W wyniku wzrostu cen ropy akcje naftowe w ostatnich dniach znów są na celowniku inwestorów. Konflikt w Ukrainie trwa nadal i niektóre kraje wprowadzają embargo na import ropy naftowej oraz gazu z Rosji. Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jaki faktycznie wpływ będzie to miało na cenę ropy i czy ów wzrost może trwać.

W artykule przyglądamy się aktualnej cenie ropy oraz sposobom inwestowania w czarne złoto za pośrednictwem akcji naftowych. Zdradzamy, które akcje naftowe wybrać. Dodatkowo mamy dla Ciebie propozycje akcji koncernów naftowych, które mają szanse czerpać w 2022 roku korzyści ze wzrostu cen ropy.

Cena ropy w 2022: Wojna w Ukrainie i gwałtowny wzrost cen ropy

Podczas pandemii koronawirusa byliśmy świadkami gwałtownego spadku ceny ropy naftowej. Popyt na ropę nie był zbyt wysoki ze względu na wprowadzane na całym świecie lockdowny oraz ograniczone możliwości podróżowania. Wpłynęło to nie tylko na samą cenę ropy, lecz także na akcje spółek naftowych.

Jednak cena ropy w 2021 roku wyskoczyła w górę. Na całym świecie rozpoczęto programy szczepień, a ograniczenia zaczęły być stopniowo znoszone. Wyraźnie wzrosła także inflacja, która poniekąd wynika z ceny ropy. Analitycy zasadniczo zgadzali się co do tego, że w 2022 roku cena ropy powinna nadal rosnąć. A na dodatek wybuchła wojna w Ukrainie. W odpowiedzi na rosyjską agresję zachód szybko ogłosił sankcje. Stany Zjednoczone ogłosiły nawet całkowity zakaz importu ropy naftowej, gazu i energii z Rosji.

„Zakazujemy wszelkiego importu rosyjskiej ropy, gazu i energii. Oznacza to, że rosyjska ropa nie będzie już akceptowana w portach USA, a naród amerykański zada kolejny potężny cios machinie wojennej Putina.”

Joe Biden

Na podobny ruch zdecydowała się również Wielka Brytania. Ma ona zakończyć import ropy i produktów ropopochodnych z Rosji do końca 2022 roku. Brytyjskie firmy mają dzięki temu zyskać czas potrzebny na dostosowanie się do tego zakazu. Kraje europejskie starają się więc ograniczyć swoje uzależnienie od rosyjskiego gazu oraz ropy naftowej.

Cena ropy na dubnovém futures CL
Dzienny wykres ropy od marca 2021 do marca 2022 wyrażony przez kwietniowy kontrakt futures CL. Źródło: Trader Workstation (10.3.2022)

Rosja jest jednym z największych światowych producentów ropy, obok USA i Arabii Saudyjskiej. Mimo że ropę naftową wydobywa się również w Iraku, Nigerii, Arabii Saudyjskiej, Norwegii i innych krajach, wiele z nich sięga granic swoich mocy wydobywczych. Sankcje i ograniczenia doprowadziły do gwałtownego wzrostu napięcia na rynku ropy, co następnie poskutkowało jeszcze wyższą ceną ropy.

Dwa rodzaje ropy naftowej

Istnieją 2 rodzaje ropy dostępnej w obrocie giełdowym. Najpopularniejszą, a także najczęściej sprzedawaną jest amerykańska ropa naftowa WTI. Drugim wariantem jest ropa Brent. Ich ceny różnią się od siebie.

West Texas Intermediate (WTI)

Light Sweet Crude Oil (WTI) jest powszechnie wykorzystywana w amerykańskich rafineriach i uznawana za ważny wskaźnik ceny ropy naftowej. Jest to lekka ropa o wysokiej gęstości API i niskiej zawartości siarki.

Złoża tej ropy znajdują się głównie w Oklahomie (Cushing). Jest to znaczące centrum przemysłu naftowego. Stąd ropa transportowana jest do pozostałych regionów USA. Zazwyczaj handluje się nią za pośrednictwem futures i warto podkreślić, że jest to jeden z najczęściej handlowanych kontraktów futures na świecie.

Ropa Brent

Nazwa tej ropy pochodzi od pola naftowego Brent na Morzu Północnym. Swego czasu było to jedno z najwydajniejszych pól naftowych Wielkiej Brytanii. Znajduje się w posiadaniu spółki naftowej Shell, ale większość odwiertów została już wyłączona z eksploatacji.

3 główne gałęzie przemysłu naftowego

Kiedy słyszymy o akcjach naftowych, w pierwszej chwili przychodzą nam na myśl spółki, które zajmują się produkcją ropy. Te spółki naftowe są zwykle najbardziej znanymi graczami w danych sektorach. W skład branży naftowej wchodzi jednak oczywiście o wiele więcej firm. Nie wszystko kręci się wokół samego wydobycia ropy. Działają tu na przykład firmy, które dostarczają niezbędne wyposażenie techniczne. Jak również spółki zajmujące się transportem i dystrybucją produktów ropopochodnych.

Poszczególne aktywności w przemyśle naftowym i gazowym dzieli się zasadniczo na 3 główne sektory: upstream, midstream oraz downstream.

Upstream: poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej

Spółki prowadzące działalność w tym sektorze zajmują się alokacją oraz wydobyciem ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Na podstawie analiz wyników badań geologicznych i sejsmicznych ustala się miejsca występowania podziemnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Wyspecjalizowane firmy, takie jak Fugro & Petroleum Geo-Services, zajmują się wyłącznie wyszukiwaniem miejsc odpowiednich do zainicjowania nowych odwiertów. Spółki te gromadzą dane z powierzchni morza oraz ziemi i na ich podstawie udostępniają informacje o położeniu nowych złóż.

Po alokacji nowego złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego w ciągu od kilku miesięcy do kilku lat rozpoczyna się wydobycie surowca w danej lokalizacji. Wiele spółek naftowych, takich jak Saudi Aramco, Royal Dutch Shell i Sinopec, pozyskuje ropę z ziemi, wykonując odwiert, a następnie wydobywając z niego ciecz.

Złoża ropy zlokalizowane są zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Drugi typ to ropa łupkowa, którą pozyskuje się z łupków, będących rodzajem skał warstwowych. W branży tej funkcjonują jednak również spółki oferujące tylko produkty i usługi techniczne, służące wydobyciu ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Przykłady spółek naftowych z tego sektora to: Schlumberger, Baker Hughes i Halliburton.

Midstream: transport i magazynowanie

Midstream obejmuje obróbkę, transport i magazynowanie ropy oraz gazu po ich wydobyciu. Gałąź stanowi istotny łącznik pomiędzy poprzednim a następnym sektorem. Spółki działające w tym sektorze odbierają surowiec i transportują go do rafinerii przy wykorzystaniu rurociągów, tirów, statkami towarowymi, tankowcami oraz pociągami towarowymi.

Przykładem spółki aktywnej w tym obszarze jest Scorpio Tankers & Enbridge Inc.

Downstream: przetwarzanie i dystrybucja

Sektor ten zajmuje się rafinacją ropy oraz obróbką i oczyszczaniem gazu ziemnego. Gałąź ta obejmuje również spółki zajmujące się sprzedażą, a także dystrybucją różnych produktów końcowych.

Produktami końcowymi są na przykład benzyna, olej napędowy, paliwo lotnicze, nafta, tworzywa sztuczne, smary, asfalt itp. Przykłady spółek z tej branży to Marathon Petroleum, Valero Energy, Exxon Mobil & Phillips 66.

Zintegrowane koncerny naftowe

Istnieją również spółki, które zajmują się prawie wszystkimi aspektami przemysłu naftowego i gazowego. Te firmy naftowe zajmują się niemal całym łańcuchem – od alokacji aż po dystrybucję ropy naftowej i gazu ziemnego. Przykład stanowią BP, ExxonMobil czy Shell.

Jak inwestować w ropę naftową?

Inwestycje w ropę: Futures i microfutures

Kontraktami futures na ropę najbardziej dostępnymi dla inwestorów są kontrakty na Light Sweet Crude Oil future (CL) za pośrednictwem NYMEX. Naftowe futures mają mnożnik 1000, co oznacza, że jeden kontrakt reprezentuje 1000 baryłek ropy. Ponieważ fizyczna dostawa jest dla większości inwestorów niepożądana, platforma handlowa Trader Workstation (TWS) automatycznie zamyka pozycję, w razie gdyby miało dojść do realizacji fizycznej dostawy.

Przeczytaj równieżPraktyczny przewodnik po handlu na kontraktach futures

Możesz również handlować kontraktami micro futures na ropę WTI, które są mniejsze niż standardowe kontrakty futures na ropę WTI. Na przykład 1 kontrakt Micro WTI Crude Oil futures (MCL) reprezentuje 100 baryłek ropy, podczas gdy 1 kontrakt E-mini WTI Crude Oil futures (QM) reprezentuje 500 baryłek. Kontrakty micro futures pozwalają więc na skuteczniejsze zarządzanie swoim portfelem, wielkością pozycji i umożliwiają inwestycje w ropę nawet wówczas, gdy nie chcesz handlować standardowymi kontraktami futures.

Inwestycje w ropę: Akcje naftowe

Inwestycje w akcje spółek naftowych, często wypłacających wysokie dywidendy, to bardzo dobry sposób na inwestowanie w ropę naftową. Akcje naftowe dają ci ponadto możliwość wyboru. Możesz poddać poszczególne akcje szczegółowej analizie i zdecydować, w które sektory przemysłu naftowego zainwestować.

Możesz na przykład wybrać producenta ropy naftowej albo spółkę, która zapewnia transport ropy i gazu ziemnego. Alternatywą jest również dywersyfikacja poprzez zakup akcji większej ilości spółek z różnych sektorów.

Akcje naftowe: jak inwestować w koncerny naftowe?

Żeby dobrze wybrać akcje naftowe, ważne jest przeprowadzenie analizy fundamentalnej. W przypadku akcji naftowych co do zasady niezalecane jest skupianie się wyłącznie na dywidendach. Ważna jest także wartość netto aktywów, stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału (ROI) i inne wskaźniki. Warto też monitorować koszty produkcji baryłki ropy w poszczególnych firmach.

Ważne jest również, by sprawdzić, jak silny jest bilans spółki i czy jest ona w stanie przetrwać nawet dłuższy okres, gdy cena ropy jest niska. W dzisiejszych czasach warto także monitorować, czy firma naftowa inwestuje w wydajniejsze procesy wydobywcze, czy też w przejście na czyste źródła energii.

Czy to odpowiedni czas na inwestowanie w ropę?

Wydaje się, że pandemia koronawirusa jest na razie w odwrocie i że udało się zaszczepić znaczną część światowej populacji. Surowe restrykcje są stopniowo znoszone, co stanowi nowy impuls dla gospodarki i inwestycji, które zostały odłożone z powodu pandemii. Z powodu kryzysu związanego z koronawirusem kraje OPEC+ ograniczyły produkcję ropy o ponad 50%. Na początku 2022 zdecydowały, że zwiększą produkcję tylko do 60% poziomu sprzed pandemii. Mimo że Stany Zjednoczone wnioskowały w OPEC o zwiększenie produkcji. Jednak już na przełomie roku popyt był dokładnie taki sam jak przed pandemią.

Skutki wojny w Ukrainie również wpływają na wzrost cen ropy. Jednocześnie widać, że świat bynajmniej nie jest gotowy na odejście od ropy naftowej i gazu. Źródła alternatywne na razie nie zdołają zaspokoić wysokiego popytu. W ostatnim czasie gwałtownie rosną także ceny energii, co sprzyja tradycyjnym firmom naftowym i gazowym.

Skutki wojny w Ukrainie również wpływają na wzrost cen ropy. Jednocześnie widać, że świat bynajmniej nie jest gotowy na odejście od ropy naftowej i gazu. Źródła alternatywne na razie nie zdołają zaspokoić wysokiego popytu. W ostatnim czasie gwałtownie rosną także ceny energii, co sprzyja tradycyjnym firmom naftowym i gazowym.

Akcje ropy naftowej w 2022 roku: 6 propozycji akcji spółek naftowych

Poniżej przedstawiamy akcje spółek naftowych, które mogłyby zyskać na zaistniałej na rynku ropy naftowej sytuacji. Dodatkowo szczegółowo analizujemy 6 wybranych akcji naftowych z poniższej listy. Należy mieć na uwadze, że nie jest to porada inwestycyjna, ale raczej swego rodzaju źródło inspiracji i wiedzy o spółkach branży naftowej.

Loading ...
Nazwa spółki Symbol Waluta Poprzednie zamknięcie
Devon Energy Corp. DVN USD 51,43
Exxon Mobil Corporation XOM USD 118,52
ConocoPhillips COP USD 127,81
Phillips 66 Company PSX USD 153,31
Marathon Petroleum Corporation MPC USD 195,02
Total S.A. FP EUR 66,78
Chevron Corporation CVX USD 157,57
BP PLC (Spons. ADR) BP USD 37,92

Konflikt w Ukrainie i wprowadzone sankcje oraz zakazy importu wywołały na rynkach znaczącą niepewność, a cena ropy podlega szczególnie silnym wahaniom. Należy więc pamiętać, że wybierając akcje naftowe do swojego portfela inwestycyjnego należy brać pod uwagę wszelkie ryzyka oraz fakt, że sytuacja na rynku naftowym pozostaje bardzo dynamiczna.

Akcje Chevron

Chevron to jedna z największych na świecie spółek naftowych. Główne obszary jej działalności to rozwój, wydobycie i transport ropy naftowej oraz przetwórstwo chemiczne. W ten sposób firma zabezpiecza cały łańcuch sektora naftowego. Korzenie Chevrona sięgają czasów odkrycia pola naftowego na północ od Los Angeles w 1879 roku. Po licznych fuzjach, z fuzją Texaco w 2001 roku włącznie, stał się jednym z największych koncernów naftowych na świecie.

Chevron działa we wszystkich najważniejszych gałęziach przemysłu naftowego i gazowego na świecie. Ponadto jest w stanie wydobywać nawet w trudno dostępnych miejscach, wykonując na przykład głębokie odwierty. Chevron posiada również własną flotę tankowców do transportu ropy.

Podobnie jak wiele innych koncernów naftowych, również Chevron ma za sobą trudne lata. Po spadku cen ropy w 2020 roku i okresie kryzysu spowodowanego przez pandemię spółka zmniejszyła swoje inwestycje o kilka miliardów USD. Było to konieczne do kontynuowania wypłat dywidend.

Dzięki temu firmie udało się utrzymać swoją imponującą historię dywidendową. Gigant naftowy podnosi dywidendę już od 34 lat z rzędu. Mimo ogromnych wahań ceny ropy w 2020 roku udało im się wypłacić dywidendy w wysokości 5,68 USD na akcję. W 2019 roku było to 4,76 USD na akcję.

Silny bilans i bogate źródła finansowania Chevrona pozwoliły mu w 2020 roku przejąć krajową konkurencję – Noble Energy – za 5 miliardów USD. Dzięki temu przejęciu Chevron chce nabyć kolejne złoża ropy naftowej na zachodzie Teksasu i oszczędzić rocznie 300 milionów USD w kosztach.

Cenový graf akcie CVX
Wykres tygodniowy akcji CVX od marca 2017 do marca 2022. Źródło: Trader Workstation (10.3.2022)

Według Credit Suisse, Chevron potrzebuje ceny ropy na poziomie około 42 USD, aby wygenerować dodatnie przepływy pieniężne. Wysoka cena ropy jest więc dla Chevronu szansą na zwiększenie zysków. Jeśli chodzi o całoroczne przychody, Chevron może pochwalić się wynikiem na poziomie 156,3 mld USD. Chevron zwiększył zysk rok do roku o 382% do 15,63 miliarda USD. Są to największe zyski netto od lat 2013-2014.

W 2022 r. analitycy spodziewają się sprzedaży na poziomie 167 miliardów USD i zysku na akcję w wysokości 9,21 USD. Liczby te w znacznej mierze zależą oczywiście w dużym stopniu uzależnione od zmian cen ropy, a obecne ceny pokazują, że są szanse na przekroczenie tych oczekiwań. W każdym razie inwestując w Chevron otrzymujesz firmę naftową o rozległym doświadczeniu i z silnym bilansem. Firma chce również skupić się bardziej na gazie ziemnym i gotowa jest na zmniejszanie swoich emisji CO2. Firma nie ogłosiła jednak jeszcze konkretnych planów przejścia na czystą energię.

Akcje Shell

Royal Dutch Shell od dziesięcioleci utrzymuje swoją popularność wśród inwestorów, przede wszystkim ze względu na atrakcyjną i stabilną dywidendę. Od 1943 roku aż do pandemii koronawirusa wysokość dywidendy Shell nigdy nie była obniżana. Shell mocno dotknęły ograniczenia związane z Covid-19 i niska cena ropy. W 2020 roku firma zdecydowała się na obniżenie dywidendy z 0,47 USD do 0,16 USD na akcję. Jednak teraz dywidenda stopniowo rośnie. 

Przychody wzrosły o prawie 54% rok do roku do 261,35 miliarda USD. Zysk za 2021 rok wyniósł 20 miliardów USD. Rok ten był jednym z najbardziej dochodowych, poza rokiem 2018.

Cenový graf akcie Shell
Wykres tygodniowy akcji Shell od marca 2017 do marca 2022. Źródło: Trader Workstation (10.3.2022)

Shell zainwestował także miliardy dolarów na całym świecie w szereg technologii niskoemisyjnych. Od biopaliw, energii wodorowej i wiatrowej aż po systemy ładowania aut elektrycznych i inteligentne układy magazynowania energii. Inwestorzy powinni jednak pamiętać o tym, że ceny ropy i gazu ziemnego podlegają dużym wahaniom, więc prognozy przychodów czy zysków spółek tego rodzaju są stosunkowo niepewne. 

Akcje Exxon Mobil

W odpowiedzi na inwazję na Ukrainę spółka zakończy swoją działalność w zakresie wydobycia ropy naftowej oraz gazu w Rosji, wycenianą na ponad 4 miliardy USD. Przerywa również nowe inwestycje w tym obszarze. Decyzja ta oznacza, że Exxon wycofa się z zarządzania dużymi projektami naftowo-gazowymi na wyspie Sachalin i stawia pod znakiem zapytania losy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) o wartości kilku miliardów USD.

„Potępiamy działania militarne Rosji, naruszające integralność terytorialną Ukrainy i zagrażające jej obywatelom.”

Exxon Mobil

Planując wycofanie się, idzie w ślady dziesiątek innych zachodnich firm, które zdecydowały się zakończyć albo ograniczyć swoją działalność w Rosji i współpracę z tym krajem. Jednymi z najbardziej znanych są na przykład Apple i Boeing.

Cenový graf akcie XOM
Wykres tygodniowy akcji XOM od marca 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Exxon Mobil inwestuje również w rozbudowę swojego systemu do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Inwestycja ma zostać zrealizowana w LaBarge w Wyoming. Według oświadczenia firmy, urządzenie wychwyciło więcej dwutlenku węgla niż jakiekolwiek inne urządzenia na świecie. Wartość inwestycji ma wynieść nawet 400 milionów USD i ma ono przechwycić dodatkowe 1,2 miliona ton metrycznych dwutlenku węgla. Obecnie system potrafi wychwycić 6-7 milionów ton rocznie. W sumie Exxon Mobil zmniejszy więc swoje emisje o 3%.

Całkowite przychody za 2021 rok wyniosły 280,5 miliarda USD. W porównaniu z 2020 rokiem jest to wzrost o 57%. To najlepszy wynik od siedmiu lat. Zysk za cały rok wyniósł 23 miliardy, poprawa rok do roku o prawie 203%.

Akcje Devon Energy

Devon Energy to amerykańska firma naftowo-gazowa, koncentrująca się głównie na wydobyciu na lądzie. Wydobywa głównie w rejonach Delaware, Eagle Ford, Powder River, Anadarko i Williston.

samym tylko w minionym roku akcje Devon Energy wzrosły o ponad 150%. Dochód netto za 2021 rok wyniósł 935 milionów USD, a zysk na akcję (EPS) – 1,39 punktu. Operacyjny przepływ środków pieniężnych osiągnął 4,9 miliarda USD. To jeden z najlepszych wyników w 50-letniej historii firmy.

Cenový graf akcie DVN
Wykres tygodniowy akcji DVN od marca 2017 do marca 2022. Źródło: Trader Workstation (10.3.2022)

Akcje ConocoPhillips

Firma jest jedną z największych spółek naftowych w Stanach Zjednoczonych. Działa w ponad 14 krajach na całym świecie i może pochwalić się łącznymi aktywami o wartości 87 miliardów USD. Wartość akcji wzrosła w minionym roku o około 75%.

ConocoPhillips koncentruje się na różnych sposobach wydobycia ropy naftowej. Zajmuje się zarówno głębokimi odwiertami, jak i pozyskiwaniem ropy z łupków. Spółka w ostatnim czasie zasiliła swoją działalność, przejmując firmę Concho Resources. Działa ona w Teksasie i Nowym Meksyku, gdzie koncentruje się właśnie na wydobyciu ropy z łupków. Spadek cen ropy w 2014 roku zmusił ConocoPhillips do obniżenia kosztów. Właśnie drastyczne cięcie kosztów i dywidend było jedynym sposobem na utrzymaniu spółki przy życiu w krótkoterminowej perspektywie.

Cenový graf akcie COP
Wykres tygodniowy akcji COP od marca 2017 do marca 2022. Źródło: Trader Workstation (10.3.2022)

Ale w międzyczasie polityka oszczędzania przyniosła owoce. Dziś koszty produkcji za baryłkę ropy oscylują poniżej 40 USD. Dzięki temu firma może osiągać zyski nawet przy niższych cenach ropy. ConocoPhilips osiągnął za cały 2021 rok przychody w wysokości 46 miliardów USD. Z tego dochód netto wyniósł 8 miliardów USD. Są to historyczne rekordy dla tej spółki.

Akcje Phillips 66

Phillips 66 to jedna z największych na świecie spółek rafineryjnych. Firma posiada kilka oddziałów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Oprócz produkcji ropy, amerykańska firma koncentruje się również na jej transporcie i magazynowaniu. Inwestuje też w przemysł chemiczny.

Firma skupiła się również na produkcji wysokiej jakości produktów, takich jak olej napędowy o bardzo niskiej zawartości siarki. Może to przynieść firmie korzyści, zwłaszcza że podejmowane są coraz większe wysiłki w celu obniżenia zawartości siarki w produktach ropopochodnych. Spółka może się także poszczycić jednymi z najniższych kosztów produkcji w sektorze naftowym i można ją z pewnością nazwać jedną z najciekawszych inwestycji w ropę.

Cenový graf akcie PSX
Wykres tygodniowy akcji PSX od marca 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Akcje wzrosły przez ostatni rok o około 12%. Przychody spółki są dosyć stabilne, w 2021 roku sięgnęły aż 112 miliardów USD. Niemniej zysk był bardzo niski – 1,31 miliarda USD.

Przeczytaj także:

Użyte źródła:

BLEKEMOLEN, J. Beleggen in olie: de beste olie-aandelen voor 2022. LYNX [online]. Wydano 9.3.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostępne na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-olie-beste-olie-aandelen/

JAROLÍM, J. USA a Velká Británie zakázaly ropu z Ruska. Blíží se další ropná krize? LYNX [online]. Wydano 9.3.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostępne na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/akcie-chevron-a-ropna-krize/

JAROLÍM, J. Akcie Exxon Mobil: Firma ukončuje těžbu ropy a aktivity v Rusku. LYNX [online]. Wydano 1.3.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostępne na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/exxon-mobil-konec-tezby-ropy-v-rusku/

JAROLÍM, J. Akcie Shell na vzestupu i díky rostoucím cenám ropy. Překoná cena akcie Shell 25 USD?. LYNX [online]. Wydano 23.2.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostępne na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/akcie-shell-rust-ceny-ropy/

Profesjonalna platforma handlowa

Handluj papierami wartościowymi, takimi jak akcje, fundusze ETF, opcje, kontrakty terminowe, certyfikaty, warranty i inne. Inwestuj na 135 rynkach w 33 krajach za pośrednictwem nowoczesnych i profesjonalnych platform transakcyjnych. Więcej informacji znajdziesz tutaj:platforma handlowa Trader Workstation

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart