Shortowanie akcji i innych papierów wartościowych cieszy się wśród inwestorów dużą popularnością. Jednak gra na spadki cen ma również negatywne konotacje ze względu na duże ryzyko. Shortując akcje, inwestor przewiduje, że ich cena będzie spadać. Odkupując akcje na rynku po niższej cenie w przyszłości, zrealizuje więc zysk.

W artykule wyjaśnimy czym jest shortowanie akcji, zalety i wady gry na spadki cen oraz zjawisko short squeeze. Jeśli szukasz brokera, który oferuje możliwość krótkiej sprzedaży akcji kliknij tutaj.

Co to jest shortowanie i jak działa gra na spadki?

Podczas shortowania inwestor spekuluje na spadek ceny danego aktywa. Shortowanie polega na sprzedaży akcji bądź innego papieru wartościowego po wyższej cenie w celu odkupienia po niższej cenie w przyszłości. Shortować można akcje, indeksy, towary, pary walutowe i obligacje.

Shortowanie, czyli sprzedaż pożyczonych akcji

Aby shortować akcje konkretnej spółki, nie musisz jej wcale posiadać w swoim portfelu. Jak to możliwe? Wyobraź sobie, że wiesz, że Apple w najbliższych dniach znacząco przeceni iPhony. Sam nie posiadasz iPhone’a, postanawiasz więc pożyczyć telefon od znajomego za opłatą, a następnie sprzedać go na rynku.

Po kilku dniach cena iPhone’ów rzeczywiście spada o kilkadziesiąt procent. Kupujesz przeceniony telefon, zwracasz go znajomemu i oddajesz mu umówioną opłatę. Twój znajomy nadal będzie miał iPhone’a, zarobiwszy dodatkowe pieniądze na opłacie za jego wypożyczenie. Osiągasz zysk, sprzedając telefon za dużo wyższą cenę niż ta, za którą go później kupujesz na rynku. Zatem nawet z opłatą za pożyczkę nadal jesteś “na plusie”. W podobny sposób działa krótka sprzedaż akcji. Pożyczasz akcje, które sprzedajesz po określonej cenie. Spekulujesz, że później kupisz je taniej.

Oczywiście możliwe jest też, że Twoja prognoza co do spadku cen telefonów była błędna i iPhone’y zamiast tanieć, staną się jeszcze droższe. W takim przypadku będziesz musiał odkupić znajomemu telefon po wyższej cenie niż ta, za którą go sprzedałeś. Dodatkowo, zapłacisz znajomemu obiecaną opłatę za wypożyczenie telefonu.

Gra na spadki nie jest możliwa na wszystkich akcjach. W rzeczywistości istnieje ograniczona liczba akcji dostępnych do shortowania. U niektórych brokerów można za opłatą “zarezerwować” akcje na dany dzień. W ten sposób masz pewność, że w danym dniu możesz shortować określoną ilość akcji wybranej przez siebie spółki. Za pośrednictwem LYNX shortowanie jest możliwe dla klientów posiadających rachunek marżowy.

Gra na spadki: ryzyka

Shortowanie, czyli short selling wiąże się z większym ryzykiem niż klasyczny handel akcjami. Kupując akcje Tesli prognozujemy wzrost ich ceny. Jeśli rynek pójdzie w przeciwną stronę niż przewidywania, to w najgorszym możliwym wypadku akcje spółki spadną do zera. Nasza strata jest więc ograniczona do wysokości inwestycji.

Jednak ceny akcji spółki mogą rosnąć w nieskończoność, zatem shortowanie akcji teoretycznie grozi nieograniczoną stratą. Dlatego przy graniu na spadki zawsze powinniśmy mieć jasno określony poziom akceptowanego przez nas ryzyka.

Czym jest short squeeze?

W znaczeniu dosłownym short squeeze jest “wyciskaniem” traderów, którzy shortując papiery wartościowe zajęli zajęli krótkie pozycje. Jeśli inwestor decyduje się na shortowanie, oznacza to, że spekuluje na ruch cen w dół. Otwiera więc pozycję zleceniem sprzedaży. Aby wyjść z transakcji, odkupuje sprzedane wcześniej papiery wartościowe.

Teraz wyobraźmy sobie, że większość traderów spekuluje na spadek ceny wybranej akcji, a cena nagle zaczyna rosnąć. Inwestorzy ci znajdują się na stracie i są zmuszeni do zamknięcia swoich pozycji. Masowe zamykanie krótkich pozycji za pomocą zleceń kupna wywołuje więc efekt lawiny i jeszcze większą presję na wzrost ceny. Cena akcji w takich sytuacjach zwykle rośnie szybko i dramatycznie. Takie lawinowe zamykanie krótkich pozycji poprzez masowe zakupy papieru wartościowego to właśnie short squeeze.

Jak wykryć potencjalny short squeeze?

Czy short sqeeze można przewidzieć? Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnijmy sobie czym jest Short Interest i Float.

Short interest reprezentuje liczbę akcji, które są shortowane, ale nie zostały jeszcze pokryte. Dzięki short interest można w pewnym stopniu oszacować sentyment rynkowy i nastroje traderów.

Float wyraża liczbę akcji danej spółki, którą można handlować na rynku.Często stosowanym określeniem jest również Short Interest Ratio. Mówi ono, ile z publicznie dostępnych akcji (Float) zostało sprzedanych, w stosunku do całkowitej liczby akcji pozostających w obrocie (Outstanding shares).

Jeśli na rynku pojawi się duży popyt na akcje spółki o niewielkiej liczbie dostępnych akcji, cena tych akcji może gwałtownie wzrosnąć.

Short squeeze nie może do końca być dokładnie oszacowany z wyprzedzeniem, ale to właśnie dla akcji dla których Short Interest jest wysoki, a Float niski, należy zachować ostrożność.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

BLEKEMOLEN, J. Wat is short gaan? Hoe werkt short gaan precies? Wat zijn de voordelen en de risico’s?. LYNX [online]. Opublikowano 11. 11. 2022 [cit. 8. 2. 2023]. Artykuł znajdziesz tutaj.

O’BRIEN, S. Short selling: What it is, why it’s risky and how the ‘squeeze’ happens. CNBC [online]. Vydáno 29. 1. 2021 [cit. 8. 2. 2023]. Artykuł znajdziesz tutaj.

Zarabiaj na spadkach cen

Giełda nie zawsze idzie w górę. Często zdarzają się okresy zwiększonej zmienności i spadających cen. Oprócz kupowania akcji, rachunek inwestycyjny za pośrednictwem LYNX pozwoli Ci również spekulować na spadkach i otwierać krótkie pozycje (short selling). Dowiedz się więcej na naszej stronie internetowej: Krótka Sprzedaż

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart