Akcje

Wiadomości giełdowe i edukacja

Najnowsze wiadomości giełdowe i informacje ze świata akcji, obejmujące aktualne ceny, wykresy, analizy i najlepsze akcje w danym dniu.

Portal inwestycyjny LYNX oferuje praktyczne treści o inwestowaniu w akcje. Nasi specjaliści inwestycyjni regularnie szukają dla ciebie najlepszych akcji z poszczególnych sektorów i prezentują najnowsze informacje o planowanych IPO. Możesz się spodziewać również webinarów edukacyjnych i aktualnych analiz światowych akcji.

Akcje dnia


Analizy

Analizy akcji

Analizy spółek i ich akcji autorstwa specjalistów inwestycyjnych LYNX. Poznaj nowe spółki i wybierz te najlepsze do swojego portfela.

Wskaźniki analizy technicznej i fundamentalnej wraz z poszczególnymi trendami. Zobacz analizy najciekawszych obecnie akcji i uzyskaj informacje kluczowe dla swoich inwestycji, by osiągać długoterminowe zyski.

Analizy akcji

Ceny akcji

Ceny akcji

Aktualne ceny akcji, wykresy i dane fundamentalne dla amerykańskich oraz europejskich akcji. Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat rozwoju cen akcji na giełdach.

Dzisiejsze akcje z indeksów S&P 500 i Dow Jones, które odnotowują największe wzrosty lub najważniejsze zmiany kursów akcji w poszczególnych sektorach. Zestawienie cen akcji, które musisz znać.

Dow Jones zyskowne akcje

Dow Jones akcje przynoszące straty


Najlepsze akcje

Najlepsze akcje

Najlepsze akcje świata z poszczególnych sektorów. Dowiedz się, jak rozszerzyć swój portfel akcji.

Specjaliści inwestycyjni LYNX regularnie analizują akcje z głównych sektorów gospodarki oraz krajów oraz porządkują je według najważniejszych kryteriów, takich jak obroty, zyski, wartość rynkowa czy historia rozwoju cen. Tutaj przeczytasz o najlepszych z nich.

Wskazówki w kwestii najlepszych akcji na rok 2024

Akcje technologiczne, dywidendowe albo wzrostowe. Sprawdź, które akcje są obecnie najlepsze.

Najlepsze akcje

Webinary

Webinary o tematyce akcji

Jak inwestować w akcje, opracować analizę fundamentalną czy zarządzać ryzykiem inwestycyjnym. Zdobądź podstawowe informacje oraz zaawansowaną wiedzę o handlu na akcjach dzięki webinarom LYNX.

Prowadzący webinary to profesjonalni traderzy i specjaliści inwestycyjni LYNX. Podczas transmisji na żywo prezentują teoretyczne podstawy oraz informacje na temat praktycznego zastosowania wiedzy. Nie zabraknie również prezentacji transakcji na platformie TWS i możliwości zadawania pytań.

Nadchodzące webinaryAkcje dywidendowe

Akcje spółek wypłacających wysokie dywidendy są pożądane przez inwestorów. Dla wielu zakup silnych akcji dywidendowych stanowi cenną strategię inwestycyjną, będącą alternatywą dla przychodów z odsetek z lokat albo obligacji.

Oprócz wysokości dywidendy czy dochodu z dywidendy istotna jest również stabilność ich wypłat. W tej sekcji pokażemy ci najlepsze z nich.

Kalendarz dywidendowy i najlepsze akcje dywidendowe na 2024 rok

Akcje dywidendowe mogą pomóc w budowaniu trwałego majątku. Zobacz najlepsze w tym momencie akcje dywidendowe i kalendarz dywidendowy.


Wyniki kwartalne

Wyniki kwartalne

Publikacja wyników kwartalnych powoduje niejednokrotnie znaczące ruchy cen akcji. Mogą one stanowić zarówno okazję, jak i ryzyko inwestycyjne.

Jeśli chcesz uniknąć zaskoczenia, sprawdź dane z publikacji wyników kwartalnych największych europejskich oraz amerykańskich spółek akcyjnych.

Wyniki kwartalne

IPO

IPO - Pierwsza publiczna oferta papierów wartościowych

Wejście spółki na giełdę i subskrypcja jej akcji może stanowić interesującą możliwość inwestycyjną. Nie pozwól sobie umknąć informacjom o planowanych IPO firm odnoszących sukcesy na całym świecie.

Sprawdź kalendarz, aktualne wiadomości i analizy najlepszych spółek planujących IPO. Wszystko, co musisz wiedzieć, by zainwestować podczas IPO.


Kupno akcji
Ikona Trading od A do Z i webinary LYNX

Jak handlować na akcjach - Przejrzysta instrukcja dla początkujących

Naucz się z sukcesem kupować i sprzedawać akcje. Przedstawimy ci zasady i kryteria wyboru najlepszych akcji dla ciebie.

Dzięki naszym podstawowym informacjom kupno akcji staje się łatwe i zrozumiałe nawet dla początkujących. Dowiedz się, czym są akcje, jak działają oraz jakie korzyści i ryzyka wyróżniają je spośród innych instrumentów, takich jak ETF bądź opcje.

Podstawy akcji


Często zadawane pytania na temat akcji

Czym są akcje?

Akcje to papiery wartościowe, na podstawie których kupujący uzyskuje udział w emitującej je spółce. Każdy, kto kupi akcje, zostaje zatem akcjonariuszem spółki. Dlatego właśnie akcje nazywane są również jednostkami uczestnictwa. Firmy wykorzystują sprzedaż swoich akcji na giełdzie do pomnażania kapitału.

W jaki sposób kupować akcje?

By kupować akcje, potrzebujesz rachunku inwestycyjnego, pozwalającego na handel na akcjach. Ten typ rachunku zwykle oferują i zarządzają nim banki oraz brokerzy online. Za pośrednictwem platformy handlowej możesz wyszukiwać akcje, które chciałbyś kupić po nazwie, symbolu, ISIN albo WKN. Bank lub broker online jako pośrednicy przekazują następnie twoje zlecenia na giełdę. Możesz kupować akcje na giełdzie, ale też handlować nimi poza nią – nazywa się to handel bezpośredni.

Jak zarabiać na akcjach?

Dzięki akcjom możesz zarabiać pieniądze na różne sposoby – albo w następstwie wzrostu wartości samych akcji, albo dzięki dywidendom wypłacanym przez spółki emitujące akcje. Dopóki jednak akcje nie zostaną na giełdzie sprzedane, zyski z wzrostu ich ceny są jedynie zyskami księgowymi. Żeby zrealizować faktyczny zysk, musisz sprzedać akcje.

Jakie są rodzaje akcji?

Akcje można podzielić według różnych kryteriów i cech, dlatego też istnieją różne ich rodzaje, takie jak akcje zwykłe, akcje uprzywilejowane, akcje na okaziciela, akcje imienne, akcje o wartości nominalnej oraz akcje bez wartości nominalnej, nowe akcje oraz stare akcje.

Czym jest dywidenda?

Wiele spółek giełdowych regularnie przekazuje część swoich zysków akcjonariuszom. Kwota zapłacona za akcję to dywidenda. Wypłaty dywidend mogą być roczne, półroczne, kwartalne albo nawet miesięczne. Spółki nie mają obowiązku ich wypłaty, natomiast o tym czy i w jakiej wysokości będą wypłacane dywidendy decyduje się na corocznym walnym zgromadzeniu spółki.

Czym jest rachunek giełdowy?

Rachunek giełdowy to rachunek inwestycyjny, na którym trzyma się akcje. Rachunki giełdowe oferują brokerzy online i banki. Bez rachunku giełdowego nie da się kupić akcji, ponieważ inwestorzy indywidualni nie mają bezpośredniego dostępu do giełdy.

Kiedy akcje notują wzrosty?

Co do zasady cena akcji rośnie wtedy, gdy popyt przewyższa podaż, a więc jest więcej kupujących niż sprzedających. Przyczyny zwiększonego popytu są różne. Głównym powodem jest zwykle pomyślny rozwój spółki albo jej dobre perspektywy na przyszłość. Na przykład publikacja kluczowych danych spółki albo podobnych informacji prowadzić może do natychmiastowego wzrostu cen. Czynniki makroekonomiczne, takie jak ogólny wzrost gospodarczy albo niskie oprocentowanie lokat mogą ponadto prowadzić do zwiększonego popytu na rynkach akcji.

Jaka jest wartość nominalna akcji?

Wartość nominalna to wartość, którą rozumieć można jako udział w kapitale podstawowym spółki. Podczas emisji każda akcja otrzymuje wartość nominalną. Całkowita wartość spółki jest zatem iloczynem ilości wyemitowanych akcji i ich wartości. Wartość nominalna akcji, a więc wielkość udziałów w spółce, nie zmienia się wskutek obrotu akcjami (oraz wówczas, gdy cena rynkowa akcji jest wyższa niż ich cena nominalna). Rynkowa i nominalna cena akcji mogą się znacząco różnić.

Jaka jest cena rynkowa akcji?

Wartość rynkowa akcji odpowiada aktualnej cenie rynkowej, za którą akcje są sprzedawane. Kształtuje ją stosunek podaży oraz popytu, który nieustannie się zmienia i może podlegać dużym wahaniom. Wartość rynkowa akcji nie ma żadnego wpływu na wartość nominalną, czy też podstawowy kapitał spółki

Jak można zapisać się na akcje?

Kiedy nowe spółki emitują nowe akcje, na przykład za pośrednictwem IPO albo emisji nowych akcji, można je nabyć przed rozpoczęciem oficjalnego obrotu giełdowego podczas tzw. okresu subskrypcji.  Proces ten nosi nazwę „subscribing of shares”. W skrócie jest to szczególny rodzaj zamówienia albo przedsprzedaży, w ramach której zobowiązujesz się do zakupu takiej ilości akcji, na jaką się zapisałeś. Niemniej dostarczenie danej ilości akcji nie jest gwarantowane w wyniku samej tylko subskrypcji.