Dolar kanadyjski

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej walucie. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut.

CAD/EUR Kurs

Ostatnia cena --
Zmiana --
Czas --
Data --
Poprzednie zamknięcie --
Wymień
Na
1 CAD EUR

Dane historyczne: CAD/EUR

Zakres czasowy:
Data Poprzednie zamknięcie Cena otwarcia Max Min

Waluta: Dolar kanadyjski (CAD)

Dolar kanadyjski jest oficjalną walutą w Kanadzie. Ze względu na wielkość zasobów naturalnych kraju, dolar kanadyjski odgrywa dużą rolę na rynku. Pod względem udziału w globalnym obrocie walutowym dolar kanadyjski jest na siódmym miejscu zaraz za frankiem szwajcarskim.

Historia dolara kanadyjskiego

Dolar kanadyjski był wprowadzony jako oficjalna waluta w Kanadzie w 1871 roku. Celem było utworzenie wspólnej waluty dla wszystkich prowincji kanadyjskich. W 1933 roku odrzucono złoty standard, a kurs dolara kanadyjskiego był mocno związany z dolarem amerykańskim. Od roku 1970 kurs dolara kanadyjskiego wobec dolara amerykańskiego jest elastyczny.

Obecnie

Decyzje w zakresie kanadyjskiej polityki monetarnej podejmuje Bank of Canada. Dolar kanadyjski tak samo jak dolar amerykański lub australijski, dzieli się na 100 centów i nosi symbol $. Ze względu na dwujęzyczny charakter Kanady, są monety tworzone zarówno w języku angielskim jak i francuskim. Potocznie dolar kanadyjski nazywa się „buck“, tak samo jak dolar amerykański. Najczęściej handlowane pary walutowe na rynku forex to EUR/CAD i USD/CAD.