CFD są produktami inwestycyjnymi z dużym poziomem ryzyka. Te produkty mogą być nieodpowiednie dla większości osób. W świetle ryzyka związanego z obrotem CFD na giełdzie powinieneś ich używać, jedynie wtedy, gdy jesteś pewny, że rozumiesz ryzyko. Przed zainwestowaniem powinieneś uważnie ocenić swoje doświadczenie, cele inwestycyjne, środki finansowe oraz wszystkie inne istotne czynniki. Jeśli życzysz sobie zrealizować transakcję CFD ważnym jest to, aby zdawać sobie sprawę z ryzyka oraz uważnie śledzić swoje pozycje oraz że Twoja sytuacja finansowa pozwala na ponoszenie takiego ryzyka. Ta sekcja zawiera (nie wyczerpującą) listę możliwego ryzyka związanego z kupnem i sprzedażą na giełdzie CFD.
Ryzyko kontrahenta
W związku z tym, że Interactive Brokers UK jest kontrahentem dla transakcji CFD w LYNX jesteś wystawiony na finansowe ryzyko związane z obrotem na giełdzie z Interactive Brokers UK jako kontrahentem. To oznacza, że w razie bankructwa lub niewypłacalności Interactive Brokers UK, Interactive Brokers UK nie będzie już w stanie spełnić wymagań w stosunku do Ciebie, co może skutkować stratami finansowymi.
Ryzyko niestabilności rynku
Ceny CFD oraz ich instrumentu bazowego (udziałów, obligacji, waluty, towarów, lub wskaźników giełdowych) mogą zmienić się gwałtownie oraz znacząco. To może skutkować gwałtownymi zyskami lub stratami.
Efekt dźwigni finansowej
Początkowy nakład kapitału może być niewielki w stosunku do całkowitej wartości kontraktu, w wyniku czego transakcje CFD są poddawane dźwigni finansowej. Stosunkowo niewielki ruch na rynku może mieć proporcjonalnie większy wpływ na wartość kontraktu. To może mieć zarówno korzystny jak i negatywny wpływ dla Ciebie. Zastosowanie dźwigni może prowadzić do dużych strat, a także do dużych zysków.
Ryzyko rynkowe
Ponieważ cena CFD odzwierciedla bieżącą najlepszą cenę kupna i sprzedaży instrumentu bazowego, na cenę CFD natychmiast wpływają między innymi, wyniki i wydajność spółki bazowej (lub spółek, które są częścią indeksu), waluta lub towar. Również stan ogólnej gospodarki, zmieniający się wzorzec podaży i popytu dla instrumentów bazowych, decyzje rządów regionalnych, krajowych lub ponadnarodowych, stopy procentowe, krajowe i międzynarodowe wydarzenia gospodarcze oraz obecny klimat psychologiczny rynku akcji może wpłynąć na cenę CFD.
Ryzyko luki cenowej
Ponieważ obrotu kontraktami CFD można dokonywać jedynie podczas regularnego czasu obrotu bazowymi papierami wartościowymi istnieje ryzyko luki cenowej. Luka cenowa oznacza różnicę między z jednej strony ceną zamknięcia określonego papieru wartościowego z poprzedniego dnia handlowego z drugiej strony cenę otwarcia określonego papieru wartościowego w dniu handlowym następującym po cenie zamknięcia. Pojawienie się dużej luki cenowej może prowadzić do znacznej utraty pozycji CFD. Ponadto należy zauważyć, że typy zleceń, które mają na celu ochronę bieżącej pozycji (takie jak zlecenia TRAIL lub STOP) nie działają dokładnie w takich przypadkach.
Ryzyko pozagiełdowe
Kontrakty CFD nie są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym ani nie są rozliczane przez centralną izbę rozrachunkową. Innymi słowy zasady i ochrona oferowane przez regulowane giełdy i izby rozrachunkowe nie mają zastosowania podczas przeprowadzania transakcji CFD.
Ryzyko płynności środków finansowych
Emitent CFD odgrywa ważną rolę w płynności kontraktów CFD. Jednak ich zobowiązania do przedstawienia notowań nie są bezwarunkowe, a Twoja zdolność do zamknięcia lub otwarcia pozycji CFD zależy od decyzji emitenta.
Interactive Brokers UK może z własnej inicjatywy podjąć decyzje o anulowaniu notowania niektórych kontraktów CFD lub może z własnej inicjatywy zakazać zajmowania nowych pozycji w jednym lub w większej liczbie konkretnych kontraktów CFD z powodu braku danych cenowych, ze względu na zawieszenie instrumentu bazowego, z powodu nadmiernego wzrostu niestabilności, z powodu niewystarczającego wolumenu w instrumencie bazowym, z powodu rynku, z powodu itp. wydarzeń ekonomicznych, gospodarczych lub politycznych, z powodu niewypłacalności lub wycofania z notowań instrumentu bazowego, z powodu siły wyższej, działań korporacyjnych na efekt instrumentu bazowego (vide infra) lub z jakiegokolwiek innego powodu.
Ryzyko odsetkowe
Stopy procentowe, którymi obciążane są otwarte pozycje CFD są oparte na standardach międzynarodowych. Ponieważ te stopy procentowe są stale w ruchu, stopy te będą również wpływać na zyski/straty inwestora CFD.
Ryzyko walutowe
Jeśli prowadzisz obrót kontraktem CFD denominowanym w innej walucie niż euro, będziesz narażony na ryzyko walutowe. Jeżeli waluta CFD, w którą inwestujesz spada w stosunku do euro wpłynie to negatywnie na wartość Twojej pozycji w CFD.
Ryzyko likwidacji
Gdy łączne zabezpieczenie w portfelu spadnie poniżej wymaganego depozytu zabezpieczającego Interactive Brokers ma prawo do zlikwidowania pewnych pozycji bez uprzedniego powiadomienia, niezależnie od tego, czy pozycje te są rentowne, czy przynoszą straty. Ta natychmiastowa wymuszona likwidacja w przypadku deficytu depozytu zabezpieczającego nie pozwala uniknąć wspomnianego wcześniej ryzyka luki cenowej. W końcu rynki mogą otwierać się z luką cenową (różnicą między ceną otwarcia a zamknięcia), poprzez które Interactive Brokers UK może nie być w stanie zamknąć pozycji po cenie, która pozwoli uniknąć straty większej niż kwota początkowo zdeponowana. Jeśli po likwidacji okaże się, że na Twoim rachunku nadal występuje deficyt depozytu zabezpieczającego i masz inne pozycje jako zabezpieczenie (na przykład pozycje akcji, pozycje obligacji itp.), wówczas Interactive Brokers UK zamknie inne pozycje w celu wyeliminowania deficytu depozytu zabezpieczającego. Musisz pamiętać, że ta wymuszona likwidacja zawsze ma miejsce po najlepszej cenie rynkowej i nie możesz wywierać żadnego wpływu na ostatecznie otrzymaną cenę. Cena uzyskana w wyniku przymusowej likwidacji może przynosić straty, a przymusowa likwidacja może nastąpić w niekorzystnym dla Ciebie momencie.
Wzrost wymogów depozytu zabezpieczającego
Aby chronić siebie i swoich klientów Interactive Brokers UK może w dowolnym momencie zwiększyć wymóg depozytu zabezpieczającego dla niektórych lub wszystkich klientów oraz dla wszystkich otwartych lub nowych pozycji CFD. Może się to zdarzyć na przykład w przypadku gwałtownego wzrostu niestabilności bazowych papierów wartościowych, gdy kapitalizacja rynkowa bazowych papierów wartościowych spadła poniżej pewnego progu lub z jakiegokolwiek innego powodu.
Konflikty interesów
Interactive Brokers UK oferuje szeroką gamę produktów finansowych różnorakim odbiorcom jako wydawca kontraktów CFD. Jest także drugą stroną transakcji, kontrahentem kiedy otwierasz pozycję na CFD. W związku z tym może mieć interes w tym, czy wykonać transakcję. Mogą również wystąpić sytuacje, w których występuje konflikt interesów między różnymi klientami. Interactive Brokers UK podjęło niezbędne kroki w celu podjęcia wszelkich możliwych środków w celu zidentyfikowania takich konfliktów interesów.
Ryzyko wzrostu wymagań dotyczących depozytu zabezpieczającego
Aby chronić siebie i swoich klientów, Interactive Brokers UK może w dowolnym momencie zwiększyć wymóg depozytu zabezpieczającego dla obecnych i nowych pozycji CFD. Decyzja ta może być spowodowana gwałtownym wzrostem zmienności produktu bazowego, gdy kapitalizacja rynkowa produktu bazowego spadła poniżej pewnego progu lub z innego powodu. Należy pamiętać, że po dostosowaniu depozytu zabezpieczającego rachunek może już nie spełniać wymagań dotyczących depozytów zabezpieczających. W takim przypadku broker przystępuje do likwidacji pozycji w celu usunięcia tej nieadekwatności.