Inwestycje w surowce - Inwestycja w złoto | LYNX

Jeśli chodzi o inwestycje w surowce, większość ludzi myśli o handlu złotem, srebrem czy ropą.

To właśnie te towary są najpopularniejszymi surowcami dostępnymi na giełdzie. Jednak nie są to jedyne inwestycje w surowce, których można dokonać na rynkach finansowych.

Inwestycje w surowce rozpoczęły rewolucję przemysłową, ale były to przede wszystkim produkty rolne. Ich popularność nie zniknęła od wieków. Surowce są do dziś popularnym wyborem, ale handel nie ogranicza się tylko do rolnictwa.
Jakimi innymi interesującymi surowcami oprócz złota i ropy, można handlować na giełdzie?

W tym artykule zajmiemy się nie tylko inwestycjami w ropę i złoto, ale także innymi surowcami, takimi jak gaz ziemny, srebro, miedź, kawa, kakao, zboże, uran, lit i kobalt.

Inwestycje w surowce – krótkie wprowadzenie

Przez tysiące lat handel działał tylko jako zaspokojenie podstawowych potrzeb ludności. Handel towarami odbywał się w formie wymiany w której nadwyżki jednych towarów wymieniano na rzadsze towary. Później ta forma wymiany została zastąpiona przez pieniądze w postaci metali szlachetnych. Było to przede wszystkim złoto i srebro.

We współczesnej historii pieniądze zaczęły być wykorzystywane jako środek wymiany handlowej, co ułatwiło ponowne przeliczanie cen towarów między sobą. W rezultacie powstało ryzyko wynikające z wahań kursów walutowych. Dlatego kolejnym kamieniem milowym w historii handlu towarami było notowanie surowców i pojawienie się towarowych instrumentów pochodnych. Instrumenty te stanowiły okazję do pokrycia ryzyka.

Surowce energetyczne

Ropa naftowa i gaz ziemny są najbardziej handlowanymi surowcami na giełdach. Ponieważ surowce te wykorzystywane są w wielu procesach, są one doskonałym wskaźnikiem rozwoju gospodarczego na świecie. Często widzimy, że duże ruchy w cenie czarnego złota mają wpływ na ceny na giełdach.

Inwestycja w ropę naftową

Handel ropą naftową

Przemysł naftowy rozróżnia dwa rodzaje ropy w zależności od jej pochodzenia. Pierwszą z nich jest północnoamerykańska ropa naftowa o nazwie WTI (West Texas Intermediate). Można ją również znaleźć pod terminem Crude Oil. Jeśli chcesz kupić ropę Brent, będziesz handlować ropą z pól Morza Północnego.

Reakcja na zmiany cen ropy naftowej jest możliwa na różne sposoby. W tym celu dostępne są następujące produkty: kontrakty terminowe futures, ETF, produkty strukturyzowane i oczywiście akcje spółek naftowych. Najbardziej znane notowania ropy to:

Produkt Nazwa Ticker
Futures Crude Oil CL
Brent Oil BZ
ETF iShares Oil & Gas ETF IOGP
United States Oil Fund ETF USO
Energy Select Sector ETF XLE
Produkty Strukturyzowane Certyfikaty od dostawców Commerzbank, ING of Goldman Sachs.
Akcje BP BP
Chevron CVX
Exxon Mobil XOM
Royal Dutch Shell RDSA
Total FP
Inwestycja w gaz ziemny

Handel gazem ziemnym

Gaz ziemny jest również jednym z bardzo popularnych surowców handlowanych na giełdzie. Towar ten może być przedmiotem handlu za pomocą następujących produktów:

Produkt Nazwa Ticker
Futures Henry Hub Natural Gas NG
ETF United States Natural Gas Fund UNG
VelocityShares 3x Long Natural Gas ETN UGAZ
VelocityShares 3x Inverse Natural Gas ETN DGAZ
Produkty strukturyzowane Certyfikaty od emitentów jak BNP, Commerzbank en ING.
Akcje Antero Resources AR
Cabot Oil & Gas COG
Philips 66 PSX

Metale szlachetne

Przy omawianiu tematu surowców nie wolno zapominać o drugiej dużej grupie towarów, którymi są metale szlachetne. O szlachetności metalu decyduje jego odporności na korozję i utlenianie w powietrzu. Złoto jest najbardziej odporne na te wpływy, miedź z kolei najmniej.

Inwestycja w złoto

Złoto i handel złotem

Notowania złota są bardzo popularne. Jest to najczęściej handlowany metal, znajduje zastosowanie w przemyśle, bankowości i medycynie. Złoto może być przedmiotem obrotu za pośrednictwem kilku wymienionych poniżej instrumentów. Kontrakty CFD to dobry wybór dla mniejszych inwestorów, którzy nie są zainteresowani inwestowaniem zbyt dużego kapitału w handel złotem poprzez kontrakty futures.

Produkt Nazwa Ticker
Futures Gold Futures GC
ETF SPDR Gold Shares GLD
ETFS Physical Gold PHAU
Produkty strukturyzowane Certyfikaty inwestycyjne
Akcje AngloGold Ashanti AGG
Goldcorp GG
Barrick Gold Corp ABX

Inwestycja w srebro

Srebro i handel srebrem

Srebro spośród rodziny metali szlachetnych charakteryzuje się bardziej niestabilnością ceny w porównaniu ze złotem. Podobnie jak złoto, ten towar jest szeroko wykorzystywany w handlu, a jego użycie jest nadal popularne wśród inwestorów metali szlachetnych.

Produkt Nazwa Ticker
Futures Silver futures SI
ETF iShares Silver Trust ETF SLV
ETFS Physical Silver Shares ETF SIVR
Ultra Silver ETF AGQ
Produkty strukturyzowane Certyfikaty inwestycyjne
Akcje Fresnillo FRES
Silver Wheaton Corp. SLW
First Majestic Silver Corp. AG

Inwestycja w miedź

Miedź i handel miedzią

Miedź, ten czerwonawy metal, jest podstawą metali takich jak mosiądz lub brąz i jest szeroko stosowany w budownictwie. Sytuacja gospodarcza w krajach azjatyckich jest silnie uzależniona od ceny miedzi, ze względu na duży popyt na ten surowiec w Chinach. Notowania miedzi są dostępne poprzez następujące instrumenty:

Produkt Nazwa Ticker
Futures NYMEX Copper Index HG
ETF iPath Bloomberg Copper ETN JJC
United States Copper Index Fund CPER
iPath Pure Best Copper ETN CUPM
Akcje BHP Biliton BHP
Rio Tinto RIO
Southern Copper Corp. SCCO
Produkty strukturyzowane Certyfikaty inwestycyjne

Produkty rolne

Handel produktami rolnymi ma ogromne znaczenie szczególnie dla rolników. Dzięki pochodnym instrumentom finansowym są one w stanie zapobiec znacznym stratom w wyniku nieprzewidywalnych spadków cen na tych produktach.

Inwestycja w kawę

Handel kawą

Na produkcji kawy, jako najczęściej sprzedawanego towaru rolnego, każdego roku zarabia ponad 100 milionów ludzi. Jest to bardzo popularny towar, którego cena zależy od uprawy krzewów kawowych. Kawa może być przedmiotem handlu, na przykład za pomocą następujących instrumentów:

Produkt Nazwa Ticker
Futures Coffee futures KC
ETF iPath Bloomberg Coffee ETN JO
iPath Pure Beta Coffee ETN CAFE
Akcje Starbucks Corp. SBUX
Whitewave Foods Company WWAV
Farmer Brothers Company FARM
Produkty strukturyzowane Certyfikaty inwestycyjne

Inwestycja w zboże

Handel zbożem

Handel zbożami jest popularny, szczególnie ze względu na zmienność cen tych surowców. Zależy ona chociażby od tego czy mamy porę suchą czy deszczową. Obrót towarami, zwłaszcza zbożami, zależy od aktualnych warunków pogodowych. Czynniki te są trudne do przewidzenia, więc rolnicy zabezpieczają się używając pochodnych instrumentów finansowych. Wśród ziaren głównie liczymy kukurydzę i pszenicę. Przykłady tych instrumentów można znaleźć w poniższej tabeli:

Produkt Nazwa Ticker
Futures Corn futures ZC
ETF The Teucrium Corn Fund CORN
Produkty strukturyzowane Certyfikaty inwestycyjne

Inwestycja w kakao

Inwestycje w kakao

Kakao – główny surowiec używany przy produkcji czekolady. Z tej grupy surowców kakao jest ostatnim towarem, z którym zapoznamy się w kontekście obrotu giełdowego.

Produkt Nazwa Ticker
Futures Cocoa futures C
iPath Bloomberg Cocoa Subindex ETN NIB
iPath Pure Beta Cocoa ETN CHOC
Produkty strukturyzowane Certyfikaty inwestycyjne

Pierwiastki chemiczne

Czwarta grupa surowców to pierwiastki chemiczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych surowców, którymi już się zajmowaliśmy, pierwiastki z tej grupy są głównie wytwarzane syntetycznie. Wydobywanie tych surowców jest kosztowne i czasami mało opłacalne. Inwestycje w surowce tego typu opisane są poniżej.

Inwestycja w uran

Inwestycje w uran

Uran jest znany z zastosowania w reaktorach jądrowych. Energia jądrowa sprawia, że uran jest cennym pierwiastkiem. W reaktorach jądrowych działa jako paliwo do wytwarzania energii.

Generowanie energii w ten sposób jest kontrowersyjnym tematem na całym świecie. Historia pamięta wydarzenia, które popularności tej metodzie produkcji energii delikatnie mówiąc nie przyniosły, przypomnijmy chociażby elektrownię Fukushima. Jeszcze mniej popularnym zastosowaniem jest broń jądrowa. Rosnące napięcia geopolityczne i separacja Stanów Zjednoczonych od paryskiego porozumienia klimatycznego czynią ten temat coraz gorętszym. Popularnym instrumentem notowanym na giełdach jest URA ETF, pomimo dostępne są na rynkach także:

Produkt Nazwa Ticker
Futures NYMEX Uranium Index UX
ETF Global X Uranium ETF URA
Akcje Cameco Corp. CCO
NexGen Energy Limited NXE
Westwater Resources WWR
Altius Minerals ALS
Uranium Participation Corp. U

Inwestycja w lit

Handel litem

Podobnie jak uran, lit znajduje również zastosowanie w energetyce jądrowej. Co więcej, lit jest odpowiednim elementem do długotrwałego przechowywania energii elektrycznej w postaci baterii litowych i akumulatorów.

Popularność litu obecnie jest bardzo duża, cena tego pierwiastka w ostatnich latach rośnie. Zużycie baterii w smartfonach i rosnąca popularność litu elektrycznego generuje wysoki popyt na ten surowiec.

Instrumenty za pomocą których możesz handlować w lit:

Produkt Nazwa Ticker
ETF Global X Lithium ETF LIT
Akcje Jiangxi Ganfeng Lithium 2460
Advanced Metallurgical AMG
Tianqi Lithium 2466
Lithium Americas LAC
Sociedad Quimica Minera de Chile SQM

Inwestycja w kobalt

Handlowanie kobaltem

Kolejnym metalem należącym do tej grupy jest kobalt. Ze względu na niską dostępność i złożony proces produkcji, jego cena jest wysoka, porównywalna do ceny srebra. Kobalt dodaje się do stopów ze względu na jego twardość, wytrzymałość i trwałość. Kobalt może być również stosowany do ochrony przed korozją lub w przemyśle szklarskim.

Dostępne produkty:

Produkt Nazwa Ticker
Akcje Katanga Mining KAT
eCobalt Solutions ECS
Fortune Minerals FT

Interesują mnie inwestycje w surowce, co dalej?

Dotarliśmy do końca przeglądu handlu surowcami. Jak się dowiedzieliśmy, oprócz złota i ropy można handlować innymi mniej lub bardziej tradycyjnymi towarami.

Jeśli dalej interesują cię inwestycje w surowce za pomocą kilku instrumentów giełdowych, takich jak akcje, kontrakty futures lub fundusze ETF i inne, patrz na tabele powyżej.

Nie jest możliwe określenie instrumentów, dzięki którym obrót towarowy jest najlepszym wyborem, zawsze zależy to od konkretnego rodzaju inwestora i jego stylu, a także od aktualnej sytuacji rynkowej. Głównymi zmiennymi są oczekiwany czas posiadania i opcje kapitałowe.

Czy chcesz bardziej szczegółowo zapoznać się z dostępnymi możliwościami? Skontaktuj się z nami pod numerem 800 080 563 lub wyślij e-mail na adres info@lynxbroker.pl.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o handlu surowcami w LYNX?

LYNX oferuje szeroką gamę rynków i produktów udostępniając inwestycje w surowce i inne aktywa w Polsce przy wyjątkowo niskich opłatach. Wszystkie wyżej wymienione produkty obejmują również instrumenty takie jak akcje, opcje, kontrakty futures, fundusze ETF, kontrakty CFD i inne instrumenty.

Sprawdź ofertę LYNX


--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart