Akcje groszowe są zwykle definiowane jako akcje spółek o wartości poniżej 5 USD. Nazywane także Penny Stocks, są przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym (OTC), ale mogą być również notowane na tradycyjnej giełdzie papierów wartościowych.

W artykule wyjaśnimy, czym są akcje groszowe oraz jakie są ich zalety i wady. Jeśli szukasz brokera do handlu akcjami groszowymi, kliknij tutaj.


Akcje groszowe: czym są penny stocks?

Akcje groszowe to takie akcje, których cena nie przekracza 5 USD. Dawniej granica ta oscylowała wokół 1 USD. Bywają takie akcje groszowe, których nominał nie przekracza 1 centa. Generalnie termin ten stosuje się do walorów o bardzo niskim nominale i niskiej wartości rynkowej, bardzo często poniżej ich wyceny.

Większość spółek emitujących akcje groszowe to spółki typu start-up lub spółki z małą kapitalizacją rynkową. Akcjami typu penny stocks z reguły handluje się na rynkach OTC (z ang. over-the-counter). Jest to rynek nieregulowany, a notowane na nim spółki nie muszą spełniać rygorystycznych wymogów spółek w klasycznym obrocie giełdowym.

Jednak nie wszystkie akcje groszowe są notowane na rynkach pozagiełdowych. Nisko wartościowe akcje mogą być również przedmiotem obrotu na tradycyjnych, dużych giełdach np. NASDAQ.

Akcje groszowe vs. klasyczne akcje

Akcje groszowe mają dużo bardziej spekulacyjny charakter w porównaniu z klasycznymi akcjami. Charakteryzują się większą zmiennością cen, większym ryzykiem, ale również większym potencjałem zysku. Płynność penny stocks jest niższa w stosunku do klasycznych akcji. Penny stocks znajdują się niejako na drugim końcu spektrum wielkościowego spółek w stosunku do dużych firm typu “blue chip”.

Plusy i minusy handlu na penny stocks

Głównym plusem akcji groszowych jest niewątpliwie ich niska cena w porównaniu z akcjami takich firm jak Apple, Amazon czy Google. Ze względu na wysoką zmienność mają też potencjał dużej zyskowności.

Z większą możliwością zysku łączy się jednak dużo większe ryzyko. Należy mieć świadomość, że większość firm emitujących penny stocks często nie posiada żadnych aktywów, nie oferuje żadnych towarów czy usług i nie jest wyjątkiem, że może być na granicy bankructwa. Cena akcji groszowych jest często sztucznie wyspekulowana i może spaść równie szybko jak wzrosła.

Spółki notowane na rynku OTC nie mają obowiązku podawania informacji finansowych do publicznej wiadomości. Taki brak transparentności zasadniczo uniemożliwia rzetelną ocenę kondycji emitenta akcji groszowych.

Kolejnym minusem penny stocks jest niska płynność, która niesie ryzyko braku możliwości zamknięcia pozycji w dogodnym momencie.  

Zjawisko “pump and dump”

Pump and dump to technika manipulacyjna, którą wykorzystuje się w obrocie na rynku z niską płynnością i małym wolumenem. Cena na takim rynku jest niezwykle wrażliwa na dodatkowy popyt. Technika ta polega na zachęcaniu inwestorów do zakupu akcji groszowych poprzez rekomendacje inwestycyjne, seminaria, webinary itd.

Dzięki pojawieniu się kolejnych inwestorów zainteresowanych zakupem akcji i jednoczesnej małej płynności na rynku, cena akcji groszowych szybko idzie w górę. Spekulanci, którzy kupili penny stock jako pierwsi i zachęcili kolejne osoby do zakupu akcji groszowych, mogą ją sprzedać z zyskiem. Technika “pump and dump” jest nielegalna, jednak dość często wykorzystywana na rynkach penny stocks.

Ile można zarobić na penny stocks?

Ze względu na wysoką zmienność i tym samym możliwość znacznego wzrostu niskowartościowych akcji groszowych, potencjał do uzyskania zysków jest wysoki. Znana i często przytaczana jest historia amerykańskiego inwestora Timothy’ego Sykesa, który inwestując 10 000 $ zarobił ponad 1 500 000 $ handlując właśnie na akcjach groszowych. Jednak należy pamiętać, że zysk jest najczęściej współmierny do ryzyka, a akcje groszowe są szczególnie ryzykownymi papierami wartościowymi, na których można wiele stracić.

 

Handel na akcjach groszowych

Ze względu na duże ryzyko handlu na akcjach groszowych, należy pamiętać o dostatecznej dywersyfikacji portfela. Akcje groszowe raczej nie powinny być podstawą inwestycji, lecz dodatkiem w Twoim portfelu aktywów.

Mądrze jest wybierać takie akcje groszowe, które mają większą płynność. Rynek, który dziennie będzie obracał mniej niż 100 000 akcji, będzie wysoce podatny na sztuczne manipulacje cenami, szczególnie jeśli cena handlowanych na nim akcji jest bardzo niska.

Do pewnego stopnia, ryzykiem związanym z handlem na akcjach groszowych można zarządzać używając zleceń typu stop-loss. Penny stocks mają szerszy spread niż klasyczne akcje. Otwieranie pozycji powinno opierać na zleceniu z limitem, jako że zlecenie typu market może być wypełnione po bardzo niekorzystnej cenie. Jest to szczególnie ważne przy otwieraniu większych pozycji.

Wielkość otwieranych pozycji powinna być dostosowana do ryzyka wybranych akcji groszowych zgodnie z logiką, że im większe ryzyko penny stocks tym mniejsza pozycja.

 

Gdzie szukać akcji groszowych? 

W Internecie znajduje się wiele portali poświęconych tematyce penny stocks.  Jednym z nich jest otcmarkets.com, gdzie wyszukasz akcje groszowe według określonych kryteriów. Innym portalem jest pennystocklist.com. Znalezienie właściwych akcji o względnie wysokiej jakości jest dość skomplikowane.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze penny stocks:

 • Zyski – zyski spółki (jeśli są znane) powinny stabilnie rosnąć.

 • Cena – cena jednej akcji nie powinna być niższa niż 0,5 USD. Tańsze akcje często należą do firm, które nie są w stanie udowodnić swoich wyników i łatwiej można manipulować ich ceną.
  • Wolumen obrotu rynku – dzienna wielkość nie powinna spaść poniżej 100 000 akcji. Niższa płynność świadczy o niskiej stabilności rynku i podatności na manipulacje.
  • Popularność – pojawienie się danych akcji w newsletterach, rozgłos czy rekomendacje ze strony „ekspertów branżowych” – to działanie może być wyżej opisaną techniką “pump and dump”.
  • Penny Stocks 2024

   Znalezienie obiecujących akcji Penny Stocks jest niezwykle trudne. Na całym świecie są ich tysiące, a poszukiwania pochłaniają mnóstwo czasu. Poniżej zebraliśmy listę spółek, o których ostatnio było głośniej wśród inwestorów. Nie należy jednak traktować tego jako rekomendacji inwestycyjnej.

   Lion Electric (LEV)

   Firma ta specjalizuje się w produkcji elektrycznych samochodów ciężarowych i dynamicznie się rozwija. Spółka może również skorzystać na przyspieszeniu transformacji energetycznej w 2024 r. Zwłaszcza, że kraje wspierają przejście z pojazdów tradycyjnych na elektryczne.

   IAMGOLD (IAG)

   Ta spółka zajmująca się wydobyciem złota odnotowała w ostatnich latach silny wzrost. Może ona skorzystać na ewentualnym wzroście cen złota, jeśli inflacja będzie w dalszym ciągu spadać.

   Tilray Brands (TLRY)

   Akcje tej firmy zajmującej się przemysłem farmaceutycznym i konopiami indyjskimi notowane są po historycznie niskich cenach. Istnieje jednak potencjał do silnego ożywienia.

 

Chcę handlować penny stocks, co dalej?

Penny stocks to w większości domena inwestorów spekulacyjnych.  Prawdopodobieństwo regularnego osiągania wysokich zysków na tym rynku jest niewielkie, a ryzyko stosunkowo duże. 

Poprzez LYNX możesz handlować na ponad 150 giełdach na całym świecie, z dostępem do amerykańskich, niemieckich i innych akcjach groszowych po niskich prowizjach bez ukrytych kosztów. Więcej szczegółów o ofercie poznasz klikając poniższy przycisk.

Więcej o inwestycjach w akcje groszowe
 

Chcesz łatwo, szybko i profesjonalnie handlować akcjami?

Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX. Jako renomowany online broker umożliwiamy Ci handel akcjami bezpośrednio na światowych giełdach. Więcej informacji na temat brokera internetowego LYNX można znaleźć tutaj: Broker do handlu akcjami

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart