W związku z wojną w Ukrainie wzrosły obawy przed atakami hackerskimi. Wojna informacyjna i ataki cybernetyczne stały się bowiem elementem nowoczesnych walk. Na przykład Izrael zmagał się kilka dni temu z największym atakiem hackerskim w historii. Grupa Anonymus ogłosiła wypowiedzenie wojny cybernetycznej Rosji. Istnieją obawy przed atakami z jej strony. Wraz z postępującą cyfryzacją zagrożenie tego rodzaju będzie raczej rosło.

Według firmy SonicWall tylko w 2021 liczba ataków ransomware wzrosła o 105%. W takiej atmosferze zapotrzebowanie na cyberbezpieczeństwo rośnie więc nie tylko na poziomie państwowym, lecz także w firmach i organizacjach, w które takie ataki mogłyby zostać wymierzone. W artykule analizujemy wzrost ilości ataków cybernetycznych w 2021 roku i piszemy, które spółki zajmują się tą problematyką. Prezentujemy 5 akcji cyberbezpieczeństwa. W ramach bonusu szczegółowo omawiamy akcje Fortinet. Nie zabraknie analizy technicznej ani fundamentalnej.

Czy zainteresowanie cyberbezpieczeństwem rośnie?

Każdy nowoczesny konflikt wojenny rozgrywa się współcześnie nie tylko na rzeczywistym polu walki, lecz także w cyberprzestrzeni. Jak duże jest znaczenie tego pola bitwy? To kwestia sporna i nie wolna od spekulacji. W ostatnich latach dosyć często mówi się w mediach o północnokoreańskich hackerach, którzy w wyniku tej nielegalnej działalności zdobywają pieniądze i informacje. Działalność ta ma oczywiście miejsce pod patronatem panującego tam reżimu.

Cyberbezpieczeństwo to bardzo skomplikowany temat, a znaczenie ataków hackerskich trudno jest określić. Poszczególne kraje powinny być jednak przygotowane na takie zagrożenie i inwestować w środki bezpieczeństwa. To samo dotyczy też prywatnych spółek, które również mogą stać się celami ataku hackerskiego.

Z powodu wojny w Ukrainie mówi się więc w ostatnich tygodniach o wojnie informacyjnej i zwiększonym ryzyku ataków cybernetycznych. W tym kontekście odmienia się przez wszystkie przypadki zwłaszcza grupę Anonymus i rosyjskich hackerów. O tych ostatnich mówiło się dużo już w związku z amerykańskimi wyborami prezydenckimi w 2016 roku i możliwymi próbami wpływania na ich wynik. Przeprowadzono duże śledztwo, które nie przyniosło jednak wystarczających dowodów, potwierdzających jakiekolwiek wywieranie wpływu przez rosyjskich hackerów.

Grupa Anonymus w związku z inwazją na Ukrainę wypowiedziała Rosji wojnę cybernetyczną. Myślę, że warto uważnie śledzić poczynania tej grupy, ponieważ jeśli jej ataki będą skuteczne, automatycznie nasunie się pytanie, czy nie powtórzą ich w przyszłości również przeciw innym krajom czy organizacjom. Podejrzewam, że państwa i firmy są świadome tego ryzyka i dlatego – moim zdaniem – konflikt w Ukrainie zwiększył popyt na cyberbezpieczeństwo.

Wzmocniła go również pandemia koronawirusa. Lockdowny i praca na home office doprowadziły do powszechniejszego wykorzystywania środowiska online, więc zaszła konieczność zabezpieczenia danych wrażliwych.

Największy atak cybernetyczny w historii Izraela

Izraelska Agencja Ochrony przed Atakami Cybernetycznymi ogłosiła 14.3.2022 stan wyjątkowy. Rządowe strony internetowe przestały wówczas działać po ewidentnym ataku cybernetycznym. Źródło z Sił Obronnych Izraela podało, że atak cybernetyczny był – zdaniem izraelskiego dziennika Haaretz – największym, jaki kiedykolwiek w Izraelu przeprowadzono. Skutkiem ataku hakerskiego było przeważnie działanie stron internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Zdrowia, Sprawiedliwości i Opieki Społecznej. Problemów nie uniknęła również Kancelaria Premiera. Przywrócenie ich funkcjonowania trwało kilka godzin.

Izrael sprawdza jeszcze, czy nie doszło do ataku na kluczowe branże, czyli na przykład na firmy wodociągowe i energetyczne. Atak, który spowodowałby na przykład przerwę w dostawie wody czy energii, miałby oczywiście bardzo negatywne skutki. Ochrona kluczowych branż jest więc dla poszczególnych państw wyjątkowo ważna. Izrael na razie nie obwinia oficjalnie nikogo i nikt ponoć dotychczas się do ataku nie przyznał. Na podstawie dostępnych informacji domyślam się, że chodziło o klasyczny DDoS (Distributed Denial of Service).

Darmowy e-book inwestycyjny

14 praktycznych wskazówek, jak stać się lepszym inwestorem i uniknąć klęski na giełdzie.

  • Podaj swoje dane, aby otrzymać bezpłatny e-book

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Liczba ataków cybernetycznych gwałtownie wzrosła

Wnioski komunikatu o zagrożeniu cybernetycznym firmy SonicWall na 2022 rok były alarmujące. Całkowita ilość ataków cybernetycznych we wszystkich kategoriach wzrosła w 2021 roku. I chodzi tu o naprawdę potężne liczby. Liczba zaszyfrowanych gróźb wzrosła o 167% (10,4 miliona ataków), ransomware wzrósł o 105% do 623,3 miliona ataków, kryptojacking (kradzież kryptowaluty) wzrósł o 19% (97,1 miliona ataków), próby bezprawnego włamania o 11% (5,3 biliona), a IoT (Internet of Things) malware wzrósł o 6% do 60,1 miliona ataków.

Choć SonicWall nadal identyfikuje za 2021 rok aż 5,4 miliarda takich ataków. Według danych liczbowych jest to drugi pod względem częstotliwości rodzaj ataku cybernetycznego. SonicWall twierdzi, że ataki cybernetyczne sięgnęły w 2021 roku swojego szczytu. Ransomware, cryptojacking, wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach, phishing i inne ataki nadal nękają organizacje na całym świecie, nie dając spokoju zespołom ds. bezpieczeństwa.

Z ich badań wynika również, że zarządy spółek najbardziej obawiają się phishingu, a ransomeware martwi nawet 73 % z nich. Na trzecim miejscu (68%) jest utrata danych osobowych klientów. Czwarte miesjce (68%) zajmuje wyciek firmowej korespondencji i dostęp do danych pracowników.

Inwestycje w cyberbezpieczeństwo wzrosły do 172 mld USD

W 2021 roku inwestycje w cyberbezpieczeństwo wzrosły na całym świecie o 13% do 172 miliardów USD. I szacuje się, że w tym roku jest przestrzeń do wzrostu o kolejne 11%. Wraz ze wzrostem popularności kryptowaluty Bitcoin rośnie też ilość wspominanych już ataków ransomware. Ransomware polega na tym, że hacker zaszyfrowuje wszystkie dane na komputerze i w celu ich odszyfrowania wymaga na przykład płatności w kryptoaktywach.

Na problem cyberbezpieczeństwa reagują również duże firmy. Microsoft podał niedawno, że jego przychody z cyberbezpieczeństwa sięgają 10 miliardów USD rocznie. W lipcu Microsoft kupił RiskIQ, czyli firmą zajmującą się zarządzaniem zagrożeniem bezpieczeństwa. Koszt transakcji to około 500 milionów USD. W lipcu kupił też CloudKnox Security. Oprócz tego Microsoft integruje więcej narzędzi zabezpieczających w swoim softwarze w chmurze Office 365. Rozszerzając usługi zabezpieczeń w chmurze Microsoft może wywierać presję na inne firmy z branży, takie jak Okta, CrowdStrike i Splunk (SPLK).

Microsoft nie jest jednak jedynym gigantem technologicznym działającym na polu cyberbezpieczeństwa. Google (Alphabet) kupił na początku roku przedsiębiorstwo Siemplify za 500 milionów USD. Czyli firmę zajmującą się kompleksowo bezpieczeństwem w przestrzeni cybernetycznej.

5 propozycji akcji cyberbezpieczeństwa

Poniżej przedstawiamy zestawienie akcji firm, które zajmują się bezpieczeństwem cybernetycznym. Należy mieć na uwadze, że nie jest to porada inwestycyjna, ale raczej prezentacja wybranych firm z tej branży. Pozwoli to zyskać lepszy wzgląd w akcje spółek zajmujących się cybernetyką. Na koniec bardziej szczegółowo przeanalizujemy spółkę Fortinet, z aktualną analizą fundamentalną i techniczna włącznie.

Loading ...
Nazwa spółki ISIN Symbol Waluta Ostatnia cena
Zscaler Inc US98980G1022 ZS USD 177,05
Crowdstrike Holdings Inc US22788C1053 CRWD USD 304,07
Fortinet Inc US34959E1091 FTNT USD 64,18
Cyberark Software Ltd IL0011334468 CYBR USD 242,60
Palo Alto Networks Inc US6974351057 PANW USD 291,42

Akcje Zscaler (ZS)

Zscaler to firma oferująca zabezpieczenia IT. Co oznacza, że zapewnia swoim klientom systemu działające w chmurze, służące ochronie urządzeń użytkowników i ich danych. Zscaler współpracuje z usługami bezpieczeństwa punktów końcowych, pomagającymi zapewnić bezpieczeństwo danych. 24. lutego firma opublikowała swoje wyniki finansowe z ostatniego kwartału. Sprzedaż wzrosła rok do roku o 63% do 255,6 miliona USD. Natomiast zysk netto wzrósł o 37% do 19,2 miliona USD, z 14 milionów USD.  

Týdenní graf akcie Zscaler od poloviny roku 2018 do března 2022.
Wykres tygodniowy akcji Zscaler od połowy 2018 roku do marca 2022. Źródło: LYNX+ (15.03.2022)

Akcje Palo Alto Networks (PANW)

Palo Alto Networksto amerykańska firma działająca na całym świecie w sektorze bezpieczeństwa cybernetycznego, mająca swoją siedzibę w Santa Clara w Kalifornii. Ich platforma obejmuje zaawansowane firewalle i systemy w chmurze, które rozszerzają owe firewalle o kolejne elementy zabezpieczające. Sądząc po wielkości sprzedaży, jest to jedna z największych firm koncentrujących się na cyberbezpieczeństwie. Spółka zanotowała wzrost rok do roku o 30% do 1,32 miliarda USD. Zysk netto wzrósł o 20% ze 154 milionów USD do 185 milionów USD.

Týdenní graf akcie Palo Alto
Wykres tygodniowy akcji Palo Alto od połowy 2018 roku do marca 2022. Źródło: LYNX+ (15.03.2022)

Akcje CyberArk Software (CYBR)

CyberArk to amerykańska firma zajmująca się zabezpieczeniem informacji poprzez zarządzanie tożsamością. Technologia, którą dysponuje ta spółka, wykorzystywana jest głównie w usługach finansowych, energetyce, handlu detalicznym, ochronie zdrowia i administracji publicznej. Za ostatni kwartał firma raportuje obroty w wysokości 151 milionów USD, co oznacza wzrost rok do roku o około 5%.

Týdenní graf akcie CyberArk
Wykres tygodniowy akcji CyberArk od połowy 2018 roku do marca 2022. Źródło: LYNX+ (15.03.2022)

Akcje CrowdStrike (CRWD)

Pod względem kapitalizacji rynkowej spółka CrowdStrike jest największa w sektorze cyberbezpieczeństwa. Ich architektura Falcon oferuje rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa oparte na sztucznej inteligencji. Oferuje usługi zabezpieczenia punktów końcowych oraz proaktywne informowanie o zagrożeniach Za ostatni kwartał firma raportuje wzrost obrotów rok do roku o 63% do 380 milionów USD. Zyski wzrosły w skali roku z 18,6 miliona USD do 41,1 miliona USD.

Týdenní graf akcie CrowdStrike
Wykres tygodniowy akcji CrowdStrike od połowy 2018 roku do marca 2022. Źródło: LYNX+ (15.03.2022)

A teraz przejdźmy już do akcji Fortinet. Tę firmę zaprezentujemy bardziej szczegółowo. Przyjrzymy się aktualnym wynikom finansowym, jak również przeanalizujemy wykres cenowy, na którym wyróżnimy ważne obszary, mogące mieć wpływ na dalszy rozwój ceny akcji FTNT.

Czym zajmuje się firma Fortinet?

Firma Fortinet powstała w 2000 roku w Kalifornii, a obecnie zapewnia zintegrowane i zautomatyzowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego niemal na całym świecie.  Swoje rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa sprzedaje partnerom handlowym i klientom z branż telekomunikacji, technologii, administracji państwowej, usług finansowych, edukacji, handlu detalicznego, produkcji i ochrony zdrowia. Sieciowymi urządzeniami zabezpieczającymi zarządza sieciowy system operacyjny FortiOS. Portfolio rozwiązań zabezpieczających w chmurze obejmuje też zabezpieczenia aplikacji, z e-mailem i strona internetową włącznie.

Fundamentalna analiza akcji Fortinet (FTNT)

Wyniki kwartalne

Za pierwszy kwartał 2021 roku Fortinet osiągnął bardzo ładną sprzedaż na poziomie 964 milionów USD. Jest to wzrost o 11% z kwartału na kwartał i 22,5% rok do roku. Czyli mamy tu do czynienia ze stabilnym progresem. Firma ogłosiła następnie zysk w wysokości 199 milionów USD, z kwartału na kwartał wynik skoczył o 22%, rok do roku – aż o 35%. Marża brutto sięgała 75,6%, a marża operacyjna ponad 22% przy marży zysku niespełna 21%. Poprzednie kwartały były zasadniczo podobne.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zysk i przychody za poszczególne kwartały. Źródło: yahoo.com

Zyski operacyjne wzrosły kwartał do kwartału o ponad 29,3% do 213,7 miliona USD. Wskaźnik EBITDA wzrósł o 27% do 239 milionów USD. Obie wartości zanotowały w ciągu ostatniego roku istotny wzrost. Wolne przepływy pieniężne stanowiły w ostatnim kwartale 215,5 milionów USD.

Zysk na akcję (EPS) to 1,19 punktu. Wskaźnik P/E wynosił pod koniec pierwszego kwartału 99 punktów. Jest to rzeczywiście liczba na wyrost, a wartość ta mówi nam, że akcje Fortinet są już bardzo drogie. W ostatnim roku wskaźnik P/E wzrósł o prawie 100%. Wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) to 74%. Wskaźnik zwrotu z zainwestowanego kapitału (ROIC) to prawie 45%. Obydwa wskaźniki są moim zdaniem na bardzo wysokim poziomie, w związku z czym powinna nas bardzo zainteresować płynność, zadłużenie i kapitał własny firmy.

Wskaźnik płynności szybkiej (quick ratio) to prawie 1,5 punktu. Natomiast wskaźnik bieżącej płynności finansowej (current ratio) to 1,55 punktu. Według mnie obydwa są w porządku. Płynność firmy z pewnością pozwala na spłacanie długów krótkoterminowych.

Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego D/E to 1,32 punktu. Stosunek zobowiązań długoterminowych do całkowitego kapitału wynosi 0,17 punktu. Całkowite zadłużenie sięga 1,06 miliarda USD. Kapitał własny sięga 798 miliardów USD. Czyli stosunek ten do własnego to całkiem wysoka wartość. Sądząc po bilansie firma zaciągnęła ponad miliardowy dług, a jej kapitał własny wynosi około 1 miliarda USD.

Wyniki roczne

Według mnie najciekawszy jest przebieg wyników rocznych. Tendencja wzrostowa jest tu ewidentna i dosyć silna. W 2015 roku obroty wynosiły niewiele ponad 1 miliard USD. Za rok 2021 obroty wynoszą już 3,34 miliarda USD. Wzrost względny w stosunku do roku 2020 wynosi prawie 29%. Jeśli chodzi o zysk, to w minionym roku osiągnięto 607 milionów USD – poprawa rok do roku o ponad 24%. Marża netto wyniosła w 2021 roku około 76%, marża operacyjna to 19,32%.

Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zysk i przychody za poszczególne lata. Źródło: yahoo.com

Zyski operacyjne za cały 2021 rok wyniosły 646 milionów USD. W skali roku jest to – moim zdaniem – naprawdę świetny wynik, jako że mamy tu do czynienia z poprawą o ponad 31%. EBITDA wzrosła o ponad 30% do 730 milionów USD. Wolne przepływy pieniężne również zanotowały sukces w 2021 roku. Przedsiębiorstwo wygenerowało 1,2 miliarda USD – najwięcej w historii. Zysk na akcję (EPS) sięga 3,63 punktu.

Akcje Fortinet (FTNT) – analiza techniczna

Akcje Fortinet mają za sobą kilka bardzo udanych lat, w trakcie których tytuł zyskał na wartości o tysiące procent. Od połowy minionego roku zaczęła powstawać dość zmienna struktura, której górna granica znajduje się na poziomie S/R 350 USD, podczas gdy dolna granica jest na poziomie S/R 265 USD. Tendencja wzrostowa została zahamowana, ponieważ od stosunkowo długiego czasu rynek się konsoliduje.

Týdenní graf akcie Fortinet
Wykres tygodniowy akcji Fortinet od początku 2018 roku do marca 2022. Źródło: LYNX+ (15.03.2022)

Na poziomie S/R 265 USD możemy zaobserwować co najmniej trzy bardzo solidne reakcje. W pobliżu poziomu wsparcia widać, że kupujący starają się skorzystać na spadku ceny. Krótko mówiąc, są agresywni, co skutkuje szybkim odbiciem ceny. Sprzedający są w dobrej pozycji, kiedy cena akcji FTNT zbliża się do poziomu S/R 350 USD. Sądząc po wskaźniku RSI, rynek pięknie się przeczyścił. W ten sposób powstała potencjalna przestrzeń do ewentualnej kontynuacji trendu wzrostowego.

Podsumowanie

Przyszłość branży cyberbezpieczeństwa jest moim zdaniem pewna. Zwłaszcza w czasach, gdy świat zaczął się polaryzować, w związku z czym popyt na zabezpieczenia rośnie. W ostatnich latach trwa potężna cyfryzacja, co przyspieszyła dodatkowo pandemia koronawirusa. Skoro wszystko jest online, musi to być jakoś zabezpieczone. Dlatego należy się liczyć z tym, że sektor prywatny i publiczny będą z czasem inwestować coraz więcej środków. Jeśli chodzi o akcje Fortinet, to firma co roku stabilnie rośnie. Według mnie bieżące wyniki pokazują, że jest to dobry tytuł. Należy jednak mieć na uwadze, że dotychczasowy rozwój nie gwarantuje przyszłych wyników.

Handel akcjami cyberbezpieczeństwa za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

Fortinet Corporation. Annual Report [online]. Opublikowano 25.02.2021 [cit. 15.03.2022]. Dostępne na: https://investor.fortinet.com/annual-reports-and-proxies/

Fortinet Corporation. Quarterly earnings [online]. Opublikowano 25.02.2021 [cit. 15.03.2022]. Dostępne na: https://investor.fortinet.com/quarterly-earnings

Handel na światowych giełdach

Z rachunkiem inwestycyjnym za pośrednictwem LYNX inwestorzy mają bezpośredni dostęp do krajowych i międzynarodowych giełd papierów wartościowych w Europie, USA i Azji. Handluj na 150 rynkach, w 33 krajach i w 25 walutach. Dowiedz się więcej na stronie: Lista Giełd i Produktów

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart