Jako początkujący inwestor najprawdopodobniej zadajesz sobie pytania: Jak inwestować w akcje? Co jest ważne w inwestycjach w akcje? Na co powinienem uważać? A czego unikać?

W tym artykule omówimy te najważniejsze kwestie. Z nabytą wiedzą będziesz mógł inwestować ze spokojną głową.

Dywersyfikuj

Z terminem ”dywersyfikacja portfela” na pewno spotkałeś się w momencie rozpoczynania inwestycji. Jest to pierwsza i często ta najtrudniejsza lekcja dla inwestorów, mowa tu o zarządzaniu ryzykiem.

Według naszego doświadczenia, inwestorzy mają trudności w podejmowaniu właściwych decyzji w trudnych sytuacjach.

Dobrze zdywersyfikowany portfel zawiera akcje z różnych sektorów. Według amerykańskich naukowców portfel powinien zawierać przynajmniej 12 różnych akcji – to znacznie zmniejsza ryzyko biznesowe.

Ryzyko inwestycyjne wiąże się z upadkiem wartości akcji, wtedy gdy firma ma np. problemy finansowe, pojawiły się negatywne informacje lub firma nie zaczyna spełniać oczekiwań inwestorów. Dobrym przykładem w tym miejscu może być sytuacja na akcjach Volkswagena pod koniec roku 2015 – afera spalinowa.

Jednak ryzyko rynkowe (spadek ogólnorynkowy) nie może być objęte tylko za pomocą dywersyfikacji. Twoje portfolio ciągle jest podatne na recesje gospodarki. Oznacza to, że w czasach wzrostu gospodarczego zyskujesz.

Wybieranie akcji za pomocą LYNX Market Scanner

MarktScanner

Żeby zbudować dobry portfel inwestycyjny, nie możesz kupować akcji przypadkowo. Sztuka ta polega na wybieraniu tych z najlepszym potencjałem. Za pomocą narzędzia Market Scanner na platformie LYNX Trading możesz łatwo wybrać akcje, które spełniają twoje wymagania.

Wybierz rynek, który Cię interesuje i ustaw parametry, aby wyszukać te najciekawsze akcje. Wynikiem jest przegląd akcji, np. tych najczęściej sprzedawanych, najszybciej rosnących lub spadających oraz o najwyższej dywidendzie.

Dywidenda

Wypłata dywidendy ma kluczowe znaczenie dla inwestorów. Pierwszy sposób jak inwestować w akcje jest spekulacja na wzrost ceny. Drugi to zyski płynące z dywidendy.

Dywidenda to rozdzielona część zysku firmy należąca do akcjonariuszy. Może występować w postaci pieniężnej lub poprzez otrzymanie akcji danej spółki.

Duże znaczenie dywidendy można zauważyć na przykładzie wzrostu indeksu S&P 500. Od 2006 do 2016 roku wartość indeksu wzrosła o 65%, ale jeżeli uwzględnimy wypłacone dywidendy, dochód wynosił nawet 102%.

Stopę dywidendy możesz łatwo sprawdzić na platformie LYNX Trading, wystarczy dwukrotnie kliknąć na wybrane akcje. Pojawi się okno, na którym znajdziesz stopę dywidendy (%) na podstawie obecnej ceny akcji.

Zasada ryzyko-zysk

Termin ryzyko/zysk (ang. risk/reward) jest często spotykany w sferze handlowania i inwestycji na giełdzie. Chodzi o stosunek ryzyka straty i możliwości zysku na który możesz liczysz.

Jeżeli chcesz odnieść sukces na giełdzie, ważne jest aby pamiętać o tej zasadzie. Przykład: Inwestycja w akcje o wartości 100 zł, oczekujesz wzrost ceny na 130 zł – załóżmy, że chcesz sprzedać w tym momencie. Twój potencjalny zysk wynosi 30 zł. Otwierasz tą pozycji i ustawiasz stop loss na 90 zł. W tym przypadku twoja maksymalna strata wynosi 10 zł a stosunek ryzyko/zysk wynosi 1:3. Twój potencjał zysku jest trzy razy większy od straty.

Zawsze upewnij się, że twój potencjalny zysk jest wyższy od potencjalnej straty.

Brzmi łatwo, prawda? W rzeczywistości inwestorzy choć wiedzą jak inwestować w akcje, często zachowują się wręcz odwrotnie. Stratne pozycje są przeoczane, a te zyskowne zostają zamykane zbyt wcześnie.

Zabezpieczanie

Na koniec omówimy koncept zabezpieczania, czyli tzw. hedging. Chodzi o zmniejszanie ryzyka z danej pozycji przez otwieranie innej. To nie dotyczy tylko firm międzynarodowych, które chcą się zabezpieczyć przed ryzykiem walutowym. Również i ty możesz zabezpieczyć swój portfel na wypadek gorszych czasów na rynku.

Inwestorzy często utrzymają swój portfel inwestycyjny w okresie długoterminowym. W celu ograniczenia ryzyka możesz na przykład użyć opcji put.

Można to porównać do ubezpieczenia mieszkania, czyli płacąc swojemu zakładowi ubezpieczeniowemu. Jeżeli coś pójdzie nie tak, ubezpieczenie pokryje twoją stratę. Podobnie jest w przypadku opcji put. Płacisz premię za opcje, a kiedy ponosisz stratę za dany produkt, twoja strata jest ograniczona.

Opcje to idealny produkt, jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje portfolio. Więcej informacji o opcjach znajdziesz tutaj.

Czytaj więcej >> Handel na akcjach: 11 niezbędnych wskazówek inwestycji w akcje dla początkujących

Czy już wiesz jak inwestować w akcje?

LYNX zapewnia dostęp do ponad 100 rynków po całym świecie i daje ci możliwość inwestować w akcje amerykańskie, niemieckie i inne, oferując polskim inwestorom niezwykle korzystne ceny.

Więcej o inwestowaniu w akcje


--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart