Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna to nieodłączny element wyceny akcji, wykorzystywana jest do przewidywania długoterminowego rozwoju. W tym celu wykorzystuje się i porównuje zwykle dane bilansowe spółki z kilku okresów. Oprócz wskaźników bilansowych i  wskaźników wydajności oraz metryk wyceny, takich jak stopa dywidendy, kluczowymi danymi używanymi jako metryka wyceny wartości spółki są również dane ekonomiczne z gałęzi gospodarki w której spółka działa.

Na podstawie wskaźników analizy fundamentalnej, takich jak wskaźnik P/E, wzrost zysków albo zysk na akcję, szacowana jest rentowność spółki i przyszły rozwój cen akcji. Obok analizy technicznej w ramach której przewidywania przyszłego rozwoju cen akcji odbywają się na podstawie ruchów na wykresie, analiza fundamentalna stanowi najważniejsze narzędzie przy podejmowaniu decyzji podczas handlu na giełdzie.

Analiza fundamentalna w uproszczeniu

Z LYNX możesz nauczyć się podstaw analizy fundamentalnej, od definicji i wyjaśnienia każdego kroku aż po praktyczne wskazówki dotyczące handlu, które możesz zastosować w swojej strategii handlowej, zwiększając efektywność handlu.

Analiza fundamentalna wymaga podstawowego zrozumienia wskaźników finansowych. Mimo że, narzędzia znajdujące się na platformach handlowych zapewniają dostęp do wielu wskaźników, każdy inwestor powinien je zawsze ocenić i zestawić we właściwym kontekście. Dane fundamentalne same w sobie nie mają zbyt dużej wartości informacyjnej, jeśli nie zostaną porównane do danych historycznych. Często bardzo korzystne jest porównywanie danych kilku spółek z tego samego sektora.

Przewodnik po analizie fundamentalnej