Day trading to inwestowanie na bardzo krótki termin. W handlu intraday czas utrzymania otwartych pozycji wynosi czasem kilka minut. Day trading pod względem wolumenu jest zdominowany przez profesjonalnych inwestorów, którzy wykorzystują algorytmy do otwierania i zamykania pozycji w ekstremalnie krótkim czasie. Dowiedz się na czym polega handel intraday, jakich wymaga narzędzi i dlaczego nie każdy powinien ją stosować.

Co to jest day trading?

Istnieje wiele podejść do inwestowania na giełdzie. Uczestnikami rynku są zarówno inwestorzy długoterminowi, jak i traderzy. Ci pierwsi podejmują decyzje na podstawie przesłanek fundamentalnych. Traderzy natomiast często korzystają ze wskaźników analizy technicznej dokonując wielu transakcji w ciągu jednej sesji giełdowej. Wolą zamknąć pozycję ze stratą niż przetrzymać ją do otwarcia kolejnej sesji.

Handel intraday to niezwykle czasochłonne i stresujące zajęcie. Stosują go zazwyczaj osoby, które mają wystarczający duży kapitał lub dużo czasu na śledzenie rynku. Są to najczęściej profesjonalni traderzy zatrudnieni przez fundusze inwestycyjne, banki inwestycyjne lub firmy prop-tradingowe. Przewagą tych uczestników rynku nad inwestorami indywidualnymi jest wielkość kapitału, dostęp do informacji oraz długoletnie doświadczenie.

Zatem czy warto brać się za day trading będąc inwestorem indywidualnym? To zależy:) Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i sukcesywnym stosowaniu dobrze dobranej strategii, day trading może okazać się efektywną strategią inwestycyjną. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się czy handel intraday jest dla Ciebie.

Czy day trading jest dla Ciebie?

Day trader musi na bieżąco kontrolować rezultaty zajmowanych pozycji. Powinien także uważnie obserwować czynniki makroekonomiczne, które mogą mieć istotny wpływ na krótkoterminowe nastroje. Jednak samo posiadanie dużej ilości wolnego czasu to jeszcze za mało, aby być efektywnym day traderem. Czynniki stanowiące o sukcesie krótkoterminowego inwestowania to przede wszystkim przemyślana strategia inwestycyjna i odpowiednia psychika.

Opracuj strategię

Bez odpowiedniej strategii inwestycyjnej nie ma mowy o skutecznym handlu krótkoterminowym. Day traderzy często stosują m.in. dźwignię finansową, aby zwielokrotnić swoje zyski. Na przykład, inwestor posiada 50 000 zł kapitału i zajmuje długą pozycję (np. kupuje kontrakt terminowy) o wartości 500 000 zł. Oznacza to, że ma pozycję 10 razy większą niż poziom własnego kapitału. Jeśli cena instrumentu bazowego spadnie o 5%, to strata na kapitale własnym inwestora wyniesie 25 000 zł, czyli 50%!

Z tego powodu ważne jest zbudowanie odpowiedniej strategii inwestycyjnej. Trader musi wiedzieć w którym momencie zamierza zamknąć pozycję oraz ile maksymalnie środków jest gotów stracić. Przed wdrożeniem strategii warto ją przetestować na danych historycznych. Oczywiście zyski z przeszłości nie są gwarancją wygenerowania zysków w przyszłości. Jednak rezultaty testów mogą być dobrą wskazówką dla tworzącego strategię (np. wpływ kosztów transakcyjnych na wyniki strategii).

Trzymaj się planu

Day trading, jak każde działanie pod presją czasu, jest stresującym zajęciem. Dlatego ważną cechą inwestora krótkoterminowego jest silna psychika, która między innymi wymaga żelaznej dyscypliny. Brak dyscypliny w stosowaniu obranej strategii inwestycyjnej to krótka droga do pochopnych decyzji i nieprzemyślanych działań. Dobry day trader nie ulega emocjom, jego zadaniem jest opracowanie a następnie konsekwentne trzymanie się planu. Silna psychika day tradera to także pewność siebie. Wahanie się w nieskończoność przed otworzeniem pozycji może skutecznie uniemożliwić osiągnięcie zysków.

Strategia to nie wszystko

Day Trader musi posiadać także odpowiednie narzędzia, aby z powodzeniem stosować swoją strategię. To oznacza, że powinien posiadać do dyspozycji:

  • niezawodną platformę handlową
  • zaufanego partnera inwestycyjnego: brokera
  • dane w czasie rzeczywistym
  • konkurencyjne koszty transakcyjne
  • narzędzia wspierające handel intraday

Stabilna platforma inwestycyjna

Day trading wymaga rzetelnego i stabilnego podejścia do handlu na giełdzie. Day trader bezwzględnie musi mieć możliwość otwarcia i zamknięcia pozycji w dokładnie określonym przez siebie czasie. Jeśli platforma inwestycyjna nie działa wystarczająco szybko, awarie mogą spowodować poważne konsekwencje w portfelu inwestora. Ponadto software handlowy powinien również oferować odpowiedni rodzaj zleceń, aby skutecznie wdrożyć wybraną strategię.

Zaufany broker

Uczciwy broker to kolejne niezbędne “narzędzie” inwestora krótkoterminowego. Nawet najniższe prowizje na nic się nie zdadzą, kiedy broker stosuje nieuczciwe praktyki. Nieuczciwy broker może opóźniać wykonanie zlecenia, albo zrealizować je po cenie gorszej niż rynkowa. Przed wyborem platformy oraz brokera warto poczytać opinie na jego temat i zrobić dokładny research. Więcej o tym jak wybrać odpowiedniego brokera dowiesz się tutaj.

Dane w czasie rzeczywistym

Nie wystarczy, że twój system transakcyjny, którego używasz, jest niezawodny i stabilny. Ważne, aby kursy walut, akcji czy indeksów były aktualne. Dobrze jest posiadać dostęp do danych rynkowych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu będziesz mógł dokonywać transakcji kupna lub sprzedaży w odpowiednim czasie. Dane rynkowe dają szczegółowe informacje na temat dynamiki rynku i są bardzo przydatne w handlu dziennym.

Konieczność korzystania z danych w czasie rzeczywistym, zależy od używanej strategii. Chcesz zobaczyć tylko jedną najlepszą cenę kupna i sprzedaży lub też chcesz zobaczyć więcej cen? Jeśli preferujesz drugą opcję, możesz użyć danych z poziomu 2 (level II). Jednak nie wszyscy brokerzy oferują tego typu dostęp, warto więc zapytać swojego brokera jakie masz możliwości w tym zakresie.

W zależności, na jakich produktach handlujesz, możesz uzyskać dostęp do danych na kilku rynkach. Jeśli inwestujesz w kontrakty futures, to możesz subskrybować dane rynkowe w zakresie instrumentu, na jakim chcesz handlować np. dla kontraktu futures na DAX czy miniDAX dane z EUREX.

Koszty transakcyjne

Trader wykonuje dużą ilość zleceń, dlatego koszty transakcyjne są istotną sprawą. Niskie koszty transakcji są pierwszym “zyskiem”, jaki może osiągnąć day trader. Oferty brokerów jest zatem warto porównać pod tym właśnie względem. Czasem istniej możliwość negocjacji prowizji w zależności od ilości dokonywanych transakcji. Warto pamiętać, że atrakcyjne na pierwszy rzut oka prowizje nie są tak korzystne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Niektórzy brokerzy (często brokerzy CFD) używają większego spreadu, który powoduje koszty pośrednie przy otwieraniu lub zamykaniu pozycji. Warto znaleźć brokera, które jest przede wszystkim transparenty w zakresie kosztów.

Dodatkowe narzędzia

Warto, aby platforma handlowa posiadała dodatkowe narzędzia pozwalające na szybkie podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Poniżej znajdziesz przykłady kilku z nich.

Market scanner

Skanery rynkowe to narzędzia pozwalające filtrować rynek pod względem wybranych kryteriów. Im więcej filtrów ma dane narzędzie, tym bardziej dopasowane do potrzeb inwestora będą wyniki wyszukiwania. Platforma TWS dostępna poprzez LYNX oferuje narzędzie tego typu o nazwie MarketScanner. Wystarczy kilka kliknięć myszki, aby zobaczyć, które instrumenty najmocniej wzrosły i spadły. Masz również możliwość dodania większej ilości filtrów, takich jak np. kapitalizacja rynkowa, wskaźnik cena/zysk lub branża, w której działa dana spółka

Narzędzia do analizy technicznej

Niektórzy traderzy wolą sami analizować rynek. W takich przypadkach warto, aby platforma handlowa oferowała narzędzia do samodzielnej analizy technicznej. Na platformach dostępnych w LYNX możesz korzystać z ponad 100 różnych wskaźników analizy technicznej. Powyżej można zobaczyć wykres akcji Apple z kilkoma wskaźnikami oraz Ichimoku. Niektórzy wolą stosować kilka wskaźników, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się fałszywego sygnału. Warto jednak pamiętać, że im więcej wskaźników na wykresie, tym większe ryzyko pojawienia się sprzecznych sygnałów. Są także inwestorzy, którzy przy day tradingu nie używają wskaźników, ale wolą tzw. analizę price action lub Ichimoku.

Popularne strategie w handlu intraday

W day tradingu stosuje się specyficzne strategie handlowe. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych.

Scalping: na czym polega skalpowanie?

Strategia ta jest jedną z najbardziej powszechnych wśród day traderów. Inwestorzy utrzymują pozycję otwartą tylko przez kilka sekund lub minut. Przeciętny zysk ze skalpingu wynosi zwykle kilka centów na jednej akcji lub kilkanaście pipsów na walutach. Jest to więc strategia, która zarabia na bardzo krótkoterminowych ruchach cenowych. Dla inwestorów długoterminowych albo inwestujących w horyzoncie średnioterminowym takie wahania ceny to zwykły “szum rynkowy”.

Dla skalperów najważniejszy jest dostęp do niezawodnej platformy oraz posiadanie niskich prowizji. Bardzo istotną rolę gra tutaj kontrola ryzyka. Skalperzy stosują bardzo dużą dźwignię finansową, aby zwielokrotnić swoje zyski. Inwestorzy tego typu często używają zlecenia stop-loss, ponieważ duże straty mogą bardzo szybko przekroczyć sumę zysków z poprzednich inwestycji. Ten typ day tradingu wymaga zdecydowanie ogromnej odporności na stres.

Momentum

Strategia momentum opiera się na śledzeniu instrumentów, które obecnie znajdują się w silnym trendzie (wzrostowym lub spadkowym). Inwestujący na podstawie momentum stara się “podczepić” pod panujący trend. Momentem zamknięcia pozycji dla takiego inwestora jest sytuacja, kiedy momentum zaczyna się zmniejszać. Oznacza to, że impuls wzrostowy lub spadkowy zaczyna gasnąć.

Tacy day traderzy lubią obserwować wskaźniki momentum, które liczą “siłę trendu”. Niektórzy zwolennicy tej metody wolą patrzeć na kształty świec japońskich. Świece marubozu są sygnałem mówiącym o sile trendu. Kiedy świece mają więcej “cieni” i niewielkie korpusy, oznacza to, że na rynku panuje niezdecydowanie.

Handel przeciwko trendowi

W strategii przeciwko trendowi inwestor zachowuje się przeciwnie do panującego trendu. Inwestor szuka płynnych/zmiennych akcji i inwestuje w nie przeciwnie do panujących aktualnie nastrojów na rynku. Stosujący tę strategię zakłada, że po silnych wzrostach nastąpi korekta. Jednak ta strategia nie polega na zakładaniu na ślepo pozycji przeciw rynkowi. Doświadczeni spekulanci szukają miejsc, gdzie relacja zysku do ryzyka będzie dla nich najkorzystniejsza. Takimi miejsca wyznaczają linie wsparcia i oporu.

Handel automatyczny

Po znalezieniu odpowiedniej strategii możesz ją zautomatyzować i dzięki temu ograniczyć czas potrzebny na samodzielne składanie zleceń. Do automatyzacji swojej strategii możesz użyć zewnętrznych platform takich jak Multicharts, Ninja Trader, Meta Trader i Trade Station, które można połączyć do platformy TWS.

Handel automatyczny jest coraz bardziej popularny wśród instytucji finansowych. Duże banki inwestycyjne zatrudniają programistów oraz matematyków do tworzenia strategii inwestycyjnych, które mają dać przewagę nad rynkiem. Ich skuteczność jest różna. Z jednej strony są przykłady spektakularnych sukcesów (Medallion Fund). Co ciekawe, Reinessance Technologies, jeden z największych hedge fundów na świecie nie zatrudnia do opracowywania algorytmów osób z doświadczeniem w finansach. Preferują zatrudnianie najlepsze umysły ścisłe takich jak doktorzy matematyki czy fizyki po MIT. Z drugiej strony wiele systemów algo po kilku latach sukcesów zaczęły mieć gorsze rezultaty.

Arbitraż

Arbitraż jest teoretyczną sytuacją, w której celem inwestora jest osiągnięcie zysku bez narażenia się na ryzyko. Jeśli inwestor wykorzystuje swoją strategię jako arbitraż, zamierza skorzystać z różnicy w cenach podobnych lub identycznych instrumentów finansowych. Sytuacja arbitrażu może powstać, na przykład, gdy akcje danej firmy są wyceniane inaczej na różnych giełdach. Pojawia się wtedy szansa na arbitraż. Akcje wyceniane wyżej są krótko sprzedawane, a za otrzymane środki kupuje się akcje na giełdzie, gdzie są wyceniane taniej. Uważa się, że arbitraż odgrywa ważną rolę w utrzymaniu efektywności rynku. Pojawiający się arbitraż jest natychmiast niwelowany przez arbitrażystów.

Strategia “Inside Bar”

Strategia inside bar nadaje się również dla day traderów z nieco dłuższym akceptowalnym horyzontem czasowym (np. kilka godzin). Strategia polega na szukaniu na wykresie świec o charakterystycznym układzie. Najczęściej Inside Bar jest formacją dwuświecową. Jednak poniżej znajduje się przykład formacji 3-świecowej.

Świece o numerze 1 to tak zwana “matka”. Podczas następnej świecy (2) nastąpiła konsolidacja wewnątrz świecy matki. Świeca 3 to jeszcze większe zagęszczenie notowań. Strategia krótkoterminowa polega na poczekaniu, aż rynek wybije się z formacji. W tym przypadku sygnałem jest wybicie poza maksimum świecy 3. Jednak konserwatywny daytrader poczekałby na przebicie maksimum świecy matki (1), czyli poziomu 133,25$. Dopiero wtedy założył pozycję. Jak widać po wybiciu z formacji, nastąpił silny ruch kulminacyjny. Inwestor zamyka pozycję po zamknięciu świecy, która wybiła lokalny opór. W efekcie inwestor zamknął zlecenie na poziomie 136,67$.

Chcesz handlować na giełdzie?

Otwórz konto za pośrednictwem online brokera LYNX. Handluj akcjami, opcjami, kontraktami futures lub inwestuj w fundusze ETF. A wszystko w ramach jednego rachunku inwestycyjnego. Dowiedz się więcej o online brokerze LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart