Frank szwajcarski

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej walucie. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut.

Frank szwajcarski aktualny kurs

Symbol: CHF

Ostatnio zaktualizowano:---

---
---
---
---
---
Dzienne maximum
---
Dzienne minimum
---

Frank szwajcarski wykres

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

CHF/EUR Kurs

Ostatnia cena --
Zmiana --
Czas --
Data --
Poprzednie zamknięcie --
Wymień
Na
1 CHF EUR

Dane historyczne: CHF/EUR

Zakres czasowy:
Data Poprzednie zamknięcie Cena otwarcia Max Min

Waluta: Frank szwajcarski (CHF)

Frank szwajcarski (CHF) jest oficjalną walutą Szwajcarii i Księstwa Liechtensteinu. Dzięki zaufaniu inwestorów, tajemnicy bankowej (która była jeszcze kilka lat temu ściśle przestrzegana), stabilności gospodarczej i politycznej CHF jest popularną walutą inwestycyjną. Pod względem obrotu walut na rynku globalnym frank szwajcarski znajduje się na siódmym miejscu. 

Historia franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski powstał w 1850 roku, chwile po założeniu Szwajcarii, jako oficjalna waluta kraju. Początkowo frank szwajcarski był oparty na francuskim franku. Od 1865 roku wprowadzono złoty i srebrny standard w ramach Łacińskiej Unii Monetarnej, który obowiązywał w Szwajcarii aż do roku 1963 roku. Od 1945 do 1973 roku frank szwajcarski był powiązany z dolarem amerykańskim w ramach systemu z Bretton Woods. Jednak po jego upadku, wprowadzono elastyczne kursy walutowe. 

W latach 2011-2015 frank szwajcarski był powiązany z euro kursem 1,20, ponieważ Szwajcarski Bank Centralny (SNB) dostrzegł zagrożenie dla krajowej gospodarki w zawyszaniu wartości waluty. Biorąc pod uwagę gwałtowną deprecjację euro w stosunku do dolara amerykańskiego, SNB nadal uważał stały kurs wymiany za nieuzasadniony. W styczniu 2015 r. nieoczekiwanie zlikwidował rozporządzenie, aby utrzymać kurs wymiany, co doprowadziło to do historycznie największego spadku euro.

Obecnie

Decyzje dotyczące polityki monetarnej w Szwajcarii są podejmowane przez Szwajcarski Bank Narodowy. CHF dzieli się na 100 centymów. Para walutowa EUR/CHF oznacza stosunek euro do franka szwajcarskiego, notowana we frankach szwajcarskich.