Juan chiński

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej walucie. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut.

Juan chiński aktualny kurs

Symbol: CNY

Ostatnio zaktualizowano:---

---
---
---
---
---
Dzienne maximum
---
Dzienne minimum
---

Juan chiński wykres

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

CNY/EUR Kurs

Ostatnia cena --
Zmiana --
Czas --
Data --
Poprzednie zamknięcie --
Wymień
Na
1 CNY EUR

Dane historyczne: CNY/EUR

Zakres czasowy:
Data Poprzednie zamknięcie Cena otwarcia Max Min

Waluta: Juan chiński (CNY)

Juan chiński albo też „renminbi“ (RNB) to dosłownie „waluta ludowa“. Juan chiński jest oficjalną jednostką monetarną w Chinach. W trakcie ostatnich lat, juan stał się ważną walutą na rynku międzynarodowym, szczególnie z powodu rosnącego udziału Chin w handlu międzynarodowym. Ponadto przejście z gospodarki centralnie planowanej na gospodarkę rynkową było ważnym czynnikiem. Pod względem transakcji na globalnym rynku juan chiński jest na piątym miejscu.  

Historia CNY

Juan został wprowadzony jako oficjalna waluta Chin przez reżim komunistyczny w 1949 roku kiedy powstała Chińska Republika Ludowa.  Wcześniej istniało wiele systemów monetarnych które zmieniały się w zależności od panującej dynastii lub okupantów Chin. Od 1994 do 2005 roku, kurs stabilizowała się wobec USD z dopuszczalnymi wahaniami do 0,5%.

Od 2006 roku juan był powiązany z koszykiem międzynarodowych walut z przewagą dolara amerykańskiego, a dopuszczalne wahania kursu były mniejsze niż 0,5%. Chiński rząd zamierzał stopniowo zwiększać elastyczność kursu walutowego. W 2015 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że juan chiński jest piątą walutą rezerwową obok USD, EUR, GBP i JPY. 

Obecnie

Decyzje dotyczące chińskiej polityki monetarnej są podejmowane przez Ludowy Bank Chin. Międzynarodowy skrót juana to CNY, w Hong-Kongu używany jest skrót CNH, a powszechnie w Chinach - RMB (od renminbi). Jeden juan dzieli się na 10 jiao lub 100 fenów. Para walutowa USD/CNY oznacza stosunek dolara amerykańskiego do juana chińskiego wyrażona w juanach chińskich.