Kurs akcji GameStop (GME) wzrósł aż o 978% za sprawą Reddit WallStreetBets!

Ostatnie dni na giełdach mijają pod znakiem szaleństwa wywołanego przez użytkowników platformy Reddit, którzy zrzeszają się w grupie WallStreetBets.

W przypadku wybranych akcji zdecydowali przeciwstawić się dużym funduszom inwestycyjnym. Akcje spółki GameStop (GME) stały się symbolem tej walki. Większość dużych funduszy inwestycyjnych zajmowała krótką pozycję, kiedy użytkownicy Reddita zaczęli kupować akcje.

Poskutkowało to olbrzymim wzrostem ceny akcji GME i prawdziwą katastrofą dla funduszy inwestycyjnych oraz inwestorów, którzy zostali zmuszeni do zamknięcia swoich krótkich pozycji z dużą stratą.

W tym artykule przedstawimy Reddit i wspomnianą wcześniej grupę WallStreetBets. Przyjrzymy się temu, czym jest Short Squeeze i z czego wynika.

Przeanalizujemy wykres rozwoju ceny akcji GME i innych, które w ostatnich dniach dosłownie wystrzeliły o kilkaset procent.

Czym jest Reddit?

Reddit to serwis internetowy, założony w 2005 roku przez dwóch amerykańskich studentów. Daje on możliwość udostępniania opinii, informacji i ciekawych linków.

Ludzie wykorzystują go do dzielenia się informacjami na konkretne tematy, ale też dla rozrywki. Wybór tematów jest nieograniczony. Na Reddicie można przeczytać właściwie o wszystkim. I właśnie z tego powodu serwis jest bardzo popularny nie tylko w USA.

Kim są WallStreetBets?

Oczywiście również na Reddicie jest wielu użytkowników, którzy dyskutują o inwestowaniu. Jedną z popularniejszych stron poświęconych inwestycjom na rynkach finansowych jest właśnie strona o nazwie WallStreetBets.

Grupa ta liczy obecnie około 4,1 miliona członków. Warto podkreślić, że liczba członków znacząco rośnie, zwłaszcza w świetle wydarzeń ostatnich dni.

WallStreetBets i jej członkowie nie są zupełnie nieznani w świecie finansów. Przypisuje im się kilka działań, które rzekomo wpłynęły na kształtowanie się ceny niektórych akcji.

Łączona jest na przykład ze znacznym wzrostem cen akcji Tesla. Siła tej grupy tkwi w liczbie jej członków. Na forum dyskusyjnym udostępniają oni informacje o tym, które akcja warto kupować, czy też sprzedawać.

Jeśli duża ilość traderów zdecyduje się w jednej chwili na kupno albo sprzedaż, może to faktycznie wpłynąć na kształtowanie się cen danych akcji.

Na początku minionego roku członek WallStreetBets wezwał również pozostałych członków do shortowania akcji spółki Carnival.  Firma ta organizuje rejsy wycieczkowe. WallStreetBets skupili się na niej w momencie, kiedy na statku Diamond Princess pojawiły się przypadki zakażenia koronawirusem. Cena akcji spadła następnie aż o 80%.

W ostatnich dniach grupa ta ponownie znalazła się w centrum uwagi po tym, jak zainteresowała się akcjami spółki GameStop.

Czy zainteresowałeś się inwestycjami w akcje?

LYNX zapewnia dostęp do ponad 100 rynków po całym świecie i daje ci możliwość inwestować w akcje amerykańskie, niemieckie i inne, oferując polskim inwestorom niezwykle korzystne ceny.

Czy praktyki Reddit WallStreetBets są legalne?

Obecnie trwają interesujące dyskusje na temat legalności takich działań. Manipulacja cenami i wykorzystywanie informacji niejawnych są oczywiście karalne.

Pojawia się jednak pytanie, czy ta grupa z Reddita ma w ogóle dostęp do jakichkolwiek niejawnych informacji i czy można w tym przypadku mówić o zorganizowanych działaniach. Dzielenie się swoimi opiniami i poradami nie jest karalne, podobnie jak korzystanie z doradztwa innych osób czy inspirowanie się ich pomysłami inwestycyjnymi.

Ludzie mają prawo do wolności wypowiedzi oraz dzielenia się przemyśleniami czy pomysłami. Każdy inwestor ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje inwestycyjne. Trudno więc będzie udowodnić przestępczy charakter wspomnianej działalności.

Grupą WallStreetBets już od dłuższego czasu interesuje się Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Trzy lata temu niektórzy członkowie tej grupy zostali przesłuchani w związku z podejrzeniem wykorzystywania przez nich tzw. informacji poufnych. Strona została wówczas na jakiś czas zablokowana.

Ciekawa sytuacja miała miejsce również w ostatnich dniach, kiedy to grupa WallStreetBets stała się na kilka godzin prywatna na Reddicie, a więc osoby postronne nie miały do niej dostępu. Jednocześnie pozbawiono do niej dostępu wielu niegdysiejszych członków.

Do komunikacji w ramach grupy wykorzystywana była również platforma Discord. Ją jednak także zablokowano. Blokada ta nie ma jednak podobno żadnego związku z wydarzeniami na rynkach finansowych i aktywnością WallStreetBets. Była to ponoć standardowa procedura stosowana w sytuacjach, kiedy dochodzi do złamania zasad regulaminu i pojawienia się pełnych nienawiści wypowiedzi poszczególnych uczestników, używających przy tym przepełnionego przemocą języka.

Z czego wynika popularność grupy WallStreetBets na Reddit?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale faktem jest, że w trakcie pandemii koronawirusa znacząco wzrosła ilość osób, które interesują się inwestowaniem i handlem na giełdzie. Zwłaszcza młodsi traderzy mają w zwyczaju korzystanie z platform komunikacyjnych i serwisów społecznościowych.

Strony, na których mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat okazji inwestycyjnych również zyskały na popularności. Dodatkowo w tych niepewnych czasach wielu ludzi szuka innych możliwości i sposobów na lokowanie swoich oszczędności.

Czym jest Short Squeeze?

Aby lepiej zrozumieć, co właściwie wydarzyło się w ostatnich dniach na giełdzie za sprawą WallStretBets, powinniśmy zrozumieć termin Short Squeeze. W języku polskim słowo „squeeze” oznacza dosłownie „wyciśnięcie” inwestorów zajmujących krótkie pozycje.

Przeczytaj również: Krótka sprzedaż albo short selling – co to znaczy?

Kiedy trader zdecyduje się na krótką sprzedaż, oznacza to, że spekuluje na spadek cen akcji. Po zakończeniu transakcji składa zlecenie kupna.

Stanowi to również przyczynę sytuacji, kiedy po gwałtownym spadku ceny następuje krótkoterminowy wzrost. Traderzy zamykają swoje krótkie pozycje. Kiedy jednak wbrew oczekiwaniom cena zaczyna rosnąć, inwestorzy zmuszeni są do zamknięcia swych pozycji ze stratą.

Należy pamiętać, że przy shortowaniu strata nie jest ograniczona, ponieważ cena akcji może teoretycznie rosnąć w nieskończoność. Każdy trader powinien zatem na podstawie swojego money managementu zdecydować zawczasu, kiedy ewentualną stratną pozycję zamknąć. W takiej sytuacji również musi wykorzystać zlecenie kupna.

Przeczytaj również >>  Money management : Jak zostać mistrzem dyscypliny?

A teraz wyobraźmy sobie, że większość traderów spekuluje na spadek ceny wybranych akcji a cena ta nagle zaczyna rosnąć. Traderzy ci ponoszą straty i zostają zmuszeni do zamknięcia swych pozycji.

Masowe zamykanie pozycji przy wykorzystaniu zleceń kupna wywołuje efekt lawiny oraz jeszcze większy nacisk na wzrost ceny. Cena akcji w takich sytuacjach zazwyczaj szybko i gwałtownie rośnie. Wszyscy, którzy spekulowali na spadek cen się mylili i zostają wyciśnięci jak cytryny. Na tym polega Short Squeeze.

 

LYNX TIP: O szczegółach działania akcji możesz przeczytać w naszym przewodniku po akcjach.

Jak wykryć potencjalny Short Squeeze?

Skoro już wiemy, czym jest Short Squeeze, nasuwa się pytanie, jak zapobiegać takim sytuacjom oraz kiedy można się spodziewać takiego właśnie obrotu spraw. W tym celu konieczne jest zapoznanie się z terminem Short Interest.

Short Interest to liczba akcji, które zostały sprzedane w transakcji krótkiej, ale nie zostały na razie pokryte. Innymi słowy pojęcie oznacza ilość akcji, na które aktualnie istnieją otwarte krótkie pozycje.

Dzięki Short Interest można również do pewnego stopnia oszacować sentyment rynkowy czy nastroje traderów zainteresowanych poszczególnymi akcjami. Jeśli Short Interest jest wysoki, oznacza to, że wielu traderów spekuluje na spadek cen.

Często wykorzystuje się również Short Interest Ratio. To mówi nam, ile akcji w wolnym obrocie (Float) zostało sprzedanych w stosunku do całkowitej liczby akcji pozostających w obrocie (Outstanding Shares).

Float wyraża ilość akcji danej spółki, które są dostępne w wolnym obrocie rynkowym. Ilość dostępnych w taki sposób akcji różni się w przypadku poszczególnych spółek. Jeżeli jest na rynku jest duży popyta na akcje spółek z małą ilością akcji w wolnym obrocie, cena tych akcji może gwałtownie wzrosnąć.

Short Squeeze nie da się nigdy z góry dokładnie oszacować, ale właśnie w przypadku akcji z wysokim Short Interest i niskim Float należy zachować ostrożność.

WallStreetBets a akcje spółki GameStop (GME)

GameStop to amerykański sprzedawca gier komputerowych, któremu w ostatnich latach niespecjalnie się wiedzie. Powodem takiego stanu rzeczy był przede wszystkim trend w branży gier wideo polegający na tym, że sprzedaż tych gier przeniosła się online, gdzie użytkownik może pobrać grę bezpośrednio po zakupie.

Od 2013 roku kurs akcji tej spółki obniżył się aż o 95%. Cena spadła nawet do 2,57 USD za akcję. Sytuacja poprawiła się jednak w 2020 roku. W czasie pandemii wielu ludzi wróciło do gier komputerowych, a poza tym firma nawiązała w listopadzie 2020 roku współpracę ze spółką Microsoft.

Na czele spółki stanął ambitny inwestor Ryan Cohen, który mianował GME przyszłym Amazonem świata gier wideo.

Wall Street  nie wiązało jednak wielkich nadziei z tą firmą, a niektóre duże fundusze, takie jak na przykład Melvin Capital, zdecydowały się na shortowanie akcji GameStop.

I tutaj właśnie wchodzą do gry traderzy z WallStreetBets. Wyczuli swoją szansę. Zauważyli, że aż za dużo inwestorów i funduszy jest zainteresowanych krótką sprzedażą akcji GME. Zdecydowali się więc na zajęcie długich pozycji, by w ten sposób „wycisnąć” wszystkich spekulantów, którzy mieli nadzieję na spadek cen akcji.

Kurs akcji GME wzrósł o 978 % w ciągu ostatnich 6 dni!

Coś, co dotąd wydawało się nie do pomyślenia, stało się faktem. Faktycznie nastąpił bezprecedensowy Short Squeeze, a cena gwałtownie wzrosła z około 36 USD do około 345 USD w ciągu ostatnich 6 dni.

Wykres dzienny GME od listopada 2020 do 27 stycznia 2021. Źródło: LYNX Trading

Należy podkreślić, że akcje GameStop są w ostatnim czasie bardzo zmienne. Duże ruchy mają miejsce zarówno w godzinach sesyjnych, jak i przed otwarciem giełdy.

Tylko wczoraj w godzinach sesyjnych odnotowano wzrost ceny z 250 do 380 USD w ciągu około 45 minut. W ciągu dnia dochodzi oczywiście również do dużych spadków.

15 min. Wykres (z przedsprzedażą włącznie) GME od 21 stycznia 2021 do 27 stycznia 2021 Źródło: LYNX Trading. 

Kształtowanie się kursu akcji GME wskazuje więc na walkę pomiędzy niedźwiedziami a bykami. Jedni spekulują na spadek cen akcji, drudzy liczą na dalszy wzrost.

Niektórzy użytkownicy WallStreetBets oświadczają nawet, że nie sprzedadzą akcji, dopóki cena nie osiągnie wartości 1000 USD. To tylko dowodzi skali szaleństwa, które w ostatnich dniach ma miejsce wokół tej spółki.

Melvin Capitals i Citron Research złożyli broń i liczą straty

Te dwie spółki były bardzo zainteresowane shortowaniem akcji GME. Przebieg ostatnich dni i Short Squeeze zapoczątkowany przez działania traderów WallStreetBets z serwisu Reddit zmusił je jednak do zamknięcia większości krótkich pozycji. Szacowane straty liczone są w miliardach.

Fundusz Melvin Capitals na początku tego tygodnia skorzystał z pomocy finansowej w wysokości 2,75 miliarda USD, udzielonej przez fundusz inwestycyjny Citadel, by pomóc mu podnieść się po poniesionej stracie.

Zaczęły się nawet pojawiać informacje o tym, że Melvin Capitals może zbankrutować. Temu jednak spółka zdecydowanie zaprzeczyła.

Citron Research zaczął się pozbywać większości swoich krótkich pozycji przy cenie 90 Usd za akcję.

Darmowy e-book inwestycyjny

14 praktycznych wskazówek, jak stać się lepszym inwestorem i uniknąć klęski na giełdzie.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.

Na jakich innych akcjach skupia się grupa Reddit?

Akcje GME nie były jedynym celem WallStreetBets. Ponadto bardzo trudno określić, jaki jest faktyczny wpływ tej grupy na kurs wspomnianych akcji.

Ale mimo to przedstawiamy ci kolejne spółki, które wymieniane są ostatnio jako powiązane z inwestorami z Reddita.

BlackBerry (BB)

Na wspomnianym forum dyskusyjnym dużo się dyskutowało również o akcjach spółki BlackBerry. W tym okresie Short Interest Ratio wynosił pomiędzy 25 a 30 %. Tutaj też widoczny jest gwałtowny wzrost ceny akcji w ciągu ostatnich kilku dni. Od 13 stycznia 2020 roku cena wzrosła o ponad 283%.

Wykres dzienny BB od listopada 2020 27 stycznia 2021. Źródło: LYNX Trading. 

 

Bed Bath & Beyond (BBBY)

Również ta spółka była na celowniku wielu inwestorów zajmujących krótkie pozycje. Short interest ratio w przypadku akcji BBBY oscylował wokół 30%, kiedy w poniedziałek 25 stycznia cena zaczęła gwałtownie rosnąć. Od tego czasu doszło do wzrostu o ponad 78%.

Wykres dzienny BBBY od listopada 2020 do 27 stycznia 2021. Źródło: LYNX Trading. 

AMC Entertainment (AMC)

Jest to spółka posiadająca amerykańską sieć kin. W związku z pandemią musiała stawić czoła poważnym problemom.

Dyrektor generalny spółki Adam Aron ogłosił w tym tygodniu, że spółka otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 917 milionów dolarów. Firrma uniknie zatem bankructwa. Tylko w ciągu ostatnich 2 dni cena akcji zanotowała wzrost aż o 308%.

Wykres dzienny AMC od  września 2020 do 27 stycznia 2021. Źródło: LYNX Trading. 

Czy opłaca się pójść w ślady WallStreetBets?

Na to pytanie każdy inwestor musi sobie odpowiedzieć sam. Ostatnie dni pokazały, do czego są zdolni nawet niewielcy traderzy, którzy korzystają z mediów społecznościowych. Zmiany kursu niektórych akcji są w rezultacie spektakularne.

Niemniej należy wciąż pamiętać o tym, że ta mania może skończyć się tak samo szybko, jak się zaczęła. Obecnie wielu traderów zajmujących długie pozycje czerpało korzyści z Short Squeezu. Sytuacja może się jednak zmienić w każdej chwili, a problemom mogą musieć stawić czoła traderzy, którzy wciąż mają nadzieję na wzrost cen tych akcji.

Nie można kupować akcji „na ślepo”, licząc na cud. Z pewnością rozumiesz, że strategie „I will hold” albo „Target is $ 1000“ nie mają nic wspólnego z zasadami właściwego money managementu.

W tej chwili wiele z tych akcji doświadcza niebywałych wahań kursu w ciągu dnia, kiedy cena spada, a potem rożnie w krótkich odstępach czasu. Wielu niedoświadczonych traderów z powodu tych ruchów skasowało w ostatnich dniach swoje rachunki inwestycyjne. Mniej biegli traderzy powinni więc raczej unikać tych „dzikich” akcji.

Trzeba zawsze pamiętać, by w pierwszej kolejności trzymać się własnej strategii inwestycyjnej i swoich zasad. Ślepe podążanie za anonimowymi użytkownikami może być bardzo ryzykowne.

Niemniej działania WallStreetBets z pewnością warte są uwagi i mamy tu do czynienia z interesującym fenomenem, który inwestorzy mogą wykorzystać, planując swoją strategię inwestycyjną czy transakcje. Śledzenie działań ponad 4,1 miliona użytkowników, którzy pokazali, że potrafią zagrozić nawet dużym funduszom inwestycyjnym na pewno nie zaszkodzi. Niezależnie czy zajmujesz krótkie czy długie pozycje.

Czego możemy się nauczyć z szaleństwa związanego z GME?

Przede wszystkim trzeba być przygotowanym na to, że podobne wydarzenia będą oczywiście miały miejsce coraz częściej. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i serwisów internetowych takich jak Reddit, wyrosła nowa generacja traderów, którzy potrafią korzystać z takich narzędzi.

WallStreetBets nie jest ani pierwszą, ani ostatnią grupą traderów, którzy znani są z podobnych działań. Siła i znaczenie takich grup znacząco jednak rosną. Warto śledzić ich poczynania.

Tym ważniejsze jest, by podczas planowania swoich transakcji zawsze analizować możliwe ryzyko i mieć w zanadrzu scenariusze na sytuacje, kiedy znajdziemy się w stratnej pozycji.

Giełda znów pokazała nam, że wszystko jest możliwe i nic nie jest pewne. Jedyne, co możemy kontrolować, to nasze zyski i ewentualne straty.

Handel na akcjach za pośrednictwem LYNX

LYNX oferuje handel na akcjach bezpośrednio na giełdach krajowych. Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny i wąski spread. Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel na akcjachETF, futuresopcjachCFD, czy na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platformy. Ponadto regularnie publikujemy dla ciebie analizy rynku i nowinki ze świata inwestycji w ramach naszego Portalu informacyjnego i szkoleniowego LYNX.

Skorzystaj również z wielu zalet LYNX

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×