Ilość danych, które ludzkość generuje i przetwarza rośnie w tempie lawinowym. Globalna ilość danych w ciągu zaledwie dwóch lat wzrosła ponad dwukrotnie.

Nowe technologie w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i oceny danych pomagają firmom ze wszystkich branż uzyskać większe korzyści finansowe z tego ogromnego zalewu danych.

W poniższym artykule przyjrzymy się najlepszym akcjom big data, które czerpią korzyści z nieustannie rosnącej ilości danych. Niedawna korekta na globalnych rynkach może ponadto otworzyć wiele lukratywnych możliwości inwestycyjnych.

Rewolucja cyfrowa: analiza danych umożliwia rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacji

W epoce rewolucji cyfrowej wielu inwestorów od dawna zna megatrendy, takie jak na przykład sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence = AI), Internet rzeczy (Internet of Things = IoT) czy przemysł 4.0. (cyfryzacja i automatyzacja gospodarki).

Komputery są coraz inteligentniejsze i niekiedy potrafią z większą dokładnością oraz efektywnością wykonywać więcej czynności niż ludzie. Podstawowym warunkiem jest możliwie jak najpełniejsza analiza ogromnej ilości nieustrukturyzowanych danych (big data), gromadzonych w olbrzymich centrach serwerowych.

Już poprzez samo gromadzenie, łączenie i analizowanie ogromnych ilości danych komputery mogą je porównywać, uczyć się z nich, a następnie podejmować optymalne decyzje. Rynek rozwiązań związanych z big data rośnie więc w tempie lawinowym i przekształca w biznes wart miliardy dolarów.

Niemal nieograniczone możliwości aplikacji: analiza danych zawsze i wszędzie

Nieustanny rozwój technologii już teraz umożliwia rejestrację i ocenę olbrzymiej ilości ustrukturyzowanych oraz nieustrukturyzowanych danych. Przestrzeń dla rozwoju aplikacji również wydaje się niemalże nieograniczona. Mowa tu na przykład o danych z protokołów sieciowych, procesów produkcyjnych czy transakcji handlowych. Uwzględniane są jednak także wizualne materiały medyczne, informacje z sieci społecznościowych, aplikacji, statystyki internetowe, zachowania użytkowników sklepów internetowych czy aplikacji wykorzystujących czujniki. Dane te gromadzone są w czasie rzeczywistym, podlegają filtrowaniu oraz analizie, podczas której wychwytywane są schematy i odchylenia. Komputer może następnie przeprowadzać analizy oparte na wszystkich wcześniejszych danych i w razie potrzeby optymalizować procesy. Według firmy analityczno-badawczej Gartner w tym roku oczekiwany jest wzrost światowego rynku software’u do analizy danych o co najmniej 23 miliardy USD.

 

Przeczytaj również: Najlepsze akcje bitcoinowe i akcje blockchain w 2020 roku

Ośmiornice danych

Big data są szczególnie interesujące nie tylko z punktu widzenia procesów produkcyjnych, lecz także w kontekście badań rynku i zachowań konsumenckich. Obecnie wiele stron internetowych dokładnie analizuje, jak długo potencjalni klienci patrzą na konkretne produkty.  Na podstawie zgromadzonych danych dokonuje się porównania ze wszystkimi wcześniejszymi danymi transakcji. Strona internetowa może dzięki temu zaprezentować potencjalnemu klientowi kolejne dopasowane propozycje produktów w czasie rzeczywistym, dostosowując w ten sposób ofertę do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Spółki takie jak Google, Facebook, Amazon, Apple czy Microsoft są liderami procesów gromadzenia danych, dlatego też używa się wobec nich niekiedy określenia Data Octopus („ośmiornice danych”).

Istnieją jednak oczywiście również mniejsze „ośmiornice danych”, korzystające na rozwoju big data. W USA funkcjonują już na przykład usługi dowozu pizzy, które rozsyłają samochody z pizzą na podstawie danych z poprzednich zamówień, przewidując na konkretnych obszarach o danej porze dnia popyt na określone produkty, bazując na sytuacjach modelowych. W momencie, kiedy klient składa zamówienie, świeżo upieczona pizza już do niego jedzie i może zostać dostarczona w ciągu kilku minut. Podobne testy na dużą skalę z uwzględnieniem innych produktów przeprowadzane są w Amazonie. Cel jest taki sam: dowiedzieć się, co klient zamówi i wysłać produkt jeszcze zanim zamówienie zostanie złożone.

Prywatność jest złudzeniem

Według Larrego Ellisona, założyciela software’owego giganta Oracle, prywatność w wielu obszarach w dzisiejszych czasach jest już tylko złudzeniem. Dzięki big data klient staje się coraz bardziej przejrzystym źródłem danych, a jego zachowania konsumpcyjne są przetwarzane i wykorzystywane do cna. Choć powyższe stwierdzenie może wywoływać uczucie dyskomfortu, już od dawna opisuje rzeczywistość wielu aspektów naszego życia. Użytkownicy udostępniają wiele danych „świadomie”, akceptując regulaminy poszczególnych firm. Korzystanie z wyszukiwarki, sieci społecznościowych, aplikacji czy sterowanych głosem asystentów jest zazwyczaj związane z udostępnianiem danych. Dyrektywy regulujące wykorzystywanie danych osobowych są więc w podobnych sytuacjach do pewnego stopnia zbędne.

Z punktu widzenia użytkownika opisywany trend może być jednak odbierany także pozytywnie – na przykład sportowcowi z większym prawdopodobieństwem oferowany będzie sprzęt fitness niż instrumenty muzyczne. Ostateczna decyzję o zakupie użytkownik zawsze jednak podejmuje sam. Niebezpieczeństwo związane z big data dotyczy natomiast innych obszarów – na przykład polityki.

Big data jako broń obosieczna

Fakt, że służby specjalne – na przykład CIA – monitorują działania obywateli na dużą skalę, a następnie gromadzą i analizują wiele danych osobowych, doprowadził do wybuchu medialnego skandalu dzięki Edwardowi Snowdenowi. Nie wydaje się prawdopodobne, że coś to zmieni, ale przynajmniej świadomość opinii publicznej na ten temat wzrosła.

W 2019 roku okazało się, że spółka Cambridge Analitica masowo gromadziła dane potencjalnych wyborców i informacje o ich zainteresowaniach na platformach sieci społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Robiła to, by wpłynąć na decyzje wyborcze milionów obywateli poprzez indywidualnie dostosowywane wiadomości i postów (microtargeting). Spółka miała na przykład wspierać ruchy opowiadające się za brexitem w Wielkiej Brytanii, czy też wybór Donalda Trumpa podczas wyborów w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ udowodniono, że Cambridge Analytica podczas swoich praktyk manipulacyjnych złamała przepisy o ochronie danych osobowych, wybuchł skandal, który ostatecznie doprowadził do odsunięcia spółki od wszystkich zleceń. Z drugiej strony gromadzenie oraz przechowywanie danych znajduje zastosowanie nie tylko w handlu i polityce. Może na przykład pomagać ratować ludzkie życie, jeśli korzysta z niego sektor ochrony zdrowia. Big data są więc ewidentnie bronią obosieczną.

Przeczytaj również >>Najlepsze akcje twórców gier w 2020 roku

Bezprecedensowe postępy w medycynie

Big data są szczególnie ekscytujące w dziedzinie technologii medycznej. Wynika to z faktu, że komputery pomagają doskonalić diagnozy lekarskie, np. porównując w czasie rzeczywistym obrazy, dane i wyniki z dziesiątkami tysięcy innych pacjentów w bazach danych. Komputer wykrywa szczegóły i zmiany, których lekarz może (wystarczająco szybko) nie zauważyć. Oznacza to, że można na przykład skutecznie wykrywać i diagnozować raka czy chorobę Parkinsona we wcześniejszych stadiach. Nawet wyjątkowo rzadkie choroby i ich objawy coraz częściej rozpoznawane są dzięki elektronicznemu porównywaniu danych. Kosztowna, a zarazem szargająca nerwy odyseja powtarzających się wizyt u lekarza przestaje być koniecznością. Big data poprawiają w ten sposób możliwości diagnostyki i terapii, a tym samym również szanse na wyzdrowienie pacjenta.

Ogromne oszczędności w systemach transportu publicznego

Już teraz big data z sukcesem wykorzystywane są w transporcie – zwłaszcza kolejowym i podziemnym. Na przykład w sieci chińskiego metra ogromna ilość informacji o kolei jest zapisywana cyfrowo i analizowana przez czujniki działające w czasie rzeczywistym. Chodzi o takie dane, jak na przykład odległości między pociągami, czas hamowania, wypadki, zmiany rozkładu jazdy, błędy ludzkie, wykorzystanie miejsca w wagonie itd. Inteligentne i bardzo elastyczne sterowanie pozwala dostosowywać się do konkretnych sytuacji. Jeśli na przykład zdolności transportowe są zbyt niskie, na daną trasę natychmiast wysyłane są dodatkowe pociągi bez konieczności korzystania z tradycyjnych procesów decyzyjnych, w których udział biorą ludzie. Długoterminowe analizy danych umożliwiają optymalizację podróży i rozkładu jazdy w taki sposób, by unikać niewykorzystanych mocy transportowych albo ich niedostatku.

Niższe zużycie paliwa obniża zanieczyszczenie środowiska naturalnego

Generalnie wzrasta poziom bezpieczeństwa oraz efektywność transportu, podczas gdy zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska naturalnego maleją. Dlatego też podobne systemy już teraz znajdują zastosowanie zarówno w transporcie kolejowym, jak i lotniczym w USA. Inteligentne systemy sieci sygnalizacji świetlnej w transporcie drogowym mogą dzięki big data zmniejszać zastoje, a tym samym pozytywnie wpływać na zużycie paliwa oraz środowisko naturalne.

Big data podstawą bezpiecznych systemów jazdy autonomicznej

Generowanie i przetwarzanie ogromnych ilości danych jest również niezbędne w systemach jazdy autonomicznej. Tylko jeżeli wszelkie możliwe scenariusze zostaną odpowiednio zarejestrowane i ocenione, pojazdy autonomiczne mogą dokonywać właściwych decyzji, unikając wypadków. Im więcej danych mogą w czasie rzeczywistym generować, gromadzić i porównywać czujniki, tym mniejsza przestrzeń na pojawianie się sytuacji kryzysowych. Ze względu na fakt, że rozwój jest szybki, już dziś można przewidzieć, że jazda autonomiczna będzie za kilka lat bezpieczniejsza niż tradycyjna – właśnie dzięki możliwości przetwarzania ogromnych ilości danych.

Inne obszary wykorzystania big data

Big data wykorzystywane są również w procesach alokacji surowców mineralnych – na przykład podczas oceny danych i obrazów geologicznych. Podobnie jak w przypadku graficznej dokumentacji medycznej komputer wykorzystuje porównywanie danych do określania, gdzie rozpocząć odwierty rozpoznawcze. W takich branżach jak doradztwo finansowe i usługi również wykorzystuje się coraz więcej programów bazujących na sztucznej inteligencji, które potrafią na podstawie wcześniej pozyskanych danych doradzać klientom w wielu kwestiach o wiele lepiej niż pracownicy po specjalistycznych szkoleniach. Automatyzacja giełd papierów wartościowych również byłaby niemożliwa bez big data i wyprowadzanych z nich algorytmów. Na przykład monachijska spółka Clueda opracowała system, który codziennie filtruje setki tysięcy postów i tweetów, na bazie których przeprowadza analizy nastrojów panujących wśród inwestorów. Dane te są następnie sprzedawane spółkom inwestycyjnym, które wykorzystują je w swojej działalności. Big data mogą również demaskować oszustów. Niezależnie od tego, czy mówimy o bankach, firmach ubezpieczeniowych czy oszustwach podatkowych – dzięki inteligentnemu oprogramowaniu i zaawansowanym algorytmom można wyłapywać podejrzane transakcje spośród milionów rekordów danych.

Najlepsze akcje Big Data w 2020 roku

W epoce digitalizacji i sztucznej inteligencji dane są najprawdopodobniej najcenniejszym aktywem. Dużą częścią rynku zawładnęły duże spółki, takie jak IBM, SAP, Microsoft czy Google. Istnieją jednak również małe i średnie przedsiębiorstwa specjalizujące się w przetwarzaniu big data. Większość akcji big data wyceniana jest w związku z tym bardzo ambitnie. Inwestorom długoterminowym wiodące w branży akcje zapewniają wystarczający potencjał cenowy, zwłaszcza ze względu na spadek cen spowodowany pandemią koronawirusa.

W poniższej tabeli umieściliśmy listę 10 najbardziej interesujących akcji big data. Następnie przedstawiamy trzy z nich, te, które naszym zdaniem mogą przynieść największe zyski w 2020 roku.

NazwaISINSymbolWaluta
AlteryxUS02156B1035AYXUSD
ClouderaUS18914U1007CLDRUSD
DomoUS2575541055DOMOUSD
ElasticNL0013056914ESTCUSD
MongoDBUS60937P1066MDBUSD
New RelicUS64829B1008NEWRUSD
OracleUS68389X1054ORCLUSD
Progress SoftwareUS7433121008PRGSUSD
SplunkUS8486371045SPLKUSD
TalendUS8742242071TLNDUSD
  1. Akcje Splunk

Oprogramowanie amerykańskiej firmy Splunk (ISIN: US8486371045 – symbol: SPLK – waluta: USD) pomagają klientom w monitorowaniu, analizowaniu i przetwarzaniu nieustrukturyzowanych danych. Nazwa „Splunk” pochodzi od słowa „spelunking” i odnosi się do analizy wcześniej nieznanych źródeł danych. Splunk oferuje narzędzia do protokołowania, monitorowania i raportowania danych, dzięki czemu stają się one dostępne, użyteczne i wartościowe dla wszystkich użytkowników. Spółka z siedzibą w San Francisco pozyskała już ponad 19000 klientów w ponad 110 krajach. Są wśród nich również znane marki, takie jak Adobe, Bosch, Coca-Cola czy Deutsche Bahn.

Spółka analizuje na przykład zachowania klientów online, dane transakcji, aktywności sieciowe i nagrania rozmów (np. z call center). W tym celu przeszukiwane i indeksowane są dane protokołów, połączeń i pomiarowe, jak również inne dane aplikacji, serwerów czy urządzeń sieciowych. Dzięki ocenie w czasie rzeczywistym i generowaniu grafik, wiadomości oraz ostrzeżeń, firmy mogą bezpośrednio rozpoznawać potencjalne problemy albo szanse, a następnie adekwatnie na nie reagować. Spółka oferuje swoje produkty w ramach subskrypcji w chmurze, co stanowi bardzo lukratywny i skalowalny model biznesowy z wysokim poziomem lojalności klientów.

W roku fiskalnym 2019/20 spółka Splunk wykazała wzrost sprzedaży o 40%. Zysk na akcję na poziomie 1,88 USD znacznie przekroczył oczekiwania analityków (1,17 USD). W ciągu ostatnich trzech lat firma osiągnęła średni wzrost sprzedaży o 37%. W tym samym okresie zyski rosły nieproporcjonalnie o 92% rocznie. Na bieżący rok finansowy (2020/21) analitycy przewidują jednak tymczasowy spadek zysków do 0,13 USD na akcję. W przyszłym roku fiskalnym (2021/22) ponownie oczekiwany jest zysk w wysokości 1,43 USD na akcję. Akcje Splunk wykazują od początku 2016 roku długoterminową tendencje wzrostową.

Wartość akcji wzrosła już prawie sześciokrotnie od wartości początkowej 30 USD. Obecnie wartość wynosi niewiele poniżej 130 USD, czyli około 27% poniżej historycznej wartości maksymalnej z lutego tego roku, wynoszącej 176 USD. Z technicznego punktu widzenia poziom ten można osiągnąć i ponownie przetestować w perspektywie średnioterminowej. Można mieć nadzieję, że w perspektywie długoterminowej, tj. w ciągu od 18 do 24 miesięcy, akcje osiągną nowe wartości historyczne, oscylujące wokół około 200 USD lub więcej.

Wartość rynkowa spółki wynosi obecnie 21 miliardów USD. Cyfryzacja i efektywna analiza danych pozwalają firmom na lepsze wykorzystanie ich potencjału w wielu dziedzinach, dlatego też popyt na tego rodzaju usługi jest olbrzymi. Splunk specjalizujący się w przetwarzaniu danych będzie zatem w najbliższych latach wciąż notował duże wzrosty, a więc pozytywny rozwój cen akcji jest wysoce prawdopodobny.

 

SPLK Chart by TradingView

  1. Akcje Alteryx

Alteryx (ISIN: US02156B1035 – Symbol: AYX – Waluta: USD) jest dostawcą oprogramowania i usług do analizy danych, wykorzystywanych przez firmy do zwiększania produktywności oraz ulepszania procesów biznesowych. Software Alteryx jest w stanie analizować dane z różnych źródeł. Alteryx oferuje platformę software’ową, którą firmy mogą wykorzystywać do przygotowywania, analizy i wizualizacji wszystkich rodzajów danych.  Pod koniec 2019 roku Alteryx miał około 6100 klientów w ponad 90 krajach. W samym minionym roku przybyło mu ponad 1400 klientów. Klientami firmy Alteryx są na przykład spółki Chevron, Nasdaq, Netflix, Slaesforce.com, Twitter i Uber.

Spółka ogłosiła niedawno wyniki finansowe z ostatniego kwartału minionego roku, które znacznie przekroczyły wszelkie oczekiwania. Sprzedaż wzrosła o 75 % do 156,5 miliona USD zamiast oczekiwanych 130 milionów USD. Zysk na akcję na poziomie 0,64 USD przeszedł najśmielsze oczekiwania analityków, którzy prognozowali 0,29 USD. W 2019 r. przychody wzrosły o 65 % do 418 miliardów USD, a zysk na akcję w skali roku wzrósł o 57%. Podczas gdy analitycy szacują, że w 2020 roku sprzedaż wzrośnie o 30% z 418 milionów USD do 544 milionów USD, oczekiwany jest spadek zysku na akcję z 0,94 USD do 0,73 USD. W przyszłym roku – 2021 zysk na akcję powinien jednak ponownie wzrosnąć do 1,21 USD.

Alteryx to szybko rosnący specjalista w wyjątkowo obiecującej branży analizy i przetwarzania danych. Efektywna analiza danych i cyfryzacja pozwalają firmom na lepsze wykorzystanie ich potencjału w wielu dziedzinach. Istnieją również obszary ich zastosowania związane z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją. Alteryx będzie zatem w najbliższych latach nadal rosnąć, co powinno również znaleźć odzwierciedlenie w wartości akcji spółki. Akcje pozostawały na stabilnym poziomie nawet po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa, tak więc – biorąc pod uwagę cenę 110 USD – mamy tu do czynienia z interesującą inwestycją długoterminową.

  1. Akcje New Relic

New Relic (ISIN: US64829B1008 – Symbol: NEWR – Waluta: USD) również jest jedną ze spółek z obszaru big data. Rozwiązania software’owe firmy New Relic umożliwiają spółkom gromadzenie, zapisywanie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym. Spółka, która – podobnie jak Spunk – ma siedzibę w san Francisco, ma obecnie wartość rynkową na poziomie około 3 miliardów USD, co czyni z niej najmniejszą i najbardziej spekulatywną ze wszystkich trzech prezentowanych spółek.

Na całym świecie już ponad 17000 klientów zaufało cyfrowej platformie informacyjnej spółki New Relic. Należą do nich dobrze znane marki, takie jak AirBnB, Ryanair czy Migros. Z narzędziami takimi jak „Insights”, „APM” i „Infrastructure” można organizować i monitorować wydajność aplikacji internetowych i mobilnych za pomocą oprogramowania w chmurze. Infrastrukturą IT oraz aplikacjami na przeglądarki czy urządzenia mobilne można stosunkowo łatwo i prosto sterować oraz je optymalizować. Nacisk kładziony jest na strukturyzację, wizualizację i ocenę danych, które związane są z wydajnością software’u, aplikacji internetowych i mobilnych.

Sprzedaż firmy w ciągu ostatnich trzech lat rosła średnio o 34%. Na kolejny rok analitycy przewidują średni wzrost sprzedaży o 24% do 593 milionów USD oraz zysk na akcję 0,55 USD, co oznacza spadek o 17%. W 2021 oczekiwany jest wzrost sprzedaży o 14 % do 677 milionów USD przy jednoczesnym spadku zysku na akcję do 0,46 USD. Później sytuacja powinna się poprawić.

W 2016 roku New Relic rozpoczął spektakularny ruch w górę z poziomu ceny 20 USD do 115 USD. Akcje podlegają korekcie od połowy 2018 roku i od tego czasu ich wartość spadła o połowę, głównie ze względu na fakt, że analityków rozczarowały najnowsze prognozy sprzedaży i zysków spółki. Wcześniej także zawyżona wycena była przyczyną gwałtownego spadku cen. Perspektywy powinny się jednak niedługo poprawić, ponieważ produkty spółki New Relic wciąż są bardzo dobrze odbierane. Inwestorom długoterminowym spekulacyjne wejście w okolicach aktualnej ceny 50 USD może się opłacić, ponieważ według nas cena jest niedoszacowana. Podobnie jak Splunk i Alteryx, również New Relic jest szybko rosnącym czołowym dostawcą w sektorze gromadzenia i analizy danych ze świetlaną przyszłością.

Handluj akcjami big data z LYNX

LYNX oferuje handel na akcjach big data bezpośrednio na krajowych giełdach. Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny i wąski spread. Niezależnie od tego, czy jesteś traderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel na akcjachETF, futuresopcjachCFD, czy na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform. Ponadto regularnie przygotowujemy dla ciebie nasze cotygodniowe newslettery inwestycyjne i udostępniamy profesjonalne webinary szkoleniowe. Oprócz tego regularnie publikujemy dla ciebie analizy rynku i newsy ze świata inwestycji w ramach naszego Portalu informacyjno-edukacyjnego LYNX.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszej Obsługi Klienta.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart