Inwestycje w surowce – wszystko co musisz wiedzieć

Jeśli chodzi o inwestycje w surowce, większość ludzi myśli o handlu złotem, srebrem czy ropą.

To właśnie te towary są najpopularniejszymi surowcami dostępnymi na giełdzie. Jednak nie są to jedyne inwestycje w surowce, których można dokonać na rynkach finansowych.

Inwestycje w surowce rozpoczęły rewolucję przemysłową, ale były to przede wszystkim produkty rolne. Ich popularność nie zniknęła od wieków. Surowce są do dziś popularnym wyborem, ale handel nie ogranicza się tylko do rolnictwa.
Jakimi innymi interesującymi surowcami oprócz złota i ropy, można handlować na giełdzie?

W tym artykule zajmiemy się nie tylko inwestycjami w ropę i złoto, ale także innymi surowcami, takimi jak gaz ziemny, srebro, miedź, kawa, kakao, zboże, uran, lit i kobalt.

Inwestycje w surowce – krótkie wprowadzenie

Przez tysiące lat handel działał tylko jako zaspokojenie podstawowych potrzeb ludności. Handel towarami odbywał się w formie wymiany w której nadwyżki jednych towarów wymieniano na rzadsze towary. Później ta forma wymiany została zastąpiona przez pieniądze w postaci metali szlachetnych. Było to przede wszystkim złoto i srebro.

We współczesnej historii pieniądze zaczęły być wykorzystywane jako środek wymiany handlowej, co ułatwiło ponowne przeliczanie cen towarów między sobą. W rezultacie powstało ryzyko wynikające z wahań kursów walutowych. Dlatego kolejnym kamieniem milowym w historii handlu towarami było notowanie surowców i pojawienie się towarowych instrumentów pochodnych. Instrumenty te stanowiły okazję do pokrycia ryzyka.

Surowce energetyczne

Ropa naftowa i gaz ziemny są najbardziej handlowanymi surowcami na giełdach. Ponieważ surowce te wykorzystywane są w wielu procesach, są one doskonałym wskaźnikiem rozwoju gospodarczego na świecie. Często widzimy, że duże ruchy w cenie czarnego złota mają wpływ na ceny na giełdach.

Inwestycja w ropę naftową

Handel ropą naftową

Przemysł naftowy rozróżnia dwa rodzaje ropy w zależności od jej pochodzenia. Pierwszą z nich jest północnoamerykańska ropa naftowa o nazwie WTI (West Texas Intermediate). Można ją również znaleźć pod terminem Crude Oil. Jeśli chcesz kupić ropę Brent, będziesz handlować ropą z pól Morza Północnego.

Reakcja na zmiany cen ropy naftowej jest możliwa na różne sposoby. W tym celu dostępne są następujące produkty: kontrakty terminowe futures, ETF, produkty strukturyzowane i oczywiście akcje spółek naftowych. Najbardziej znane notowania ropy to:

 Produkt  Nazwa  Ticker
 Futures  Crude Oil  CL
 Brent Oil  BZ
 ETF  iShares Oil & Gas ETF  IOGP
 United States Oil Fund ETF  USO
 Energy Select Sector ETF  XLE
 Produkty Strukturyzowane  Certyfikaty od dostawców Commerzbank, ING of Goldman Sachs.
 Akcje  BP  BP
 Chevron  CVX
 Exxon Mobil  XOM
 Royal Dutch Shell  RDSA
 Total  FP

Inwestycja w gaz ziemny

Handel gazem ziemnym

Gaz ziemny jest również jednym z bardzo popularnych surowców handlowanych na giełdzie. Towar ten może być przedmiotem handlu za pomocą następujących produktów:

 Produkt  Nazwa  Ticker
 Futures  Henry Hub Natural Gas  NG
 ETF  United States Natural Gas Fund  UNG
 VelocityShares 3x Long Natural Gas ETN  UGAZ
 VelocityShares 3x Inverse Natural Gas ETN  DGAZ
 Produkty strukturyzowane   Certyfikaty od emitentów jak BNP, Commerzbank en ING.
 Akcje  Antero Resources  AR
 Cabot Oil & Gas  COG
 Philips 66  PSX

Metale szlachetne

Przy omawianiu tematu surowców nie wolno zapominać o drugiej dużej grupie towarów, którymi są metale szlachetne. O szlachetności metalu decyduje jego odporności na korozję i utlenianie w powietrzu. Złoto jest najbardziej odporne na te wpływy, miedź z kolei najmniej.

Inwestycja w złoto

Złoto i handel złotem

Notowania złota są bardzo popularne. Jest to najczęściej handlowany metal, znajduje zastosowanie w przemyśle, bankowości i medycynie. Złoto może być przedmiotem obrotu za pośrednictwem kilku wymienionych poniżej instrumentów. Kontrakty CFD to dobry wybór dla mniejszych inwestorów, którzy nie są zainteresowani inwestowaniem zbyt dużego kapitału w handel złotem poprzez kontrakty futures.

Produkt  Nazwa  Ticker
 Futures  Gold Futures  GC
 ETF  SPDR Gold Shares  GLD
 ETFS Physical Gold  PHAU
 Produkty strukturyzowane  Certyfikaty inwestycyjne
 Akcje  AngloGold Ashanti  AGG
 Goldcorp  GG
 Barrick Gold Corp  ABX
 

Inwestycja w srebro

Srebro i handel srebrem

Srebro spośród rodziny metali szlachetnych charakteryzuje się bardziej niestabilnością ceny w porównaniu ze złotem. Podobnie jak złoto, ten towar jest szeroko wykorzystywany w handlu, a jego użycie jest nadal popularne wśród inwestorów metali szlachetnych.

 Produkt  Nazwa  Ticker
 Futures  Silver futures  SI
 ETF  iShares Silver Trust ETF  SLV
 ETFS Physical Silver Shares ETF  SIVR
 Ultra Silver ETF  AGQ
 Produkty strukturyzowane  Certyfikaty inwestycyjne
 Akcje  Fresnillo  FRES
 Silver Wheaton Corp.  SLW
 First Majestic Silver Corp.  AG

Inwestycja w miedź

Miedź i handel miedzią

Miedź, ten czerwonawy metal, jest podstawą metali takich jak mosiądz lub brąz i jest szeroko stosowany w budownictwie. Sytuacja gospodarcza w krajach azjatyckich jest silnie uzależniona od ceny miedzi, ze względu na duży popyt na ten surowiec w Chinach. Notowania miedzi są dostępne poprzez następujące instrumenty:

 Produkt  Nazwa  Ticker
 Futures  NYMEX Copper Index  HG
 ETF  iPath Bloomberg Copper ETN  JJC
 United States Copper Index Fund  CPER
 iPath Pure Best Copper ETN  CUPM
 Akcje  BHP Biliton  BHP
 Rio Tinto  RIO
 Southern Copper Corp.  SCCO
 Produkty strukturyzowane  Certyfikaty inwestycyjne

Produkty rolne

Handel produktami rolnymi ma ogromne znaczenie szczególnie dla rolników. Dzięki pochodnym instrumentom finansowym są one w stanie zapobiec znacznym stratom w wyniku nieprzewidywalnych spadków cen na tych produktach.

Inwestycja w kawę

Handel kawą

Na produkcji kawy, jako najczęściej sprzedawanego towaru rolnego, każdego roku zarabia ponad 100 milionów ludzi. Jest to bardzo popularny towar, którego cena zależy od uprawy krzewów kawowych. Kawa może być przedmiotem handlu, na przykład za pomocą następujących instrumentów:

 Produkt  Nazwa  Ticker
 Futures  Coffee futures  KC
 ETF  iPath Bloomberg Coffee ETN  JO
 iPath Pure Beta Coffee ETN  CAFE
 Akcje  Starbucks Corp.  SBUX
 Whitewave Foods Company  WWAV
 Farmer Brothers Company  FARM
 Produkty strukturyzowane  Certyfikaty inwestycyjne

Inwestycja w zboże

Handel zbożem

Handel zbożami jest popularny, szczególnie ze względu na zmienność cen tych surowców. Zależy ona chociażby od tego czy mamy porę suchą czy deszczową. Obrót towarami, zwłaszcza zbożami, zależy od aktualnych warunków pogodowych. Czynniki te są trudne do przewidzenia, więc rolnicy zabezpieczają się używając  pochodnych instrumentów finansowych. Wśród ziaren głównie liczymy kukurydzę i pszenicę. Przykłady tych instrumentów można znaleźć w poniższej tabeli:

 Produkt  Nazwa  Ticker
 Futures  Corn futures  ZC
 ETF  The Teucrium Corn Fund  CORN
 Produkty strukturyzowane  Certyfikaty inwestycyjne

Inwestycja w kakao

Inwestycje w kakao

Kakao – główny surowiec używany przy produkcji czekolady. Z tej grupy surowców kakao jest ostatnim towarem, z którym zapoznamy się w kontekście obrotu giełdowego.

 Produkt  Nazwa  Ticker
 Futures  Cocoa futures  C
 iPath Bloomberg Cocoa Subindex ETN  NIB
 iPath Pure Beta Cocoa ETN  CHOC
 Produkty strukturyzowane  Certyfikaty inwestycyjne

Pierwiastki chemiczne

Czwarta grupa surowców to pierwiastki chemiczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych surowców, którymi już się zajmowaliśmy, pierwiastki z tej grupy są głównie wytwarzane syntetycznie. Wydobywanie tych surowców jest kosztowne i czasami mało opłacalne. Inwestycje w surowce tego typu opisane są poniżej.

Inwestycja w uran

Inwestycje w uran

Uran jest znany z zastosowania w reaktorach jądrowych. Energia jądrowa sprawia, że uran jest cennym pierwiastkiem. W reaktorach jądrowych działa jako paliwo do wytwarzania energii.

Generowanie energii w ten sposób jest kontrowersyjnym tematem na całym świecie. Historia pamięta wydarzenia, które popularności tej metodzie produkcji energii delikatnie mówiąc nie przyniosły, przypomnijmy chociażby elektrownię Fukushima. Jeszcze mniej popularnym zastosowaniem jest broń jądrowa. Rosnące napięcia geopolityczne i separacja Stanów Zjednoczonych od paryskiego porozumienia klimatycznego czynią ten temat coraz gorętszym. Popularnym instrumentem notowanym na giełdach jest URA ETF, pomimo dostępne są na rynkach także:

 Produkt  Nazwa Ticker
 Futures  NYMEX Uranium Index  UX
 ETF  Global X Uranium ETF  URA
 Akcje  Cameco Corp.  CCO
 NexGen Energy Limited  NXE
 Westwater Resources  WWR
 Altius Minerals  ALS
 Uranium Participation Corp.  U

Inwestycja w lit

Handel litem

Podobnie jak uran, lit znajduje również zastosowanie w energetyce jądrowej. Co więcej, lit jest odpowiednim elementem do długotrwałego przechowywania energii elektrycznej w postaci baterii litowych i akumulatorów.

Popularność litu obecnie jest bardzo duża, cena tego pierwiastka w ostatnich latach rośnie. Zużycie baterii w smartfonach i rosnąca popularność litu elektrycznego generuje wysoki popyt na ten surowiec.

Instrumenty za pomocą których możesz handlować w lit:

 Produkt  Nazwa  Ticker
 ETF  Global X Lithium ETF  LIT
 Akcje  Jiangxi Ganfeng Lithium  2460
 Advanced Metallurgical  AMG
 Tianqi Lithium  2466
 Lithium Americas  LAC
 Sociedad Quimica Minera de Chile  SQM

Inwestycja w kobalt

Handlowanie kobaltem

Kolejnym metalem należącym do tej grupy jest kobalt. Ze względu na niską dostępność i złożony proces produkcji, jego cena jest wysoka, porównywalna do ceny srebra. Kobalt dodaje się do stopów ze względu na jego twardość, wytrzymałość i trwałość. Kobalt może być również stosowany do ochrony przed korozją lub w przemyśle szklarskim.

Dostępne produkty:

 Produkt  Nazwa  Ticker
 Akcje  Katanga Mining  KAT
 eCobalt Solutions  ECS
 Fortune Minerals  FT

Interesują mnie inwestycje w surowce, co dalej?

Dotarliśmy do końca przeglądu handlu surowcami. Jak się dowiedzieliśmy, oprócz złota i ropy można handlować innymi mniej lub bardziej tradycyjnymi towarami.

Jeśli dalej interesują cię inwestycje w surowce za pomocą kilku instrumentów giełdowych, takich jak akcje, kontrakty futures lub fundusze ETF i inne, patrz na tabele powyżej.

Nie jest możliwe określenie instrumentów, dzięki którym obrót towarowy jest najlepszym wyborem, zawsze zależy to od konkretnego rodzaju inwestora i jego stylu, a także od aktualnej sytuacji rynkowej. Głównymi zmiennymi są oczekiwany czas posiadania i opcje kapitałowe.

Czy chcesz bardziej szczegółowo zapoznać się z dostępnymi możliwościami? Skontaktuj się z nami pod numerem 800 080 563 lub wyślij e-mail na adres info@lynxbroker.pl.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o handlu surowcami w LYNX?

LYNX oferuje szeroką gamę rynków i produktów udostępniając inwestycje w surowce i inne aktywa w Polsce przy wyjątkowo niskich opłatach. Wszystkie wyżej wymienione produkty obejmują również instrumenty takie jak akcje, opcje, kontrakty futures, fundusze ETF, kontrakty CFD i inne instrumenty.

Inwestycje w surowce - Inwestycja w złoto
Ewa Wasiak

Ewa Wasiak

Operation Manager

Od 2013 roku zajmuje się rynkami kapitałowymi, interesuje się głównie inwestycjami w akcje, fundusze inwestycyjne ETF. Przygotowuje webinaria LYNX w zakresie platform inwestycyjnych LYNX Trading i LYNX Basic, w tym ich zaawansowanych funkcji.

W LYNX działa jako Operation Manager rynku polskiego.

Powiązane posty

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×