Smart Routing

W LYNX za pośrednictwem platformy transakcyjnej możesz zakupić akcje na kilka sposobów. Możesz wybrać konkretną giełdę lub metodę SMART. Różnica między tymi dwiema opcjami została wyjaśniona poniżej.

uwaga
Dostępne giełdy elektroniczne:

SMART routing ma zastosowanie tylko do giełd dostępnych elektronicznie, które są z nim połączone. W związku z tym Börse Frankfurt (FWB), Börse Stuttgart (SWB) i Borsa Italiana (BVME) są wyłączone z routingu SMART. Zlecenie SMART nie może zostać zrealizowane na żadnej z tych giełd. Aby zrealizować zlecenie na tych giełdach, należy wysłać zlecenie jako Directed. Po załadowaniu instrumentu finansowego z routingiem SMART na platformie, kwotowania z tych giełd zostaną uwzględnione, ale system nie może skierować zlecenia SMART na żadną z tych giełd.

Wyjaśnienie znaczenia Smart Routing

W przypadku składania zlecenia dotyczącego cen określonych akcji, można wybrać jedną z dwóch metod: SMART lub bezpośrednio na określonej giełdzie. Akcje są często przedmiotem obrotu na wielu giełdach i do Ciebie należy wybór giełdy, na którą chcesz wysłać swoje zlecenie. Jeśli wybierzesz metodę bezpośrednią, możesz wybrać konkretną giełdę, na którą zostanie wysłane Twoje zlecenie. Jeśli wybierzesz metodę SMART, Twoje zlecenie zostanie zrealizowane na giełdzie, która aktualnie podaje najlepszą cenę.

.

INFORmacja
Zalety SMart routing:

Zaletą SMART jest to, że zawsze uzyskasz najlepszą możliwą cenę ze wszystkich giełd, na których notowane są określone akcje, ale Twoje zlecenie może być również zrealizowane poza regularnymi godzinami handlu na alternatywnej giełdzie.

Poniżej znajdziesz instrukcje, jak przełączać się między metodą SMART lub Direct w oknie zlecenia.

Zlecenie SMART Routing na platformie LYNX+

Załóżmy, że chcesz kupić akcje Activision (ATVI), a okno zlecenia otwiera się po prawej stronie ekranu.

Jak pokazano na obrazku po prawej stronie, domyślnym ustawieniem jest SMART.

Jeśli chcesz wysłać zlecenie bezpośrednio na jedną z dostępnych giełd, możesz otworzyć menu i wybrać konkretną giełdę.

Zlecenie SMART Routing na platformie TWS

W ramach platformy TWS możliwe jest również wysyłanie zleceń bezpośrednio na określoną giełdę zamiast SMART. Po otwarciu zlecenia i wybraniu instrumentu finansowego, który chcesz kupić, możesz zobaczyć, jak pokazano poniżej, wiele opcji.

  • Stock (SMART)
  • Stock (Directed)

Po wybraniu opcji Stock (Directed) otworzy się menu ze wszystkimi dostępnymi giełdami. Możesz wybrać swoje preferencje i wypełnić zlecenie, aby je przesłać.

Zlecenie SMART Routing w aplikacji mobilnej LYNX Trading App

Zlecenia złożone za pośrednictwem aplikacji LYNX Trading App są automatycznie ustawione jako SMART na dostępne giełdy.
Tylko podczas wyszukiwania aktywów np. za pomocą kodu ISIN można wybrać konkretną giełdę dla swojego zlecenia.

Najczęściej zadawane pytania

Wyszukując notowań dla określonego papieru wartościowego, możesz wybrać pomiędzy opcjami Stocks (SMART) i Stocks (Select Specific Exchange). Akcje są często przedmiotem obrotu na wielu giełdach i to Ty decydujesz, na którą giełdę chcesz wysłać swoje zlecenie. Jeśli wybierzesz opcję Stocks (Select Specific Exchange), możesz wybrać konkretną giełdę, na którą zostanie przekierowane Twoje zlecenie. W przypadku wybrania opcji Stocks (SMART) zlecenie zostanie zrealizowane na giełdzie, która aktualnie oferuje najlepszą cenę.

Korzystanie z funkcji SMART Routing może oferować kilka korzyści, w tym potencjał lepszej realizacji transakcji, dostęp do szerszego zakresu źródeł płynności, zwiększoną konkurencję cenową oraz możliwość uzyskania najlepszej możliwej ceny ze wszystkich giełd, na których notowane są określone akcje.

Potencjalnymi wadami SMART jest to, że zlecenie może nie uczestniczyć w aukcjach Euronext, a także to, że zlecenie może zostać zrealizowane poza regularnymi godzinami handlu na alternatywnej giełdzie.

Można swobodnie wybierać pomiędzy SMART Routing i innymi dostępnymi opcjami. Zarówno w LYNX+, jak i TWS można dostosować preferencje routingu zleceń lub wybrać określone miejsca do realizacji.