Short selling - Krótka sprzedaż z LYNX

Inwestor handlujący akcjami na krótką (krótką sprzedaż) w aplikacji na iPada LYNX Trading

Za pośrednictwem brokera online LYNX możesz shortować (sprzedawać na krótko) papiery wartościowe, takie jak akcje.

Handlując można spekulować nie tylko na wzrost, lecz także na spadek ceny papierów wartościowych. Short selling (krótka sprzedaż) to w zasadzie sytuacja, w której oczekujesz załamania rynku i chcesz czerpać z niego korzyści.


Short selling (krótka sprzedaż)

Short selling jest dostępny w następujących krajach:

Wykazanie zysku o wartości 1000 USD poprzez krótką sprzedaż za 10 000 USD i odkupienie o wartości 9 000 USD

Europa:

 • Niemcy
 • Belgia
 • Francja
 • Wielka Brytania
 • Włochy
 • Holandia
 • Austria
 • Szwecja
 • Szwajcaria
 • Hiszpania

Ameryka:

 • USA
 • Kanada
 • Meksyk

Azja:

 • Australia
 • Hong Kong
 • Japonia

short selling: Co powinieneś wiedzieć

Co to jest short selling (krótka sprzedaż)

Papiery wartościowe (na przykład akcje) podczas krótkiej sprzedaży w momencie przeprowadzenia transakcji nie znajdują się w posiadaniu sprzedającego.

Shortowanie przeprowadza się zwykle w sytuacji, kiedy trader ma nadzieję, że aktywo bazowe straci na wartości i będzie je można później kupić po niższej cenie.

Przy krótkiej sprzedaży zysk osiągany jest, kiedy ceny spadają. Można wykorzystać tę metodę również do zabezpieczenia portfela.

Data rozliczenia to termin, do którego papiery wartościowe muszą zostać dostarczone wierzycielowi. W przypadku ustalonej daty (szczególnie w przypadku krótkiej sprzedaży kontraktów terminowych typu forward, takich jak opcje lub futures), sprzedający musi odkupić dane papiery wartościowe najpóźniej w dniu dostarczenia lub wygaśnięcia.
Zasadniczo rozróżniamy krótką sprzedaż z pokryciem i bez pokrycia. W przypadku krótkiej sprzedaży z pokryciem papiery wartościowe muszą zostać wcześniej wypożyczone. W wypadku krótkiej sprzedaży bez pokrycia nie ma takiego warunku.

Wielu traderów skupia się przede wszystkim na krótkiej sprzedaży akcji.

Jak działa short selling akcji?

Kupując akcje, trader zarobi w sytuacji, kiedy cena akcji wzrośnie od momentu ich nabycia. W przypadku krótkiej sprzedaży z kolei trader czerpie zyski ze spadku ich wartości. Jego zysk lub strata jest zatem różnicą pomiędzy ceną, za którą sprzedał akcje i za którą następnie je odkupił.

A jak może sprzedawać akcje, których nie jest właścicielem? W tym celu wypożycza papiery wartościowe od innego uczestnika rynku lub brokera. Przez okres trwania transakcji płaci wobec tego opłatę za wypożyczenie akcji. Po zrealizowaniu transakcji zwraca wypożyczone akcje właścicielowi. Jeśli uda się mu kupić po cenie niższej niż ta, po której je sprzedawał, transakcja przyniesie zyski.

Krótka sprzedaż akcji jest prosta na platformie Trader Workstation (TWS). Oprócz korzystnych prowizji klienci LYNX z pewnością docenią również niskie odsetki od pożyczonych papierów wartościowych.


Short selling w praktyce

Short selling: Przykład transakcji z zyskiem i ze stratą

Poniższe przykłady krótkiej sprzedaży prezentują scenariusze, które mogą zostać zrealizowane w trakcie shortowania.

Powiedzmy, że akcje A kosztują obecnie 100 USD za akcję. Liczymy na spadek ceny, więc decydujemy się na krótką sprzedaż 100 akcji. Spójrzmy teraz na dwa możliwe scenariusze:

Short selling z zyskiem

Sprzedaliśmy 100 akcji w cenie 100 USD. Cena spada o 10% do 90 USD. Żeby zamknąć pozycję, musimy teraz te akcje odkupić. Zapłacimy 9 000 USD. W sumie nasz zysk wyniesie więc 1000 USD.

Graf zisku 1000 dolarů díky prodeji akcií na krátko (short sellingu) za 10 000 dolarů a koupi zpět za 9000 dolarů

Short selling ze stratą

Sprzedaliśmy 100 akcji w cenie 100 USD. Cena wzrasta o 10% do 110 USD. Jeśli w tym momencie zdecydujemy się na zamknięcie pozycji, będziemy musieli odkupić akcje za 11000 USD. Nasza strata wyniesie więc 1000 USD.

Graf ztráty 1000 dolarů kvůli prodeji akcií na krátko (short sellingu) za 10 000 dolarů a koupi zpět za 11000 dolarů


Zalety i wady krótkiej sprzedaży

Short selling: zalety i wady

Krótka sprzedaż ma następujące wady i zalety:

Zalety

 • Krótka sprzedaż pozwala czerpać korzyści ze spadku cen. Możesz więc uzupełnić swoją strategię o kolejne możliwości inwestycyjne.
 • Możesz wypożyczać swoje akcje zainteresowanym shortowaniem, generując w ten sposób dodatkowy zysk dla swojego portfela pod postacią odsetek.

Wady

 • Krótka sprzedaż jest bardzo ryzykowna. Cena shortowanego produktu (na przykład akcji) może teoretycznie rosnąć w nieskończoność. Potencjalne straty również mogą więc być ogromne. W przypadku produktów lewarowanych ryzyko to może być dodatkowo zwielokrotnione przez efekt dźwigni.
 • Podczas krótkiej sprzedaży naliczane są odsetki, które mogą się znacząco różnić się w zależności od instrumentu bazowego i niekorzystnie wpłynąć na ewentualne zyski. Jeśli w trakcie shortowania akcji nastąpi wypłata dywidendy, trader powinien zrekompensować to właścicielowi akcji, od którego wypożyczył papiery wartościowe.

Risk & Money management: Podstawy skutecznego short sellingu

Jeżeli chcesz praktykować na giełdzie krótką sprzedaż, dobre opanowanie Risk & Money managementu jest właściwie koniecznością. Naucz się mieć swoje ryzyko pod kontrolą i zapobiegaj znaczącym startom. Korzystaj ze stop-lossów i wykorzystuj możliwość ustalenia z góry czasu trwania krótkiej pozycji.