Dolar amerykański

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej walucie. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut.

Dolar amerykański aktualny kurs

Symbol: USD

Ostatnio zaktualizowano:---

---
---
---
---
---
Dzienne maximum
---
Dzienne minimum
---

Dolar amerykański wykres

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

USD/EUR Kurs

Ostatnia cena --
Zmiana --
Czas --
Data --
Poprzednie zamknięcie --
Wymień
Na
1 USD EUR

Dane historyczne: USD/EUR

Zakres czasowy:
Data Poprzednie zamknięcie Cena otwarcia Max Min

Waluta: Dolar amerykański (USD)

Dolar amerykański (USD) jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych. Jest wiodącą światową walutą i jedną z pięciu walut rezerwowych. Większość rynków surowcowych jest notowana w USD. Oprócz Stanów Zjednoczonych, dolar amerykański jest prawną jednostką monetarną także w Ekwadorze, Panamie, Kambodży, Salwadorze, Zimbabwe, Liberii i kilku innych krajach kiedyś podlegających terytorialnie pod USA. 

Historia dolara amerykańskiego

Dolar amerykański został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w 1785 roku, dziewięć lat po Deklaracji Niepodległości kolonii amerykańskich. Dolar amerykański od początku dzielił się na 100 centów i był pierwszą walutą dotrzymującą system dziesiętny.  Najpierw cena USD była związana ze srebrem, a według Coinage Act z 1792 roku, moneta jednodolarowa była zdefiniowana jako srebrna moneta o określonej wadze.  

Od 1900 dolar amerykański był pokryty złotem według systemu waluty złotej. W 1944 roku w ramach system Bretton Woods doszło do fiksacji wszystkich głównych walut do dolara amerykańskiego. W systemie z Bretton Woods dolar amerykański odgrywał kluczową rolę, a zagranicznym rządom gwarantował jego wymienialność na złoto. W związku ze zniesieniem systemu Bretton Woods w 1971 roku, dolar stracił swojej więź ze złotem. Wojna w Wietnamie wymagała dodruku dolarów amerykańskich, a standard złota nie mógł zostać utrzymany. Od początku 1975 r. dolar wkroczył w erę płynnych kursów na rynkach walutowych.

Obecnie

Decyzje dotyczące polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych są podejmowane przez System Rezerwy Federalnej (Fed). Fed jest niezależną instytucją państwową która nie jest niczyją własnością. USD nosi symbol $, podobnie jak inne waluty noszące nazwę dolar. Potocznie dolar amerykański nazywany jest także „greenback” ze względu na typowy zielony kolor banknotów lub slangowo „buck”. Najczęściej handlowaną parą walutową jest EUR/USD.