DAX | Kontrakt futures na DAX/mini DAX

W dzisiejszym artykule na temat kontraktów terminowych na indeksy giełdowe omówimy kontrakty terminowe na jeden z najbardziej znanych indeksów europejskich – DAX futures.

Indeks DAX/mini DAX 

DAX (Deutscher Action Index) to główny indeks niemiecki. W jego skład wchodzi 30 największych spółek giełdowych pod względem kapitalizacji rynkowej i wolumenu obrotów. Bardzo ważną różnicą w porównaniu z innymi indeksami europejskimi jest sposób obliczenia wartości tego indeksu. DAX jest indeksem wynikowym co oznacza, że bierze pod uwagę wartość wzrostu kapitału wypłacanej dywidendy. Porównując indeks DAX z holenderskim indeksem AEX można zauważyć różnicę. Indeks AEX nie uwzględnia reinwestycji dywidendy, a z długoterminowego punktu widzenia można zauważyć różny przebieg.

Dla inwestorów krótkoterminowych nie ma to aż tak dużego znaczenia, ponieważ trzymają oni otwarte pozycji tylko w ramach kilku godzin lub kilku dni. Zakres handlu na kontraktach DAX/mini DAX futures jest szeroki. Indeks jest jednym z najbardziej płynnych w Europie, co przyciąga inwestorów, którzy chcą zarabiać na zmianie cen w krótkim okresie.

Specyfikacja kontraktów terminowych na DAX/mini DAX

Kontrakty DAX/mini DAX futures są podobne do kontraktów terminowych Euro Stoxx 50. Handluje się nimi na niemieckiej giełdzie instrumentów pochodnych – Eurex (German Derivatives Exchange). Na giełdzie sesja handlu trwa od 8:00 do godziny 22:05. Największa płynność występuje zazwyczaj w czasie od 9:00 do 18:00. Podczas jednego dnia handluje się średnio 100 000 kontraktów futures na DAX.

Mnożnik na kontraktach futures na DAX wynosi 25, a mini DAX 5. Wartość nominalna jednego kontraktu DAX jest wielokrotnie wyższa, niż wartość kontraktu Euro Stoxx 50 albo AEX. Aby otworzyć zlecenie na kontraktach futures wymagany jest depozyt zabezpieczający. Depozyt zabezpieczający na jeden kontrakt DAX wynosi około 13 500 EUR, depozyt na mini DAX wynosi 2 800 EUR, a jeżeli chcesz przetrzymać pozycje przez noc, depozyt zabezpieczający wynosi prawie dwa razy tyle.

Wygaśnięcie poszczególnych kontraktów odbywa się raz za kwartał, zawsze w trzeci piątek miesiąca: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu o godzinie 13:00. Opcje na indeks DAX mają różne terminy wygaśnięcia, w tym tygodniowe i miesięczne. Mnożnik na kontraktach opcyjnych wynosi 5 i jest prostszy do kontroli pod względem finansowym. W obszarze opcji nadal najbardziej płynne są opcje na indeks Euro Stoxx 50 ale opcje na DAX mają także wystarczającą płynność.

Kontrakty DAX/mini DAX futures handluje się na giełdzie Eurex. Ma to dużą zaletę – kiedy składasz zlecenie stop loss to jest ono składane bezpośrednio na giełdzie, a nie tylko „symulowane” u brokera, co zapewnia mniejszy poślizg. Niemniej jednak ten rynek często spotyka się ze znacznymi odchyleniami. To największa wada tego rynku, później do tego wrócimy.

Platforma LYNX DAX futures

Zdjęcia z platformy LYNX Trading: kontrakt future DAX i DAX mini

mini dax future

Dlaczego DAX/mini DAX?

Głównym powodem dlaczego DAX/mini DAX jest tak popularny wśród traderów kontraktów futures są przede wszystkim interesujące wyniki w handlu dziennym (day trading). Różnica pomiędzy dziennym maksimum i minimum wynosi nawet 200 punktów, co stanowi około 1,8% wartości indeksu. Płynność to jest właśnie to, czego wyszukują traderzy! Na tym rynku mogą zyskiwać na szybkich i gwałtownych spadkach lub wzrostach cen. Skalpowanie i szybko zmienny ruch jest tym co charakteryzuje zachowanie traderów podczas handlu na indeksie DAX/mini DAX.

Spread w czasie standardowych godzin handlu wynosi aż 1 punkt. Wielkość ticku (najmniejszego możliwego ruchu cenowego) jest 0,5 punktu, co odpowiada €12,5. Jak widać na obrazku poniżej, spread jest zazwyczaj wyższy niż wielkość ticku.

Wielkość przeciętnego zlecenia wynosi powyżej 2 kontraktów. Dla porównania, na rynku Euro Stoxx 50 średnia wielkość zlecenia wynosi 20 kontraktów. Jednak ma na to wpływ nominalna wartość aktywa bazowego, która na DAX jest osiem razy większa niż na Euro Stoxx. To pokazuje, że indeks DAX jest silny i ważny w Europie.

Zmienność kontraktów futures na DAX

W handlu na DAX futures są także stosowane automatyczne systemy transakcyjne. Wysoka zmienność sprawia, że  kontrakt futures na DAX  to dobre aktywo bazowe dla systemów badających trend. Jednak dla kogoś atrakcyjna gwałtowna zmienność cen może stanowić wadę. Wyraźne ruchy cenowe mogą być spustem zleceń stop loss. Jeżeli cena dotrze danej granicy, na której dużo inwestorów ustawiło stop loss, dojdzie do gwałtownego spadku lub wzrostu (tzw. spike).

Na poniższym wykresie znajduje się spike kontraktu futures na DAX, gdzie w trakcie 30 sekund doszło do zmiany wartości o około 50 punktów. Chodzi właśnie o spike który był spowodowany masowym wypełnianiem zleceń stop loss. Po paru minutach cena wróciła na poprzedni poziom. To może być bardzo frustrujące, jeśli pozycja jest zamykana na stop loss i rynek wkrótce rusza z powrotem w zamierzony kierunek. To zjawisko występuje na indeksie DAX na porządku dziennym, dlatego jeśli chcesz handlować na kontraktach futures na DAX, bądź tego świadomy przy składaniu stop loss.

DAX futures stop loss

Jeśli pozycja zostanie zamknięta w wyniku zlecenia stop loss, z reguły trzeba liczyć ze poślizgiem paru punktów. Dlatego dużo inwestorom może bardziej odpowiadać kontrakt futures na Eurostoxx 50, gdzie zmiany i tego typu sytuacje występują w mniejszym stopniu. Niemniej jednak jeżeli inwestor zamierza handlować z większą ilością kontraktów to należy również rozważyć rynek kontraktów terminowych na Euro Stoxx 50.

Charakterystyka kontraktów DAX/ mini DAX

Kontrakt DAX future DAX mini futures
Symbol FDAX  FDXM
Giełda Eurex Eurex
Waluta EUR EUR
Miesiące wygaśnięcia
marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień
marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień
Godziny handlu 8:00 – 22:00,
5 dni w tygodniu
8:00 – 22:05,
5 dni w tygodniu
Wielkość ticku 0,5 punktu 0,5 punktu
Mnożnik 25 5
Initial Margin* € 13 400 € 2 700
Overnight Margin* € 26 800 € 5 400
*Wartość wstępnych depozytów zabezpieczających może ulec zmienie.  

Zainteresował cię futures na DAX?

Z naszą profesionalną platformą możesz z łatwością inwestować w kontrakty terminowe na DAX ale i inne na więcej niż 100 światowychh rynkach w 26 krajach.

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×