Korona szwedzka

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej walucie. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut.

Korona szwedzka aktualny kurs

Symbol: SEK

Ostatnio zaktualizowano:---

---
---
---
---
---
Dzienne maximum
---
Dzienne minimum
---

Korona szwedzka wykres

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

SEK/EUR Kurs

Ostatnia cena --
Zmiana --
Czas --
Data --
Poprzednie zamknięcie --
Wymień
Na
1 SEK EUR

Dane historyczne: SEK/EUR

Zakres czasowy:
Data Poprzednie zamknięcie Cena otwarcia Max Min

Waluta: Korona szwedzka (SEK)

Korona szwedzka (SEK) jest oficjalną walutą Szwecji. I choć pod względem liczby ludności, Szwecja nie należy do największych krajów, z powodu silnej gospodarki korona szwedzka ma całkiem duże znaczenie na rynku międzynarodowym. W obrocie na globalnym rynku walutowym zajmuje dziewiąte miejsce zaraz za chińskim juanem.

Historia szwedzkiej korony

Korona została utworzona w 1875 roku jako wspólna waluta Szwecji, Danii, Norwegii w ramach Skandynawskiej Unii Monetarnej. W tym samym czasie zniesiono srebrny standard i wprowadzono pokrycie złotem i system dziesiętny. Z powodu skutków pierwszej wojny światowej doszło do upadku Unii w 1924 roku. Wszystkie trzy państwa utrzymywały swoją odmianę korony, a system monety złotej został w pełni zniesiony w 1931 roku. Od 1951 do 1973 roku koronę szwedzką obowiązywał system z Bretton Woods, dzięki któremu korona szwedzka była wyrażona w odniesieniu do dolara amerykańskiego.

Od 1995 roku, Szwecja jest członkiem UE i zobowiązała się przyjąć euro, jednak nie ustanowiono ramy czasowej dla tego zobowiązania. Główną przyczyną jest niechęć Szwedów do przyjęcia euro, trwająca już od czasu kryzysu w strefie euro. Z tego powodu przystąpienie do euro w Szwecji nie jest w nadchodzących latach prawdopodobne. 

Obecnie

Decyzje w zakresie polityki monetarnej w Szwecji są podejmowane przez Szwedzki Bank Narodowy. Korona szwedzka dzieli się na 100 öre. Para walutowa EUR/SEK oznacza stosunek euro do korony szwedzkiej, notowany w koronach szwedzkich.