Informacje dotyczące francuskiego podatku od transakcji finansowych

Przegląd

Niniejszy dokument przedstawia jak francuski podatek od transakcji finansowych (I-FTT) będzie obsługiwany przez Interactive Brokers.

Z dniem 1 sierpnia 2012 r. zostanie wprowadzony nowy podatek od zakupu niektórych francuskich papierów wartościowych.

Stawka podatku

Pierwotnie zapowiadana stawka podatku miała wynosić 0,10%, jednak na podstawie zaktualizowanych informacji stosowana stawka podatku ma wynosić 0,20%.

Od 1 stycznia 2017 roku stawka wzrośnie z 0,20% do 0,30%.

Zakres

Podatek od transakcji finansowych będzie miał zastosowanie do akcji spółek, których siedziba główna znajduje się we Francji i których kapitalizacja rynkowa przekracza 1 mld EUR. Władze francuskie będą co roku w grudniu aktualizować listę z nazwami spółek, które spełniają te wymogi. W momencie uruchomienia PTF zakresem jego stosowania objętych będzie 109 francuskich przedsiębiorstw.

Zakup kontraktu na instrumenty pochodne nie podlega PTF, jednak nabycie akcji bazowych po wykonaniu lub dostarczeniu instrumentu pochodnego będzie podlegało PTF. Podobnie instrument zamienny będzie podlegał PTF w momencie zamiany lub wymiany na akcje.

Amerykańskie kwity depozytowe (ADR) również podlegają PTF, jednak data ich wdrożenia została przesunięta na 1 grudnia 2012 r.

W przypadku działań korporacyjnych, w wyniku których nabywane są francuskie papiery wartościowe podlegające regulacji FTT, podatek zostanie naliczony w dniu przetworzenia.

Zgodnie z obecnymi przepisami, można handlować CFD na akcje francuskie bez ponoszenia FTT w taki sam sposób, jak można handlować CFD na akcje brytyjskie bez ponoszenia opłaty skarbowej.

Metoda obliczania

Przepisy pozwalają na zastosowanie podatku FTT w oparciu o dzienny zakup netto na beneficjenta końcowego. Jako dostawca usług inwestycyjnych (ISP), Interactive Brokers będzie zgłaszać FTT do różnych agentów rozliczeniowych. W związku z tym transakcje będą kwalifikowały się do kompensacji, jeśli akcje zostaną rozliczone w tej samej lokalizacji. Na przykład, zakupy i sprzedaż we Francji mogą być kompensowane, jednak zakup we Francji nie będzie kompensowany ze sprzedażą w Niemczech.