Handel dzienny - wszystko, co musisz wiedzieć
Istnieje wiele różnych sposobów inwestowania oraz wiele strategii. Każdy kto zaczyna handlować musi wybrać własną strategię. W zależności od tego jakiego typu inwestorem jesteś lub chciałbyś być, należy zastanowić się czy wolisz otwierać zlecenia na krótki okres czasu czy też utrzymywać pozycje długoterminowo. Najbardziej aktywny jest day trading, podczas którego inwestorzy dokonują inwestycji kupna i sprzedaży prawie codziennie lub kilka razy dziennie.

Handel intraday jest głównie praktykowany przez profesjonalistów, którzy handlują w bardzo szybkim tempie. Profesjonalni inwestorzy mogą wykorzystywać algorytmy do reagowania na wydarzenia rynkowe w milisekundach.

Jednak na rynku jest także wielu aktywnych inwestorów prywatnych. Jeśli planujesz rozpocząć day trading w tym artykule dowiesz się, jak wygląda handel tą techniką, a na koniec przedstawimy kilka przykładowych strategii, które możesz wykorzystać w swoich inwestycjach.

Dyscyplina

Handel dziennyGłówną cechą, którą charakteryzuje się day trading, jest właściwa postawa i dyscyplina. Gdy stosujesz określoną strategię, ważne jest, aby się jej trzymać. Niezależnie od tego, jak dobra jest Twoja strategia, niemal na pewno będziesz doświadczał gorszych momentów podczas dokonywania swoich inwestycji. Nadal bardzo ważne jest, aby pozostać przy pierwotnym planie. W czasie gorszych okresów inwestorzy mają irracjonalne skłonności i podejmują większe ryzyko, co często prowadzi do większych strat.

Aby zoptymalizować strategię, należy zawsze ją krytycznie oceniać i starać się ją maksymalnie poprawić.

Wydatki na handel

Trader wykonuje dużą ilość zleceń, dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na koszty transakcji. Niskie koszty transakcji są pierwszym „zyskiem”, jaki inwestor może osiągnąć w swojej działalności. Jako inwestor giełdowy będziesz prawdopodobnie otrzymywać rozmaite oferty handlowe z różnych domów maklerskich. Powinienieś także uzyskać więcej informacji na ten temat kontaktując się bezpośrednio ze swoim brokerem. Jednak prowizje, które płacisz, nie są jedynym ważnym czynnikiem sukcesu w handlu dziennym. Niektórzy brokerzy (często brokerzy CFD) używają większego spreadu, który powoduje koszty pośrednie przy otwieraniu lub zamykaniu pozycji.

System handlu

Day trading wymaga rzetelnego i stabilnego podejścia do transakcji. Inwestor giełdowy nie zapłaci nawet 1 euro, jeśli nie będzie mógł otworzyć lub zamknąć pozycji w czasie. Jeśli system transakcyjny nie działa wystarczająco szybko, awarie mogą spowodować poważne konsekwencje w portfelu inwestora. Ponadto system powinien również oferować odpowiedni rodzaj zleceń aby skutecznie wdrożyć pożądaną strategię.

Dane rynkowe w czasie rzeczywistym

Nie wystarczy, że twój system transakcyjny, którego używasz, jest niezawodny i stabilny, jeśli twoje dane rynkowe jak na przykład kursy walut są nieaktualne. Dobrze jest posiadać dostęp do danych rynkowych w czasie rzeczywistym, aby móc dokonywać transakcji kupna lub sprzedaży w odpowiednim czasie. Twój broker zwykle daje ci możliwość wyboru danych rynkowych, które chcesz posiadać na rachunku. Konieczność korzystania z danych w czasie rzeczywistym, zależy od używanej strategii. Chcesz zobaczyć tylko jedną najlepszą cenę kupna i sprzedaży lub też chcesz zobaczyć więcej cen? Jeśli preferujesz drugą opcję, możesz użyć danych z poziomu 2 – level II. Jednak nie wszyscy brokerzy oferują tego typu dostęp, więc powinieneś zawsze najpierw skontaktować się ze swoim brokerem aby upwnić sie jakie masz możliwości w tym zakresie.

W zależności na jakich produktach handlujesz, możesz uzyskać dostęp do danych na kilku rynkach. Jeśli inwestyujesz w kontrakty futures to możesz subskrybować dane rynkowe w zakresie instrumentu na jakim chcesz handlować np. dla kontraktu futures na DAX czy miniDAX dane z EUREX. Subskrybcja danych rynkowych na żywo jest płatna. Opłaty za notowania w czasie rzeczywistym są obliczane na podstawie miesiąca kalendarzowego. Dane rynkowe dają szczegółowe informacje na temat dynamiki rynku i są bardzo przydatne w handlu dziennym.

Analiza techniczna

Większość inwestorów opiera swój handel na analizie technicznej. Liczne wskaźniki dostarczają informacje o ruchach cen na rynku. Można na przykład użyć wskaźników identyfikacji trendów i ich zniekształceń. Przykładami tych wskaźników są RSI, MACD czy średnie ruchome. W LYNX można korzystać z ponad 100 różnych wskaźników wykorzytywanych w analizie technicznej.

S&P 500 Futuuri

Powyżej można zobaczyć wykres kontraktów terminowych S&P 500 z kilkoma wskaźnikami. Nigdy nie używaj tylko jednego wskaźnika, ale spróbuj połączyć co najmniej kilka różnych wskaźników, aby wzmocnić swoją wizję. Z drugiej strony możliwe jest również, że analiza techniczna nie będzie w ogóle odpowiednia dla używanej strategii.

Czytaj także >> Analiza Techniczna: Kiedy kupić akcje?

Narzędzia

Oprócz systemu transakcyjnego możesz użyć narzędzi FXTrader w Twojej strategii. W zależności od produktu na którym handlujesz określ, które narzędzia przyniosą Ci korzyść.

MarketScanner

Niektórzy inwestorzy dzienni szukają różnych możliwości inwestowania w akcje , aby skorzystać z ogromnych zmian cen. MarketScanner jest cennym narzędziem dla tego typu inwestorów. Wystarczy kilka kliknięć myszki, aby zobaczyć największych zwycięzców i przegranych danego dnia. Poza tym możesz dodać więcej filtrów, które pomogą Ci znaleźć wyniki wyszukiwania, które Ci odpowiadają. W takim przypadku możesz użyć np. filtrów cen lub objętości, by wykluczyć udział procentowy z wyników wyszukiwania.

Strategie handlowe intraday

Na day trading można stosować wiele strategii. Krótko przedstawimy kilka najczęściej używanych.

Scalping inaczej skalpowanie

Strategia ta jest jedną z najbardziej powszechnych na giełdzie. Inwestorzy utrzymują pozycję otwartą tylko przez kilka sekund lub minut. Inwestorzy tego typu często używają zlecenia stop-loss, ponieważ duże straty mogą bardzo szybko przewyższyć sumę zysków z poprzednich inwestycji.

Do skalpowania można zastosować różne strategie. Jedną z nich jest handel przy użyciu linii wsparcia i oporu. Oznacza to, że tylko najniższe/najwyższe poziomy są brane pod uwagę zamiast długoterminowych poziomów.

Momentum

Inwestor używający narzędzia Momentum wyszukuje akcji o wysokiej zmienności. Zmiana cen tych akcji może być dodatnia lub ujemna. Inwestor w tej sytuacji dokonuje transakcji na podstawie ruchów rynkowych, ale dość szybko zamyka pozycje. Momentum obrazuje nam siłę z jaką porusza się rynek, co daje wskazówki dotyczące tego, kiedy rynek może zostać w rezultacie przełamany. Wskaźnik momentum powinien być rozpatrywany jako wskaźnik wyprzedzający, który może stanowić interesujące dopełnienie naszego zestawu metod analizy fundamentalnej.

Handel przeciwko trendowi

W strategii przeciwko trendowi inwestor zachowuje się przeciwnie do panującego trędu. Inwestor szuka płynnych/zmiennych akcji i inwestuje je przeciwko trendowi. W takim przypadku inwestor zakłada, że cena akcji spadnie, jeśli najpierw znacząco wzrośnie. Gdy wartość zaczyna się spadać, pozycja zostaje szybko zamknięta. Ta strategia jest również nazywana „zanikaniem rynku”.

Pivot trading

Wskaźniki pivota przypominają scalping, gdy inwestor stosuje poziomy wsparcia i oporu. Jednak w Pivot Trading inwestor dłużej utrzymuje pozycję, którą posiada. Tego typu inwestor poszukuje silnego poziomu oporu lub wsparcia co daje sygnał do otwarcia lub zamknięcie pozycji. Zarządzanie ryzykiem jest dość łatwe w tej strategii. Stop-loss jest ustawiony tuż powyżej najwyższego kursu, a kiedy cena osiągnie ten poziom, pozycja może być łatwo zamknięta.

Handel automatyczny

Po znalezieniu odpowiedniej strategii możesz ją zautomatyzować. Do tego możesz użyć zewnętrznych platform takich jak Multicharts, Ninja Trader, Meta Trader i Trade Station. Platformy te można połączyć z platformą LYNX Trading i pomóc ci w realizacji strategii bez konieczności siedzenia przed komputerem. Codzienny handel jest również łatwy!

Arbitraż

Arbitraż jest teoretyczną sytuacją, w której celem inwestora jest osiągnięcie zysku bez narażenia się na ryzyko. Jeśli inwestor wykorzystuje swoją strategię jako arbitraż, zamierza skorzystać z różnicy w cenach podobnych lub identycznych instrumentów finansowych. Sytuacja arbitrażu może powstać, na przykład, gdy akcje danej firmy są wyceniane na różnie na różnych rynkach (giełdach), więc akcje zakupione z jednego rynku mogą być sprzedane po droższej cenie na innym rynku. Arbitralna sytuacja może również powstać między dwoma różnymi produktami. Uważa się, że arbitraż odgrywa ważną rolę w utrzymaniu skuteczności rynku, ponieważ strony działające na rynku arbitrażu wykorzystują fakt istnienia różnicy cen, co powoduje zaniknięcie samego zjawiska arbitrażu.

Day trading w LYNX

Dzięki LYNX możesz sprawnie handlować dziennie akcje, opcje, futures, forex i inne rynki. LYNX zapewnia dostęp do ponad 100 rynków po całym świecie i daje ci możliwość inwestować w szeroką gamę produktów, oferując niezwykle korzystne ceny.

Chcę handlować dziennie


--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart