Funt brytyjski

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej walucie. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut.

Funt brytyjski aktualny kurs

Symbol: GBP

Ostatnio zaktualizowano:---

---
---
---
---
---
Dzienne maximum
---
Dzienne minimum
---

Funt brytyjski wykres

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

GBP/EUR Kurs

Ostatnia cena --
Zmiana --
Czas --
Data --
Poprzednie zamknięcie --
Wymień
Na
1 GBP EUR

Dane historyczne: GBP/EUR

Zakres czasowy:
Data Poprzednie zamknięcie Cena otwarcia Max Min

Waluta: Funt brytyjski (GBP)

Brytyjski funt szterling (GBP) jest oficjalną walutą Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Wysp Normandzkich i Wyspy Man. Ponadto GBP jest środkiem płatniczym na Gibraltarze, Falklandach i na Wyspie Świętej Heleny. GBP jest czwartą najważniejszą walutą rezerwową na świecie po USD, EUR i CNY.

Historia funta brytyjskiego

GBP jest jedną z najstarszych walut na świecie, pierwsze odpowiedniki istniały już około VIII - XI wieku. Banknoty papierowe funta brytyjskiego istnieją od 1694 roku, kiedy to założono Bank of England. W 1816 roku Wielka Brytania jako pierwsza wprowadziła złoty standard. Podczas I wojny światowej, porzucono chwilowo system waluty złotej ale krycie złotem odnowiono w latach 1925 do 1931, kiedy pod wpływem wielkiego kryzysu porzucono ostatecznie złoty standard. W ramach umowy z Bretton Woods GBP był związany z dolarem amerykańskim. System dziesiątkowy dotyczy funta brytyjskiego dopiero od roku 1971, a od tego czasu jeden funt dzieli się na 100 pensów. 

Od 1990 r. Wielka Brytania jest częścią Europejskiego Systemu Walutowego, który stabilizuje kursy walut między walutami krajów. Jednak dwa lata później funt zaczął słabnąć i pomimo wysiłków Banku Anglii zmierzających do utrzymania kursu , bank centralny ostatecznie zrezygnował i wyszedł z Europejskiego Systemu Walutowego. W tym czasie bank centralny Anglii wynosił prawie 30 miliardów funtów.

Obecnie

Decyzje dotyczące polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii podejmuje Bank of England (BoE). Funt brytyjski posiada symbol £. Aby odróżnić jednostkę pieniężną od jednostki masy, dodano słowo szterling. To słowo do dziś używane jest jako oznaczenie jakości srebra. Pierwotnie szterlingiem nazywano srebrną monetę jednopensową. Para walutowa EUR/GBP oznacza stosunek euro do funta brytyjskiego wyrażona w funtach brytyjskich.