Po uspokojeniu się sytuacji wokół Covid-19 nastąpiło ochłodzenie na rynkach akcji biotechnologicznych. Mówi się jednak o nowym zagrożeniu epidemiologicznym jakim może się stać małpia ospa. Może to dać nowy początek dla akcji biotechnologicznych. W artykule przyjrzymy się kilku spółkom biotechnologicznym, takim jak Emergent Biosolutions, Chimerix, Siga Technologies i inne. Piszemy również o aktualnej sytuacji związanej z tą odmianą ospy i sposobach jej rozprzestrzeniania się.

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa jest zakaźną chorobą wirusową. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w latach 50. ubiegłego wieku po raz pierwszy znaleziono ją w Danii u importowanych małp. Wczesne objawy choroby to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych i uczucie zmęczenia. Następnie pojawia się wysypka w postaci pęcherzyków, które następnie przekształcają się w krostki. Okres między zakażeniem a wystąpieniem pierwszych objawów wynosi około 10 dni, a objawy utrzymują się przez 2 do 4 tygodni. Według niektórych ekspertów ospa małpia może powodować poważne problemy zdrowotne, które mogą utrzymywać się nawet przez 4 miesiące.

Ospa małpia jest zatem chorobą wywoływaną przez wirusa z tej samej rodziny co ospa wietrzna. Jednak według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) nie są one tak poważne. CDC dodaje jednak, że w pewnych okolicznościach śmiertelność w przypadku tej choroby wynosi do 1 na 10 osób.

W Afryce ospa małpia jest zwalczana za pomocą szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Skuteczność szczepionki wynosi do 85%. Jednak od około 40-50 lat nie stosuje się szczepień przeciwko ospie wietrznej, ponieważ została ona całkowicie wyeliminowana. Dlatego ochroną objęte są tylko osoby urodzone przed 1980 rokiem.

Jak rozprzestrzenia się małpia ospa?

W Ameryce Północnej i Europie zakażenie wirusem małpiej ospy rozprzestrzenia się głównie przez kontakty seksualne między mężczyznami. Jak poinformowali 23 maja przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w co najmniej kilkunastu krajach odnotowano około 200 potwierdzonych i podejrzewanych przypadków zachorowań.

W ciągu ostatniego tygodnia epidemia szybko rozprzestrzeniła się w Europie i Ameryce Północnej i oczekuje się, że będzie się nadal rozprzestrzeniać. Równocześnie lekarze coraz bardziej koncentrują się na identyfikowaniu objawów, które wywołuje choroba. Dwa potwierdzone i jeden podejrzewany przypadek małpiej ospy w Wielkiej Brytanii zostały zgłoszone do WHO zaledwie kilkanaście dni temu. Jest to pierwszy przypadek poza Afryką, gdzie wirus został wykryty w ciągu ostatnich 40 lat.

Małpia ospa występowała w Europie, ale tylko u podróżników, którzy wcześniej przebywali w Afryce. W ciągu ostatnich 5 lat odnotowano jedynie kilka przypadków tej choroby. Obecne zakażenia są więc specyficzne, ponieważ osoby, u których wystąpiły objawy, w ogóle nie przebywały w Afryce.

W krajach europejskich potwierdzono już dziesiątki przypadków, co czyni tę epidemię największą epidemią małpiej ospy na kontynencie. W USA i Kanadzie odnotowano do tej pory co najmniej pięć potwierdzonych i kilka podejrzanych przypadków. Między innymi w Belgii wprowadzono właśnie obowiązkową 21-dniową kwarantannę dla chorych na małpią ospę. W Republice Czeskiej potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania.

Wirus rozprzestrzenia się przez bliski kontakt z ludźmi, zwierzętami lub materiałami zakażonymi wirusem. Dostaje się do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, oczy, nos i usta. Chociaż uważa się, że do przeniesienia zakażenia z człowieka na człowieka dochodzi również drogą kropelkową, to według CDC droga ta wymaga długotrwałego bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną.

Akcje firm produkujących szczepionki przeciwko ospie

Poniżej przedstawiamy wybrane firmy biotechnologiczne, które są w jakiś sposób zaangażowane w opracowywanie i produkcję szczepionek przeciwko małpiej ospie. Poniższe zestawienie nie jest rekomendacją inwestycyjną, stanowi raczej przedstawienie kompleksowego przeglądu firm, które są zaangażowane w omawianą kwestię i o których możemy usłyszeć w najbliższej przyszłości w związku z małpią ospą.

Nazwa spółki Symbol Poprzednie zamknięcie 1M
Chimerix Chimerix CMRX CMRX 0,00 0,00
Emergent Biosolutions Emergent Biosolutions EBS EBS 0,00 0,00
Inovio Pharmaceuticals Inovio Pharmaceuticals INO INO 0,00 0,00
SIGA Technologies SIGA Technologies SIGA SIGA 0,00 0,00
Bavarian Nordic A/S Bavarian Nordic A/S BVNRY BVNRY 0,00 0,00
Tonix Pharmaceuticals Holding Tonix Pharmaceuticals Holding TNXP TNXP 0,00 0,00
Dana Dana DAN DAN 0,00 0,00
Herc Holdings Herc Holdings HRI HRI 0,00 0,00
Icahn Enterprises Icahn Enterprises IEP IEP 0,00 0,00
SandRidge Energy SandRidge Energy SD SD 0,00 0,00
Southwest Gas Holdings Southwest Gas Holdings SWX SWX 0,00 0,00

Emergent Biosolutions (EBS)

Emergent Biosolutions to amerykańska międzynarodowa firma biofarmaceutyczna z siedzibą w Gaithersburgu w stanie Maryland. Opracowuje szczepionki i terapeutyki przeciwciałami na choroby zakaźne i przedawkowanie opioidów. Dostarcza również sprzęt medyczny służący do ochrony przed zagrożeniami biologicznymi.

Akcje Emergent Biosolutions znacznie zyskały na wartości na początku 2020 i 2021 r. W 2021 r. firma otrzymała ogromne kontrakty na produkcję dawek szczepionki COVID-19 dla firm AstraZeneca i Johnson & Johnson. Jednak w tym samym roku podczas kontroli amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) wykryto partie szczepionek firmy Johnson & Johnson, które były zanieczyszczone substancjami przeznaczonymi dla firmy AstraZeneca.

Týdenní graf akcie Emergent Solutions
Wykres tygodniowy akcji EBS od końca 2017 r. do maja 2022 r. Źródło: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Wkrótce potem akcje Emergent Biosolutions znów mocno spadły. W listopadzie 2021 r. firma oficjalnie ogłosiła, że osiągnęła porozumienie z rządem federalnym w sprawie anulowania kontraktu o wartości 628 mln USD. W tamtym czasie była to ogromna strata dla firmy. Małpia grypa jest jednak dla firmy Emergent Biosolutions potencjalnym sposobem na zdobycie nowych kontraktów.

Firma Emergent Biosolutions produkuje szczepionki ACAM2000, ochroniące przed zakażeniem ospą wietrzną. Szczepionki przeciwko ospie wietrznej są również stosowane w Afryce przeciwko wariantowi “małpiej ospy”. Można więc potencjalnie wykorzystać ACAM2000. W Stanach Zjednoczonych znajduje się obecnie 1 milion dawek tych szczepionek. Teoretycznie, w przypadku, gdy szczepienia miałyby być powszechne, 1 milion dawek to oczywiście niewiele. Firma Emergent Biosolutions i inne firmy miałyby więc prawdopodobnie szansę na zdobycie kontraktów z rządem federalnym i innymi stanami.

Emergent Biosolutions to stosunkowo niewielka firma o kapitalizacji rynkowej 1,85 mld USD. Najwyższy roczny przychód, wynoszący 1,8 mld USD, został osiągnięty w 2021 r. Największy zysk firma osiągnęła w 2020 r. – 305 mln USD.

Chimerix (CMRX)

Chimerix jest firmą biotechnologiczną, która opracowuje i wprowadza na rynek doustne leki przeciwwirusowe. W fazie rozwoju klinicznego znajdują się dwa związki, oznaczone jako CMX001 i CMX157 (Tembexa). Lek Tembexa został zatwierdzony przez FDA w czerwcu 2021 roku. Jest to lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu ospy wietrznej.

Jednak akcje Chimerixu załamały się, gdy firma zgodziła się sprzedać Tembex za 225 mln USD. Dotyczyło to wspomnianej wcześniej firmy Emergent Biosolutions. Chimerix ma również otrzymać kolejne 100 mln USD oraz udział w przyszłych sprzedażach.

Týdenní graf akcie od konce roku 2017 Chimerix
Wykres tygodniowy akcji Chimerix od końca 2017 r. do maja 2022 r. Źródło: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Umowa Chimerix z Emergentem nie ucieszyła inwestorów, ponieważ firma zaznaczyła, że warunki umowy mogą ulec zmianie w zależności od faktycznej ilości sprzedanego Tembexu. Inwestorzy Chimerix również nie byli zbyt entuzjastycznie nastawieni, ponieważ spółka koncentruje się raczej na opracowywaniu leków onkologicznych.

W ubiegłym roku firma Chimerix kupiła firmę Oncoceutics produkującą leki onkologiczne. W ten sposób firma Chimerix uzyskała dostęp do eksperymentalnej terapii raka mózgu w późnym stadium zaawansowania, zwanej ONC201. Okazało się jednak, że prace nad tą metodą nie posunęły się zbyt daleko. Firma Chimerix ogłosiła między innymi, że przed złożeniem wniosku do FDA musi przeprowadzić długie i kosztowne badania, zwane badaniami fazy 3. Inwestorzy również nie byli zadowoleni i rozpoczęła się kolejna wyprzedaż.

Firma Chimerix opracowała już jedną terapię zatwierdzoną przez FDA w postaci wspomnianego wcześniej preparatu Tembexa. Nie było jednak dostępnych pacjentów chorych na ospę wietrzną, aby przeprowadzić standardowe badanie kliniczne. Oznacza to, że nikt tak naprawdę nie wie, czy lek Tembexa jest skutecznym lekiem w leczeniu małpiej ospy.

SIGA Technologies (SIGA)

SIGA Technologies to amerykańska firma farmaceutyczna założona w 1995 roku. Obecnie jej siedziba znajduje się w Nowym Jorku. Firma sprzedaje produkty farmaceutyczne do leczenia przeciwwirusowego ospy wietrznej. Konkretnie chodzi o terapię o nazwie Tpoxx. FDA zatwierdziła preparat Tpoxx, a konkretnie jego postać dożylną, która jest znacznie bardziej odpowiednia dla pacjentów, którzy nie są w stanie połykać kapsułek doustnych, dopiero 19 maja. To właśnie było powodem niedawnego gwałtownego wzrostu cen akcji. Jeśli więc dojdzie do wybuchu epidemii małpiej ospy, Tpoxx będzie stanowił wyraźną konkurencję dla Tempexu.

Týdenní graf akcie SIGA Technologies
Wykres tygodniowy akcji SIGA od końca 2017 r. do maja 2022 r. Źródło: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Tpoxx jest już zatwierdzony w Europie do leczenia małpiej ospy. Jednak w Stanach Zjednoczonych Tpoxx jest zatwierdzony tylko do leczenia ospy wietrznej – FDA nie rozważała jeszcze jego zastosowania w leczeniu małpiej ospy. Firma SIGA Technologies twierdzi, że Tpoxx był już stosowany w leczeniu przypadków małpiej ospy. Mówi się również, że państwa członkowskie UE, w których odnotowano pozytywne przypadki, już próbują nawiązać współpracę z firmą.

Bavarian Nordic A/S (BVNRY)

Bavarian Nordic jest firmą biotechnologiczną, której działalność koncentruje się na opracowywaniu, produkcji i komercjalizacji szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym oraz immunoterapii dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. Siedziba firmy znajduje się w Hellerup w Danii. Jeden zakład produkcyjny znajduje się w Kvistgård, a drugi w Hørsholm.

Firma Bavarian Nordic twierdzi, że specjalizuje się w badaniach i produkcji szczepionek opartych na wektorach wirusowych, które dostarczają antygeny zwalczające choroby zakaźne i nowotworowe.

Wykres tygodniowy akcji Bavarian Nordic od końca 2017 r. do maja 2022 r. Źródło: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Firma Bavarian Nordic poinformowała, że podpisała umowę z nieokreślonym krajem europejskim na dostawę szczepionki przeciwko ospie wietrznej Imvanex. Jest to reakcja na nowe przypadki zachorowań na małpią ospę w maju. Dzięki tej wiadomości akcje Bavarian Nordic wzrosły o 62% w ciągu jednego dnia 19 maja, ale jeszcze tego samego dnia straciły połowę zysków.

Firma twierdzi, że jej szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest dopuszczona do obrotu w USA pod nazwą Jynneos, a w Kanadzie pod nazwą Imvamune. W obu krajach zezwolenie obejmuje również małpią ospę. Imvanex jest również zatwierdzony do stosowania w ospie wietrznej w Europie, ale wcześniej był dostępny w schemacie off label do stosowania w przypadkach małpiej ospy.

Kapitalizacja rynkowa Bavarian Nordic wynosi 2,1 mld EUR. W 2021 r. firma odnotowała przychody w wysokości 254 mln EUR i stratę w wysokości 62,5 mln EUR.

Tonix Pharmaceuticals (TNXP)

Tonix Pharmaceuticals to firma farmaceutyczna z siedzibą w New Jersey, która koncentruje się na lekach stosowanych w chorobach ośrodkowego układu nerwowego. Firma jest producentem szczepionki TNX-801, która jest skuteczna przeciwko ospie wietrznej i małpiej.

Denní graf akcie Tonix Pharmaceuticals
Wykres tygodniowy akcji Tonix Pharmaceuticals od końca 2017 r. do maja 2022 r. Źródło: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Na początku kwietnia firma Tonix Pharmaceuticals ogłosiła, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dała zielone światło dla jej wniosku o przeprowadzenie badania fazy 2 leku TNX-102 w grupie pacjentów z długotrwałym zespołem COVID. Lek zostanie poddany kontrolowanemu badaniu, w którym rolę odgrywać będzie również placebo. Badanie będzie trwało 14 tygodni i rozpocznie się w bieżącym kwartale. Leczenie będzie stosowane u pacjentów cierpiących na zespół COVID. W sumie do badania zostanie włączonych 470 pacjentów.

Inovio Pharmaceuticals (INO)

Inovio jest firmą biotechnologiczną, która koncentruje się na badaniach, rozwoju i komercjalizacji produktów syntetycznego DNA do leczenia nowotworów i chorób zakaźnych. W 2010 r. firma Inovio ogłosiła, że jej szczepionka DNA przeciwko ospie wietrznej zapewnia 100% ochronę przed wysoce zjadliwą ospą małp u zwierząt naczelnych.

Týdenní graf akcie Inovio Pharmaceuticals
Wykres tygodniowy akcji Tonix Pharmaceuticals od końca 2017 r. do maja 2022 r. Źródło: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Kapitalizacja rynkowa firmy Inovio wynosi 412 mln USD. W 2021 r. firma osiągnęła sprzedaż w wysokości 1,77 mln USD. Natomiast strata wyniosła 303 mln USD.

Podsumowanie

Sytuacja dotycząca rozprzestrzeniania się małpiej ospy jest na razie dość niejasna pod względem informacyjnym. Niemniej jednak, w zależności od stopnia rozprzestrzeniania się tej choroby, akcje biotechnologiczne mogą wznowić swoją passę. Dla każdego spekulanta jest to oczywiście potencjalna szansa, jednak ze wzgledu niepewność obecnej sytuacji, należy uznać inwestowanie w akcje spółek produkujących szczepionki przeciwko małpiej ospie za obarczone wysokim ryzykiem.

Handluj akcjami za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

FABINO, A. 6 Stocks To Watch Amid Monkeypox Outbreak. Markets Insider [online]. Opublikowano 20. 5. 2022 [cit. 24. 5. 2022]. Dostępne na: https://markets.businessinsider.com/news/stocks/6-stocks-to-watch-amid-monkeypox-outbreak-1031479598

Handel na światowych giełdach

Z rachunkiem inwestycyjnym za pośrednictwem LYNX inwestorzy mają bezpośredni dostęp do krajowych i międzynarodowych giełd papierów wartościowych w Europie, USA i Azji. Handluj na 150 rynkach, w 33 krajach i w 25 walutach. Dowiedz się więcej na stronie: Lista Giełd i Produktów

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart