Stop-loss – najlepszy przyjaciel czy najgorszy wróg?

W poniższym artykule przeanalizujemy różne zlecenia stop-loss, które możesz wykorzystać w celu ograniczenia (zbyt) dużych strat.

Generalnie obowiązuje zasada, że do trwałej aprecjacji pieniędzy na rynkach kapitałowych niezbędna jest akceptacja występujących raz na jakiś czas kontrolowanych strat. To gwarantuje inwestorowi, że nie zatraci dyscypliny, a ponoszone straty nie pociągną go na dno.

Niemniej chcemy również pokazać ci kilka przypadków, w których stop-loss nie jest akurat dobrym przyjacielem, tylko wręcz przeciwnie.

stop-loss

Czym jest stop-loss?

Za pomocą zlecenia stop-loss (STP) możesz wyznaczyć punkt, w którym chcesz ponieść kontrolowaną stratę, stanowiącą element twojej strategii inwestycyjnej. Jeśli wprowadzisz automatyczny stop-loss, nie musisz aktywnie monitorować wszystkich swoich pozycji – twoje zlecenie kupna lub sprzedaży zostanie wykonane automatycznie w momencie przekroczenia danej ceny na rynku.

Czym jest stop limit (STP LMT)?

Działanie zlecenia stop limit (STP LMT) jest takie samo, jak zlecenia stop-loss, z tą różnicą, że po osiągnięciu ceny stop, którą wyznaczasz, zamiast zlecenia market wprowadzane jest zlecenie limit. Zaletą tego zlecenia jest to, że nie pozwoli ci zapłacić gorszej ceny niż ta, którą ustaliłeś w ramach limitu. Dużą wadą jest natomiast to, że jeśli ustalona przez ciebie cena limit jest w danej chwili nieakceptowalna, twoje zlecenie nie zostanie zrealizowane.

Czym jest mailing stop (TRAIL)?

Trailing stop order (TRAIL) to zlecenie, w którym cena stop ustalana jest z góry jako określona kwota lub procent aktualnej ceny (dla długiej pozycji). Jeśli cena wzrośnie, zlecenie stop-loss wzrasta proporcjonalnie o ustaloną kwotę/różnicę procentową. Jeśli jednak cena spadnie, zlecenie stop loss się nie zmniejszy. Ten maksymalny limit zlecenia ogranicza maksymalną stratę, natomiast ewentualne zyski są nieograniczone.

Stop-loss a profit target

W przypadku większości strategii inwestycyjnych obowiązuje zasada, że inwestor z góry definiuje zysk, który chce osiągnąć oraz ewentualne straty. W teorii jest ona jednak prostsza niż w praktyce. Z drugiej strony w praktyce wielu inwestorów zbyt długo toleruje straty w przekonaniu, że trend obróci się na ich korzyść i odwrotnie – zamyka zyskowne transakcje wcześniej niż to konieczne.

Rodzaje zleceń dostępnych za pośrednictwem platformy LYNX Trading

Na platformie handlowej LYNX możesz korzystać z całej gamy rodzajów zleceń. Podczas tworzenia zlecenia pojawi się standardowo LMT (limit order). Po kliknięciu na tę opcję pojawi się wybór większej ilości rodzajów zleceń.

Przeczytaj więcej o tym, jak działa platforma handlowa LYNX

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×