Nadzwyczajne warunki handlowe

Zrozumienie zmienności rynkowej i jej wpływu na portfel.

Czym są nadzwyczajne warunki handlowe?

Rynki finansowe znane są z wahań, a nawet gwałtownych zmian. Określa się to mianem zmienności rynkowej. W okresach zwiększonej zmienności, często wywoływanej przez rzadkie i nieoczekiwane zdarzenia, zdecydowanie zalecamy bardziej intensywne monitorowanie portfela inwestycyjnego.

Zalecamy również zwracanie szczególnej uwagi na informacje przesyłane przez Interactive Brokers.

W tym artykule wyjaśniamy, jak intensywniej monitorować swój rachunek inwestycyjny, gdzie znaleźć dodatkowe informacje i jak te sytuacje mogą potencjalnie wpłynąć na Twój portfel.

Jak sprawdzić, czy produkt jest objęty restrykcjami?

Dla inwestorów kluczowe znaczenie ma monitorowanie sytuacji i szybkie ustalenie, czy produkty w ich portfelach są nadal przedmiotem obrotu, umożliwiając im szybkie działanie. To, czy produkt został zablokowany przez odpowiedzialnego brokera lub odpowiednią giełdę, można ustalić na podstawie różnych wskazań.

Poniżej dowiesz się, jak sprawdzić, czy produkty zostały zablokowane do handlu z powodu nieprzewidywalnych zdarzeń, często określanych jako “Black Swan”.

Podane przykłady oparte są o platformę LYNX+ oraz Trader Workstation.

Po zalogowaniu się do LYNX+ i wypełnieniu zlecenia, zaleca się sprawdzenie okna podglądu. Jeśli nie możesz przesłać zlecenia na platformie LYNX+, ponieważ realizacja zlecenia nie jest możliwa, natychmiast otrzymasz czerwony komunikat o błędzie.

Należy sprawdzić, czy komunikat o błędzie odnosi się do trwających wyjątkowych okoliczności; zazwyczaj jest on wyświetlany jako “Ograniczenie regulacyjne” lub “Sankcje”.

Po zalogowaniu się do platformy Trader Workstation można zobaczyć pierwsze oznaki zablokowanego produktu w kolumnie Financial Instrument, listy obserwowanych lub w zakładce Portfolio. W większości przypadków będzie to czerwona ikona ostrzeżenia. Najedź kursorem myszy na ikonę ostrzeżenia, aby przeczytać komunikat. Komunikaty takie jak “Sanctions” lub “Regulatory restrictions” zazwyczaj wskazują na blokadę wynikającą z wyjątkowych okoliczności.

Podczas wydarzeń typu “czarny łabędź” giełdy mogą pozostać zamknięte, a produkty mogą nie być przedmiotem obrotu. W takich sytuacjach na liście obserwowanych lub w portfelu mogą nie być widoczne żadne znaki ostrzegawcze. Jednak po wypełnieniu zlecenia i wyświetleniu okna podglądu pojawi się komunikat o błędzie informujący, że produkt jest zablokowany z powodu “ograniczeń regulacyjnych”. Alternatywnie, komunikat może wyświetlać, że produkt jest “objęty sankcjami”.

Inwestor może również uzyskać informacje na temat obrotu danym aktywem ze stron internetowych Interactive Brokers lub innych źródeł zewnętrznych. Strona internetowa Interactive Brokers, strony giełd papierów wartościowych lub strony internetowe autoryzowanych organów finansowych są odpowiednie do uzyskania wiarygodnych informacji. Więcej informacji na ten temat znajduje się w poniższej sekcji.

Uwaga
ważne:

Na produkty mogą zostać nałożone restrykcje handlowe w dowolnym momencie, bez wcześniejszego ostrzeżenia.

Informacje

Dla inwestorów kluczowe znaczenie ma monitorowanie sytuacji i szybkie ustalenie, czy produkty w ich portfelach są nadal przedmiotem obrotu. Pewne i wiarygodne informacje na temat ograniczeń rynkowych, a także ograniczeń dotyczących niektórych akcji można znaleźć na odpowiedniej stronie internetowej giełdy. Zalecamy również korzystanie z zewnętrznych źródeł, aby potwierdzić te informacje.

KrajGiełdaStrona internetowa
Stany ZjednoczoneNASDAQNasdaq: Stock Market, Data Updates, Reports & News
 New York Stock ExchangeThe New York Stock Exchange | NYSE
AustraliaAustralian Stock Exchangehttps://www2.asx.com.au/
BelgiaEuronext BrusselEuronext Brussels | live
KanadaToronto Stock ExchangeTMX Group
 TSX VentureTMX Group
NiemcyFrankfurt Stock ExchangeFrankfurt Stock Exchange: Quotes, Charts and News
 Stuttgart Stock ExchangeHome | Börse Stuttgart
EstoniaNASDAQ BalticHome
FrancjaEuronext Francehttps://www.euronext.com/en/markets/paris
Hong KongHong Kong Stock ExchangeHKEX
WęgryBudapest Stock ExchangeContents
IndieNational Stock Exchange of IndiaNSE – National Stock Exchange of India Ltd: Live Share/Stock Market News & Updates, Quotes- Nseindia.com
WłochyBorsa ItalianaBorsa Italiana: Italian Stock Exchange in Milan – Borsa Italiana
JaponiaTokyo Stock ExchangeJapan Exchange Group
ŁotwaNASDAQ BalticHome
LitwaNASDAQ BalticHome
MeksykMexican Stock Exchange.::. Grupo BMV .::. Equity
HolandiaEuronext NederlandEuronext Amsterdam – AEX | Live
NorwegiaNASDAQ Nordic
Oslo Stock Exchange
Nasdaq Nordic – Share quotes – Indexes – Company news – Nasdaq
 Oslo Stock ExchangeOslo | euronext.com
AustriaVienna Stock ExchangeAktien · Charts · News : Wiener Börse
PolskaWarsaw Stock Exchangehttps://www.gpw.pl/en-home
RosjaMoscow Exchangehttps://www.moex.com/en/
SingapurSingapore ExchangeSingapore Exchange – Singapore Exchange (SGX)
HiszpaniaBolsa de MadridBolsa de Madrid | BME Exchange
Wielka BrytaniaLondon Stock ExchangeLondon Stock Exchange | London Stock Exchange
SzwecjaNASDAQ Stockholm ABNasdaq Nordic – Share quotes – Indexes – Company news – Nasdaq
SzwajcariaSIX Swiss ExchangeThe Future of Finance Is Now | SIX
Organ finansowyStrona internetowaZew.źródło informacjiStrona internetowa
SEC (Stany Zjednoczone)SEC.gov | HOMEBloombergBloomberg.com
AFM (Holandia)Voor de SectorCNBCInternational: Top News And Analysis
FSMA (Belgia)Nieuws & Waarschuwingen | FSMACNN FinancialStock Market Data – US Markets, World Markets, and Stock Quotes | CNN
BaFin (Niemcy)StartseiteForbesForbes
FIN-FSA (Finlandia)Financial Supervisory AuthorityInvestingInvesting.com – Stock Market Quotes & Financial News
AMF (Francja)Autorité des marchés financiers : protection de l’épargne, information des investisseurs, fonctionnement des marchés financiers | AMFMarketWatchHome Page – MarketWatch
CNB (Republika Czeska)Česká národní bankaReutersCurrency Market Headlines | Breaking Stock Market News | Reuters
  Twitterhttps://twitter.com/

Disclaimer: Należy pamiętać, że LYNX nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wymienione źródła informacji.

Jak nadzwyczajne warunki handlowe wpływają wartość portfela?

Rynki dotknięte nadzwyczajnymi warunkami to rynki, na których występuje duża zmienność spowodowana wydarzeniami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Ruchy rynkowe mogą mieć kilka konsekwencji, w tym między innymi:

Wzrost zmienności

Zmienność jest statystyczną miarą rozproszenia zwrotów dla danego papieru wartościowego lub indeksu giełdowego. W większości przypadków im wyższa zmienność, tym bardziej ryzykowne staje się inwestowanie w papiery wartościowe. Zmienność jest często mierzona jako odchylenie standardowe lub wariancja między zwrotami z tego samego papieru wartościowego lub indeksu giełdowego.

Na rynkach papierów wartościowych zmienność często wiąże się z dużymi wahaniami w dowolnym kierunku. Dla przykładu, gdy rynek akcji rośnie i spada o więcej niż jeden procent przez dłuższy czas, nazywany jest rynkiem “zmiennym”. Zmienność aktywów jest kluczowym czynnikiem przy wycenie kontraktów opcyjnych.

uwaga
pamiętaj

W przypadku nadzwyczajnych ruchów na rynkach, zmienność ma tendencję do zwiększania się.


Zmiana polityki depozytu zabezpieczającego przez IBKR

Jako klient LYNX otwierasz rachunek handlowy prowadzony przez Interactive Brokers (lub “IB”). Rachunek może być rachunkiem gotówkowym lub rachunkiem z depozytem zabezpieczającym (marżowy). W przypadku rachunku z depozytem zabezpieczającym, IB ma bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego, których warunki można znaleźć tutaj: Margin Requirements | Interactive Brokers LLC

Aby chronić swoich klientów przez cały czas, Interactive Brokers może zmienić niektóre wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego w dowolnym momencie według własnego uznania w przypadku bezprecedensowej zmienności na rynkach finansowych. Takie zmiany skutkują zmniejszeniem dźwigni finansowej w portfelu klienta.

Interactive Brokers zobowiązuje się do rozważnego, ostrożnego i realistycznego podejścia do zarządzania ryzykiem.

Ważne jest, aby upewnić się, że masz wystarczającą nadwyżkę płynności na rachunku, aby chronić swój portfel przed likwidacją niektórych pozycji z powodu zwiększonych wymagań dotyczących depozytu zabezpieczającego

Zmiany na giełdzie/zmiany ustawowe

Giełdy mogą ograniczyć lub wstrzymać obrót niektórymi instrumentami finansowymi bez wcześniejszego powiadomienia.

Brokerzy będą przestrzegać wszystkich przepisów regulacyjnych i prawnych dotyczących ograniczenia lub zawieszenia obrotu instrumentami finansowymi.

Może to skutkować następującymi zdarzeniami:

  • Nie można otwierać nowych pozycji.
  • Istniejące pozycje nie mogą zostać zamknięte.
  • Transfery aktywów mogą być ograniczone.