ze świata inwestycji w ramach naszego portalu informacyjno-edukacyjnego LYNX

Handluj akcjami i ETF z LYNX

Z LYNX łatwo jest stworzyć zróżnicowane portfolio. Pomoże w tym dostęp do ponad 100 giełd papierów wartościowych w 30 krajach na całym świecie. Jednocześnie możesz śledzić aktualne wskazówki giełdowe LYNX, które mogą służyć jako inspiracja dla Twojego portfolio.

Inwestuj z LYNX


--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart