Jak działa giełda
Dla każdego odnoszącego sukcesy inwestora ważne jest, aby mieć dostęp do wielu giełd na świecie oraz jak najszersze możliwości handlu.  Zazwyczaj giełda papierów wartościowych zapewnia wysoką płynność, jeżeli dzieje się na niej coś interesującego, co daje nieograniczone możliwości handlu.

W LYNX znajdziesz największy asortyment produktów i rynków z całego świata. Artykuł ten przedstawia możliwości inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych, ale możliwe jest również inwestowanie w produkty notowane na rynkach azjatyckich oraz europejskich.

Jakie tematy omówimy w tym artykule?

  • Dlaczego warto handlować na różnych rynkach?
  • Jakie są najbardziej popularne giełdy?
  • Co sprawia, że inwestowanie w USA jest tak wyjątkowe?

Dlaczego warto handlować na różnych rynkach?

W czasach fizycznego handlu giełdowego dość trudno było inwestować pieniądze poza granicami kraju. Ten okres jednak jest już dawno za nami, a handel na platformie zapewnia, że inwestycje poza Polską są tak łatwe, jak zakup akcji na krajowej giełdzie.

Ta ekspansja stwarza szereg możliwości dla inwestorów. W końcu możliwości pojawiają się nie tylko na polskim rynku akcji.

W rzeczywistości tylko ograniczona liczba akcji może być przedmiotem obrotu na polskiej giełdzie, a ich wolumeny są stosunkowo niskie w porównaniu z np. rynkiem amerykańskim.

Jakie giełdy są najbardziej popularne?

Pod względem popularności i wolumenu notowanego na giełdzie akcji amerykańskich wyprzedza inne rynki światowe. W pierwszej trójce największych giełd na świecie, w oparciu o wolumen obrotu, plasują się dwie amerykańskie giełdy NYSE i Nasdaq.

10. Korea Exchange

korea stock exchange effectenbeurs

Korea Exchange – koreańska giełda papierów wartościowych zajmuje dziesiąte miejsce na liście największych giełd papierów wartościowych na świecie pod względem wolumenu obrotu. Giełda południowokoreańska z siedzibą w Seulu notuje miesięczny obrót w wysokości około 135 miliardów dolarów. Indeks KOSPI jest najważniejszym i największym indeksem Korei Południowej.

Najbardziej znaną i największą spółką, jaką tu spotkamy, jest Samsung.

9. Deutsche Börse (DTB)

deutsche borse effectenbeurzen wereldwijd

Na miejscu dziewiątym znajduje się jedna z trzech europejskich giełd z tej listy. Niemiecka giełda papierów wartościowych znajduje się we Frankfurcie. Między innymi Xetra i Eurex wchodzą w jej zakres. Najważniejszym indeksem na DTB jest niemiecki indeks DAX. Każdego miesiąca handluje się tutaj wartością około 140 miliardów dolarów.

To dziewiąte miejsce nie jest jednak całkowicie uzasadnione, ponieważ handel derywatami na Deutsche Börse jest bardzo duży.

8. Hong Kong Stock Exchange

Hong Kong Stock Exchange wereldwijde markten beurs

Na tej giełdzie znajdziemy akcje chińskie z Hong Kongu i z innych krajów azjatyckich. Miesięczny wolumen obrotu wynosi około 155 miliardów dolarów.

7. London Stock Exchange Group (LSE)

london stock exchange beurzen buitenland

London Stock Exchange znajduje się na miejscu siódmym. W 2007 r. brytyjska giełda połączyła się z giełdą włoską – Borsa Italiana. Brytyjski indeks FTSE 100 i włoski indeks FTSE MIB są największymi indeksami notowanymi na tej giełdzie. Lokalizacją targów jest Londyn. Przy miesięcznej wartości obrotu wynoszącej 165 mld USD, wartość ta jest nieco niższa niż w przypadku Euronext.

6. Euronext (ENX)

Euronext verschillende markten

Szóste miejsce na tej liście zajmuje ostatnia wymieniona tutaj giełda papierów wartościowych z Europy Euronext. Oznacza to, że żadnej europejskiej giełdy papierów wartościowych nie można znaleźć w pierwszej piątce tego zestawienia. Na Euronext można handlować w różnych krajach europejskich, w tym w Holandii, Francji, Portugalii i Belgii.

Jeśli spojrzymy na wolumen obrotu na tej giełdzie, jest on znacznie mniejszy niż ten na największych giełdach w USA i Azji. Każdego miesiąca handel o wartości 185 miliardów dolarów jest przedmiotem obrotu na Euronext.

5. Tokyo Stock Exchange

 

tokyo stock exchange

Ta giełda jest częścią spółki Japan Exchange Group. Najważniejszymi wskaźnikami na tej giełdzie jest japoński indeks Topix i Nikkei 225. Miesięczny wolumen obrotu wynosi około 400 miliardów USD.

4. Shenzhen Stock Exchange

Shenzen Stock Exhange chinese beurs

Na czwartym miejscu listy znajdują się chińskie targi zlokalizowane w mieście Shenzhen. Na tej giełdzie akcje znajdują się w rękach państwowych. Z miesięczną kwotą 800 miliardów dolarów jest to druga co do wielkości giełda azjatycka.

3. Nasdaq

nasdaq stock market Amerikaanse beurs

Drugą co do wielkości amerykańską giełdą w pierwszej dziesiątce jest Nasdaq. Najważniejszym indeksem notowanym na tej giełdzie jest Nasdaq 100, który zawiera akcje 100 największych firm technologicznych. Z miesięczną wartością rynkową wynoszącą około 1180 miliardów dolarów jest to trzeci rynek na świecie, na którym każdego miesiąca sprzedaje się ponad 1000 miliardów dolarów.

2. Shanghai Stock Exchange

shanghai stock exchange koers grafiek

Na drugim miejscu listy mamy następną chińską giełdę a mianowicie giełdę z Szanghaju. Na tych targach inwestorzy zagraniczni nadal mają trudności z handlem. Rząd chiński nadal sprzeciwia się inwestorom spoza kraju. Niemniej jednak, miesięczna wartość handlowana jest za prawie 1280 miliardów dolarów. Jeśli ta giełda papierów wartościowych pozostanie w pełni otwarta dla inwestorów zagranicznych, wydaje się, że jest to kwestią czasu, zanim giełda w Szanghaju będzie numerem jeden na świecie.

1. New York Stock Exchange (NYSE)

New york stock exchange buitenlandse markten beleggen

Największa giełda papierów wartościowych na świecie znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Mówiąc o giełdzie w USA, często używa się pojęcia Wall Street. W Stanach Zjednoczonych istnieje jednak wiele różnych giełd papierów wartościowych z których największą jest New York Stock Exchange (w skrócie NYSE).

Po nabyciu w 2008 r. American Stock Exchange (AMEX), NYSE jest absolutnym numerem jeden na świecie z miesięcznym obrotem w wysokości około 1520 miliardów dolarów. Przedmiotem obrotu są najbardziej znane indeksy na świecie jak indeks Dow Jones i S&P 500.

Co sprawia, że inwestowanie w Stanach Zjednoczonych jest tak wyjątkowe?

W zasadzie już powyższa lista odpowiada na pytanie, co sprawia, że ​​inwestowanie w USA jest tak wyjątkowe. Trzy najlepsze i najbardziej popularne giełdy górują nad resztą pod względem wolumenu obrotu. W tej pierwszej trójce wymienia się zarówno amerykański NYSE jak i Nasdaq. Na podstawie tych danych możemy wywnioskować, że zarówno wielkość, jak i płynność w USA są lepsze od innych giełd na całym świecie.

W LYNX zdajemy sobie sprawę, że możliwości dla inwestorów na rynkach amerykańskich są nieskończone. Właśnie dlatego LYNX posiada najszerszą ofertę produktów amerykańskich w porównaniu z innymi brokerami.

Oprócz najbardziej znanych kontraktów futures, możliwe jest handlowanie amerykańskimi akcjami na ponad 10 różnych giełdach. W ten sposób zawsze masz gwarancję najlepszych cen.

W przeciwieństwie do większości polskich domów maklerskich, w LYNX możesz także handlować na opcjach amerykańskich na dużą skalę za pośrednictwem platformy transakcyjnej LYNX Basic oraz LYNX Trading.

Nie tylko duże akcje typu blue-chip, takie jak Apple, Facebook i Netflix, ale nawet akcje notowane na tzw. różowych arkuszach (penny stocks) są dostępne w LYNX. Masz również dostęp do kontraktów futures i ETN na kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum.

Ta szeroka oferta daje inwestorom możliwość natychmiastowej reakcji na duże ruchy na giełdzie w dowolnym miejscu na świecie. Nie będziesz już ograniczony ofertą swojego brokera, ponieważ wszystko na czym chcesz handlować będziesz miał udostępnione za pośrednictwem jednego rachunku na platformie transakcyjnej LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart