Inteligentny inwestor Benjamin Graham

Benjamin Graham uznawany jest za ojca inwestowania w wartość, u którego podstaw leży dokładna analiza firm, w które zdecydował się zainwestować. 

Dosyć prosta strategia tego inteligentnego inwestora okazała się wyjątkowo skuteczna. Swego czasu jego metoda była w stanie wygenerować średnie zyski na poziomie nawet 20% rocznie. Podejście Grahama do inwestowania znalazło wielu naśladowców, do których zalicza się sam Warren Buffett.

Mimo że niedługo upłynie 100 lat od czasów, kiedy Benjamin Graham dzięki swej strategii zdobył olbrzymie bogactwo, jego praktyki inwestycyjne można z sukcesem zastosować również obecnie, a my pokażemy, jak to zrobić.

Najpierw jednak przypomnimy sobie znaczące wydarzenia z życia Grahama, które wpłynęły na ukształtowanie jego filozofii i strategii inwestycyjnej.

Z życia Benjamina Grahama

Benjamin Graham (1894-1976) urodził się w stosunkowo bogatej rodzinie. Jego ojciec był odnoszącym sukcesy handlarzem i prowadził dobrze prosperujący sklep meblowy. Zmarł on jednak, kiedy Benjamin miał 9 lat. Jego matka zdecydowała się niestety na zainwestowanie rodzinnych oszczędności na giełdzie bezpośrednio przed paniką w 1907 roku, co spowodowało duże straty w rodzinnym majątku.

 

Późniejsze długotrwałe problemy finansowe jego rodziny miały zasadniczy wpływ na kształtowanie podstawowych filarów jego strategii inwestowania w wartość. Wybrał konserwatywne podejście do inwestowania i skupił się na zabezpieczaniu swojego kapitały, zawsze lokując jakąś część swojego portfela w obligacjach.

Po pomyślnym ukończeniu Uniwersytetu Columbia przyszły autor bestsellerowej książki, zatytułowanej „Inteligentny inwestor” zdecydował się podbić Wall Street. Mimo że jego uczelnia zaproponowała mu możliwość kontynuowania kariery naukowej, młody Beniamin zdecydował się w wieku 20 lat na pracę dla spółki inwestycyjnej Newburger, Henderson & Loeb.

Dzięki swojej pracowitości i talentowi z czasem awansował z ze zwykłego asystenta, zapisującego dane giełdowe na tablicy na skutecznego inwestora, który w tamtym okresie był w stanie zarobić niebywałą ilość pieniędzy. W 1925 roku udało mu się ponoć zarobić 500 000 dolarów.

Te sukcesy skłoniły Benjamina Grahama do kontynuowania podążania własną drogą. Warto wspomnieć zwłaszcza o jego spółce inwestycyjnej The Graham Joint Account’s, którą założył ze swoim partnerem biznesowym, Jeromem Newmanem.

Firma powstała w 1926 roku i w ciągu kolejnych trzech lat była w stanie osiągać roczną rentowność na poziomie 25,7%. Później jednak nadszedł rok 1929 i krach na giełdzie, a The Graham Joint Account’s straciła 70% kapitału.

Mimo drastycznych spadków nasz inteligentny inwestor się jednak nie poddał, a jego spółce udało się zrekompensować poniesioną stratę już w ciągu kolejnych pięciu lat. Biorąc pod uwagę fakt, że rynek akcji podnosił się po tym kryzysie przez długie 25 lat, powrót Grahama był fenomenalny.

O tym, że nie była to kwestia szczęścia czy przypadku, świadczy poniższa tabela. Spójrzmy, jak radził sobie nie tylko pionier inwestowania w wartość, lecz także jego studenci i naśladowcy jego strategii inwestycyjnej.

Sukcesy inwestycyjne Benjamina Grahama i jego następców:

 Okres
Średnie roczne zyskiŚredni S&P 500 rocznie
Grahams Graham-Newman Corporation21 lat20,0 %12,2 %
Walter J. Schloss, WSJ Partnership28 lat21,3 %8,4 %
Tom Knapp & Ed Anderson16 lat20,0 %7,0 %
Warren Buffett (pre Bershire Hathaway), Buffett Partnership13 lat29,5 %7,4 %
Bill Ruane, Sequoia Fund14 lat17,2 %10,0 %
Charles Munger’s, Overall Partnership14 lat19,8 %5,0 %
Rick Guerin, Pacific Partners Overall Partnership19 lat32,9 %7,8 %

Z tabeli wynika, że Grahamowi i jego studentom udawało się długoterminowo i powtarzalnie osiągać średnie zyski ponad 17% rocznie, przy czym byli w stanie regularnie pokonywać wyniki indeksu S&P 500.

Jakie procedury i strategie pozwalały jednak Grahamowi oraz jego naśladowcom osiągać takie wyniki? Na czym właściwie polega metoda „value investing”? Więcej powie nam jedna z najważniejszych książek o inwestowaniu, jakie kiedykolwiek napisano.

„Inteligentny inwestor” - biblia inwestowania w wartość

Benjamin Graham był nie tylko skutecznym inwestorem, ale na szczęście również utalentowanym pisarzem. I to właśnie jego książka „Inteligentny inwestor” (w oryginale „The Intelligent Investor”) z 1949 roku, jest do dziś lekturą obowiązkową dla prawie każdego, kto poważnie myśli o inwestowaniu i handlu akcjami.

W książce tej autor zaznajamia nas nie tylko z tajnikami swoich sukcesów giełdowych strategii, ale też przede wszystkim ze swoją filozofią inwestycyjną, stojącą za wszystkimi jego sukcesami. Graham twierdzi, że talent i inteligencja nie są najważniejszymi cechami skutecznego inwestora.

O wiele istotniejsza jest tu dyscyplina, umiejętność panowania nad emocjami i pewna długoterminowa wizja, która pomoże nam poradzić sobie z trudniejszymi okresami, kiedy nasza strategia inwestycyjna nie przynosi akurat oczekiwanych wyników. Kładzie duży nacisk na metodę handlową, wykorzystywaną przez inwestora.

Quote mark

Benjamin Graham wierzy, że rynek akcji jest nieefektywny i nieprzewidywalny w krótkim okresie. Cena akcji w krótkim okresie może znacząco odchylić się od jej rzeczywistej wartości bez jakiejkolwiek racjonalnej przyczyny.

W swojej książce „Inteligentny inwestor” pisze, że długoterminowy rozwój cen akcji jest o wiele istotniejszy. Pomimo krótkoterminowych, nieprzewidywalnych wahań, cena akcji w dłuższej perspektywie znajdzie swą rzeczywistą wartość. Idea ta jest kamieniem węgielnym, na którym zbudowana jest strategia inwestowania w wartość.

Później wystarczy już tylko przeprowadzić dokładną analizę, która określi wartość spółki, której akcje potencjalnie by nas interesowały. Szansa na kupno pojawia się wtedy, kiedy aktualna wartość rynkowa spółki jest niedoszacowana. Dzięki naszej analizie możemy podejrzewać, że w dłuższej perspektywie cena akcji powinna wzrosnąć i kupujemy je ze „zniżką”.

Ponadto jeśli cena akcji znajduje się już znacząco poniżej rzeczywistej wartości spółki, istnieje – wg autora – niewielkie ryzyko, że będzie ona jeszcze znacząco spadać, nawet gdyby wzrost nie spełniał naszych oczekiwań.

Graham podkreśla jednak, że istotne jest, by wciąż żywo interesować się stanem spółki i śledzić czynniki, które mogłyby mieć wpływ na zmianę jej wartości.

„Inteligentny inwestor” - określanie wartości firmy

Niżej podane kryteria to sekret Benjamina Grahama, dzięki któremu był w stanie efektywnie określać faktyczną wartość firm, w które inwestował. Teraz ty również możesz je poznać:

  • Aktualny wskaźnik płynności: 2 lub więcej
  • Dług długoterminowy: wyższy niż aktywa obrotowe
  • Średni zysk na akcję z ostatnich 3 lat: co najmniej 1,3-krotność średniego dziesięcioletniego średniego zysku na akcję
  • Stosunek ceny do zysku (P/E ratio) z ostatnich 3 lat: 15 i mniej
  • Stosunek ceny do wartości księgowej (P/B ratio) x stosunek ceny do zysku: 22 lub więcej
  • Nieprzerwana wypłata dywidend przez dwie dekady

Trzeba zaznaczyć, że przy obecnej sytuacji na rynku to ostatnie kryterium jest właściwie niemożliwe do spełnienia, dlatego jest ono często pomijane przez zwolenników tej strategii.

Szukaj akcji jak inteligentny inwestor

Zainteresowała cię filozofia Benjamina Grahama? Chciałbyś spróbować jego metody inwestowania w wartość w praktyce?

Wypróbuj zatem bezpłatne wyszukiwarki akcji Financial Timesa albo Guru Focus. Akcje możesz z łatwością filtrować zgodnie z ustalonymi przez siebie filtrami albo skorzystać z domyślnego filtru, który od razu pokaże ci akcje wybrane według kryteriów Benjamina Grahama.

Jeśli interesuje cię inwestowanie w wartość, z pewnością zaciekawi cię również kolejny artykuł. Dotyczy on najsłynniejszego kontynuatora idei i procedur Grahama. Znanego na całym świecie holdingową Berkshire Hathaway udawało się osiągać średnie roczne zyski na poziomie 24% przez okres 32 lat. Tak, tym inwestorem jest sam Warren Buffett.

Cytaty Benjamina Grahama

Najpopularniejsze cytaty Benjamina Grahama

Quote mark