Tesla (Nasdaq: TSLA) jest jedną z nazw odmienianych przez wszystkie przypadki w branży motoryzacyjnej. Mimo to wielu ludzi nie wie zbyt wiele o firmie produkującej auta przyszłości, która obecnie bije wszelkie rekordy na giełdzie.
Co odróżnia tę młodą spółkę od jej konkurencji i jak to możliwe, że nawet w obecnej sytuacji jej akcje pną się w górę jak gdyby nigdy nic? Dzięki temu artykułowi dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć, chcąc zainwestować w Teslę. Mamy tu do czynienia z kolejną niebezpiecznie napompowaną bańką, czy może warto rozważyć kupno?
W poniższym artykule przeczytasz:
Czym jest Tesla
Spółka Tesla (Nasdaq: TSLA) założona została w 2003 roku przez Martina Eberharda i Marca Tarpenninga. Dopiero rok później dołączył do niej Elon Musk, który teraz jest jej CEO oraz niewątpliwą wizytówką marki. Musk wypisał czek na 30 milionów dolarów, które zainwestował w firmę z własnych, prywatnych środków. Tesla postawiła sobie za cel wprowadzenie na rynek atrakcyjnych aut elektrycznych. Obecnie spółka Tesla produkuje nie tylko w pełni elektryczne pojazdy, lecz także nieskończenie skalowalne produkty do generowania i magazynowania czystej energii. „Tesla wierzy, że im szybciej świat porzuci paliwa kopalne i zwróci się w stronę przyszłości bez emisji CO2, tym lepiej.”
Historia Tesli
Pierwszy model Tesla Roadster został zaprezentowany w 2008 roku wraz z zaawansowaną technologią baterii spółki Tesla i unikatowym napędem elektrycznym. W 2010 roku akcje spółki Tesla trafiły do publicznego obrotu na giełdzie w cenie 17 USD za akcję. IPO przyniosło spółce dalszy kapitał w wysokości 226 milionów USD. W 2012 roku Tesla zaprezentowała swój sztandarowy Model S. W pierwszym roku sprzedano około 50 000 jego egzemplarzy. W 2015 roku Tesla wzbogaciła swój asortyment o Model X, najbezpieczniejszy, najszybszy i najsprawniejszy SUV w historii, z pięciogwiazdkową oceną bezpieczeństwa we wszystkich kategoriach amerykańskiej Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Lata 2016-2018 były bardzo trudne dla Tesli i Elona Muska. Zaprezentowano długo oczekiwany Model 3. Tesla borykała się jednak z opóźnieniami dostaw spowodowanymi problemami produkcyjnymi w łańcuchu dostaw. Pod koniec 2018 roku Musk opublikował tweet, który doprowadził do wszczęcia postępowania karnego przeciwko niemu. Tesla chciała zdobyć znaczącą część rynku motoryzacyjnego dzięki Modelowi 3. Niższa cena sprawiła, że pojazd był bardziej dostępny dla ogółu społeczeństwa. Dzięki nowemu modelowi sprzedaż spółki Tesla gwałtownie wzrosła, poniekąd na niekorzyść droższych modeli.
Niewiele później spółka Tesla zaprezentowała rewolucyjny samochód dostawczy o nazwie Tesla Semi. Został zaprojektowany w taki sposób, by zmniejszyć koszty paliwa zużywanego na milion kilometrów o ponad 200 000 USD. W 2019 roku spółka Tesla zaprezentowała również model Y, średniej wielkości, siedmiomiejscowy SUV. Ponadto ujawniła również kontrowersyjny Cybertruck, który jest bardziej uniwersalny niż standardowy pick-up oraz szybszy niż sportowe auta.
Na początku 2019 roku Tesla zaczęła produkować swoje auta również w Chinach. Chiny z populacją 1,5 miliarda obywateli są największym rynkiem motoryzacyjnym świata. Ponadto, być może wbrew przewidywaniom, Chiny są największym rynkiem zbytu dla aut luksusowych i pojazdów elektrycznych. Idealne połączenie dla producentów samochodów, co Tesli udało się wykorzystać znacznie szybciej niż oczekiwano. Akcjonariusze spółki Tesla zareagowali z dużym entuzjazmem. W ostatnim kwartale 2019 roku, wbrew wszelkim prognozom, odnotowano nawet zysk operacyjny w wysokości 359 milionów USD. Do tego momentu spółka zawsze była na minusie, tak więc 2019 roku faktycznie można uznać za istotny punkt zwrotny.
Również w 2020 roku spółka wciąż doskonale wiedziała, jak się wyróżnić i zostawić wszystkich producentów tradycyjnych aut daleko w tyle. Mimo zamknięcia fabryk, ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego i wszelkich rządowych restrykcji Tesli udało się w pierwszym kwartale 2020 roku osiągnąć zysk rzędu 16 milionów dolarów. Wydaje się, że odbiór inwestorów jest jasny; Tesla ma niebywałą przewagę konkurencyjną nad innymi producentami aut. Dysponuje najnowocześniejszą technologią EV i bateriami, w związku z czym jej konkurencja nawet nie zbliża się do wydajności pojazdów Tesli.
W jakim kierunku zmierza Tesla
Baterie i gigafabryki
Auta elektryczne w rzeczywistości nie są niczym innym niż jeżdżącymi bateriami. Głównym składnikiem ich akumulatorów jest połączenie litu i kobaltu nazywany tlenkiem kobaltu litu. Baterie litowe charakteryzuje wysoka gęstość energetyczna i długa żywotność. Wadą baterii litowych jest jednak ich wysoka cena oraz ryzyko wybuchu bądź pożaru wskutek narażenia na działanie wysokiej temperatury. Baterie Tesli już kilkakrotnie się zapalały, technologii daleko jest do doskonałości. Badania i rozwój Tesli codziennie przyczyniają się do ulepszania obecnej generacji baterii litowo-jonowych.
Również w tym celu Tesla wybudowała w Nevadzie wielką fabrykę baterii. Ta gigafabryka została uruchomiona już w styczniu 2017 roku. Później pojawiły się fabryki w stanie Nowy Jork oraz w Chinach.
Gigafabryka Tesli w Niemczech
W Europie również powstaje gigafabryka. W Niemczech wycięto tysiące drzew, by zrobić dla niej miejsce. Budynek zostanie zbudowany na działce o wielkości 300 hektarów na obszarze lasów i jezior, około 30 km na południowy wschód od Berlina. Zgodnie z planem zakład ma zostać uruchomiony w 2021 roku a Tesla obiecuje, że zapewni od 9 do 12 000 miejsc pracy. W Teksasie oraz Oklahomie planowane jest uruchomienie nowych linii produkcyjnych dla modelu Cybertruck.
Dachówki solarne
1. sierpnia 2016 roku Tesla ogłosiła nabycie spółki SolarCity za 2,6 miliarda dolarów. Transakcja ta uratowała wspomnianą firmę, borykającą się z problemami finansowymi. Po przejęciu spółka Tesla stopniowo zakończyła sprzedaż SolarCity a zamiast na instalacji paneli solarnych skupiła się bardziej na ulepszaniu technologii magazynowania energii w bateriach. W 2017 roku ludzie mogli już dokonywać rezerwacji paneli solarnych do swoich aut, jednak do dzisiaj nie są one jeszcze dostępne. Innowacyjna idea napotkała kilka przeszkód, więc badania i rozwój muszą być kontynuowane. Musk stwierdził, że panele są tak bardzo opóźnione, ponieważ zanim trafią do sprzedaży, spółka chce zagwarantować, że będą mogły pozostać na dachach 30 lat. Niemniej technologia skrywa w sobie olbrzymi potencjał.
Akcje Tesla
Cena akcji Tesla (TSLA) zdumiewa wielu inwestorów. Cena za akcję przekroczyła niedawno granicę 1000 USD i w ciągu kilku dni gwałtownie wzrosła do ponad 1400 USD. Amerykański producent samochodów niedawno przebił kapitalizację rynkową Toyoty, stając się tym samym firmą motoryzacyjną o najwyższej wartości na świecie.
Wartość rynkowa spółki Tesla to 250 miliardów USD, mimo że jak dotąd nie miała jeszcze w pełni rentownego roku. Dlatego też Teslę niełatwo jest wycenić. W 2017 roku spółka zanotowała straty w wysokości 1,96 miliarda USD, w 2018 roku straciła 976 milionów USD, natomiast w 2019 – 862 miliony USD. Dobra wiadomość jest taka, że straty maleją z każdym rokiem. Z drugiej strony sprzedaż co roku rośnie bardzo szybko, dlatego akcje Tesla są sprzedawane jako akcje wzrostowe.
W 2019 roku sprzedano 367 600 samochodów, co dla spółki oznaczało nowy rekord. W owym roku sprzedano więcej aut niż w latach 2017 i 2018 razem, głównie dzięki popularności sedanu Model 3. Dwa ostatnie kwartały 2019 przyniosły już zyski.
Również w pierwszym kwartale 2020 roku spółka Tesla zaskoczyła przychodami w wysokości 5,99 miliarda USD, zyskiem operacyjnym na poziomie 283 milionów USD i zyskiem netto 16 milionów USD. Spółka podniosła swą marżę brutto do imponujących 25,5 %, zamykając kwartał z 8,1 miliarda dolarów w gotówce. Mimo kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa Tesla spodziewa się, że w 2020 roku wyprodukuje 500 000 aut. Według spółki nie jest jednak pewne, jak szybko jej dostawcom uda się zwiększyć produkcję po wznowieniu prac. W wyniku kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa spółka nie opublikowała konkretnej prognozy zysku, ale oczekuje, że osiągnie wiodącą pozycję w swojej branży dzięki marży operacyjnej oraz rentowności. Według zachowawczych prognoz 2020 rok powinien wygenerować podobną sprzedaż jak rok 2019.
Przeczytaj również >>Split akcji – czym jest podział akcji i na czym polega
Źródłem sukcesu Tesli jest wzrost popularności electromobility, ale w międzyczasie konkurencja również rośnie w siłę. Tradycyjni producenci samochodów już zaczynają inwestować miliardy dolarów w tę branżę. Tesla musi teraz pokazać, czy wytrzyma nacisk konkurencji, produkując jednocześnie pojazdy na dużą skalę i zapewniając wysokiej jakości usługi swoim klientom. Spółka ma również wielkie plany wejścia na rynek aut dostawczych. Nie jest pewne, czy odniesie sukces i czy odniosą go jej akcje. Niezależnie od tego skrywa w sobie olbrzymi potencjał i można w jej działaniach dostrzec niemałą fantazję.
Wykres akcji Tesla, (Nasdaq: TSLA). Źródło: LYNX Trading.
Tesla jest czymś więcej niż tylko producentem samochodów. Jest rewolucją. Tesla opracowuje obecnie swoje najbardziej dostępne auto, planując wyprodukować jak najwięcej produktów w przystępnych cenach dla jak największych rzeszy odbiorców. W ten sposób spółka wypełnia swą misję, którą jest upowszechnienie czystego transportu i czystej energii.
5 ciekawostek na temat Tesli
1) Tesli nie założył Elon Musk
Spółka została założona przez Martina Eberharda i Marca Tarpenninga, choć ówczesny dyrektor generalny Elon Musk prowadził pierwszą rundę inwestycyjną w lutym 2004 roku. W tym okresie został prezesem zarządu spółki.
2) Tesla powstała o wiele wcześniej niż 10 lat temu
Spółka została założona już w lipcu 2003 roku, ale w tajnym trybie działała aż do lipca 2006 roku, kiedy to zaprezentowała Teslę Roadster – swoje pierwsze auto produkowane seryjnie.
Wyprodukowano tylko 2500 sztuk Tesli Roadster. Był to dwumiejscowy elektryczny samochód sportowy. Pod koniec 2008 roku był sprzedawany w ograniczonej ilości, a produkcja zakończyła się pod koniec 2011 roku.
3) Tylko 6 części Tesli Model S trzeba regularnie serwisować
Chodzi o 4 koła i dwie wycieraczki. Czasami technicy w serwisach sprawdzają również stan baterii i poziom płynu chłodniczego w silniku.
A co na przykład z klockami hamulcowymi? No właśnie ich się specjalnie nie sprawdza. Ze względu na fakt, że hamowanie odbywa się zwykle w sposób odzyskowy – poprzez przełączenie silnika elektrycznego na generator, który ładuje baterię, klocki hamulcowe Tesli wytrzymują niezwykle długo.
Nie znajdziesz w samochodach Tesli żadnych zaworów, krzywek, olejnic, wałów korbowych, pasków, kół zębatych, sprzęgieł ani innych wymagających i często się psujących części.
4) Rząd USA pożyczył Tesli 465 milionów dolarów
Spółka Tesla (TSLA) w 2009 roku otrzymała od USA pożyczkę w wysokości 465 milionów dolarów w ramach pomocy w czasie kryzysu finansowego, finansowanej z programu Advanced Technology dla producentów samochodów. Tesli udało się spłacić ten kredyt o 9 lat wcześniej niż uzgodniono i jest ona również jedyną amerykańską firmą motoryzacyjną, która zwróciła rządowi pożyczkę.
5) Wszystkie patenty Tesli mają status open source
Elon Musk w 2014 roku publikował artykuł, w którym ogłosił, że wszelkie patenty spółki Tesla są otwarte (open source). Mogą z nich zatem za darmo korzystać inni producenci aut elektrycznych. Musk wierzy, że postępowanie zgodnie z taką filozofią wzmocni markę Tesla, nie ograniczając jej technologicznego rozwoju. Misja spółki Tesla jest jasna: „Misją Tesli jest przyspieszenie globalnego przejścia na zrównoważoną energię”
Handluj akcjami Tesla za pośrednictwem LYNX
LYNX oferuje handel na akcjach bezpośrednio na giełdach krajowych. Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny i wąski spread. Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel na akcjach, ETF, futures, opcjach, CFD, czy na forex po korzystnych prowizjach.
W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform. Ponadto regularnie przygotowujemy dla ciebie nasze profesjonalne webinary szkoleniowe. Oprócz tego regularnie publikujemy dla ciebie analizy rynku i newsy ze świata inwestycji w ramach naszego Portalu informacyjno-edukacyjnego LYNX.
Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszej Obsługi Klienta.
--- ---
--- (---%)Displaying the --- chart
Displaying today's chart