ETF

Wszystko, co musisz wiedzieć o ETF – jakie fundusze ETF istnieją, jakie są ich zalety i wady oraz które ETF są najlepsze?

Dzięki Portalowi Inwestycyjnemu LYNX dowiesz się, jak funkcjonują fundusze notowane na giełdzie oraz jak skutecznie nimi handlować. Przygotowujemy dla ciebie również zestawienia najlepszych obecnie ETF z poszczególnych sektorów.

Najlepsze ETF

Tutaj przedstawiamy najlepsze dostępne fundusze ETF z poszczególnych sektorów.

ETF to popularna forma inwestycji służącej akumulacji aktywów czy zabezpieczeniu na emeryturę, ponieważ inwestycje w ETF są proste i niezbyt kosztowne, przy czym mogą generować zyski warte ”zachodu”. Jako migawkę ze świata funduszy ETF i inspirację dla twoich inwestycji w ETF, przedstawiamy tutaj najlepsze ETF z różnych sektorów gospodarki.

Najlepsze ETF w 2024

Najlepsze ETF


Podstawy

Inwestowanie w fundusze ETF - Wszystko o handlu ETF

Kupno funduszy ETF to bardzo nowoczesna forma inwestycji. Ta klasa aktywów jest bardzo atrakcyjna zwłaszcza dla drobnych inwestorów i nowicjuszy giełdowych.

Handel ETF cieszy się popularnością, ponieważ transakcje są wyjątkowo nieskomplikowane i przy wykorzystaniu niewielkich środków finansowych można osiągnąć szeroką dywersyfikację portfela. Żeby ułatwić ci rozpoczęcie handlu ETF, oferujemy pełen zakres istotnych podstaw i specjalne funkcje funduszy notowanych na giełdzie. Wyjaśnimy ci, jak działają fundusze ETF, zaprezentujemy możliwości i ryzyka oraz przekażemy praktyczne porady, jak tanio kupować ETF, unikać błędów inwestycyjnych oraz osiągać długoterminowe sukcesy inwestycyjne.

Logo zakupu ETF
Dowiedz się, co jest ważne podczas kupna ETF

Oferujemy wskazówki dotyczące handlu na ETF nie tylko dla początkujących. Wyjaśniamy również złożone relacje i specyficzne cechy ETF.

Inwestycje w ETF


Najczęstsze pytania dotyczące ETF

Co to jest ETF?

ETF to fundusz notowany na giełdzie. W odróżnieniu od aktywnie zarządzanych funduszy, ETF pasywnie odwzorowują ruch indeksu bazowego, takiego jak na przykład DAX.

W jaki sposób działa ETF?

ETF działa jak klasyczny fundusz, z tą różnicą, że jest notowany na giełdzie. ETF-ami można handlować w dowolnym momencie w normalnych godzinach handlu. Fundusz nie jest zarządzany przez zarządzającego funduszem, co oznacza, że ​​ETF jest zarządzany taniej niż fundusze zarządzane aktywnie.

Jakie są zalety ETF?

ETF niosą ze sobą wiele korzyści, ponieważ łączą zalety akcji z zaletami tradycyjnych funduszy uczestnictwa. ETF można łatwo i tanio kupować oraz sprzedawać na giełdzie. Fundusze notowane na giełdzie stanowią transparentną, elastyczną oraz zdywersyfikowaną inwestycję.

Dla jakich klas aktywów istnieją ETF?

ETF dostępne są dla wielu klas aktywów i pozwalają na łatwe inwestowanie na przykład w akcje, indeksy, surowce, waluty, nieruchomości i obligacje.

Jakie są zalety planów oszczędnościowych ETF?

W ramach planu oszczędnościowego ETF co miesiąc regularnie inwestujesz pieniądze w wybrany ETF. Plany oszczędnościowe ETF to idealny sposób na łatwe i regularne inwestowanie na giełdzie. Do dyspozycji jest kilka okresów inwestycyjnych – miesięczny, kwartalny, półroczny lub roczny. Plany oszczędnościowe ETF są zazwyczaj bardzo elastyczne i można je uruchamiać, kończyć, modyfikować albo zatrzymywać w każdej chwili.

Co to jest ETF akumulujący?

ETF akumulujący automatycznie inwestuje dochody, takie jak dywidendy bądź odsetki z powrotem we własną działalność. Z takiego rodzaju funduszu ETF inwestor czerpie korzyści dzięki efektowi procentu składanego.

Co to jest ETF dystrybuujący?

ETF dystrybuujący dystrybuuje dochody z dywidend lub odsetek bezpośrednio dla akcjonariuszy. Umożliwia to inwestorowi korzystanie z regularnego dochodu pasywnego.

Jakie są koszty związane z ETF?

Na koszty ETF składa się kilka elementów – ceny transakcyjne obowiązujące na giełdzie, prowizje pobierane przez brokera online oraz koszty operacyjne. Współczynnik kosztów całkowitych (TER = total expense ratio) to wartość procentowa określająca koszty bieżące danego ETF w skali roku.

Kto uruchamia ETF?

ETF są uruchamiane i zarządzane przez tzw. dostawców. Znanymi dostawcami ETF są Amundi ETF, ComStage, iShares, Lyxor, czy też Vanguard. Znaczące ETF, takie jak MSCI World ETF, odwzorowujący międzynarodowy indeks MSCI World, oferowane są przez wielu emitentów. Dlatego warto porównywać opłaty i wydajność ETF od różnych emitentów.

W jaki sposób handlować ETF?

Funduszami ETF handluje się na giełdzie tak, jak akcjami. Jako inwestor potrzebujesz rachunku inwestycyjnego w banku albo u brokera online. ETF możesz w każdej chwili kupić lub sprzedać na giełdzie.