Investice fo palladia

W ciągu ostatnich trzech lat pallad był jednym z towarów, których ceny rosły najszybciej. W sumie wartość palladu wzrosła o 160%. W perspektywie dziesięcioletniej wzrost ceny palladu sięga nieprawdopodobnych 430%.

Pod koniec 2017 roku cena jednej uncji tego metalu szlachetnego przekroczyła granicę 1000 USD. Na początku stycznia cena za uncję wzrosła do ponad 2000 USD. 16.03.2020 pallad doświadczył najgwałtowniejszego od 9 lat spadku. Ale nawet mimo to cena jednej uncji palladu oscyluje wokół 2234 USD.

Pallad osiąga więc swoje ceny all-time high i obecnie jest droższy nawet od złota. Jakie są zatem przyczyny tego znacznego wzrostu ceny palladu i w jaki sposób właśnie ty możesz zainwestować w pallad?

W artykule przeczytasz:

  1. Fakty na temat palladu
  2. Duży popyta na pallad w przemyśle
  3. Akcje palladu czerpią korzyści z afery dieslowej
  4. Inwestowanie w pallad
  5. Najlepsze akcje palladu w 2020 roku

Fakty na temat palladu

Obchodování palladia - základní informace

Pallad jest srebrno-białym pierwiastkiem z grupy platynowców, o połowę lżejszym niż platyna. Jego symbol chemiczny to Pd, a liczba atomowa – 46. Po raz pierwszy został wyodrębniony w 1803 roku. Zastosowanie znajduje głównie w produkcji katalizatorów przemysłowych, stopów metali wykorzystywanych w stomatologii, a także biżuterii.

Pallad i stopy palladu w naturze występują głównie w osadach rzecznych. Duże złoża znajdowały się na Uralu, w Ameryce Północnej i Południowej, Australii oraz Etiopii. Większość tych złóż uznawana jest już jednak za wyczerpaną albo nierentowną.

Głównym sposobem pozyskiwania palladu jest więc obecnie przede wszystkim ekstrakcja z miedzi, niklu, ołowiu i srebra. Największymi producentami palladu są Rosja i Afryka Południowa, skąd pochodzi niemal 80% światowej produkcji. Mniejsi producenci to z kolei Kanada, USA i Zimbabwe.

Ponad 90% znanych światowych złóż znajduje się w Afryce Południowej. Najprawdopodobniej jednak kolejne duże, dotąd niewykorzystane złoża znajdują się w Rosji.

Duży popyt na pallad w przemyśle

Popyt na pallad w przemyśle jest zdecydowanie najwyższy, jeśli porównamy go z popytem na inne metale szlachetne, takie jak złoto, srebro i platyna. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że w grupie niklowców pallad ma najniższą temperaturę topnienia, a ponadto charakteryzuje go wysoka reaktywność. Ponad dwie trzecie wyprodukowanego palladu wykorzystywane są do produkcji katalizatorów do samochodów osobowych i udział ten wciąż rośnie

Przeczytaj również >> Najlepsze akcje bitcoinowe i akcje blockchain w 2020 roku

Zgodnie z przewidywaniami analityków Bankhaus Julius Baer ilość wyprodukowanych samochodów z katalizatorami palladowymi wzrośnie do 2025 roku z obecnych 76 do ponad 90 milionów. Pallad wykorzystywany jest również w przemyśle elektronicznym, w przemyśle chemicznym, w technologii medycznej i przy produkcji biżuterii.

Akcje palladu czerpią korzyści z afery dieslowej

Afera dieslowa była jednym z najszerzej komentowanych tematów gospodarczych ostatnich 2 lat. W 2015 roku manipulacje wynikami pomiarów emisji spalin samochodów marki Volkswagen i innych producentów aut spowodowały sceptycyzm wobec rynku bardzo popularnych aut z silnikiem diesla i silne wahania cen aut.

Dieselový skandál

Zakaz wjazdu do centrów niektórych miast ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia doprowadził do spadku produkcji i sprzedaży samochodów z silnikiem diesla

Zapewne się zastanawiasz, co ma to wspólnego z inwestowaniem w pallad? Odpowiedź jest dosyć oczywista. Korzystanie z benzyny jako paliwa w przemyśle motoryzacyjnym jest zdecydowanie najistotniejszym sposobem na wykorzystanie tego surowca. Pallad filtruje nawet do 90% toksycznych spalin, przekształcając je w mniej szkodliwe substancje.

Przeczytaj również: Inwestycje w lit – 3 najlepsze akcje litowe 2020 roku

Dlatego też pallad korzysta na sytuacji, w której silniki diesla ustępują miejsca benzynowym. Ze względu na fakt, że pallad jest towarem bardzo rzadkim, trudno się dziwić, iż większość akcji palladu pozostaje w trendzie wzrostowym. W 2020 roku inwestycje w pallad mogą triumfować pod względem wyceny.

Inwestycje w pallad

W pallad inwestować można na kilka sposobów. Częstym sposobem inwestowania w pallad są – oprócz kupna akcji spółek wydobywających pallad – kontrakty futures albo ETF.

Możliwości inwestowania w pallad

  1. Futures na pallad – na platformie znaleźć można futures na indeks NYMEX. Efekt dźwigni finansowej tego kontraktu futures to 100. Wymagany depozyt zabezpieczający dla jednodniowej pozycji jest stosunkowo wysoki – około 7480 USD za jeden kontrakt. Umowa nie obejmuje fizycznej dostawy.
  2. ETF na pallad – oprócz tego możliwe jest inwestowanie w pallad za pośrednictwem ETF. Najbardziej znany jest ETF na fizyczne akcje palladu, które śledzą ceny palladu. Ze względu na obowiązujące regulacje prawne obecnie europejscy inwestorzy tymczasowo nie mogą inwestować w amerykańskie ETF. Istnieją jednak także europejskie alternatywny. ETFS Physical Palladium ETC (Symbol: IPDM – ISIN: IE00B4556L06 – waluta: USD) to europejski ETF, notowany w dolarach i śledzący cenę palladu. ETF skupuje fizyczny pallad, magazynowany bezpiecznie w HSBC Bank.
  3. Akcje palladowe – inne sposoby inwestowania w akcje producentów palladu znajdziesz poniżej.

Najlepsze akcje palladowe 2020 roku

Akcje producentów palladu czerpią oczywiście korzyści z rosnących cen tego surowca. Zaprezentujemy ci 2 najciekawsze akcje firm pozyskujących pallad, w przypadku których można się w 2020 roku spodziewać bardzo interesującej wyceny. Istnieją również inni znaczący producenci palladu, których nie uwzględniamy na naszej liście, tacy jak na przykład ValeStillwater Mining albo Impala Platinum

2. Akcje Norlisk Nickel (NILSY)

Rosyjski operator górniczy Norilsk Nickel (ISIN: US55315J1025 – symbol: NILSY – waluta: USD) jest nie tylko największym na świecie producentem niklu, lecz także palladu, a jego średnia roczna produkcja sięga 3 milionów uncji. Poza tym spółka, która obecnie na giełdzie papierów wartościowych wyceniana jest na około 55 miliardów USD, produkuje również inne metale, takie jak platyna i miedź.

Rosyjscy oligarchowie – Vladimir Potanin i Oleg Deripaska – są właścicielami odpowiednio 30% i 28% udziałów w Norilsk Nickel. Roman Abramowicz jest właścicielem 25% udziałów w gigancie wydobywczym za sprawą swojej spółki Rusal.

Produkcja palladu odpowiada obecnie za około 1/3 zysków spółki. Pozostałe 2/3 pochodzą głównie z wydobycia platyny, niklu i miedzi. Wydobycie palladu generuje najwyższe przychody od 2017 roku. Norilsk Nickel produkuje około 40% światowych zasobów palladu. W 2019 roku spółka wyprodukowała około 2,9 miliona uncji tego metalu.

Norilsk Nickel pozyskuje pallad i platynę w swoich kopalniach na rosyjskich półwyspach Tajmyr i Kola, a także w kopalniach w Botswanie i Afryce Południowej. Pod koniec 2017 roku spółka rozpoczęła budowę ogromnego projektu wydobywczego na Syberii, gdzie planuje wydobywać złoto, miedź i żelazo przeznaczone głównie na eksport do Chin. W sumie firma planuje do 2024 roku zainwestować około 12 miliardów USD w zwiększenie swoich mocy wydobywczych, żeby znacząco zwiększyć produkcję.

W 2018 r. przychody wzrosły o 28 % do 11,7 miliardów USD, a czysty zysk wzrósł o 44% z 2,1 miliarda do 3,5 miliarda USD. W 2019 r. przychody wzrosły o Kolejną 8 % do 6,3 miliardów USD, a czysty zysk wzrósł o 81 % z 1,7 miliarda do 3,0 miliarda USD.

Kolejnym mocnym argumentem przemawiającym za inwestycją w Norilsk Nickel są wysokie zyski z dywidendy. Dyrektor firmy, Vladimir Potanin ogłosił, że około 60% zysku netto spółki zostanie rozdysponowane wśród akcjonariuszy. Jeśli jednak zysk netto jest niższy niż zadłużenie w bilansie, można stopniowo obniżyć wskaźnik wypłat do 30%.

Graf akje Norljsk Nickel NILSY

Wykres akcji Norilsk Nickel (NILSY). Źródło:  LYNX Trading.

W 2019 roku wypłacono akcjonariuszom w sumie 3 dywidendy – w czerwcu wypłacono dywidendy za rok 2018 w wysokości 1,22 USD, w październiku kolejnych 1,38 USD za pierwsze półrocze roku 2019, a w grudniu za trzeci kwartał kolejne 0,97 USD na akcję.

Zmiany przychodów spółki również w 2020 roku wciąż powinny zachęcać. Dzięki wysokiej stopie dywidendy (prawie 10%) akcje są atrakcyjne w perspektywie długoterminowej. Z technicznego punktu widzenia ten trend również znajduje się w interesującej konstelacji: w ciągu kilku ostatnich lat trend wahał się pomiędzy 10 a 19 EUR. Po zakończeniu tego bocznego trendu w 2019 roku nastąpił silny wzrost, wciąż nie przejawiający oznak słabości.

Inwestorzy nie powinni jednak zapominać, że spółka jest krytykowana za zanieczyszczanie środowiska, a ponadto jest firmą rosyjską. Oznacza to, że z jednej strony wyceny są niższe, a dywidendy wyższe. Z drugiej jednak mamy tu do czynienia z większym ryzykiem i niepewnością, spowodowanymi zwłaszcza kursem rubla oraz nieprzewidywalną polityką Rosji.

Na przykład w kwietniu 2018 roku doszło do krótkotrwałego gwałtownego spadku z 21 USD do 15 USD wskutek nałożenia na rosyjskich oligarchów amerykańskich sankcji. Akcje szybko jednak odzyskały równowagę.

Jeśli rozważasz inwestycję w Norilsk Nickel, teraz jest najlepszy czas, ponieważ – również dzięki kryzysowi wywołanemu przez koronawirusa – nastąpiła korekta cen palladu nawet o połowę, pallad jednak szybko się zreflektował i ponownie zmierza w stronę trendu wzrostowego.

1. Akcje Anglo American Platinum (AMS)

Anglo American Platinum (ISIN: ZAE000013181 – symbol: AMS (giełda w Johannesburgu) – waluta: ZAR) to największy na świecie producent platyny, posiadający około 38% udziałów w rynku. Spółka z siedzibą w Johannesburgu również wydobywa pallad w południowoafrykańskich kopalniach. Produkująca ponad 1,2 miliona uncji palladu spółka Anglo American Platinum jest drugim pod względem wielkości producentem palladu na świecie po Norilsk Nickel.

Pallad, wskutek podniesienia cen w 2019 roku, miał największy udział w zyskach spółki – 40%. Rok wcześniej było to zaledwie 30%. Oprócz wydobywanych metali spółka dostarcza swoim licznym klientom również produkty z metalu pochodzącego z recyklingu. Około 38% Anglo American Platiny jest własnością spółki-matki: giganta w branży surowców, Anglo American.

Anglo American Platinum obsługuje w Południowej Afryce kilka kopalń, hut i rafinerii. Jest również właścicielem największego znanego złoża platyny Merensky Reef w kompleksie Bushveld w Afryce Południowej. Oprócz tego do dyspozycji firmy pozostają niektóre wysokiej jakości złoża platyny, które powinny w najbliższych latach zapewnić spółce stabilność wydobycia platyny i palladu. Innymi produktami ubocznymi działalności spółki są rod, ruten, iryd oraz osm.

Po sprzedaniu mniej zyskownych kopalń spółka inwestuje kapitał w swoje najmocniejsze projekty. Anglo American Platinum twierdzi, że w porównaniu ze swoimi głównymi konkurentami ma najniższe średnie koszty produkcji. Wielkość produkcji w 2019 roku wzrosła 0 1%, natomiast sprzedaż wzrosła o 34% do 100 miliardów randów (około 6,7 miliarda USD). Wzrost cen metali oczywiście również wpłynął na zwiększenie zysków spółki.

Wykres akje Anglo American Platinum AMSWykres akcji Anglo American Platinum (AMS). Źródło: LYNX Trading

Zysk na akcję wzrósł ze 145,9 randa (około 1,93 USD) o 145% do 70,96 randa (około 4,73 USD). Przyczyniło się do tego również obniżenie kosztów i modernizacja procesów produkcyjnych.

Pozytywny rozwój działalności i powodzenie całkowitego obniżenia długu umożliwia kierownictwu spółki ponowne wypłacanie wyższych dywidend. Za pierwszą połowę 2019 roku wypłacono 11 randów (około 0,73 USD) na akcję, w drugiej połowie roku nawet 41,6 randa (2,78 USD) na akcję z dodatkową dywidendą na poziomie 25 randów włącznie. Spółka planuje w przyszłości wypłacać inwestorom około 40% zysków.

W połowie 2018 roku akcjom udało się opuścić trend boczny i sięgnąć nowych cen maksymalnych. Dzięki poprawie struktury kosztów i koncentracji na szczególnie rentownych projektach spółki, w ciągu ostatnich trzech lat dynamika zysku była wysoka, co wpłynęło na wzrost cen akcji.

Spółka o wartości rynkowej 23 miliardy EUR nawet nie zbliża się do poziomu wyceny taniej Norilsk Nickel. Z drugiej strony nie jest to jednak inwestycja w rosyjską spółkę.

Kryzys wywołany przez koronawirusa odcisnął swoje piętno na akcjach, powodując spadek ceny o ok. 50% i jej powrót do wartości minimalnych z czerwca 2019.

Inwestycje w pallad w LYNX

Dzięki LYNX możesz inwestować w pallad wygodnie z domu, korzystając z naszej profesjonalnej platformy.

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel akcjach ETF, futuresopcjach czy na forex po korzystnych prowizjach.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart